Karavana Gaz Sobası Montajı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,738
Ynt: Karavana Gaz Sobası Montajı

Doğan Bey merhaba,

Seri üretime aday bir çalışma, artık karavanda ısınma sorununa nokta konmuştur diyebiliriz.
Elinize sağlık...

Selçuk...

Etiketler

Selçuk Bey aslında seri üretim yapılması gereken şey sobanın kendisi. İnceldeğimde sobadanın seri üretime çok uygun olduğunu ve hiç bir teknik zorluğu olmadığını gördüm. Herzamanki gibi sorun yine yeterli talep olmaması, yoksa Türkiye'deki soba üreticileri bu sobayı yapıp 300-400 TL ile kar ederek pazarlayabilirler.

.....

Soba gövdesini yerine oturtmak için dolabın kenar tahtalarına L parçalar monte ettim.

[attachment=1]

Gövde yerine oturunca bu şekle geldi :

[attachment=2]

Boruların soba arkasındaki konumu:

[attachment=3]

Sobanın ilk testlerini iki sandalye arasına sobayı bağlayarak gerçekleştirmiş ve düzgün çalışır hale getirmiştim.

Artık sobanın performans testlerini karavan içinde yapacak hale gelmiş oldum.

[attachment=4]

Soba099

Soba101

Soba064

Soba102

Teşekkür ederim Yücel bey,

.......

İçerisi bir nebze düzene girince tekrar dışarıdaki bacayla ilgilenme sırası gelmişti. Mevcut durumu ile baca iyi çalışıyor, soba da gayet güzel ısıtıyordu. Ancak bu bacanın hem dış etkenlerden korunaklı olacak hem de estetik olacak(ehh, mümkün oldukça) bir şekilde kapatılması gerekiyordu. Kafamdaki tasarımlar beni Samanpazarı’nın mutfak malzemesi satan dükkânlarını bir bir dolaştırdı ve sonunda aradığım parçayı buldum: Fırın tepsisi!

Resim 68[attachment=1]

Bu tepsi bacamızı kapatacaktı. Üzerine açılan deliklerle de hava giriş çıkışı gerçekleşecekti. Avuç içi taşlama ile delikleri açıp kenarlarına alüminyum çerçeve geçirdim:

Resim 69[attachment=2]

Daha sonra açılan delikten içeri çer çöp vs girmesin diye yine alüminyumdan tel örgü malzemeden kafes yaptım:

Resim 72[attachment=3]

Bu kafesi monte edince çıkış deliği tamamlanmış oldu.

Resim 74[attachment=4]

Benzer şekilde alttan bir delik açıp hava giriş bölümünü yaptım:

Resim 79[attachment=5]

Soba068

Soba069

Soba072

Soba074

Soba079

Doğan bey ben kaydediyorum siz yazıyorsunuz,sonra ben tekrar kaydediyorum böyle bir döngüdeyim :smiley: Detaylandırmanız çok güzel,tebrik ederim

valla helal olsun Doğan bey, son rutuş parçası ile olayı bitirdiniz, ellerinize sağlık

Doğan bey gazlı sistem beni rahatsız eder hep,ben cesaret edemezdim ama sizin titiz çalışmanız ve yaptığınız iş harika ellerinize sağlık ama siz daha iyi bilirsiniz ama gaz alarmı mutlaka taktırmak lazım.

Yusuf Bey hem soba hem de ocaklar için bir gaz alark sistemi almakta fayda var haklısınız. Ben halen 12 volt karbon monoksit ve gaz alarmı arıyorum.

...

Baca çıkış ünitesi ve baca kapağında oluşan sıcaklığın karavan yüzeyine zarar vermemesi ve su yalıtımı sağlaması için kapak ile karavan duvarı arasına bir conta hazırladım. Bu parça için ısı yalıtımında kullanılan ve bir tarafı alüminyum kağıt kaplı cam yünü malzeme kullandım. Kenarlarını da alüminyum bant ile çevirdim.

[attachment=1]

Bu contayı kullanarak kapağı (baca çıkış ünitesi üzerine) karavan duvarına vida ile sabitledim. Artık baca çıkışı kapağın altında görünmez ve yağmur rüzgar vs.den korunaklı hale gelmişti.

[attachment=2]

Bu şekilde yaptığım soba çalışma testler bazı ayarlamalara ihtiyaç olduğunu gösterdi.

-Sobanın yanma verimi düşmüştü, soba kendi kendine sönebiliyordu,
-Kapağın üzerindeki karavan yüzeyi ısınıyordu
-yaptığım conta içeri su sızdırıyordu.

Yanma verimini arttırma için kapak üzerindeki hava giriş-çıkışlarını genişlettim:

[attachment=3]

Kapak üzerinde ısınan bölge için alüminyum levhadan bir koruma plakası hazırladım.

[attachment=4]

Bu plakayı karavan rengine boyayıp kapak üstüne gelen bölgeye silikon ile yapıştırdım.

[attachment=5]

Soba090

Soba093

Soba126

Soba133

Soba135x

Ve yeni bir conta hazırladım. Bunun için önce uygun ölçü ve şekilde bir alüminyum plaka hazırladım:

[attachment=1]

Kenarlarını tahta çıta ile çevirdim (en dışta silikon için biraz pay bıraktım) :

[attachment=2]

İçine cam yünü yerleştirdim

[attachment=5]

Bu şekilde yeni contayı karavan duvarında baca çıkış deliğine merkezleyip vidaladım. Kenarlarını ve merkezini silikonla kapattım:

[attachment=3]

Son şeklini almış baca kapağını da ısıya dayanıklı boya ile boyadım:

[attachment=4]

Soba116

Soba117

Soba119

Soba131

Soba118

Kapağı karavan duvarına monte ederken ısıya dayanıklı ve normal silikonla temas yüzeylerini kapladım:

[attachment=1]

Ve nihayet kapağı kapattım:

[attachment=2]

Teknik olarak iyi çalışan bir baca oldu estetik olarak da fena olmadı sanırım. Karavan yüzeyinde yaklaşık 5 cm’lik bir yükseklik oluştu. Camlardan ve çamurluk ağızlarından kaynaklanan çıkıntıları dikkate alınca çok dışarıda kalmadığını söyleyebilirim:

[attachment=3]

Soba132

Soba137

Soba139

Doğan Bey çok teşekkürler. Çok değerli bilgiler verdiniz. CO alarmı da koyacak mısınız? Ne olur ne olmaz.

bartek' Alıntı:
Doğan Bey çok teşekkürler. Çok değerli bilgiler verdiniz. CO alarmı da koyacak mısınız? Ne olur ne olmaz.

Sn Bartek hem gaz hem de CO alarmı koymak iyi olur, arıyorum takıcam.

İçeride son birkaç işim kalmıştı. Soba üzerindeki boşluğu kapatmak gerekiyordu:

[attachment=1]

Karavanı yaptırırken yedek aldığım mobilya ahşabından bir plaka hazırlayıp bir tarafına da alüminyum tel örgü malzemeden 5 cm. bir şerit yerleştirdim. Bunu şeridin görevi dolap içinde oluşan sıcak havayı tahliye etmekti.

[attachment=2]

Hazırladığım bu parçayı da üst kısma monte ettim

[attachment=3]

Soba kapağını da uygun nitelikte boyalarla boyadım (yeni gibi oldu doğrusu):

[attachment=4]

Tüp çıkışından T boru ile karavanın altından yeni gaz hattı çekip sobanın girişine bağladım.

Dış kapağı da yerleştirince montaj tamamlanmış oldu:

[attachment=5]

Soba141

Soba146

Soba148

Soba149

Soba153

Doğan Bey elinize sağlık harika olmuş. Başlarken bu montaj şeklini planlayarak mı ürünü satın aldınız bilmiyorum ama, sorunları tesbit edip çözüm üretmeniz ve bu çözümleri estetik olarak uygulamanız gerçekten ustalık işi. Sizi ve ailenizi soğuk kış günlerinde sıcak tutması dileğiyle iyi gezilerde kullanın.
(Mutlaka düşünmüşsünüzdür ama kullanmadığınız zamanlarda dışarıya bir kapak ihtiyacı olur mu?)
Günay

Doğan bey, ellerinize sağlık. Aradığınız alarm cihazları Ankara'da yapı marketlerde 220 V olarak görmüştüm. Küçük bir inverterle çalıştırabilirsiniz.

Sizin yaptığınız çalışmanın benzerleri için bir web sitesi var. Karavanlar için pratik çöümler sunuyor. Siteyi 'google bar'danTürkçe tercüme ile de izlemek mümkün.

http://www.chapucillas.acmur.es/

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

SON KONULAR

Geri