Karavan Yapımı Üzerine ........

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 97,961
Ynt: Karavan Yapımı Üzerine ........

sorunun cevabı sizin konaklama yeri tercihinize de bağlı. Eğer kampinglerde kalacaksanız akü yetebilir ama 25 amper gücündeki bir şarj cihazına ve güneş panellerine ihtiyaç yok. Kampdışı da konaklayacakasanız akünüz 140-170 litrelik bir buzdolabı için yetersiz. Daha detaylı cevabı size aracınızı yapan firma verebilir. Çünkü buzdolabı ve diğer elektrikle çalışan cihazların günlük elektrik ihtiyacını ve panellerin üreteceği günlük elektriği firma bilir ve ona göre akü ihtiyacını hesaplar.

Etiketler

Maceratörlü tuvalet karavanlar değil tekneler içindir. Suyun içinde kullanılacak şekilde tasarlandığından karavanlardaki kullanım zorlamaları oldukça sağlıksızdır.
Kasetlilere göre daha ekonomik bir seçenek olan porta potti tipi tuvaletler dahi karavanlar için çok daha uygundur.

Ben kamplardan ziyade kamp dışı alanlari daha çok kullanirim diye düşünüyorum.Bu durumda 100 a bir akü. Bir güneş paneli ve tuvalet eklemesi yapmam gerekiyor diye düşünüyorum.katkı sunan tüm dostlara teşekkür ediyorum ve diğer tecrübeli arkadaşlardan da katkı bekliyorum

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ata_yasmak' Alıntı:
Ben kamplardan ziyade kamp dışı alanlari daha çok kullanirim diye düşünüyorum.Bu durumda 100 a bir akü. Bir güneş paneli ve tuvalet eklemesi yapmam gerekiyor diye düşünüyorum.katkı sunan tüm dostlara teşekkür ediyorum ve diğer tecrübeli arkadaşlardan da katkı bekliyorum

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Değerli dostum.Kısaca en az 300 wat güneş paneli,300 amper yaşam aküsü ve enaz 30 amper panel kesiciye ihtiyacın var.Sevgiler.Tlf:05057571084

ata_yasmak' Alıntı:
Sevgili dostlar,
Karavan almaya niyetlendiğim 2 aydan beri gezenbilir forumunu detaylıca okuyorum. Son tahlilde Dolphın karavan firmasına karavan yaptırmaya karar verdim. 28000 tl bir paketleri var sizden ricam bu paketteki eksiklikleri tecrübelerinize dayanarak aktarmanız. Benim gördüğüm güneş paneli yeterli olmayabilir, vebasto yok, tente yok.inverter yeterli mi acaba bana yeterli değil gibi geldi . sizden gelen görüşler doğrultusunda ekleme veya değiştirme yapacağım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Paket içeriği :

Araç açma ( Camlar ve havalandırmalar, panaromik cam 40 x 40 dometic heki )

12 - 220 volt elektrik tesisatları

sıcak, soğuk su tesisatları, gaz tesisatı

ısı ve ses izolasyonu

araç içi kaplama ve komple mobilya dizaynı

Duş - WC

1000 watt inverter

25 Amper şarj cihazı

100 amper deep cycle jel akü

12 - 24 volt 140 veya 170 litre ithal buzdolabı

145 watt güneş paneli + şarj regülatörü

Gazlı Ocak ve evye

maceratörlü tuvalet

tam ortopedik yatak

takım döşemeler

perdeler, sineklikler, taban halısı

döner koltuklar

geri görüş kamerası

park sensörü

Temiz ve atık su depoları (krom 100 + 100 Lt)

yüksek basınçlı hidrofor

harici duş, harici 220 volt besleme

plan proje çizimi

fiyata dahildir.
Karavan yapımcı firmaların fiyatlarını yayınladıkları yerde verdikleri fotoğraflarla, yapacakları imalatlar ile malzemeleri dikkatli kontrol ediniz !
1- Camların markasını, ölçülerini araştırın,
2- Hekilerin kaç adet olacağını sorun,
3- Kullanılacak malzemenin markasını iyi araştırın,
4- Sözleşme yapmak isteyin, ceza şartlarını gündeme getirin,
5- Her madde ile fotoğrafı karşılaştırın bol soru sorun
6- Farklılıklar ifade edilip ek ücretler istenirse, maliyetinizi tekrar hesaplayın,
7- Yapıma karar verdiğizde, malzemeleri iyi tanıyan birisi ile yapımın her aşamasında bulunup kontrol ediniz.
8- Bu örneklemeleri bir bilenle paylaşıp tekrar gözden geçirip son kararınızı bundan sonra veriniz..

egean.tr' Alıntı:
Karavan yapımcı firmaların fiyatlarını yayınladıkları yerde verdikleri fotoğraflarla, yapacakları imalatlar ile malzemeleri dikkatli kontrol ediniz !
1- Camların markasını, ölçülerini araştırın,
2- Hekilerin kaç adet olacağını sorun,
3- Kullanılacak malzemenin markasını iyi araştırın,
4- Sözleşme yapmak isteyin, ceza şartlarını gündeme getirin,
5- Her madde ile fotoğrafı karşılaştırın bol soru sorun
6- Farklılıklar ifade edilip ek ücretler istenirse, maliyetinizi tekrar hesaplayın,
7- Yapıma karar verdiğizde, malzemeleri iyi tanıyan birisi ile yapımın her aşamasında bulunup kontrol ediniz.
8- Bu örneklemeleri bir bilenle paylaşıp tekrar gözden geçirip son kararınızı bundan sonra veriniz..

Sadece karavan ile ilgili degil ama bence Turkiye'de en cok yapilan hata bu 4. Madde, yani sozlesmesiz is yapilmasi. Bir cok firma ve usta (ozellikle insaat islerinde) sozlesme yapmayip sonrasinda size ek masraflarla iki kati para odettirir.

Yeri gelmisken vurgulamak istedim ne is yaptirisaniz yaptirin kesinlikle sozlesme yapilmali, kullanilacak butun malzeme ve iscilik kalem kalem yazilmali, sozlesme ek madde olarak konulan fotograflarla desteklenmeli. Hatta sozlesmeye garanti maddeleri eklenmeli, "kullanici hatasi disinda belli bir (....) sure zarfinda olusabilecek hatalarin giderilmesi yuklenici firmaya aittir" gibi. Unutulmamali ki sozlesme her iki tarafida guvence altina alir.

Sent from my iPad using Tapatalk

Belki fikir verir kolay gelsin

Oldukça tartışmalı "fikir"ler açısından, haklısınız. ;)

Sn. @hasan.okuyucu.180, cevabımı, gönderdiğiniz videodaki panelvan yapım tarzının, aşağıdaki noktalarda oldukça tartışmalı olduğu için öyle yazmışdım.

* İzolasyonda elyaflı çözümler Avrupa da profesyonel üreticiler tarafından asla, karavanını kendi yapanlar tarafından ender istisnaları hariç, artık kullanılmayan bir yöntem.
Gerekçe olarak bu ürünlerin özellikle terlemeyi tutarak sağlığa zararlı küfe yol açması, tamamen yapışmıyarak kaporta iç yüzeyini terlemeye açık bırakması, titreşim sonucu yoğunlaşarak toplanması yüzünden etkisinin azalması v.s. gösteriliyor.
* Islak kabin olarak tabir edilen banyo ünitesinin karavanın önünde yer almasının, yaşam alanını kasvetli yaptığı kabul ediliyor.
* Görüntülerden anlaşıldığı kadar, gereksiz kalınlılıkta ahşap kullanılmış. Üstelik tasarımda element sayısının azaltılmasına ağırlık verilmemiş gibi.
* Araç iki kişilik tasarlandığı ve arkada yeterli alan olduğu halde, sürücü koltuğunun dönerli ve katlamalı masa ile tasarlanmış oluşu gerekçesiz bir çözüm.

Siz değerli büyüklerime ve işin erbabı abilerime sormak isterim
Karavanların neden geneli ve bir çoğu beyaz renk tercih ediliyor?

Siz değerli büyüklerime ve işin erbabı abilerime sormak isterim
Karavanların neden geneli ve bir çoğu beyaz renk tercih ediliyor?

Bu ilginç konu Almanya‘ daki forumlarda da tartışılıyor. Bu forumlarda dile getirilen bazı nedenler:

1. Karavan üreten firmalara Malzeme boyanmış olarak geliyor. Böylece üretim fiyatı düşüyor. Başka renk istenildiğınde yüklü bir fiyat artışı oluyor.

2. Beyaz renk güneş ışınlarını iyi yansıttığı için karavanın içi yazın aşırı ısınmıyor. Türkiye için faydalı bir durum.:smiley:

3. Karavanların dış kısımları geniş ve büyük olduğu için tam düz değil biraz dalgalı bir görünüşü oluyor. Bu hatayı en iyi örten renk beyazmış.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri