Karavanda Ateşli Silah ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 121
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,865

Karavanda ateşli silah taşınmasını doğru buluyor musunuz ?

• Kullanılan toplam oy
    62
Ben Yunanistana ve Gulgaristana girerken olan uygulamayı yazdım.
İpsala gümrük kapısı resimlerinden şayet yunan kapısı nda araç sırası resimleri bulursanız ingilizce yazılmış kocaman uyarı yazısını görebilirsiniz.Sadece 40 tek sigara izin veriyor yunan gümrüğü yunana girerken.Aynısı bulgar gümrüğünde de uygulanıyor.

Etiketler
Ben Yunanistana ve Gulgaristana girerken olan uygulamayı yazdım.
İpsala gümrük kapısı resimlerinden şayet yunan kapısı nda araç sırası resimleri bulursanız ingilizce yazılmış kocaman uyarı yazısını görebilirsiniz.Sadece 40 tek sigara izin veriyor yunan gümrüğü yunana girerken.Aynısı bulgar gümrüğünde de uygulanıyor.

dikkatinizi çektiyse tüm freeshoplarda sigaralar 2 li karton halinde paketlidir ve tek paket satılmaz , bir yerde yanlışlık var gibi.

Bir arkadaşımın anlattığı, arkadaşının yurt dışından gelirken sırpların yollarını kesip değerli eşyalarını ve bayanlarını taciz ettiklerini arkadaşının, keşke yanımda silah olsaydı da bu durumu görmeseydim dediğini anlattıktan sonra arkadaşım ve ben hemen silah alıp ruhsatlandırdık ve ogünden beri yolculuklarımda hep yanımda taşırım. Amacım bırakın bir insan öldürmeyi karıncayı bile ezemem taki bana zarar vermediği müddetçe. İşe yaradığı oldumu? evet. İstanbul dan Samsun a giderken aracım yüklü olduğu için fazla hız yapamıyorum ama öyle denk geldiki sanki yanımdaki araca hareket yapmışım gibi beni daraltmaya başladı ne kadar bassamda araç yüklü olduğu için de önüne geçemiyordum hemen yanımda giderken hanıma dedim silahı ver, yandan silahı görünce toz oldu gitti.... Bir başka olayda yine 2018 gezimde kuşadası kamp alanında (boş arsa) araçlarıyla gelen 4-5 serseri müziği sonuna kadar açıp içerken yan tarafta ailesiyle karavanında olan komşu bunları uyarmya çalıştı fakat kalabalık olmalarına güvenerek karavancının üzerine gidip -babanın yerimi istediğimiz yerde içeriz... rahatsız olduysan ikile, gibi terbiyesiz kelimeler kullanınca zaten bende rahatsız olduğum için silahı çıkarıp mekanızmayı kurunca hemen ikilediler.. Tabi amacım onları vurmak değildi ama cahil değilim gerektiği yerde ve zamanda kullanırım.

Arkadaşlar aynını babama yaptılar 1977 yılında. Ama babam sırpları Bulgarı geçti de eski istanbul Kocaeli yolunda gece önüne geçerek durdurdular ve camlarını kırma pozisyonu gelince artık 14 lüyü çıkarma zamanı gelmişti. Mekanizma kurulunca aynen ikilediler. Yani gerekince olmalı.

Günaydın.
Yanlışlık filan yok.Yunan devleti çok net bir şekilde karar almış ve bunu gayet net bir şekilde yazarak beyan etmiş.
Yunanistana giren şahıslar ancak 40 tek adet sigara getirebilirler.Yani iki paket.

Sayın @ince999
Yunan resmi sitelerine baktım haklısınız doğru diyorsunuz sizin dediğiniz gibi 2 paket ile sınırlamışlar fakat kapılarda sanırım bu konuda memurlar hoşgörülü davranıyorlar .

Günaydın.yunan gümrük görevlilerinin hoş görüsü şöyle:
Aracınızda kartonla sigara olduğunu belli edecek ambalaj veya poşet bırakmıyacaksınız,sigaraları bıraz gözden uzak köşelere koyacaksınız aracınızı öyle fazla incelemiyorlar, gümrükten geçiyorsunuz.

Günaydın.yunan gümrük görevlilerinin hoş görüsü şöyle:
Aracınızda kartonla sigara olduğunu belli edecek ambalaj veya poşet bırakmıyacaksınız,sigaraları bıraz gözden uzak köşelere koyacaksınız aracınızı öyle fazla incelemiyorlar, gümrükten geçiyorsunuz.

Bulgaristan da aynen yasak max iki paket. fazlasının cazası var.

Sayın forum üyeleri, izninizle bir iki ekleme yapmak isterim. Lütfen yazdıklarım yanlış anlaşılmasın, bu işin üstadı olmadığı, sadece kendi çapında parkurda sportif tabanca ve tüfek atışı ile ilgilendiğimi baştan belirteyim.

Her gün içinde bulunduğumuz trafikte vurdumduymaz davranan, başkalarına saygı duymayan, "önce ben", "hep bana" diyen sürücüler yüzünden çok insan ölür veya sakatlanır ama buna sebebiyet veren sorumsuzlar yerine ihale trafik canavarına kalır. Ekonomiyi iyi idare edemessiniz, işler sarpa sarar, yine sorumluluk üstlenmemek adına "enflasyon canavarı" günah keçisi olur. Eğitimsiz, senelerce beyni mafya, it-kopuk dizileri ile beslenmiş, aile yada insan sevgisi aşılanmamış şahısların şiddet eylemlerinin çok büyük bölümü "silah" veya "bireysel silahlanma" kavramları ile izah edilmeye çalışılır. Bu örnekler arttırılabilir ama işin özü kendimize toz konduramayıp, sorumluluk alamamamızdır. İnsan yetiştirmek zor olduğundan işin en kestirme yolu endüstriyel ürünleri suçlamak görünüyor. İşin kolayına kaçan, biçimden sıyrılıp olayın özüne inemeyen bir takım dernekler de bu çizgide kendince havanda su dövmekte, bir şekilde ilgi çekmeye çalışmaktadır. Oysa bütün ateşli silahları toplasanız bile; bıçak, tornavida, demir boru, balta, keser, pala gibi aynı sonuca çok daha hızlı götürecek envai çeşit edevat bulunabilir. (Burada uzun uzun izaha girmek istemiyorum ama bazıları belli koşullarda ateşli silahtan tehlikelidir) Demekki göz önüne alınması gereken ilk konu; ateşli veya ateşsiz silahların insan öldürmediği, esasında insanın insanı öldürdüğü ve bunun altında kısa vadede çözümü olmayan zihinsel etkenlerin bulunduğu unutulmamalıdır. (Almanya, İsviçre, Abd gibi ülkelerde bireysel silahlanma oranı tüm nüfus içerisinde büyük oranlarda bulmasına rağmen bizim yaşadığımız sorunlara rastlanmaz)

İkinci dikkat edilmesi gereken konu eğitim. Yani büyük bir müzik marketten alınan en pahalısından gibson gitar nasıl ki sahibini müzisyen yapmaz ise ateşli silah sahibi olmak, kravanda-çadırda bulundurmak kişiyi iyi ve güvenli atıcı yapmaz. Bu şekilde silah sahibi olmak iyi sonuçlara götürmeyecektir. Bu iş sürekli, disiplinli eğitim ve ciddi anlamda maliyet gerektiriyor. Enstrüman çalmak gibi uzak kalındığında körelme başlıyor. Örneğin bir karavan veya çadır içerisinde uyurken potansiyel bir tehdit nedeniyle uyanıp, zihinsel olarak toparlanıp, mantıklı karar verebilecek hale ulaştıktan sonra ateşli silahı bulup, atım yatağı dolu, kurulu hale getirip devamında tehlike ile orantılı-mantıklı şekilde kullanabilmek, hele de hareketli hedeflere yönelik müdafa yapmak gerçekten oldukça zordur. İkinci önemli konu; ateşli silah edinilecekse muhakkak ciddi bir eğitim sürecinden geçmek (gerçekten yorucudur) eğitimde sürekliliği sağlamak, yine eğitimin maliyetini göze almak (sabit hedef kağıdına bir kaç yüz atış yapmakla güvenli yada iyi atıcı olmak mümkün olmuyor)

Yasa dışı zeminde olanlar ne ruhsatı, ne bu yazılanları, nede silah karşıtı dernekleri umursamazlar. Çünkü yasa dışı zeminde olmak en başta bu kural ve kaideleri hiçe saymaktan geçer. Onlar için yapılabilecek fazla bir şey olmadığından cezai müeyyidelerin arttırılması uygun olacaktır. Ruhsatlı ve bilinçli kullanım ülkemizdeki mühimmat fiyatları, birkaç büyük şehir dışında poligonlara erişim sıkıntıları nedeniyle oldukça güçtür. Bunlar gözetilerek ateşli silah sahipliği düşünülmelidir.

Çok güzel yazmışsınız ama şuna değinmek istiyorum. İnsanlarımız cahil ve bilinçsiz olduğu için erkekliği yada gücü materyallerde arıyorlar.

Örneğin adam kuaföre gitmek için arabasını kuaförün önündeki bir aracın arkasına park etmiş bunu gören diğer araş sahibi de belinde silahla aşağı inip aracın 2 camını silahla indirdikten sonra birde sen nasıl aracımın arkasına aracını park edersin diye silahı ona doğrultmuş. Yani bu gibi örnekler maalesef ki çok fazla. Bıçakta öldürücüdür tornavida da hatta kalemde ve arkadaşının boğazına batırdığı kalemle arkadaşını öldüren ilk okullu çocuk haberi okumuştum yıllar önce.

Ben çok kamplara giden birisiyim. Geçmişte kung-fu eğitimi almıştım ve üniversite de de kişisel gelişim eğitimleri alarak kendimi oldukça sabırlı ve eğitimli bir hale getirdim. Bu eğitimlerde şunu öğrendim. Bela olacak bir kişi varsa ondan uzaklaşmak en güzeli. Örneğin kamplarda su kenarına gelip içen bir ton sarhoş olur ve içtikten sonra normal gitmezler şişeleri kırarlar küfürleşirler varsa orda birisi ona sataşırlar. Para isterler telefon isterler bıçak çekerler kırık şişeyle felan gelirler. Yapılacak işlem basit onlardan uzak durmak lazım. Bu deprem olduğunda da geçerli kampta da geçerli karavan aktivitesinde de geçerli her ama her koşulda geçerli.

Elindeki tesbihi bırakınca erkekliğinin gittiğini düşünen insanlar var ülkemizde veya pembe tişört giyerse kadın olacağını düşünen insanlarımız var. Buna alkol almak sigara içmek çocuk ve kadın dövmekte dahil. Yani erkeklik egolarını okşayacak yöntemlere girişiyorlar. Bu adamda silah olursa basit bir şeyde bile silahı alıp büyük hatalar yapabilir.

Bizim komşu emekli bir tek yaşayan öğretmendi eve adam gelirken rakısını alır evinde içer kimseye bir rahatsızlık vermezdi. Üst komşu aşırı dindar gözüken bir tipti adamın içki içmesinden rahatsız olmuş kapısına dayandı bıçakla hatta pompalı tüfekle adamın içki içiyor diye kapısına dayanıyordu. Kaç kere polis geldi en son apartmandan atıldı huzuru bozuyor diye yaşlı öğretmende öldü gitti. Demem o ki bu kişi cahil olmasa bunları yapar mıydı yapmazdı.

Ben çok şahit oldum adam sopayla gidiyor kavgaya 1 kişi yok 10 kişi buluyor karşısında sonra olan ona oluyor. Yada bıçak silah çekiyor ya öldürüyor yada öldürülüyor. Yine bir olayda adam kuru sıkı silah çekmiş trafikte ve bunu çeken adam da suçu günahı olmayan trafik kurallarına uyan kişiye çekmiş oda bende yok mu sanıyorsun diye çekip silahı tuttuğu elinden vurmuş. Bunu da gazetede okumuştum.
Bir belayı bertaraf edemiyorsak en güzel yöntem ondan uzaklaşmaktır. Ben savunma olarak her zaman silah yerine biber gazı ve elektroşok cihazlarından yanayım.

Yazınız oldukça güzel ve ben silahlanacak insanlarında felsefe psikoloji gibi eğitimlerden düzenli geçmesinden yanayım. Çünkü sonuçları negatif oluyor cahil insanın elinde.

Çok güzel yazmışsınız ama şuna değinmek istiyorum. İnsanlarımız cahil ve bilinçsiz olduğu için erkekliği yada gücü materyallerde arıyorlar.

Örneğin adam kuaföre gitmek için arabasını kuaförün önündeki bir aracın arkasına park etmiş bunu gören diğer araş sahibi de belinde silahla aşağı inip aracın 2 camını silahla indirdikten sonra birde sen nasıl aracımın arkasına aracını park edersin diye silahı ona doğrultmuş. Yani bu gibi örnekler maalesef ki çok fazla. Bıçakta öldürücüdür tornavida da hatta kalemde ve arkadaşının boğazına batırdığı kalemle arkadaşını öldüren ilk okullu çocuk haberi okumuştum yıllar önce.

Ben çok kamplara giden birisiyim. Geçmişte kung-fu eğitimi almıştım ve üniversite de de kişisel gelişim eğitimleri alarak kendimi oldukça sabırlı ve eğitimli bir hale getirdim. Bu eğitimlerde şunu öğrendim. Bela olacak bir kişi varsa ondan uzaklaşmak en güzeli. Örneğin kamplarda su kenarına gelip içen bir ton sarhoş olur ve içtikten sonra normal gitmezler şişeleri kırarlar küfürleşirler varsa orda birisi ona sataşırlar. Para isterler telefon isterler bıçak çekerler kırık şişeyle felan gelirler. Yapılacak işlem basit onlardan uzak durmak lazım. Bu deprem olduğunda da geçerli kampta da geçerli karavan aktivitesinde de geçerli her ama her koşulda geçerli.

Elindeki tesbihi bırakınca erkekliğinin gittiğini düşünen insanlar var ülkemizde veya pembe tişört giyerse kadın olacağını düşünen insanlarımız var. Buna alkol almak sigara içmek çocuk ve kadın dövmekte dahil. Yani erkeklik egolarını okşayacak yöntemlere girişiyorlar. Bu adamda silah olursa basit bir şeyde bile silahı alıp büyük hatalar yapabilir.

Bizim komşu emekli bir tek yaşayan öğretmendi eve adam gelirken rakısını alır evinde içer kimseye bir rahatsızlık vermezdi. Üst komşu aşırı dindar gözüken bir tipti adamın içki içmesinden rahatsız olmuş kapısına dayandı bıçakla hatta pompalı tüfekle adamın içki içiyor diye kapısına dayanıyordu. Kaç kere polis geldi en son apartmandan atıldı huzuru bozuyor diye yaşlı öğretmende öldü gitti. Demem o ki bu kişi cahil olmasa bunları yapar mıydı yapmazdı.

Ben çok şahit oldum adam sopayla gidiyor kavgaya 1 kişi yok 10 kişi buluyor karşısında sonra olan ona oluyor. Yada bıçak silah çekiyor ya öldürüyor yada öldürülüyor. Yine bir olayda adam kuru sıkı silah çekmiş trafikte ve bunu çeken adam da suçu günahı olmayan trafik kurallarına uyan kişiye çekmiş oda bende yok mu sanıyorsun diye çekip silahı tuttuğu elinden vurmuş. Bunu da gazetede okumuştum.
Bir belayı bertaraf edemiyorsak en güzel yöntem ondan uzaklaşmaktır. Ben savunma olarak her zaman silah yerine biber gazı ve elektroşok cihazlarından yanayım.

Yazınız oldukça güzel ve ben silahlanacak insanlarında felsefe psikoloji gibi eğitimlerden düzenli geçmesinden yanayım. Çünkü sonuçları negatif oluyor cahil insanın elinde.
Çok güzel özetleyip sonuçlandırmışsınız , bundan daha fazla yazacak bir şeye gerek bırakmamışsınız , teşekkürler elinize sağlık .

Burada konu sizin örnek verdiğiniz hasta ruhlu insanlar değil,onları zaten kontrol edemezsiniz.O tip insanlar silahsız gezmezler.Psikopatların elinde silahların ne kadar tehlikeli olduğu herkesin malumu zaten,ama konumuzla alakası yok.Konu karavan da korunma amaçlı ateşli silah taşımak ne kadar doğru ne kadar yanlış?Karavancılar kendilerini ve aile fertlerini korumak için karavanlarında bulundurdukları ruhsatlı silahtan zarar görürmü?Karavanda çocukların eline geçmesini engelleyebilirmiyiz?Silahımız var diye cesaretlenip,normalde çekip gidebileceğimiz bir durumda olayın üstüne gidermiyiz?

Burada konu sizin örnek verdiğiniz hasta ruhlu insanlar değil,onları zaten kontrol edemezsiniz.O tip insanlar silahsız gezmezler.Psikopatların elinde silahların ne kadar tehlikeli olduğu herkesin malumu zaten,ama konumuzla alakası yok.Konu karavan da korunma amaçlı ateşli silah taşımak ne kadar doğru ne kadar yanlış?Karavancılar kendilerini ve aile fertlerini korumak için karavanlarında bulundurdukları ruhsatlı silahtan zarar görürmü?Karavanda çocukların eline geçmesini engelleyebilirmiyiz?Silahımız var diye cesaretlenip,normalde çekip gidebileceğimiz bir durumda olayın üstüne gidermiyiz?

Konu karavan da korunma amaçlı ateşli silah taşımak ne kadar doğru ne kadar yanlış?Karavancılar kendilerini ve aile fertlerini korumak için karavanlarında bulundurdukları ruhsatlı silahtan zarar görürmü?Karavanda çocukların eline geçmesini engelleyebilirmiyiz?Silahımız var diye cesaretlenip,normalde çekip gidebileceğimiz bir durumda olayın üstüne gidermiyiz?

Ben yanıt vereyim bu duruma. Normal bir çocuğun eline saklanan bir ürünün geçmesi zordur ama silah dışı bu tüfekse eline geçme ihtimali yüksektir. Evde bile 9 yaşındaki kuzenimin kızı av tüfeğini bulmuş misafir varken bayramda salona getirmiş baba bunla nasıl oynanıyor diyordu. Karavanda yada araçta silah taşımak için yasal mevzuat nedir buna değinmiyorum. Psikolojisi en üst düzeydeki bir insan bile eğer içki içiyorsa o zaman silahım var diye cesaretle olayı büyütebilir. En güzel korunma yöntemi karşıki dağları bile aydınlatacak güçte el feneri biber gazı ve elektroşok cihazıdır. Sopa bıçak ve silah her zaman risk taşır. Tabi bu kişinin özgür hür iradesidir ama benim eski patronun başına gelen herkesin başına gelebilir. Tartıştığı adam torpidodan silahını alıp adamı vurup kaçmış. Ben karavanda büyük riskler görmedim ama çadırı bıçakla kesip içindekine sarmaya çabalayan sarhoşlar görmüştüm. Her zaman erkekliğin 10 da 9 u kaçmaktır bana göre. Bela varsa kaçmak en güzeli.

Konu karavan da korunma amaçlı ateşli silah taşımak ne kadar doğru ne kadar yanlış?Karavancılar kendilerini ve aile fertlerini korumak için karavanlarında bulundurdukları ruhsatlı silahtan zarar görürmü?Karavanda çocukların eline geçmesini engelleyebilirmiyiz?Silahımız var diye cesaretlenip,normalde çekip gidebileceğimiz bir durumda olayın üstüne gidermiyiz?

Ben yanıt vereyim bu duruma. Normal bir çocuğun eline saklanan bir ürünün geçmesi zordur ama silah dışı bu tüfekse eline geçme ihtimali yüksektir. Evde bile 9 yaşındaki kuzenimin kızı av tüfeğini bulmuş misafir varken bayramda salona getirmiş baba bunla nasıl oynanıyor diyordu. Karavanda yada araçta silah taşımak için yasal mevzuat nedir buna değinmiyorum. Psikolojisi en üst düzeydeki bir insan bile eğer içki içiyorsa o zaman silahım var diye cesaretle olayı büyütebilir. En güzel korunma yöntemi karşıki dağları bile aydınlatacak güçte el feneri biber gazı ve elektroşok cihazıdır. Sopa bıçak ve silah her zaman risk taşır. Tabi bu kişinin özgür hür iradesidir ama benim eski patronun başına gelen herkesin başına gelebilir. Tartıştığı adam torpidodan silahını alıp adamı vurup kaçmış. Ben karavanda büyük riskler görmedim ama çadırı bıçakla kesip içindekine sarmaya çabalayan sarhoşlar görmüştüm. Her zaman erkekliğin 10 da 9 u kaçmaktır bana göre. Bela varsa kaçmak en güzeli.

Herkese merhaba,

Karavan ile konaklamayı etrafta kimsenin olmadığı yerlerde yapıyorum. Konaklayacağım yer kış aylarında ıssız bir kumsal veya orman patikası girişi olurken, bahar ve yaz aylarında iyice orman içlerine giriyorum. Konaklama noktamı seçerken etrafta içki içilip içilmediğine, lastik izlerine, hayvan izlerine vb mümkün olduğunca dikkat ediyor, öncelikle insan ve besi hayvanlarının geçmedikleri yerleri tercih etmeye çalışıyorum.

Bu güne kadar bana zarar veren bir vahşi hayvan veya besi hayvanı olmadı. Zarardan öte merak edip yaklaşan vahşi hayvan da olmadı veya olduysa da ben görmedim. Büyük köpeğimi yılan soktu, domuz kovaladı, çoban köpekleri hırpaladı ama sonucunda kurtulduk. Ama insanoğlu böyle değil. Ormanın 2-3 km içine girmiş araca illa yaklaşacak, bakacak. İşte bu her türlü yılandan, çıyandan daha tedirgin edici.

Sadece insan tehlikesi yüzünden ıssız yerde konaklayanların gerekli önlemleri alması gerektiğini düşünüyorum.

Silahı olan arkadaşların bence şunları göz ardı etmemeli. Silahı belinde taşımak kolluk kuvvetinin işi. Silahı elinde veya sırtında taşımak avcının işi. Ateşlemeyi düşünmeden silah kurmak karşı tarafı her zaman kendini savunmaya iter, kimin kaçacağı kimin direneceği belli olmaz.

Sözün özü, silah erbabınca ve adabınca taşınmalı. Allah göstermesin çekmek zorunda kalınırsa da sonuçları göz ardı edilmemeli.

Sevgi ve saygılarımla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR