Karavana Gaz Sobası Montajı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,732
Ynt: Karavana Gaz Sobası Montajı

Doğan bey soba ile aranız nasıl? son dönem deneyimlerinizi paylaşır mısınız? :smiley:

Etiketler

drares' Alıntı:
Doğan bey soba ile aranız nasıl? son dönem deneyimlerinizi paylaşır mısınız? :smiley:

Haşmet Bey,

Karavan sobasını tamamladıktan sonra yaşadığımız yoğunluk sebebiyle karavanı da sobayı da istediğim kadar kullanamadık. 2 gece Poyrazlar göletinde sorunsuz kullandık ve ısındık. Önceki yıl Sinopta güneş yüzünü göstermeyince ıslak havluları karavanın içinde sobanın üstünde birkaç kez kuruttuk. Bu yıl da kalabalık misfirimiz olunca gençleri karavana göndermiştik yatmak için, soba yine sorunsuz çalıştı. Şu ana kadar bir sıkıntı yok çok şükür ama asıl istediğim kar üstünde kullanma şansımız olmadı henüz.

Selamlar,

Doğan

Arkadaşlar Doğan beyin gayet güzel özetlediği bu soba montajına bende hızlı vede kesin bir çözümle girmeliyim:smiley:
Eberspacherın akülerimi bitirme nokatasına geldiği anda Atillayla temas kurdum vede aşağıdaki baxi sobayı tedarik ettim, kısmetse bugun montaj yarında kullanmaya başlıycaz .

Resim 037

Öncelikle söylemeliyimki ben bu sobayı sabit olarak değil geçici oalrak kurmak istiyorum , çünkü aracımda yan kapının önundekı banyo alanını, hatta yatak uzatmasını iptal ettiriyor bana ama sobada olmazsa olmaz bişey , bu yüzden soguklar bıttımı çıkaracak şekılde yapacam.
Aşağıda yerleşeceği yer paslanmaz bir kazan vede ileri geri oynatarak baca boyunu ayarlama ımkanım olacak.

Resim

Burada baca konusunda bir önemlı degısıklık yapmaya karar verdım , oda şu : Şekilde soba ustunde görülen vede temiz hava girişi saglayan dış silindiri ben arç dışına çıkarmamayı düşünüyorum , yani sadece yanmış gazı tahliye eden ince egzos borusunu kapıyı deldıkten sonra dışarı çıkarıcam vede sadece en üstte bulunan mantar şeklinde kısım kapı dışında olacak .

Resim 036

Şekilde görüldüğü gibi kapı 2 parmak kalınlıgında bir kapı vede üstü içeriden kumaş kaplı , yani sıcak egzos çıkısı yakabilir bu nedenle sıcak bacannın geçeceği kapı deliğine sıcagı kesecek ne malzeme kullanmalıyım ????? nerden alabılırım??? delik yaklasık kilit hizasında olacak , bu konularda tecrubesı olan arkadasların yanıtlarını alırsam memnun olacam .

selamlar
Erhan

Resim 033

Resim 035

Resim 034

Arkadaşlar benim sobanınve bacanın en son görüntüsü aşağıda . Bugün ilk defa yaktım fakat 5-10 dakka sonra sönüyor, sanki rüzgar falan esince ateşi söndurur gibi bir hali var . bu konuda bir fikri olan arkadas acıklarsa memnun olacam aksı takdırde kullanamıycam cunku kendıo kendıne sönup gaz vermeeye devam edıyor.

Karavan 007

Karavan 005

Karavan 006

Erhan, atık gaz çıkışının peteklerini ezerek çıkışı o kadar daraltmışsınki, atık gaz rahat bir şekilde tahliye olamıyor, karşı duvara çarparak esen rüzgarın etkisiylede geri basıp sobanın arada bir sönmesine sebep oluyor sanırım, baca çıkışında çıkıntı yapmasın göze hoş görünsün diye ezdiğin petekleri eski haline getirirsen gaz çıkışı geri tepmeyecek kadar rahatlayacak ve sobanın arada bir sönmesine engel olacağını düşünüyorum...

Tamam abi denerim , bacayı sokuşturmaya çalışırken biraz mecburiyetten oldu :smiley:) sonrada hoşuma gitti iyice daralttım dediğin gibi estetik maksat. Yarın düzeltir denerim işallah olur.

Ne kadar güzel bir paylaşım olmuş bu konu. @dogan124 Doğan üstad forumda tecrübelerinizi paylaşmaya devam etseniz ne iyi olurmuş.

Bu esnada okurken dikkatimi çeken Rüzgar üstadın da ruhu şad olsun. Karavan dünyası çok dolu bir üstadını kaybetmiş.

Konuya bir ekleme de ben yapayım. Bursa'dan Mira ısıtma ismindeki yerli bir firma hermetik sobalarının LPG dönüşümlerini yapıp karavana monte edilebildiğini belirterek pazarlıyorlar. Örnek ürün;

H3 W3 SAHRA Hermetk Doğalgaz Soba

Bir erba 5.25 üzerine monte edilmiş görüntüleri bana ilettiler. Başka bir kişinin karavanı olduğu için genele açık olarak paylaşmayacağım ancak özel mesajla talep olursa iletebilirim görüntüleri. Hermetik baca çıkışı biraz kaba duruyor ancak eskilerdeki kadar abartı kabalık yok.

Elektrik ihtiyacının olmaması ve sessiz çalışması büyük bir avantaj ancak diğer taraftan dizel ısıtıcıların boyut ve yakıt ekonomisi avantajı söz konusu.

3kw olanının günümüz fiyatı montaj hariç 1100TL bu ürünün.

Ne kadar güzel bir paylaşım olmuş bu konu. @dogan124 Doğan üstad forumda tecrübelerinizi paylaşmaya devam etseniz ne iyi olurmuş.

Bu esnada okurken dikkatimi çeken Rüzgar üstadın da ruhu şad olsun. Karavan dünyası çok dolu bir üstadını kaybetmiş.

Konuya bir ekleme de ben yapayım. Bursa'dan Mira ısıtma ismindeki yerli bir firma hermetik sobalarının LPG dönüşümlerini yapıp karavana monte edilebildiğini belirterek pazarlıyorlar. Örnek ürün;

H3 W3 SAHRA Hermetk Doğalgaz Soba

Bir erba 5.25 üzerine monte edilmiş görüntüleri bana ilettiler. Başka bir kişinin karavanı olduğu için genele açık olarak paylaşmayacağım ancak özel mesajla talep olursa iletebilirim görüntüleri. Hermetik baca çıkışı biraz kaba duruyor ancak eskilerdeki kadar abartı kabalık yok.

Elektrik ihtiyacının olmaması ve sessiz çalışması büyük bir avantaj ancak diğer taraftan dizel ısıtıcıların boyut ve yakıt ekonomisi avantajı söz konusu.

3kw olanının günümüz fiyatı montaj hariç 1100TL bu ürünün.
Rica etsem bu dönüşümü yapan firmanın iletişim bilgilerini paylaşırmısınız birde bahsettiniz dönüşüm resimlerini, teşekkür ederim

Ben de bu sobalardan düşünüyorum ama kaportayı kesmek işime gelmiyor.Ayrıca gaz kokusu vermeyeceğinden de emin değilim.Büyüğünü işyerimde kullanıyorum ve gaz kokusu konusunda sıkıntılı.

Teknik ozelliklerinde soyle bir ibareye rastladim.

" Atık gaz çekişi olmaması durumunda, cihaz otomatik olarak kapanır. Emniyetlidir. "

%100 guvenli anlamina mi geliyor bu simdi ?

Zira hepimizin ilk cekindigi nokta , atik gazin saglikli bir sekilde disariya verilip verilmemesi.

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri