Karavancıların Kamping'de Yada Kamping Dışı Konaklamalarını Tartışalım.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tifa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 72
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,795
Ynt: Karavancıların Kamping'de Yada Kamping Dışı Konaklamalarını Tartışalım.

Ben karavanı ....... dolayı istiyorum.

O boşluğa yazacağımız şey bizim yaşamak istediğimiz karavan hayatının niteliğini ,olmazsa olmazlarını belirleyecek.Belki 3-5 tane değişmez ekipman ,belkide 20-30 tane değişmez ekipman ile karavan yaşamınızı sürdüreceksiniz ,seçim sizin.

Okulda defterime sırama ağaçlara yazarım adını...

Etiketler

mrb aranızda bende yeniyim ama uzun zamandırda sitenize girip geziyorum.takein beyin görüşlerine katılıyorum. 2010 senesinin eylül 26 sından bu yana motokaravanla dışarlardayız. yurt içi ve yurt dışı bu güne kadar karavan kampinge girmedik. karavanımda 3=140=420wat enerji üreten güneş panellerim var ve 150=4=600 amper aküleri besliyor bu güne kadar kışın dahi enerjim 100%100 altına hiç düşmedi karavanda tüketilen enerji ise kışın 24 saat çalışan çift kapılı buzdolabı =turmatik 24 saat çalıştı konakladığımız günlerde ki bi yerde bazen bir hafta kalıyoruz tv akşamları calışıyor. bu durumda kamplara girmeyi gerek görmüyoruz güvenlik konusu ise yurt içinde opet benzin istasyonlarında kalıyoruz her tarafta kamera sistemi var. yurt dışında ise örnek vereyim kavala merkezde sahilde günlerce kaldık kavaldan sonra ıraklisede karavan kampingin 50 metre yakınında sahilde yine bir hafta kaldık.bulgaristan mekodanya buralarda ise benzin istasyonlarında bu güne kadarda bir sorun yaşamadık park ettiğimiz yerde motosikletimizi indirip şehir turu ve ihtiyaclarımızı gideriyoruz.karavan yapım aşamasında kasa içine araç takip sistemi koydurttum çalınma ya karşı korkumda kalmadı.(motosiklettede var) gözümüz arkada kalmadan gezebiliyoruz karavanı bırakıp.

021

Sayın "zekierkal", aramıza hoş geldiniz!.. :smiley:

Güneş panelleri, konaklama ve güvenlikle ilgili konulardaki bilgi ve deneyim paylaşımınız için sağolun. Kuşkusuz bu paylaşımlar, ilgili yerlerde olursa, bu başlığı okumayan arkadaşlar da yararlanırlar. Sizi ve karavanınızı tanımak isteriz; yurtiçi&yurtdışı izlenim, deneyim ve buralarla ilgili bilgi paylaşımınızı da bekleriz.

Dilerseniz burada kendinizi tanıtabilirsiniz:
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=11651.2415

Kendinize bir başlık açıp örneğin karavanınızı tanıtabilir, gezilerinizi paylaşabilirsiniz.
http://www.gezenbilir.com/index.php?board=336.0

İyi geziler, esen kalın.
Cavid Sezen

cavit sezen siteyi yeni öğrenmeye başladım nerde nasıl başlık acılır daha çözemedim nasıl yazıldığını çözer çözmez karavanın resimlerini koyacağım bu karavan kendi çizimim başoğluna yaptırdım.sizlerle paylaşacağım

Merhaba Zeki bey; aramıza hoş geldiniz.Bende yurt dışında son üç yıldan beri karavancılık yapıyorum. Son iki senesinde Kavala Batis kamp ta kaldık.
Bilgi sahibi olmak istediğim bir konu var.Karavanınızdaki tuvalet boşaltma sistemi kasetlimi yoksa genelde Türk imalatı karavanlarda olduğu gibi yat tipi tuvalet mı?
Kasetli ise kamp dışı konaklamada bir nebze boşaltma imkanınız olabilir. Eğer yat tipi ise yurt içinde ve özellikle yurt dışında kamp dışı kaldığınızda boşaltma ve bertaraf problemini nasıl hallediyorsunuz ?

Merhaba Mustafa bey tuvaletim kasetli. yat tipi olsaydı sorun yaşardım.

Bizimkisi avrupa seyyahligi..21.yuzyilin seyyahi uzayi fethediyor.Biz avrupa-asya arasinda tikanmisiz kendimize de seyyah diyoruz.Daha gezecek okadar cok yer varki!!
Eger kizim (cocuklar) ile birlikte seyyah olmussak kesinlikle kampingde kalinmali adina da kulturel ve tatil amacli gezi denmeli..
Esim ile birlikte seyyah olmussak arada bir kampingde kalinmali adina da kulturel ve romantizm amacli gezi denmeli..
Sadece karavanimizla birlikte seyyah olmussak canimizin istedigi yerde kalinmali adina da bir manyagin anilari denmeli..

Saygilar
Mustafa Guler

Mustafa bey o düşünceye neden vardığınızı anlamadım.Doğada insandan daha vahşi bir yaratık yoktur sanırım.

Merhaba kampci doslar;bizler 50 senedir M.Karavan ile butun Avrupa'yi gezen kisileriz.Gitmedigimiz ulke kalmadi,bizler ne kadar emin ve dosca da olsa hiz bir zaman Kamping disi gecelemeyiz,bu bir pirensiptir.Senelerin tecrubesi ile karsilasip konustugumuz kisilerin basina gelen binbir,macera,soygun,hirsizlik ve uzucu hadiselerden bize gunlerce anlatildiginden,daha ilk seyahat gunumuzden itibaren bu kurala uymaktayiz,yurt ici veya yurt disi seyahatlerimizde,hic bir kamping veya Milli park bulamazsak,ya Polis veya Jandarma karakollari yaninda bir kac seferlik kalmisligimiz vardir.Avrupada cok ucuza M.Karavan parklarinda gecelemek imkani vardir,Turkiyemizde ise o kadar ucuz kamping,piknik alani,mesire yeri ve Milli parklar varki sayisini ben bile bilmiyorum,mesala Abant,Kartalkaya,Yedi Goller,Nallihan,Sapanca,Kocaeli yaylalari bunlar gayet emin yerlerdir,benim sizlere tavsiyen,katiyen bekcisiz,emniyetsiz yerlerde kalmayiniz,selamlar

Abant Milli Parki

Vakantie 2012 012

Yurtiçinde kamplarda hiç kalmadım desem yalan olmaz. Yurtdışında sadece birileri ile beraberken kamplarda kaldım. Kamplar özgürlüğünü kısıtlıyor.Sadece güvenlik açısından artı sağlıyor. Doğadan uzak oluyorsunuz. Birde mali açıdan kulfetli.

Ercument Ozbek' Alıntı:
Merhaba kampci doslar;bizler 50 senedir M.Karavan ile butun Avrupa'yi gezen kisileriz.Gitmedigimiz ulke kalmadi,bizler ne kadar emin ve dosca da olsa hiz bir zaman Kamping disi gecelemeyiz,bu bir pirensiptir.Senelerin tecrubesi ile karsilasip konustugumuz kisilerin basina gelen binbir,macera,soygun,hirsizlik ve uzucu hadiselerden bize gunlerce anlatildiginden,daha ilk seyahat gunumuzden itibaren bu kurala uymaktayiz,yurt ici veya yurt disi seyahatlerimizde,hic bir kamping veya Milli park bulamazsak,ya Polis veya Jandarma karakollari yaninda bir kac seferlik kalmisligimiz vardir.Avrupada cok ucuza M.Karavan parklarinda gecelemek imkani vardir,Turkiyemizde ise o kadar ucuz kamping,piknik alani,mesire yeri ve Milli parklar varki sayisini ben bile bilmiyorum,mesala Abant,Kartalkaya,Yedi Goller,Nallihan,Sapanca,Kocaeli yaylalari bunlar gayet emin yerlerdir,benim sizlere tavsiyen,katiyen bekcisiz,emniyetsiz yerlerde kalmayiniz,selamlar

Abant Milli Parki

Elli yıllık tecrübe ile noktayı koymuşsunuz.Hislerime tercüman oldunuz,tecrübe bu olsa gerek....

Avrupa'ya yapılan seyahatlerde Kamping konaklamaları ve güvenlik konusuna çok önem verdiğim için yukarıdaki görüşlere birkaç şey ilave etmek istiyorum.
Avrupa'da, nispeten Akdeniz kıyı şeridi hariç kampingler doğayla iç içe geçmiş hatta bütünleşmiş haldedirler. Kampinglerde doğanın içerisinde olursunuz.
Evet bazı kuralları vardır, ancak bu kampingler askeri bir kışla falan da değildirler. Medeni bir insanın sahip olacağı ilişkiler zinciri buralarda sorunsuzca konaklamanızı sağlar.
Zaten Avrupa'da kuzeye doğru çıkıldıkça kamping harici kalmanız da pek mümkün değildir. Kalınabilirse ya şehirdeki uygun bir otoparkta ya benzin istasyonlarının otoparklarında yada kalacağınız yer büyük bir metropol ise Türk mahallesinde uygun bir yerde kalabilirsiniz. Yol üzerinde kalırken yaşayacağınız lojistik sorunları hiç ele almıyorum.
Güvenlik ise işin en önemli kısmı. Özellikle son yıllardaki yoğun mülteci akını artık Avrupa'yı güvenlik acısından riskli bir kıta konumuna getirmiş durumda.
Kendileri açıklamadıkları sürece burada isim ve ülke vererek olayları anlatmak haddime değil, ancak şu kadarını söyleyebilirim bu yaz kamp dışı kalan 3 Türk karavancı arkadaşımız çok ciddi soygun olaylarıyla karşılaştılar. Bunlardan birisi teşebbüs aşamasında kaldı ama diğer ikisi kötü sonuçlandı. Tam anlamıyla tecrübesizliklerinin kurbanı oldular. Bu sadece benim duyabildiğim olaylar umarım duyamadığım daha başka üzücü durumlar olmamıştır.
Yeni yeni gelişmekte olan yada keşfetmeye başladığımız gezginci ruhumuzun Türk Karavancılar olarak kötü anılarla kesintiye uğramaması için dikkatli olmakta ve 50 yıldır yollarda olan Sayın Özbek ve 25 yıldır da aynı şekilde yollarda olan naçizane bendenizi bir parça da olsa dikkate almanızı dilerim.

Kampci dostlar,bunca yillar uzun yollarda omrumuz gecti,size Avrupada bazi arkadaslarin basina gelenleri kisaca ifade edeyim.Alman,Hollandali,Isvecli,Norvecli,Fransiz ve diger ulke insanlari binlerce M.Karavan ile avrupa yollarinda seyahat etmektedirler,Hollanda da yalnizca M.Karavan sayisi 100 bin,Almanya M.Karavan sayisi 3/4 milyon arasi,Norvec 35 bin,Fransa 2 milyon civari,bu insanlar ekseriya Fransa ve Ispanya oto yollarinda park yerlerinde geceledikler anlarda,hava sicak oldugundan acik birakilan camlardan veya buz dolabi hava deliginden,uyutucu GAZ sikilmakta,ve sonra M.karavanin ici tamamemn aranarak,soyulmaktadir,bunlari yapanlar cok tecrubeli beynelminel hirsizlardir.Bunlara bizlere seferlerce kampta karsilastiklarimiz bizzat anlatti.Ne oldu en fazla kampa girmeyerek 100/150 Euro kazanciniz oldu,daha anlatilacak cok seyler var,devami baska sefere,hosca kaliniz.Geceledigimiz Hymer firmasi M.Karavan park yeri

Vakantie 2010 002

Ercüment Bey veya karagözler için bu soru çok önemli değil esasında. Kendileri zaten hoşlandıklarını yapıyorlar. Bu soru arada kalanlar ve her iki tercihi de uygulayanlar için önemli. Risk nerede, nereye kadar alınabilir? Kamp dışında kalırken nelere dikkat edilir. Hüseyin Bey ve Ferhat Bey hem kaldıkları yerlerle, hem de tavsiyeleri ile daha önceleri çok yardımcı oldular.
Sürekli trafikte bir çok kaza oluyor ama yine de yola çıkıyoruz.

Kaza milyonda bir geliyor ancak emniyet kemerini de takıyoruz....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR