Karavanda Elektrik İhtiyacını Güneş Paneliyle Karşılamak?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 828
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 293,368
Ynt: Karavanda Elektrik İhtiyacını Güneş Paneliyle Karşılamak?

Daha eskiden bahsettiğim gibi, akülerde ömür doğrudan deşarj derinliği ile ilgili. Aküyü %50 deşarja kadar kullanıp sonra şarj ederseniz yaklaşık 500 defalık ömrü olur. Aküyü %30 deşarj ederseniz yani %70 şarjlı olursa, 1000 defa kadar, %100 deşarjla kullanırsanız 300 defa kadar ömrü olacaktır. Bu ömür, akünün kalitesine markasına yapım tekniğine göre göre azalabilir veya artabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca büyük akü kullanmak ömür açısından avantajlıdır. Ancak büyük akü karavanda fazla ağırlık ve hacim de demektir. Arayı bulmak lazım. ;)

Bazı arkadaşlar akülerinde 14V'u gördüğünde akümüz tam doldu diye düşünebiliyorlar. Bu da yanlıştır. Akünün bir de şarj akımına bakmak gereklidir. Şarj akımı iyice azaldığında akümüz doldu diyebiliriz. Akımın azalmasi ize uzun bir zaman alır.

Aküyü uzun zaman düşük şarj seviyelerinde kullanmak, derin deşarj etmek akünün ömrünü kısaltır. Bununla birlikte özellikle jel akülerde yüksek akım ile şarj veya deşarj yine akü için zararlı.

Güneş paneli şarj cihazları akü gerilimi üst sınırına gelince, akü gerilimi sabit tutulduğu için panel gerilimi artmaya başlar. Şarj akımı azaltılır. Panelin ürettiği enerji kullanılmamaya başlar. Votronic'in yaptığı fazlasını ana aküye yönlendirmek. Ben de bir ara böyle bir şey yapmak lazım diye aklımdan geçirmiştim Votronic üretmiş. Karavanınız uzun zaman yatıyorsa yaşam akünüz şarjlı oluyor ama ana akü bitiyor. :'(

Etiketler

Ferhat, dikkat çektiğin noktayı uzun süre deneyerek bir netice çıkattım, buna göre toplam akü kapasitesi konusunda bir standart yakaladım, son 3-4 karavanda aynı yöntemi kullanıyorum, 90x3=270 amp aküler ile geceye 13.5v ile giriyorum, sabahı 12.5 v ile karşılıyorum sabaha kadar (karavanın gece tüketimi toplam 65-70 amp) akü grubuna %30 deşarj yaptırmış oluyorum, bu düzen güzel işliyor...

Ferhat Bey, Votronic solar şarj regülatörü, aynı anda hem yaşam hemde motor aküsünü besliyor. Solar panelin ürettiği akımın 0,8 amperi motor aküsüne, geri kalanıda yaşam aküsüne gidiyor.
Üç gündür regülatör yaşam aküsünü dolu gösteriyor. Güneş paneli elektrik üretirken gerilim hep 13,5 - 13,6 volt. Motor aküsünde gerilim yavaş yavaş yükseliyor. Sanırım sadece 0,8 amper akım geldiği için. Gündüz bu akünün gerilimi 13,07 volt idi.
Sizin bahsettiğiniz gibi, yaşam aküsü dolduğunda boşta kalan akımı motor (ana) aküsüne gönderen bir regülatöre araştırmalarımda rastlamadım. Aslında panelin ürettiği akım sizin düşündüğünüz gibi bir regülatörle daha iyi değerlendirilir.

berkcantp' Alıntı:
...
Bir haftadır akü ile yatıp, akü ile kalkıyorum...

Ilhan Bey aynı sorunu yaşamayan bilmem aramızda varmı? Karavanda (elektrik bakımından) gelir gider dengesini kurduk diye bir süre sevinirken, akülerden birisinin zayıflamasıyla her şey yeniden başlıyor. Bizde denge 6-7 yıl sürdü. Nedeni bizim buzdolabının kapasitesi. Buzdolabının kaç litre olduğunu söylersem gülersiniz. ;D

derindeniz1' Alıntı:
Ben ayda bir kez, dışarıdan elektrik alarak akülerimi şarj ediyorum.

Sayın Derindeniz1,

solar sisteminde en pahalı olan genellikle aküler. Çünkü bunları belirli bir zaman sonra yenilemek gerekiyor. Aküleri ayda bir dışardan akım alarak şarj etmekle hem daha uzun zaman rahat eder hemde tasarruf edersiniz.

Hüseyin Bey, sanırım sadece ana akünün kendinden boşalmasını engellemek için düşünmüşler. Bu kadar düşük şarj akımında gerilim sınırlamasına da ihtiyaç duyulmaz zaten. :smiley:

Ahmet Kırtağ' Alıntı:

Ahmet Bey merhaba,

Karavanda buzdolabı maceramız 1980´nin başlarında 30 litrelik, gazla ve elektrikle çalışan, üstten kapaklı bir buzdolabı ile başladı. 1991 yılında üstten kapaklı, kompresörlü Waeco` ile devam ettik (30 litre). Waeco´dan memnun kalmadık ve 1993 yılında kendimize ikinci el, kompresörlü, üstten kapaklı bir Engel buzdolabı aldık (15 litre). Bu Engel buzdolabına öylesine alıştık ki, 2007 yılında yenisini de 15 litrelik olanından aldık.

Yani bizim buzdolabı 15 litrelik. Türkiye dahil, Avrupa´da bütün gezdiğimiz ülkelerde, hemen hergün, her yerde ve hemen herşeyin tazesini almak mümkün. Buzdolabında bayatlayacağına tazesini alıyoruz ;D. Şaka bir yana buzdolabı bir alışkanlık işi. 15 litre de olsa doluyor, 100 litre de olsa doluyor. Bizde zaten devamlı iki kişi gezdiğimiz için bize yetiyor.

Engel buzdolaplarını herkese tavsiye ederim. Bunlar sağlam ve tasarruflu cihazlar.
http://goo.gl/JchXQW

Şu anda 300W solar panel ilave ediyorum, 200A veya üstü en ucuz, tek akü takacağım, bu sefer de böyle deneyeceğim. Nasıl olsa 6 ay gider.

berkcantp' Alıntı:
Şu anda 300W solar panel ilave ediyorum, 200A veya üstü en ucuz, tek akü takacağım, bu sefer de böyle deneyeceğim. Nasıl olsa 6 ay gider.
İlhan Abi, bence ucuz akü inadına uzun yıllar dayanacak. ;D

Uzun yıllar dayanmasa bile canın yanmayacak.

15 ay önce Mesut Eryılmaz'ın karavanına akü alırken, jel diye üstelemiştim. O da inat etti 1.000 TL vermiyeceğim diye 5 yıllık 180 A sulu akünün yanına yanılmıyorsam 350 TL en ucuz 180 A aküyü aldı. Şimdi ise faal bir durum da karavanı sattı. Karavan da 500W panel tv. 220v buzdolabı ...kullanıyordu, Benim bütün bildiklerim/öğrendiklerim kafa karıştırmakla kaldı.

Solar şarj regülatörünü değistirdikten 2 hafta sonra solarpanelin gücü gittikçe azalmaya başladı. Güneşli havada bir amperin altına düştü. Cumartesi günü paneli sökerek karavandan indirdim. Alttaki iki bağlantı kutusundan birisinin içinde olan, aküden veya başka panelden akım gelmesini önleyen Schottky Diyodunun bağlantı yerlerinin kömürleştiğini gördüm. Kabloların plastik kaplamalarının bir kısmı erimiş bir kısmıda siyahlaşmıştı. Diyodu soğutucusu ile beraber sökerek devreden çıkardım ve iki kabloyu doğrudan birbirine bağlayarak lehimledim. Solarpaneli güneşe tutunca far ampülünü yaktı (100 wattlık panel). Solar şarj regülatörü elektriğin aküden solarpanele akmasını önlediği için panelde bir ikinci diyoda ihtiyaç olmadığını düşünüyorum.

Solarpanel Schell marka. 7,5 yıl önce satın aldım. Diyodların ısındığını bir yerde okudum ama kömürleşecek kadar ısınmasını izah edemiyorum.

Üretici tarafından konulan diyot panelin akım kapasitesine yakın bir değerde olabilir. Bir de diyodun bağlantıları ve lehimleri çok iyi yapılmamışsa temas noktaları daha da ısınacaktır. Buradaki diyodun görevi panele geri akım akmaması içindir. Bu diyot zaten regülatörünüzde var. Kaldı ki bu aküye doğrudan bile bağlı olsa 12-14V aralığında panele kayda dağer bir geri akım akışı da olmuyor zaten. ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR