Karavana Gaz Sobası Montajı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,736
Ynt: Karavana Gaz Sobası Montajı

Çalışmanız estetik olarak başarı ile sonuçlanmış görünüyor.Umarım soğuk günlerde de bir sorunla karşılaşmazsınız.Kutlarım.
Sobanın üzerindeki boşluğa altı delikli alüminyum malzemeden yapılmış bir çekmece ilave etmeniz olanaklı ise bu çekmeceyi soba yanarken çamaşır, havlu vb.ıslanan eşyalar için kurutma bölümü olarak kullanabilirsiniz sanırım. Gerektiğinde çekmeceyi öne çekerek de sobanın üzerine gelecek şekilde kullanılabilir diye düşünüyorum.
Başarılarınızın ve AR-GE' nizin devamı dileklerimle.

Rüzgar

Etiketler

Bravo... estetik açıdan da çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık.

dogan124' Alıntı:
Sn Bartek hem gaz hem de CO alarmı koymak iyi olur, arıyorum takıcam.

Bu konu için de şu topiği okumanızı tavsiye ederim.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=43236.0

Öneri ve iyi dileklerini ileten tüm dostlara tekrar teşekkür ederim.

Günay Bey,
Baştan aklımda aşağı yukarı buna benzer bir model vardı ama tüm parçaları baştan hesaplamak ve tasarlamak mümkün değildi. İşin geneli bir ana tasarımı takip ederk gerçekleşti ancak belirli bölümler deneme-yanılma ile gitti.

Üste ilave bir kapak olabilir ancak içeri su alma vs gibi bir sıkıntı olmadı şu ana kadar. Ayrıca baca içinde su tahliyesi için bir de kanal yaptım.

Hüseyin Bey,
Önerdiğiniz çamaşır kurutma çekmecesi gerçekten akıllıca. Benim bunu akıl edebilmem için karavanı soğuk havalarda karavanı bir süre kullanıp bu ihtiyacı görmem gerekirdi. Tecrübe aktarımı bu olsa gerek. Ancak ne yazık ki ben arka tarafta kalan bölümü başka bir ARGE'ye kullandım bile...

Sobayı geçen yıl kasım ayında satın almıştım. Montaj tamamlandığında ise bu yılın mart ayını geçmiştik. Şu ana kadar sanırım 30-40 saat kadar aralıklı olarak çalıştırdım. Herhangi bir sorun olmadı. Ancak henüz gerçek kullanım denemesini yapamadık. Bir fırsat kolluyorum bu aralar...

Sobanın orjinal ısıtma gücü 2,1 KW olarak görünüyor. Geçen akşam yine bir deneme yaptım. Dışarısı 3-4 derce iken yaklaşık bir saat en sıcak ayarda çalışınca içeride tişörtle oturulacak bir hava oluştu. Bundan sonra düşük ayara getirip içerideki sıcaklık korunabiliyor.

Orjinal karavan sobalarında sobanın yanma gövdesini gören arka bölümünden alına bir çıkıştan fan yardmıyla sıcak hava dağıtımı yapılabiliyor.

[attachment=1]

Bu sayede daha iyi ısı dağılımı elde etmek mümkün oluyor. Sıcak havaya dayanması gereken böyle bir fanı 12 volt olarak bulamadım. 220 volt olarak ise kombi hermetik bacalarının fanları çok uygun görünüyor. Fandan sonra mukavva hortumlarla karavan içinde istenen noktalara sıcak hava dağıtımı yapılabilir. Ben ihtiyaç olduğuna karar vermeden bunu yapmak istemedim. Zira hem elektrik kullanımını gerektirecek hemde yatak dolap altlarından geçen hortumlar yer kaplayacak.

[attachment=2]

Sobanın bana maliyeti sanırım 300 TL'yi geçmedi ve bu anlamda oldukça ekonomik oldu. Bununla birlikte geliştirmek için uğraştığım zamana ve harcadığım emeğe baktığım zaman mazotlu ısıtıcıların daha kolay bir çözüm olacağını düşünüyorum. Mazotlu ısıtıcıların denemiş ve güvenli bir ürün olduğunu da hesaba katmamız lazım. 1000 TL'yi çok aşaması halinde orjinal tüplü karavan sobaları da alınabilir. Mazotlu sıstıcının en büyük avantajının karavan gibi küçük mekanlarda az yer kaplayarak hacim ekonomisi sağlaması. uygun bir köşeye, kenara monte edilebilir ve içindeki fanı ile istenen bölümlere ısı aktarımı yapılabilir. Mazot deposu da yine atıl bir bölüm değerlendirilerek yerleştirilebilir.

Ben zor bir yolu denedim ama çok şükür tamamlamak mümkün oldu. Aralarda da söylediğim gibi yanıcı, patlayıcı ve zehirlyici bir maddeyi kullanan bir cihazı monte ettiğimi bir an olsun aklımdan çıkarmadan çalıştım. Bu konuda çalışmak isteyenlere de bir değil beş kere düşünmelerini özellikle öneriyorum.

Kar zamanı geliyor. Şöyle bir göl kenarı bulsak ulaşımı kolay... Yaksak sobayı... Biraz yürüsek dışarıda...Üşüsek biraz da...Girsek içeri, çayımız da hazır olsa...

Kısmet...

Selamlar

Doğan

[attachment=3]

Kn karavan

2e1f 1

S datm

12v gaz dedektötü

http://www.marintek.com.tr/marintekdeniz/?catId=6&pId=7221

cemilalp' Alıntı:
tebrik ederim, gerçekten çok şey öğrendim çalışmalarınızdan.
bir sorum olacak, acaba ne kadar gaz tüketimi oluyor denedinizmi?

Cemil Bey,

Öncelikle teşekkür ederim.

Gaz tüketim değerleri konusunda bir ölçümüm olmadı. Elimde kullanım klavuzu da olmadığı için kesin bir şey söylemek zor. Ancak benzer sobaların teknik değerlerine bakarak -gaz ayar konumuna bağlı olarak- saatte 50-200 gr arası gaz tükettiğini tahmin ediyorum.

Selamlar,

Doğan

doğan bey teşekkürler ilginize,

:-[ bir sorum daha olacak, acaba kombidekine benzer şekilde banyo ve mutfakta kullanmak için sıcak su da elde edilebilirmi bu doğal gaz sobasından.

bu arada benim karavanın resmini şu linkte www.cemilalp.blogspot.com.

bu arada tüm arkadaşlarla birlikte sizin, herşey gönlünüzce olsun...

Sn. cemil
Mutfak ve banyoda sıcak su kullanımı için LPG ile çalışan hermetik sıcaksu kombisi zaten var ama soba görevi görmez sadece sıcak su için..
ölçüleri 57 x 32 x 14 cm...

Grnt041

cemilalp' Alıntı:
doğan bey teşekkürler ilginize,

:-[ bir sorum daha olacak, acaba kombidekine benzer şekilde banyo ve mutfakta kullanmak için sıcak su da elde edilebilirmi bu doğal gaz sobasından.

bu arada benim karavanın resmini şu linkte www.cemilalp.blogspot.com.

bu arada tüm arkadaşlarla birlikte sizin, herşey gönlünüzce olsun...

Cemil Bey,

Sobanın yanma haznesinin etrafında bakır borular ya da serpantin dolaştırarak sıcak su elde edilebilir. Dış kapağın altına gizlenmiş böyle bir düzenek kışın soba kullanılırken sıcak su elde etmeyi mümkün kılabilir. Tabi bir devirdaim pompası ile depo ile soba arasında suyu çevirmek lazım. Bu şekilde yazın kullanılması biraz hararet yapabilir içerde yalnız... :D

Bir tip sobalara daha önce bahsettiğim sıcak hava dağıtım sistemi bağlanması ile kullanılabilen bir ürün daha var. Truma firmasının bu ürünü içerisinden sıcak hava geçirdiğinizde kazanındaki suyu ısıtıyor ve sıcak su sağlıyor :

http://www.trumauk.com/products-watersystems-therme.asp?jid=7&jStart=0&jsearch=&jorder=&jprod=&jseries=&jname=

Aynı zamanda içinde 220 volt ısıtması da olan bu tank elektrik olduğunda da sıcak hava akışı olmadan sıcak su sağlıyor.

Selamlar,

Doğan

dogan bey gercekten cok yararli bilgilerdi her satirini zevkle okudum
harika olmus fabrikasyondan farki yok yaraticilginiza el becerinize diyecek yok guzel gunlerde kullanin

perfect' Alıntı:
dogan bey gercekten cok yararli bilgilerdi her satirini zevkle okudum
harika olmus fabrikasyondan farki yok yaraticilginiza el becerinize diyecek yok guzel gunlerde kullanin

Teşekkürler sayın Perfect.

Size ve tüm karavancı dostlara kışın soğuğunda sıcacık karavan ortamları diliyorum.

Doğan bey ısınmayla ilgili fikirlerinizden dolayı teşekkür ediyorum .Bende hermatik soba araştırmasına girdim ve 3000 kl hermatik soba buldum servisinde lpg dönüştürdüm . Size somak istediğim dış kısma koyduğunuz tepsinin ve kirli havanın derinlikleri kaç cm .motor karavanımda webosto vardı fakat üfleme fanının çekmiş olduğu 12 volt 4.5am akım yüzünden akü zayiyatı oluyor kışın kamp yerlerinde uzun süre kalınca ak ü pert oluyor. hermatik sobayıda İstanbuda Elit mühendislik aldım markasıda hoşsever yurt dışına ihracat yapıyorlar kg olarakta gayet hafif saygılar[attachment=1]

şenol yirmiibeş' Alıntı:
Doğan bey ısınmayla ilgili fikirlerinizden dolayı teşekkür ediyorum .Bende hermatik soba araştırmasına girdim ve 3000 kl hermatik soba buldum servisinde lpg dönüştürdüm . Size somak istediğim dış kısma koyduğunuz tepsinin ve kirli havanın derinlikleri kaç cm .motor karavanımda webosto vardı fakat üfleme fanının çekmiş olduğu 12 volt 4.5am akım yüzünden akü zayiyatı oluyor kışın kamp yerlerinde uzun süre kalınca ak ü pert oluyor. hermatik sobayıda İstanbuda Elit mühendislik aldım markasıda hoşsever yurt dışına ihracat yapıyorlar kg olarakta gayet hafif saygılar[attachment=1]

firma hakkında daha detaylı bilgi verirseniz seviniriz :smiley:

Aekadaşlar hermatik 3000 kl sobanın markası hoşsever istanbul ana bayi Elit mühendislik yetkili kişi Muzaffer bey tel 02164197666 sobanın fiatı kdv dahil 315 tl lpg dönüşümü ücretsiz world karta peşin fiatına 8 taksit soba sıfır fabikası bursada ölçüleri ise derinli 28cm yükseklik 58cm en 48cm

şenol yirmiibeş' Alıntı:

Şenol Bey,

Tepsinin derinliği 4 cm kadar. Altına yerleştirdiğim conta parçası ile karavanın dışına doğru yaklaşık 5 cm'lik bir çıkma oluştu.

Selamlar,

Doğan

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR