Karavan Yapımı Üzerine ........

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 97,971
Sayın Akdeniz45 abim 2.secenek olarak evet haklısınız fakat sırf bu sebepten ötürüde beyaz olacak diye bir şart yok ama çünkü zaten karavanlarda genelinde klima takılıyor yada zaten karavan oldugu için bir ağaç gölgesine bile çekilebiliyor
Bence değişik renklerdeki karavanlar daha farklı bir duruş sergiliyor gibi geliyor bana

Etiketler
karavan yapımı üzerine:
Untitled
Untitled kendi karavanını yaratmak senin elinde tek yapman gereken tanıdık samimi sanatkar bir marangoz arkadaşının olması eskişehirden aldığımız 1986 model wolksvagen LT28 aracı yeniden restore ediyoruz resimlerini çok yakında sizlerle paylaşacağım

Ynt: Karavan Yapımı Üzerine ........

Gezenbilir, Karavan konusu dışında da önemli bilgilere sahip olunabilecek bölümleri var.Yazılanları sıkılmadan okuyabiliyorum,bir çok doğru bilginin yanında eksik veya tamamlanamamış bilgilerde olabiliyor.
Hayal ettiğimiz ve pratiğe geçirmek istediğimiz Karavan içinde bilgi ve teknik branş isteyen bir çok sektöre ait bilgi uygulama yöntemleri ve tecrübeler var.
Kullanılacak araç mekanik sistemlerinden tutun,elektrik,hidrolik,mobilya,sıhhi tesisat v.b farklı kalemler,tüm bu ekipmanların imalatı,montajı,döşemesi hangi tür ürün kullanılır,yapıştırıcı özelliği ne olmalıdır bir çok konu olacaktır.
Bir sektörde işin içinde uzun yıllardan beri olup,aynı sektör içinde farklı görüş ve uygulama yapanlar yok değil.
Konu veya konular bir platformda tartışmaya açılınca mutlaka bir şeyler yazılıyor,arasından doğru olana nasıl karar verilir,okuyanında araştırmasına bağlı olarak değişir diye düşünüyorum.Hepimizde biliyoruz ki internette bilgi kiriliği her daim mevcuttur.
Bir projeye başlamadan önce bu işlemi yapmadan önce,çok sağlam şeklide piyasa araştırması yapmak,bu arada konuya dahil ekipmanların teknik uygulama bilgilerini mutlaka öğrenilmelidir.
Yüz kez ölçüm,bir kez biçmek iyi olacaktır.
Kullanılacak malzeme kalitesi (Karavan örnek),yapının bütününe uygun mu?Uzun seneler boyu titreşime dayanıklı mı?Sıcak soğuk ve tutuşma dayanımları ? Bazı hassas cihazların yükek rakımlarda çalışma performansları ?Araç içi elektrik sistemlerinde kullanılan batarya,kablo,güneş panelleri v.b uygunlukları?Araç öncesi ve sonrası yük hesapları ? Aracın 50 km/h ile arkadan ve önden alabileceği darbe sırasında içine montajı yapılmış ekipmanların sağlamlıkları (bunu sorgulayan ne kadar kullanıcı var bilmiyorum)Bir kaza senaryosunu kafanızda canlandırın hızda 50 km/h olsun? Örnekleri çoğaltabilirsiniz.

Kişisel düşüncem Ülkemizde yeni başlayıp bir çok insanın bu tür yaşam biçimlerine yönelmesi,konu ya yönelen ticari işletmeleride arttıracaktır.Deniz ve kara sektöründe aynı.Teknesi ve yatı olan bir kişi,buna karavanda dahil edilebilir,piyasadan bir malzeme sorun....tekne veya karavanıma akü bakıyorum.....karşı tarafta zaten bir ilgi olacak..açıkça söylenmez belki ama böyle......normal bir malzemenin kaç katı maliyeti olacağını siz düşünün.....bu böyle değilmidir ?

Bu sözler perçinlenmişir...Abi sen gel hallederiz......Tak sen idare eder,bir şey olursa gel......Bundan bir sürü sattım hiç geri gelmedi(meşhur bir akü firmasının bana söylediği bir söz)bir yıl olmuş ürün piyasaya çıkalı !!!!
Abi ben kefilim malıma...........Yeni alınan bir malzeme ,geri dönünce,sen yanlış kullanmışın at Onu çöpe.....

Bu forum sayfaları bu duruma düşmemek veya en az zararla olayı bitirmek için iyi bir yer bence...
SİZ KENDİNİZİ KIŞ TUTUN,YAZ ÇIKARSA BAHTINIZA OLSUN
Bir şey göremiyorum,

kendi karavanımı yapmayı planlıyordum fakat el yapımı motokaravanlarda alkovenin yasak olduğunu duydum el yapımı karavanda alkoven yasak mıdır acaba?.

arkadaşlar 2000 model vosvogen lt 35 minubus aldım.aracı karavan gibi kullanmak istiyorum km 648000 fakat tamirci motor iyi dedi yinede tereddütüm var ilerde bana sıkıntı çıkarır mı acaba diye düşünüyorum .

arkadaşlar 2000 model vosvogen lt 35 minubus aldım.aracı karavan gibi kullanmak istiyorum km 648000 fakat tamirci motor iyi dedi yinede tereddütüm var ilerde bana sıkıntı çıkarır mı acaba diye düşünüyorum .
@mbinmar,
forumu arayıp sorunuz için daha uygun bir başlık seçerseniz, cevap alma ihtimaliniz artar. :smiley:

Karavan Yapımı Üzerine Bir Deneme

Panelvandan karavan planlanırken karşılaşılan en temel güçlüğün, karavanın, adı üzerinde, mobil/home, wohn/mobil, gezen/ev gibi tam tamına karşıt iki zıt oluşumu birleştirmeye çalışan, şizofren yapısından geldiğini sanıyorum.

Yerleşiklik hareketliliğin, hareketlilikte yerleşikliğin antogonisti.
Karavandaki her avantajın bir dezavantajı olduğu gibi her dezavantajında bir avantajı var.

Ulaşılmaya çalışılan altın kesimin farklılıklar göstermesi, kişilerin konumlarının farklılığından kaynaklanıyor.

Hacımın çok işlevli kullanılması:

Ürün tasarımıyla uğraşanların, göcebelerin kullandığı esyalardaki çok işlevlilik faktörüne hayranlıklarını biliyoruz. Bu kuralı panelvan planlamasında uygulamak, karavancı olarak belki bir çeşit „köklerimize dönmek“ demek.

Kullanılan alanın sarfedilen zamanla orantısı:

Panelvanda hareket / oturma / yatma / mutfak / tuvalet / dus / wc / calışma için sarfedilen zamana uygun alan planlanması. Yani geniş oldukları halde az kullanılan alanlar üzerinde düşünmek.

Panelvanin hangi yaşam zamanı aralığında kullanıldığınin doğru tesbiti:

Yasamın her fazının farklı gereksinimleri, hepsine ayni anda cevap vermeyi zorlaştırıyor. Aileler çocuklarının herzaman onlarla beraber olmayacağı gerçeğini göz ardı etmemeli. Aracı satarken alıcı yelpazesini geniş tutmak hedefi, karavanı aslında kimin için yaptığıniz sorusuyla çelişkili olabilir .

Panelvanın kullanım profilini tesbit etmek:

Aktif olunan zaman ve konaklama yerleri ?
Kamperin tek araç olup olmaması ?
Isitma ve soğutma gereksinimleri ?
Taşıyıcı aracın özellikleri ?
Mevzuata uygunluluk ?

Araç temelde kimler için ?

Soruyu başka şekilde sorarsak. Karavanlarda ortalama kaç kisi olarak geceleniyor ?
Bütün gecelemelerin % 90 indan fazlasi iki kişilik !

Az daha fazladır:

Planlamaya oldukca basit, dayanıklı ve gereksinim bazlı yaklaşmanın, eşyaların tamirinin kolay ve tekrar kullanıma açık olmasına dikkat etmenin, gerekliliği kesin olmayan şeyleri eğer mümkünse daha sonra ilave etmenin faydaları olacağına inaniyorum.

Yapım için gereksinimlerin doğru belirlenmesi:

Maddi ve manevi olanakların heyecandan arındırılmış tesbitini yapmak da oldukca önemli.
Ayrılacak bütçenin olası artımlarıyla maksimal sınırı ?
Çalışılacak alan yada atölye olasılığı ?
Gerekli alet ve takımların tesbit ve tedariği ?
Malzemelere ulaşım ?
Gerekli bilgi ?
Gerekli beceri ?
Yapım için gereken ve de ayrılacak zaman tesbiti ?
Yardım edecek kişi ve zaman tesbiti ?
Strese dayanıklılık ?
Ailenin bütün kararlara katılımı ?

Ruh ve cep sağliğımız için mümkünden fazlasına odaklanmamak:

Özellikle Avrupalı profesyonel üreticilerin kalite ve çözümlerinin ayrı sınıfa dahil olduğu bir gerçek.
Yoksa hepimiz kolaylıkla 8 m3 den daha küçük bir hacıma :
biri 200 x 150 cm diğeri,
200 x 130 cm iki adet çift kişilik yatak,
130 x 50 cm mutfak,
2 + 3 = 5 kişilik koltuk ve onlara uygun masa ile
wc ve (dış)duşu beraberce sığdırabilirdik.

Bilmem bu yüzden profesyonel çözümleri tıpa tıp uygulamaya çalışmak ne kadar doğru ? Bence karavanımızı planlarken başkalarının tecrübelerini unutmadan, konuya özgürce yaklaşıp kendimizi katmakta çekingen davranmamalıyız.

Neye karavan dendiği mevzuat ve yapandan başka kimseyi ilgilendirmemeli.
En azından karavancılığın özgür ve hoşgörülü yaşam anlayısı, normlaştırma baskısını asla kapsamıyor.

Bu zorlu ama sonuçta zevkli uğraşıda herkeze kolay gelsin. :smiley:

Sadece ama sadece bir örnek:
Genellikle iki kişinin kullandığı karavanlarda arka tarafa boylamasına yapılacak yataklarla oturma ve yatma işlevleri beraberce (ve de birbirinden bağımsız halde) konumlandırılması halinde, öndeki oturma gurubuna gerek kalmayabilir. Bu çözüm eni dar panelvanlarıda içine alarak karavan yapılabilecek araç yelpazesini genişletiyor. Küçük boyutlu kampervanların park olanakları daha fazla, hele renkleri beyaz değilse, daha az göze battığı var sayılabilir.
Aşağıdaki tasarımda da en dar ve kısa boyutları ile (280cmx185cm) şehir içi kullanıma uygun bir panelvanın, izole banyodan feragat edilmesi halinde alabileceği şekil irdelendi. Önceden kabul görmesi tartışmalı olarak tuvaletin portatif olarak yatak altı kullanıması, gerekli çıkış noktası.
Yatak+oturma alanlarının bir basamak olarak yükseltilmesi ile kazanılan hacım, özellikle duşun yine portatif olarak ayak bölgeleri arasında gömme tarzda konumlandırmasına olanak sağlıyabilir. Daire şeklinde kullanılabilecek plastik perde ve elips kapak ile beraber sistemin alışılmış bir karakter göstermediğinin farkında olsamda, amatör yaklaşımlarında planlama sınırlarını geliştirmede haklı yerleri olabileceğinin altını çizmek istedim. Banyo istenirse, çekmece şeklinde basamak altına konumlandırılabilir. Ayriyetten mutfağa lavobo üzeri kapak şeklinde çalışma alanı ve yanda 10-15 cm açılır diğer bir kapak ile tekrar ekstra bir alan yaratılabildiği gibi, kişiye bağlı olarak 200 cm lik yatak boylarında azda olsa kısaltma yapılarak toplam çalışma alanında ferahlık sağlanabilir. Özel yaptırılabilecek masanın (H) tarzındaki ayağının uçlarındaki tekerleklerle öne alınabilmesi, mutfak için çalışma alanını daha da genişlettiği gibi, ayriyetten dışarıda kullanılabilmesi de mümkün.
Plan; mutfak ve yatak altı konumlandırılan temiz ve gri su depoları ile toplamda profesyonel çözümleri taklit etmeye göre, yapımı daha kolay bir alternatif sunuyor.Bu çözümde ocak olarak tek gözlü "Origo" ispirto ocağı düşünüldü. Kartuşlu portatif ikinci bir ocakla dışarıda da yemek yapılabilmesi, tümden gaz sisteminden vaz gecilmesine olanak sağladı. Böylelikle de mazotlu ısıtıcı otomatikman çözüm hanesinde.

Plan; boyutlarından beklenmeyen bir iç alan ferahlığına sahip olsada, yerleşiklik/hareketlilk dengesinde, hareketlilik lehine 'feragatçi' bir yaklaşıma gerek duyuyor.

Her çözümün yukarıda da belirttiğim gibi, herkez için ve her zaman aralığında mutlak bir çözüm olamayacağı bilinci ile aşağıdaki tasarıma yaklaşılması, sanırım hiçbirimizin hoşgörü sınırlarını zorlamaz. :smiley:
Oncelikle herkesr merhaba. Motosiklet ile kampcilik hayatini evlilik ve cocugum olmasi nedeni ile mecburen birakmak zorunda kaldik. Simdi ise yuksek tavan ford connect daha dogrusu yurt disinda minicamper olarak da bilinen bir sistem ile ailecek kaldigimiz yerden gezilerimize devam etmek istitoruz. Bu konu ile ilgili olarak sormak istedigim sey su; minicamper olarak araca neler yaptirabilirim, kime yaptirabilirim ya da kendim yapabilirim, neler yapmam gerek bununla ilgili de bana tavsiyeler verirseniz sevinirim. Umarim dogru yere yazdim simdiden tesekkurler. Ayrica yazinizi okudum aslinda yeterli benim icin ancak bu isi profesyonel ilatak yapan yerler nerelerdir ?

Oncelikle herkesr merhaba. Motosiklet ile kampcilik hayatini evlilik ve cocugum olmasi nedeni ile mecburen birakmak zorunda kaldik. Simdi ise yuksek tavan ford connect daha dogrusu yurt disinda minicamper olarak da bilinen bir sistem ile ailecek kaldigimiz yerden gezilerimize devam etmek istitoruz. Bu konu ile ilgili olarak sormak istedigim sey su; minicamper olarak araca neler yaptirabilirim, kime yaptirabilirim ya da kendim yapabilirim, neler yapmam gerek bununla ilgili de bana tavsiyeler verirseniz sevinirim. Umarim dogru yere yazdim simdiden tesekkurler. Ayrica yazinizi okudum aslinda yeterli benim icin ancak bu isi profesyonel ilatak yapan yerler nerelerdir ?

@Msyh1987 , sorunuza foruma yurtdışından katıldığımdan cevap veremiyorum.

Ama siz yine de burayı bir tıklayın...;)

Son düzenleme:

Yeni üyeler için, defalarca yazıldığı halde ayni konu için nedense yeni başlık açmanın dayanılmaz bir cazibesi olmalı ?

Sevgili karavan sahipleri, ben de eski konulara belki kenarından tutunmak pahasına Türkiye’deki karavancılık üzerine bulduğum bir yazıyı, doğrudan ilişkili olmasa da, yerden tasarruf, burada paylaşmak istedim.

Karavan Sahibi Olup Özgürce Bir Yerlere Seyahat Etme Olayı Türkiye'de Neden Zor?

Gerçi az da abartılı olmasa böyle zevkle okunmazdı ama siz derecesi üzerine ne düşünüyorsunuz ?
Kendinize, herşeye rağmen değer deyip “uslanmaz idealist” sıfatını mı layık görüyorsunuz yoksa “yahu bu böyle işte felsefeye gerek yok” deyip, gerektiğinden fazla da umursamıyor musunuz ?

.

Son düzenleme:

İnadım inat:D Yazılanların bir çoğu doğru olsa bile buna teslim olup, adam haklı, evimde oturayım demeyeceğim.Zor da olsa eksik de olsa sonunda karavanımı bitirdim sayılır.Bir göl kıyısından yer alıp yerleşemeyeceğime göre benim için tek çözüm karavanımla beğendiğim bir yere gidip,bıkana kadar,kovulana kadar oraya çökmek:D

Ynt: Karavan Yapımı Üzerine ........

Foruma üye olmadan önce uzun süre ( ziyaretçi ) sıfatı ile yapılanları izleyip bu konuda bilgi sahibi olmaya çalışmıştım. birçok arkadaşımız gibi bende gönlümdeki aracı ( hatalarla) yaparken, forumun nimetinden faydalanarak aracımı bitirdim, hatta foruma tüm katkısı olanlarada başlığımda teşekkür ettim. ama burada belirtmediğim şey, özellikle ( yapılmayacak uygulamalar olarak ) kötü katkısı olanlardan daha fazla faydalanmamdı, halada öyle yapıyorum, şu anda bile bir çok örnek mevcut.
Motorkaravan başlığı altındaki üye sayısını bilmemekle birlikte, gerçekten cesurca öz eleştiri yapıp, artı yönde bilgi ve tecrübelerini diğerleri ile sonuna kadar paylaşma düşüncesi içinde olan üye arkadaşlarımızın sayısı bana göre 5 kişi gibi , yazılarını özellikle takip ettiğim bu kişiler pek sevilen kişiler değiller!, isimlerinide verebilirim bence mahsuru yok,
Bir teknik başlık altında örneğin 20 konu açımış, incelediğinizde genellikle 1-2 si hariç hepsinin fasa fiso olduğunu görüyoruz, zamanında yazmış ama şimdi bir sebepten yazmayan, yada burada şiş kebap meselesine dokunmayan fakat reel hayatta karşılaştığınızda hemen her konunun detayına kadar, şu yanlış bu doğru diye görüşlerini paylaşan arkadaşların burada neden yazmadıklarıda bir muamma, aslında olay açık, galiba kişileri incitmemek, fakat madem her gün yeni insanların bişeyler öğrenebilmek için katıldığı bir forumdayız, neden doğruları savunmayıp yanlışa alkışı destekliyoruz. Olmamışsa olmamıştır, yanlış daima yanlıştır, benide zamanında eleştirselerdi, severek yaptığım aracımı sökerek daha iyi hale getirmeyi düşünmezdim ki önümüz sezon aracımı satmak yerine komple söküp daha kullanışlı hale getirmeyi düşünüyorum.
Modlarımız alınmasın, kesinlikle forumu seviyorum, fakat bizim başlığımız ( motorkaravan ) bilgi birikimden ziyade sohbet forumlarını andırmakta, tabiki bunu böyle yapan gene bizleriz.
Motor karavan başlığı aktındaki gerçek anlamda faydalı bilgiler bir araya toplansa idi acaba kaç sayfa yer tutardı. işte durum böyle olunca aracına seramik döşeyenlerde olur, beton atanlarda.
Eminim bu başlıkta sadece açılmakla kalıp, son sayfalara doğru yolculuğa çıkacaktır.
Sayın Aka yazınızı okudum teşekkür ederim bende izniniz ile yazınıza ekleme yapmak istiyorum.
Önce karavan nedir bunu bilmek gerekir ne için karavan istiyoruz karavanımızdan beklentilerimiz nedir moto karavan mı çekme karavan mı bunu bilmemiz önemli çünkü bunlar farklı karavanımızdan yaşam mahallinden beklen timiz nedir ne bekliyoruz
Ahmetlerin karavan var bizimde olsun mantığı ile karavan almak doğru değildir yılın 15 günü için karavan almak mantıklı değil bu bir özentidir yılın 3 ayı tatil yapacaksak buda bir kamp alanında geçecekse moto karavan da doğru değildir ben gezerek tatil yapacağım diyorsanız çekme karavan da uygun değildir karavan yaşamdır yaşam tarzınızı ve karavanımızdan ne istediğimizi bilmez isek karavan bize sağlıklı bir yaşam sunmaz eksikler ve hanti kaplarla dolu bir tatil veya yaşam ile karşılaşmış oluruz acaleci olmadan bir karavan sahibi olmalıyız eksileri i ve artıklarını araştırmalıyız teşekkür ederim

Trafik sigortası+mtv+bakım maliyetlerini düşününce yılda bir ay bile izni olan insanların motokaravan almasından ziyade, kiralaması bence daha mantıklı.

Trafik sigortası+mtv+bakım maliyetlerini düşününce yılda bir ay bile izni olan insanların motokaravan almasından ziyade, kiralaması bence daha mantıklı.
Karavan bir yaşama biçimi veya özgür hayat diye düşünelim otel pansiyon bunlar benim için misafir olmak gibidir bulunduğunuz yere uyum sağlamak zorundasınız çünki orada kurallar bulunmakta karavan öylemi uykunuz kaçtı kahve nizi çayınızı içersiniz gece acıktınız hazırlar yersiniz bazı otellerde soğuk su dahi bulamıyorsunuz ki 12 den so ra kapısını kilitleyen otellerde var ben tatil yapmaya gelmişim kapı kilitli gece sahile inip dolaş ak istiyorsun kapı kilitli onun için karavan yaşamdır vaz geçilmez hele emekli olmuş tatil yapmak isteyen için yeni bir yaşam yemi bir hayattır

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR