Karavancıların Kamping'de Yada Kamping Dışı Konaklamalarını Tartışalım.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tifa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 72
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,742
Ynt: Karavancıların Kamping'de Yada Kamping Dışı Konaklamalarını Tartışalım.

Konu değişik yönleri ile değerlendirilmiş ve deneyimlerde paylaşılmış.Henüz 18 aylık, karavancılık yaşamını öğrenme aşamasında olan biri için yararlı bilgiler oluşmuş.
Bu süre içinde yaklaşık 8 ay kadar yurt içi seyahatim oldu.Bu süre içinde toplam 10 gün kamping,3 gün karavanpark,40 gün (2 ayrı yerde 20 şer günlük-bir tesis bahçesinde) konaklama istatistiği gerçekleştirmişim :smiley: Kalan sürelerde şehir içi,şehir içi otopark,köy vs.şeklinde gerçekleşti.
Tercihlerin çeşitlilik göstermesinin;karavancıların araç,hobi,tatil süreleri,ekonomik durum,güvenlik,aile yapısı vb.gibi daha birçok nedenle çok ilgili olduğunu düşünüyorum.Aklıma ilk gelenler,
* Karavanın çeşidi ve donanımının yeterliliği,

* Yurt dışı-Yurt içi konaklama tesislerinin varlığı,fiyat -kalite:Türkiye'deki kamping ve karavanpark alanlarının sayısal yetersizliği olanların fiyatları.Yurt içi gezilerinde sadece bu olanakların bulunduğu yerleri tercih etmek tabii ki karavancılık olamaz.Maliyete gelince ortalama 40tl.den 3 aylık bir tur için konaklama maliyeti yaklaşık 3600 tl.dir.Uzun süreli gezilerde bu konaklama maliyeti düşündürücüdür.Sanırım yurdun her köşesini görmek isteğimiz normaldir.

* Karavanlı gezilerin sürelerini, kişinin çalışan veya emekli olmasıda belirleyen ilk etkendir.

* Ekonomik durum hepsini belirleyen tek etkendir.(Aracın yeterliliğinden,tatilin süresine,kamp-kamp dışı,yurt içi-dışı seçeneği vs..vs..)

* Tercihin çıkış noktası ise güvenlik gibi geliyor.
- Yurt içi -dışı hangisi daha güvenlidir?
1.Ülkeden ülkeye,hatta şehre,kamping yada park alanına
2.Yurt içi bölgesel etkenler(Her bölge,şehir,yerleşim alanında güvenli daha az güvenli tercihler vardır)
3.Araç güvenlik önlemleri(ne kadar maliyet o kadar güvenlik mi?Yeter mi?)İstatistikler çalınan yada hırsızlığa maruz kalan araçların % kaçı Karavandır,hangi çeşididir? )

* Karavancılığa başlarken gezilerin ailenin kaç ferdi ile gerçekleştirileceği önceden planlanıp araç seçiminin doğru yapılması gezilerde kamp-kamp dışı tercihini etkileyen bir faktördür.Biz eşimle gezmeyi planladık ama çocuklar( yetişkin) geldiğinde de kısa birlikteliğe çözüm de düşünüldü.Buna rağmen bir kez 10 günlük kamping tatili rahat ortam nedeniyle tercih edildi.

Bizim sadece yaz ve deniz tatili önceliğimiz olmadığından; mümkünse yurdu köşe bucak,dağ-yayla,tarih-doğa,şehir-köy,ilerleyen zamanda(kendimizi hazır hissedince) yurt dışı da gerçekleştirmeyi ve olabildiğince ekonomik olmaya çalışıyoruz.
Unutmayalım ki,insanın olduğu her yerde güvensizlik olasılığı mutlaka vardır.Ama karavan yaşamı da istiyoruz.Bazen yaşanılan rahatsızlığa ,gürültüye,huzursuzluğa rağmen bu yaşam çok güzel!

Etiketler

Nevzat ın anlattığı durum bu bölgeler için karşılaşılma oranı en yüksek durum malesef.

Arkadaslar

Gece park alanina gelip rahatsiz eden tiplerle birebir
Konusmak tehlikeli
Bu tipler zaten konusacak tipler olsa bu hareketi yapmaz
En kolay cozum polis veya jandarmayi aramak
Polis biraz gec gelebilir ama jandarma daha pratikdir

Sayın arkadaşlar; gecenin ilerleyen saatlerinde sahile gelen kopuklara maruz kalmamak için; gündüz denize sıfır konaklıyorum akşam olduğu zamanda (gün içinde bisikletimle,motorumla yada koşarak yaptığım keşifler sonrası)uygun bulduğum biraz içerilerde sakin,sessiz ve güvenli yerlede uyuyoruz.Hava karararınca, gecenin ilerleyen saatlerinde zaten manzara ile işimiz kalmıyor. Sabahlarıda çok erken uyandığım vede günü olabildiğince uzun yaşamak istediğim için erkenden hiç kimsenin olmadığı sahilde denize sıfır yerimi alıyorum.Hal böyle oluncada rahatsızlık veren kimselerle karşılaşmıyorum.Hepinize kazasız belasız geziler dilerim.Sağlıkla...

Ercument Ozbek' Alıntı:
Aynen katiliyorum,cok dogru.Yasadiklarimi yazsam,gezenbilir sitesi tikanir.Ayasta piknik alaninda kaliyoruz,gece yarisi 2 oto geldi basladilar radyo sonuna kadar acik,bira icmeye halay cekmeye,gecenin 3/4 sabah oluyor,yanlarina gittim,vatandaslar biraz sakin olun uyuyanlar var dedim,otele gidin beyim burasi eglence yeri dediler,neyse jandarmaya telefon ettim gelip,durumu hal ettiler,iste bu BIR anlatilan hikaye,slml.
Ayaş'da bir piknik yerinde bu durumla karşılaşma ihtimali her gece için yüzde doksan civarındadır,oralarda piknik yerlerinde arabada Ankara havaları dinleyip,bira içmek insanların klasik eğlencesidir,ama Fethiye'de bu olasılık. Sıfıra yakındır,kamp yeri seçimi yöresel olarakda düşünülmeli

Keşke bu topiğin tümünü bizdeki trafik polisinin bağlı olduğu genel merkezdekiler okusa da , campervanların pencere camlarında ki filmlerin ne derece faydalı olduğunu öğrenseler..

Onların ifadesine göre " içerisi dışarıdan net görünmüyor " diye filmli camları yasakladılar.
Dışarıdan içerisi net göründüğünde campervanın içinde ne var , kim var , uyuyormu , ayakta mı, açıkta duran bilgisayar mı var , cüzdana benzer bir çanta mı var...vs. anlaşılsın da hırsıza davetiye çıksın..

Üstelik cam filminde ki kriter de öyle saçma ki..
Fabrika çıkışlı orjinal olması gerekirmiş.
Sonradan takılırsa yasakmış.
Sanki amaç farklı noktada buluşuyor.

Yaklaşık 2 yıldır karavan sahibiyim. Bu güne kadar yaptığım seyehatlerimde hiç kamping kullanmadım. yolculuklarım esnasında gece konaklamalarımı otobüslerin mola verdiği yerlerde, genelde Afyonda 2 avm den birinin otoparkında yapmaktayım. tatilim esnasında ise yerleşim birimlerine yakın, etrafta şişe kırığı olmayan yerleri tercih ederim. bu güne kadar sadece 1 kez Ankara Çubuk Karagöl de rahatsız olduk. 3-5 kendini bilmezin gece havaya ateş etmeleri bizi rahatsız etti, jandarma yı aradım ama ilgilenmediler bile. bunun dışında en ufak bir rahatsızlık duymadım.

Kamping te kalmadım ama birkaç kampingi gezme imkanım oldu. Son gezdiğim kamping kıyıdan 300metre içeride , denie ulaşmak için sıcakta 500metre yürümem, şezlong ve şemşiye taşımam yada kiralamam gerekiyordu, istenen fiyat 40tl olarak söylendi, yeni yapılmasına rağmen karavanımdaki wc yi kullanmaya devam edip, duşumuzu karavanda yapacaktık. kampingte konaklamayarak denize 4 metre mesafede, karavanımın tüm nimetlerinden faydalanarak huşu içinde 3 gece geçirdim. ne rahatsız eden oldu ne de ben bir sıkıntı yaşadım.

Tatilim esnasında kullanım suyumu hayratlardan aldım, 2-3 günde bir ( yer değiştirmelerimde) wc boşaltım ve temizliğini alış veriş yaptığım tesislerin wc lerine yaptım, kullanım suyumu zaman zaman açık arazide uygun yerlere yaptım.

gördüğüm kampingler Ebru hanımların örneklerindeki kampinlerle tek bir konuda yarışıyordu o da fiyatları. Tel örgüler içinde cazibesi olmayan abartılı fiyatlar isteyen kampinler yerine doğayı tercih edenlerdenim. Ha gerek imkanlarıyla, gerek doğasıyla, gerek sosyal tesisleriyle cazip yerler varsa ki birkaç tane olduğunu duydum oralarıda denemek isterim.

Türkiye´deki kamp dışı konaklamalarda bir kaç defa rahatsız edici durumlarla karşılaştık. Gürültü yapanların bizi rahatsız etmek için bunu yaptıklarını sanmıyorum. Ama bizim rahatsız olduğumuz, gürültüleri nedeniyle uyuyamadığımız umurlarında değildi. Türkiye´de davranışlarının başkasını rahasız edebileceğini düşünmeyen insan sayısı oldukça yüksek gibi geliyor bana. Bir örnek vereyim. Sahillerde bir yerde kalırken, yanımızda mümkün olduğunca toprak yol olmamasına dikket ederim. Çünkü yanımızdaki toprak yoldan geçen araçların çoğu hiç yavaşlamazlar. Burada bizi toza boyamak gibi bir kasıt görmüyorum. Ama bizi toz içinde bıraktıklarını düşünmeyenlerin sayısı oldukça yüksek.

Türkiye kamp dışı konaklamak bakımından bir cennet. Son gezimizde geceledeğimiz bazı yerlere Avrupa´nın bir çok ülkesinde araçla yaklaşmak bile yasaktır.

Türkiye´de karavana ilgi ve hoşgörü çok yüksek. Bazı plajların kenarındaki yolda durduk ve denize girdik. Yanımızdan geçenlerin hemen hepsi hoş geldiniz der gibi güler yüzle bizi selamladılar. Avrupa´nın bir çok ülkesinde benzer yerlerde, burada ne arıyorsunuz der gibi bakanların sayısı hiçte az değildir.

9 ülkelik Balkan turunda çoğunlukla kamping dışı yerlerde (otopark, sahil, benzinci) gibi yerlerde kaldık. Karavanla uzun soluklu kültür gezisine çıktıysam kampinglere girmemeye çalışıyorum. Özellikle Avrupa'da. Ama amaç denize girelim, 1 hafta aynı yerde kalalımsa kampingi asgari ihtiyaçların karşılanmasındaki pratiklik için (duş, tuvalet) tercih ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri