Karavancılığın Önündeki Engelleri Kaldıralım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 97
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,199

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
CAMP & CARAVAN ISTANBUL Fuar günleri yaklaşıyor. Türkiye’de karavancılığın önündeki engelleri dile getirmenin tam zamanı.
[ CNR EXPO ]

Karavana ilave koltuk konusunda CIMER’e yapılan başvuruların ve imza kampanyasının başarılı olduğunu düşünüyorum. Artık şartlar yerine getirildiğinde koltuk sayısını artırmanın mümkün olduğunu biliyoruz. Ilave koltuk için yapılacak masrafın azalması için karavan sayısının yükselmesi lazım. Bunun içinde karavancılığın önündeki engellerin kalkması lazım. Bu engelleri aşağıdaki üç nokta da toplamak mümkün.

Bu üç noktadan hangisini ön plana çıkaralım?

Bundan sonraki kampanyamızda basın ve karavan üreticilerinin de desteğini almak için çabalarımız olacak.

1. Karavana dönüştürülen 5 yaşından küçük araçlara ödenen ÖTV.
2. Karavanların her yıl TÜV’e girmesi.
3. Karavanlara uygulanan yüksek sigorta primleri.

ÖTV
Bana göre karavancılığın gelişmesine en büyük engel yüksek ÖTV. Türkiye’de ÖTV alınan araç sadece karavan değil ama, karavancılığın özel bir durumu var. Gelişen karavancılığın, devlete çok yönlü vergi sağlayacak bir ekonomik sektör olduğu ortada. Açıkcası devlet ÖTV ile vergi kaybediyor. Karavandan ÖTV istenmemesi aslında devletin çıkarına bir iş. Bizim bu yanlışlığı kanun yapıcılara anlatmamız lazım.

TÜV
TÜV muayene periyodları konusunda Avrupa Birliğinde ülkelere göre bazı değişik uygulamalar olsa da Almanya örneği genel bir fikir verebilir.

Hareket halindeki azami ağırlıkları 3.500 kiloya kadar olan Motokaravanlar ve otomobillerin TÜV süreleri aynı.

Yeni araçlarda ilk TÜV üç yıl sonra, ondan sonra her iki yılda bir.
Taksi ve ambülanslar her yıl.
Itfaiye araçları iki yılda bir TÜV’e giderler.

TÜV überziehen kann teuer werden - Bussgeld & Punkte gemäß Bußgeldkatalog

Avrupa ülkelerinde durum.
Wie europäische Länder ihre TÜV-Untersuchung regeln | Auto

TRAFIK SIGORTASI
Hususi araç olarak kullanılan karavanı, ticari olarak şahıs taşıyan taksi ve ambulanslarla karıştırmamak gerekir. Almanya’da ticari olarak kullanılan (kiraya verilen) karavanların trafik sigortaları doğru olarak yüksektir ve doğru olarak her yılda bir TÜV'e giderlerler.

Hususi araç olarak kullanılan motokaravanlarınn trafik sigortaları hakkında Almanya’da kendi araçlarımı örnek veriyorum:

Iki aracın sigortasını karşılaştırmak mümkün. Çünkü her iki araç içinde hasarsızlık ve yaşanan yer aynı.
Motokaravan Sprinter: Yıllık trafik sigortası:180 €
Opel Corsa otomobil : Yıllık trafik sigortası: 258 €

Bu yıllık sigorta ücretlerine Türkiye’ye giderken ihtiyacım olan yeşil kart da dahil.

Türkiye’de hem TÜV hem de trafik sigortasında karavancılara haksızlık yapılıyor. Çünkü karavanlar yılda en az kullanılan, en az kaza yapan, en bakımlı araçlardandır.

Etiketler
CAMP & CARAVAN ISTANBUL Fuar günleri yaklaşıyor. Türkiye’de karavancılığın önündeki engelleri dile getirmenin tam zamanı.
[ CNR EXPO ]

Bu üç noktadan hangisini ön plana çıkaralım?

Bundan sonraki kampanyamızda basın ve karavan üreticilerinin de desteğini almak için çabalarımız olacak.

1. Karavana dönüştürülen 5 yaşından küçük araçlara ödenen ÖTV.
2. Karavanların her yıl TÜV’e girmesi.
3. Karavanlara uygulanan yüksek sigorta primleri.
......

Hüseyin bey, esaret altına girmiş bir ülkenin ,başkaldıran asi lideri gibisiniz.:smiley:
Üç madde içinde bence ilk dile getirilmesi gerek yüksek sigorta primleri olmalıdır.

Karavancılığı tüm kitlelere yayılabilmesi için ;caydırıcı miktarlara ulaşabilen sigorta primlerinin azaltılması gerekiyor.Sırf bu yüksek primlerden dolayı aracını demonte edilebilen ekipmanlarla donatarak,ruhsat değişikliğine gidemeyen karavan sever var.

5 yaşından küçük araçların ÖTV sinin kaldırılması öncelikli olmamalı.Türkiye şartlarında 5 yaşından küçük araçların alım maliyeti çok olması nedeniyle bu alımı yapabilecek karavansever sayısısını kısıtlı tutar.Oranlarsanız 0-5 yaş aralığında araç alabilecekler sınırlı iken ,karavan dönüşümü yaptıran herkez sigorta primini ödemek zorunda.

Son düzenleme:

Bence de en büyük haksızlık,mantıksızlık,saçmalık trafik sigortasıdır.Karavanların her yıl muayenesini mantığım kabul ediyor,hatta muayeneye aracın içinin de dahil edilmesi gerektiğine inanıyorum.

Ac gozlu canavar devletimiz,her sabah uyandiginda tahminim 1milyar tl ile sabah kahvaltisi yapiyor.bu yuzden otv,kdv yi kahvaltida yiyor.enflasyonla mucadele kapsaminda patates,soganla mucadele edecegine kendi otv,kvd siyle mucadele etmesi gerekir. 1 şişe 70 lik ten 90 tl vergi alan devlet,ithal tutundeki vergiyi sifirladi.yakinda çadirdan da otv,kdv,tüv isterse şaşirmayin.gercekten forumdaki bir uyeden 2018 yilinda yeni karavanina 3600 tl(600euro) trafik sigortasi yaptirdigini duyunca karavan hayalimdem 10 adim daha uzaklastik.(ailece) karavan hayallerimizi yasatmak icin girdigimiz bu forumda tam tersine yeni bir seyler ogrendikce daha cok uzaklasiyoruz.üzgünüm.
Sari karavan kampanyasi başlatsak nasil olur acaba? Güzel bir pazar günü bu akil almaz vergileri yazmak yerine,guzel ulkemde,guzel insanlarla,yine de sari karavanimda keyifli bir gün gecirmek isterdim.selamlar,saygilar, ötv ve kdv siz mutlu yillar.

27 Aralık 2017
Yönetime Bildir
1672

güngörZirve
Trafik sigortasında 1'den 7'ye kadar sürücünün kaza dahil tüm kriterleri ve yaşadığı şehir gibi konularda katagorilendirilmiş fiyat aralıklarını gösteriyor.
QUICK Sigortada
1. basamak 5960 TL iken 7. basamak 1300 TL fiyatlandırılmış. Bu yıl 1. basamakta olduğumdan fiyat en alt katagoride.

Iyi gunler 3600 tl yi ben forumda ki bir yazida okudum.o yaziyi bulup ileticegim.selamlar,sevgiler.keski cok daha dusuk olsa da hayallerimize ulassak.​

Selamlar,teknolojiden anlamadigim icin bu yontemle,sizlere bilgi vermeye calistim.kopyala,yapistir ile bir forum uyesinin zorunlu trafik sigirtasi tutarini gostermeye calistim.umarim anlasilir olmustur.iste bu rakami duyunca karavan hayalimden cok uzaklastim.selamlar,sevgiler,mutlu yillar.

Önce cevaplara teşekkürler. Orhan Beyin şahsi iltifatlarına da ayrıca özel bir teşekkür.:smiley:

Türkiye’de trafik sigortası konusunda fazla bilgim yok. Almanya’da trafik sigortası da yapan bir firmada bir süre çalıştım. Sigorta konusunda diplomam da var ama uzun yıllardır yapmadığım için bilgilerim aktüel değil. Bu nedenle ana noktaları dile getireceğim. Almanya’daki durumu okuyunca, karavan sigortalarının Almanya’da neden otomobilden ucuz olduğu yönünde bir fikir edinilebilir.

Almanya’da trafik sigorta bedelini belirleyen faktörler.

1. Aracın trafiğe kayıtlı olduğu yer (karavanların kayıtlı olduğu yer bazı sigortalarda primleri etkilemez).

2. Araç sahibinin hasarsızlık durumu. Hasarsızlık durumu oldukça detaylı ve uzun bir listedir. Aşağıda Cosmos Direkt sigortası örneği bir bilgi verebilir.
Bazı kelimelerin Almancası:
Bu liste otomobil (PKW) sahipleri içindir.
Kfz-Haftpflichtversicherung = Zorunlu trafik sigortası
SF-Klasse = Hasarsızlık sınıflaması
Rückstufung bei 1 Schaden = Bir kaza sonrası gelinecek yer.

Rckstufung

Schadenfreiheitsklasse: Beiträge senken - CosmosDirekt

3. Araç sahibinin kaç yıldır ehliyeti var, aracı kaç kişinin kullandığı, aracın yılda kaç kilometre gittiği, kullananların yaşları, aracın nereye park edildiği (garaj-evin avlusu- sokakta gibi), ailede kaç araç olduğu, araç sahibinin indirimli tren bileti kartı varmı, araç sahibinin evi varmı (bu liste oldukça uzun). Bu nokta karavan sigorta bedeli hesaplanırken dikkate alınır.

4. Aracın kaza riski sınıflaması (araç tip sınıflaması). Almanya’da sigortalar birliği (federasyonu) her yıl tüm otomobillerin kaza yapma risklerini yeniden düzenler. Örneğin, 2018 yılında yapılan araç tip sınıflaması 29.000 modeli kapsıyor. Yani otomobil markalarının bütün modelleri geçen yıllardaki kaza yapma oranlarına göre yeniden sınıflandırılıyor. Böylece kaza yapma oranı yükselen araçların sigortası da yükseliyor, kaza risk oranı azalan araçların sigortası ucuzluyor. Bu nokta karavanların sigorta primlerini fazla etkilemez.

Aşağıdaki linkte otomobillerin araç kaza riski sınıflamasını görebiliriz.
Typklassenabfrage

Gelelim motokaravana.
Aslında aşağıdaki bilgiler karavancılara Türkiye’de yapılan haksızlığı detaylı açıklıyor ama, konunun daha iyi anlaşılması için yukarda biraz detaylı bilgiler verdim.

Aşağıdaki Almanca bilgilerden önemli olanları anlamına uygun olarak özetliyeyim.

Motokaravan sigortasını otomobil sigortasından ayıran nedir?

Prensip olarak motokaravan sigortası özel bir trafik sigortasıdır. Araçlara ruhsat veren makamlar aracı motokaravan olarak tanıdıkları için, sigortasının da bu durumu göz önünde bulundurması gerekir. Çok sayıda sigorta motokaravanı kendine has şartlarla ve tarifle sigortalar. Sigortacıların görüşlerine göre motokaravanın otomobilden ayrı tutulamasını gerektiren bir çok neden var:

- Günlük işlerde kullanılan sigortalı bir araç daha olduğu için, motokaravanlar genellikle ikinci araç olarak kullanılır.

- Motokaravanlar sadece tatil amacıyla yoldadırlar.

- Süratleri az olduğu için çok hasara sebep olan arkadan vurma kazaları azdır.

- Motokaravanlar güvenceli parklerinde dururlar.

- Motokaravan sürücüleri dikkatli ve ihtiyatlı araç kullanırlar.

(kasko sigortası ile ilgili bölümü atlıyorum)

- Sigorta priminin hesaplanmasında karavanın değeri en önemli bir rolü oynar. Hasarsız kullanılan yıllar için motokaravana özel indirimler uygulanır. Motokaravan sahipleri için sigortalara göre değişen, 10-20 hasarsızlık sınıflaması vardır. Motokaravan sigortasında aracın kaza riski sınıflaması (tip sınıflaması) ve ruhsat kaydı olan yerin sınıflandırlması yoktur. Sigorta primi hesaplanırken bu iki nokta dikkate alınmaz.

Önemli : Bu bilgiler Almanya’da Cosmos Direkt sigortasından alınan bilgiler.
KFZ Versicherung: Der richtige Versicherungsschutz für Ihr Wohnmobil
Wohnmobil Cosmos

Konuyu kısaca özetleyeyim:

Hususi araç olarak kullanılan karavanların kendilerine özel trafik sigortaları var. Bu sigortalar hesaplanırken aracın kaza riski ve kayıtlı olduğu yer dikkate alınmaz.
Yalnız, karavanlar kazaya karıştıklarında (büyüklük ve ağırlıkları nedeniyle) karşı tarafta büyük hasara sebep olabilirler. Bu nedenle kaza yapan karavan sürücüsünün hasarsızlık sınıflaması, otomobilde olandan daha fazla basamak aşağıya düşer.

Türkiye’de sigorta bedeli hesaplamak:
Trafik Sigortası Tavan Fiyat Hesaplama - Generali Sigorta

Son düzenleme:

TRAFİK SİGORTASI AZAMİ BRÜT PRİM TUTARLARI (EKİM 2018)
Zal Amacli Tasit Primleri

Bu listede özel amaçlı araçlar için en düşük prim 1.612 TL (İl kodu 01). En düşük prim ödenen 7. basamağın karşılığı benim Almanya’da karavan sigortasındaki oran olarak olarak karşılığı. Ben de en düşük primi ödüyorum, yıllık 180 €. Bugünkü kura göre karşılığı 1100 TL.

Benim sigortanın teminat miktarı toplam 100 milyon €. Türkiye’de sigorta teminatı toplam 3.672.000 TL (özel amaçlı taşıtlar için).

Benim sigortanın içinde yeşil kart ücreti de var.

Yukardaki tabelayı aldığım link :
https://www.sbm.org.tr/tr/PublishingImages/azami-brut-prim/Azami_ Prim_Tablosu_10_ 2018.pdf

Düşündüğümüz kampanyada muhatabımız hangi kurum olacak? Almanya’daki muhatabın Türkiye’deki karşılığı „ Türkiye Sigortalar Birliği“. Kampanyadaki muhatabımız bu kurum mu olacak?
Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları

Türkiye Sigortalar Birliğinden istatistikler.

Ekli dosyalar

• 2-Motorlu Taşıtlar Sigorta İstatistikleri-Trafik (2018-Q3) (11310Donem32018).xlsx
    753 KB · Görüntüleme: 247

Hüseyin abi koltuk sayısında yaptığımız gibi, yine cimer denmi başlasak, cimer konunun muhatabını buluyor gibi.(benim başvuruma hala cevap gelmedi arkadaşlara gelen cevaplara istinaden bu öneride bulundum)

Bu sorunların çözümü için baskı yapılması gereken kurum:
Ulusal Kamp Karavan Federasyonu başkanıdır.

Bu federasyonun varoluş sebebi budur.
Varoluş sebebini yerine getiremiyorsa bu kurum çalışır hale getirilmelidir.

Federasyonun bu konuda girişimleri olduğunu biliyoruz ama sonuç yok. Demek ki girişimler yetersiz.

Federasyon başkanı bu sorunları çözene kadar TBMM'de, Bakanlıklarda yatıp kalkmalı ve bürokrasiyi sürekli iteklemeli ve sonuç alana kadar pes etmemelidir.

Aksi halde devletin bu kadar yoğun gündeminde bu konulara asla sıra gelmeyecektir..

Son düzenleme:

Selamlar,
Benim ulkem de sistem super.
Butun gariban vatandaslar tuyu yolunacak birer kaz misali sistem uretmisler.
2014 yilinda 72000 tl ye sifir aldigim ulkemizde hafif ticari sinifi diye bir kategori adi altinda,ruhsatinda camli kamyonet,hususi yazan fakat her yil vizeye girmesi gereken 5 koltuklu,emniyet kemerli ve yaklasik otv+kdv toplam 20-30 bin tl odedigim aracin 6 aylik vergisi bu yil 650 tl oldu.
Butun doblo,caddy,kango gibi araclarda oldugu gibi bende en az 12 yada 15 yil (emin degilim) en ust siniftan vergi odeyecegim.
Fakat bugun icin fiyati 250-300 bin tl olan mercedes vito,caravella gibi arac sahipleri 7-8 koltuklu vip araclar 6 aylik 250-300 tl vergi oduyorlar ve 2yilda bir vizeye giriyorlar.
Kanun yazicilar kanunlari anladigim kadariyla şu şekilde cikariyorlar.
Onlarin motoryatlari var,motoryatlar kdv+otv yillik vergi odemesinler.
Onlarin mercedes vitolari var,bu araclar hususi olsun,vergileri dusuk olsun.
Onlarin pirlantalari,mucevherleri var,bu urunlerde kdv olmasin.
Onlarin caravanlari ve gezi kulturu yok, otv %135 olsun,trafik sigortasi 5000 tl olsun,her yil vizeye girsin.
Onlar kitap okumuyorlar,kitapta %18 kdv olsun.
Onlarin cogu avukat,avukatlarin stajlari emeklilikte sayilsin.meslek lisesi stajerleri sayilmasin.
Cocuklari ozel kolejde okuyor,devlet katkisi alsin,devlet okuluna maddi imkansizliklardan gidemeyen cocuklar benim gibi işçi olsun.(kötü meslek yoktur,işini kötü yapan insanlar vardir)
Onlar raki icmiyorlar,bir sise rakida otv+kdv 100 tl olsun.
Vb birsuru orneklerle cogaltilabilecek sistem gelistirmisler.
Aracima kasko yaptirdigim zaman kaza yaparsam ikame arac vericekmisiniz diyorum.yok sizin araciniz kamyonet veremeyiz diyorlar.o devletin ayibi,milletin degil diyorum,haklisiniz diyorlar.birisi bana aciklasin lutfen hangi ulkede volkwagen caddy arac camli kamyonet olarak kabul ediliyor,dunyada ornegi var mi acaba.almanya da mesela bir caddy nin ruhsat bilgileri ve vize durumunu cok merak ediyorum.daha cok muzdarip oldugumuz konular var fakat yeter artik.
Yolunacak kaz olmayi kabul etmesem de,yolup durmuyorlar.
Tuyum kalmadi artik.tuylerim biraz uzasin,sonra yine yolarsiniz.bu soguk kis gunu usuyorum.
Selamlar,sevgiler,mutlu yillar.
Kim okur,kim okumaz,katilir,katilmaz bilmem fakat duygularimi yazmak istedim.hic bir konuda iddaa etmem,yanlis bir aciklamam varsa simdiden ozur dilerim.caravan,doga sever durust bir buyugumuzun siyasetci olmasi dilegiyle.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

SON KONULAR

Geri