Karavanda Ani̇ Su Isiticisi Elektri̇kli̇ Şofbenler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Umut48 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,707
Aküden invertera kablo kesitiniz 100amper anlık için uygun mu? Hesabınızı iyi yapın lütfen. Geri dönüşü olmayan problemlerle karşılaşabilirsiniz aksi halde. Bahsettiğiniz akım çok değil aşırı yüksek.

Formül:
S = (LxI) / (56xVx kayıp % si)

S: Kablo kesit alanı. mm2 olarak.

L: İki nokta arasındaki kablo boyunun iki katı. Yani gidip gelen (+) ve (-) kabloların toplam boyu. Metre olarak.

I: Kablodan geçecek akım. Amper olarak.

56: Bakırın özgül direnci.

V: Devrenin voltajı.

Kayıp % si: Genellikle en fazla %3 lük voltaj kaybı normal kabul edilir. Yani 0,03 yazılmalı.

@tapatalk

Uyarınız için çok teşekkür ederim. Bunu düşünmemiştim.

Sizin hesaba göre 6 mm çıkıyor.

S=(1 * 120) / (56 * 12,8 * 0,03) =5,58 mm2

Toplam kablo boyutu 1metre
120 Ampere göre hesapladım.
akü 12.8 V

birkaç online hesaplama yapan sitede baktım, 10-11 mm çıkıyor.
Aşağıdaki paylaşılan resime göre de 35mm gösteriyor. Hangisi doğru şimdi?
2000W inverter ile standart 10mm kablolar geliyor.

7f598d79 a808 40af 930f 2142382334f2 jpeg

Son düzenleme:

Etiketler
.
Yaşayanlar bilir, karavanda elektrik, Hindistan’daki inekten daha kutsaldır.
Kazanımı, depolanması, aletleri, iletimi ve fiyatları ile kendi ve çevre gereksinimlerine uygun ve dengeli bir sistem kurabilmek, özellikle yeni başlayanlar için sanıldığından çok daha fazla sorun barındırmakta..

Deneyenler, durulanması içinde en fazla 3 litre su ile duş alınabildiğini bilirler. Karavan içindeki depo suyunu duş alınacak seviyeye getirmek için ise en fazla 15 derece daha ısıtmak yeterli.
1 litre su 1,16 W/h enerji ile 1 derece ısıtılabiliyorsa bir duş için sonuçta; 3 x 15 x 1,16 = 52,2 W/h güce gereksinimiz olmakta.

LPG’nin ısı değerinin 6,57 kWh/| (yanma değeri 7,17 kWh/l) olduğu düşünülürse, 1 litre sıvı haldeki gazla 6570 / 52,2 = 125 ve 12 litrelik gaz tüpü ile de teorikte bir kişi tam 1500 kere duş alabilir demektir. Şu anda Aygaz’ın karavan tipi tüpünün 135 Lira olduğundan yola çıkarsak, tüketimin duş başına sadece 9 kuruş olduğunu hesap etmek için de matematik dehası olmak gerekmemeli ? 😉
(Tabi ekstrem bir hesap ama bu temel mecradan sapabileni, şimdiden alnından öperim)

Peki, aramızda duş başına akü bazlı ücreti de hesaplayacak bir yiğit var mıydı acep ? İsteyenin keyfine kalmış, benim duş başına 3 litre aldığım suyu, değil 15 litre, 30 litre bile alabilir.
Neme lazım, kimseyi şimdi sabunlu sabunlu ortada bırakmayalım.. 😋

Son düzenleme:

Uyarınız için çok teşekkür ederim. Bunu düşünmemiştim.

Sizin hesaba göre 6 mm çıkıyor.

S=(1 * 120) / (56 * 12,8 * 0,03) =5,58 mm2

Toplam kablo boyutu 1metre
120 Ampere göre hesapladım.
akü 12.8 V

birkaç online hesaplama yapan sitede baktım, 10-11 mm çıkıyor.
Aşağıdaki paylaşılan resime göre de 35mm gösteriyor. Hangisi doğru şimdi?
2000W inverter ile standart 10mm kablolar geliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 639117
Aküden invertara kac metre kablo var ise onu 2 ile çarpmanız gerekli. Sizin hesabiniz 50cm üzerinden yapılmış. Belirtmeden gecmeyeyim bu alasimsiz bakir kablo icin yapilan hesap. Alüminyum alasimli ise kablo işler değişir.

@tapatalk

.
Kazanımı, depolanması, aletleri, iletimi ve fiyatları ile kendi ve çevre gereksinimlerine uygun ve dengeli bir sistem kurabilmek, özellikle yeni başlayanlar için sanıldığından çok daha fazla sorun barındırmakta..

Deneyenler, durulanması içinde en fazla 3 litre su ile duş alınabildiğini bilirler. Karavan içindeki depo suyunu duş alınacak seviyeye getirmek için ise en fazla 15 derece daha ısıtmak yeterli.
1 litre su 1,16 W/h enerji ile 1 derece ısıtılabiliyorsa bir duş için sonuçta; 3 x 15 x 1,16 = 52,2 W/h güce gereksinimiz olmakta.

LPG’nin ısı değerinin 6,57 kWh/| (yanma değeri 7,17 kWh/l) olduğu düşünülürse, 1 litre sıvı haldeki gazla 6570 / 52,2 = 125 ve 12 litrelik gaz tüpü ile de teorikte bir kişi tam 1500 kere duş alabilir demektir. Şu anda Aygaz’ın karavan tipi tüpünün 135 Lira olduğundan yola çıkarsak, tüketimin duş başına sadece 9 kuruş olduğunu hesap etmek için de matematik dehası olmak gerekmemeli ? 😉
(Tabi ekstrem bir hesap ama bu temel mecradan sapabileni, şimdiden alnından öperim)

Peki, aramızda duş başına akü bazlı ücreti de hesaplayacak bir yiğit var mıydı acep ? İsteyenin keyfine kalmış, benim duş başına 3 litre aldığım suyu, değil 15 litre, 30 litre bile alabilir.
Tüp 135 TL Derken Türkiye gerçeğini ıskaladığınızı fark ettim. O dün dü bugün 318 yarın ne olacağı belli değil. İsviçreli emeklinin dediği gibi çok heyecanlı bir ülke burası heran her şey değişebilir, kesinlikle monotonluk söz konusu değil. Tontonu rahmetle anıyorum ne güzel tanımlamıştı "Alışırlar alışırlar" diye....

IMG 20220424 001252

.

en ucuz yöntem tabiki lpg. Fakat karavana lpg'li şohben sokmak istemiyorum. Riskleri malum.
Ocakta su kaynatıp karıştırmak diğer bir seçenek olabilir. Size 3 litre su yetiyor olabilir ama bence en az 15 litre su lazım. 20litre ideal olur. su sıcaklığı 24 derece olsa, 37 derece duş suyu için 4 litre su kaynatmak gerekir. 4 kişi için her seferinde 3-4 litre su kaynatmak çok zahmetli iş olur.

elektrikli termosifon kamp alanına girdiğinizde direk şebeke elektriği ile kullanılabilir. Güneş enerji sistemi ile başlangıç maliyeti olsa bile güneş her zaman bedava. Diğer yandan ek 15 litre su deposu görevi görmesi de güzel.

Bu arada hesabınıza ısı kaybını eklemek gerekir. ocağı veya lpgli şohbeni açtığınızda dışarı giden bir ısı olacak. Tüp fiyatları da son durumda yukarıda arkadaşın paylaştığı gibi 300 liraları geçti.

Aküden invertara kac metre kablo var ise onu 2 ile çarpmanız gerekli. Sizin hesabiniz 50cm üzerinden yapılmış. Belirtmeden gecmeyeyim bu alasimsiz bakir kablo icin yapilan hesap. Alüminyum alasimli ise kablo işler değişir.

@tapatalk
Evet 50 cm üzerinden yaptım. akü ile inverter birbirine yakın olacak.
kablonun cinsi dediğiniz gibi işleri değiştirebilir. Bu yüzden alınan kablonun aşağıdaki gibi teknik açıklama kısmını dikkate almak gerekir sanırım. Aşağıdaki örnek bir ürünün açıklamasında 25 mm2 kablo için maksimum akımı 129A, 35 mm2 kablo için 156 A olarak belirtmişler.

1650759361015

Tüp 135 TL Derken Türkiye gerçeğini ıskaladığınızı fark ettim.
Haklısınız, dün Foça’da karavancı arkadaşım dediğiniz ücretten bahsetmiş olsa da yanlışı düzeltme süremi geçirmiş bulundum. O zaman duş ve kişi başına 9 kuruş yerine artık 21 kuruşu gözden çıkarmak gerekecek. 😋 Zaten ben de “o ücretten yola çıkarsak” demiş ve hesabı da aslında ısıtmada yakıtların, elektriğe üstünlüğünü vurgulamak amacıyla yapmıştım.
Bilmem “Türkiye gerçeğini ıskalamak” deyimi, internetten alınan yanlış bir bilgiyi sıfatlamaya birkaç numara büyük gelmiyor mu dersiniz ? 😉

….karavana lpg'li şohben sokmak istemiyorum. Riskleri malum.
Üretim amacı farklı olan ev şofbeni ve Türkiye’deki kurulum tarzıyla gaz sistemini karavanını
za sokmamakta tamamen haklısınız.
Aşağıdaki dosyaya uygun milyonlarca karavancının kullandığı çağdaş bir sistemi ise maalesef forumda bu güne kadar sadece bir kişi uyguladı.. Bizde nedense önlemler çoğunlukla külfet olarak algılanmakta sanırım.

Size 3 litre su yetiyor olabilir ama bence en az 15 litre su lazım.
İşte tam da bu yüzden cümleme “Deneyenler” diyerek başlamıştım.. Yoksa inanın ben de sizin gibi denemeden bu miktara şüpheyle bakanlardandım.
Teknesi olanlar bilir, 1,5 litrelik Cola şişesiyle duş alınabilmekte. Diğer 1;5 litre ise sabunlamak için tamamen yeterli oluyor.

Yazdıklarımın da zaten uç bir hesap olduğunu bir kere daha tekrarlayayım.
Ama hak verirsiniz ki her “uç” hesabı “uçuk” olarak görünce de içinde bulunduğumuz dairenin dışına bir türlü çıkılamıyor.. 🤓😋

Herneyse konuya dönersek.
LFP akülerin 3000 veya benzeri çevirim sayıları BMS’li kombine türleri için değil, aslında birim hücreleri için verilmekte. Ayrıca takvim yaşlarını da VRLA aküler kadar hesaplamak gerekiyor. Bu durumda ciddi üreticilere oryante olunmalı, yoksa satıcısı bile bilmeden ya da canına minnet, yanlış bilgilerden yola çıkabilmekte.
Üstelik karavancı bu takvim yaşı ile kaç çevirim sayısına ulaşabileceğinin hesabını da önden yapmalı diye düşünüyorum. Fakat bunu Avrupa’da bile yapan çok az maalesef. Uygun olmasa da her yeninin bir çekiciliği oluyor galiba ?
Çağdaş karavancılığın teğet geçtiği akü bazlı ısıtma hedefi, kısıtlı enerji kazanımından çok, elektriğin bir tüketim metası olan akülerde depolanmasının, sonuçta pahalıya çıkmasıyla ilgili. Depositeli gaz tüpü yerine, yaşamı kısıtlı, arıza riskli akülere yatırım yapıldığı ve elektriğe kamping ücreti verildiği de hesaplanmalı. Güneşin cimri davrandığı zamanlar da işin cabası olmakta. Tabi karavan kullanım sıklığı ve kampinglere giriş sayısı da bu hesabı kökten değiştirmekte.
Şimdiki ekonomik durumun pahalı sistemleri daha da anlamsız yaptığı ise kesin.

Yazdıklarım çağdaş karavancılıkta ısınmak için salt elektriğin tercihi ile ilgiliydi. Üstelik ender kullanılan 5 litrelik (!) Truma TT2 dışında yaygın bir örneği de yok. Onun da asıl ısı kaynağı kalorifer ısısı olmakta diye biliyorum.
Yukarıda dediğim gibi biz duş için aslında kampingleri kullanmaktayız. Birkaç kere uyguladığımız zamanlar da gocunmadığımızı söylemeliyim.
Sanırım konu sonuçta, karavana evden bakmamakta kilitleniyor ?..
Bu ise karavancılığa yeni başlayanlar için kolay bir paradigma değişimi değil.

Yine de kimseyi gücendirmeden konuyu bağlayayım.
Olur da denedikten sonra yukarıdaki 3 litre hacım ile ısıtma aralığı hesabına aklınız yatar ve kişi başı ~5 A kadar fazladan elektriğiniz varsa, buna uygun (?) küçük bir ısıtıcıya karşı olmanın da anlamı kalmıyor diyeyim..

Aklıma gelmişken ilave edeyim.
Lejyoner hastalığı yüzünden suyu 35 ile 45 °C arası depolamamaya dikkat edilmeli. Hatta bizim evde sıcak su deposu devamlı 60 °C ye ayarlı.
Kısaca karavanda sıcak su ısıtılıp, tek defada kullanılmalı.

Ekli dosyalar

• KARAVANDAGAZSİSTEMİ.pdf
    672.6 KB · Görüntüleme: 117
Son düzenleme:

Şebeke varken elektriği her türlü ısıtma, buzdolabı vs icin kullanmak bence de kolay ve akıllıca. Ama şebeke yok iken aküden ısıtma bence gereksiz. Akü hala sistemin en zayıf halkası.
Aklıma hep eşekten düşen Nasrettin Hocanın, bana başka düşen var mı onu bulun demesi gelir bu durumda.
Bir röle hatası yüzünden, yolda karavan icin üretilmiş maks 200Wattlık su ısıtıcısı yüzünden 200 AH Exide jel akümü kaybetmiştim. Hala içim hatırladıkça cız eder.

Son düzenleme:

Kusura bakmayı konuyu hortlatıyorum.
Lütfen depoladığınız elektriği su ısıtmak için kullanmayın.
truma benzeri gazlı su ısıtıcı üretiyoruz.

Haberiniz olsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.