Karavan Yapımı Üzerine ........

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 97,965
Ynt: Karavan Yapımı Üzerine ........

Karavan yaparken veya nasıl birşey almak istendiğini araştırırken aşağıda bir çoğumuzun bildiği ama yeni bakanlar için faydalı olacağını umduğum internet sitelerinde faydalanılabilir.Benim çok işime yaramışlardı.Gerek aksesuar seçimimde gerekse fikir almak açısından.Paylaşmak istedim.
www.frankana.de
www.fritz-berger.de
www.dometic-waeco.de
www.camperland-blong.de
www.brompton.de
www.dahon-deutschland.de
www.bickertonportables.co.uk
www.fendt-caravan.com
www.hobby-caravan.de
www.ventura-camping.com/de
www.guesto.de
www.isabella.net/de
www.chausson.tm.fr
www.wilk.de
www.weisberg.com

Etiketler

Goldwingerr' Alıntı:
Karavan yaparken veya nasıl birşey almak istendiğini araştırırken aşağıda bir çoğumuzun bildiği ama yeni bakanlar için faydalı olacağını umduğum internet sitelerinde faydalanılabilir.Benim çok işime yaramışlardı.Gerek aksesuar seçimimde gerekse fikir almak açısından.Paylaşmak istedim.
Böyle daha derli toplu oldu. Çok teşekkür ederiz

Gezenbilir, Karavan konusu dışında da önemli bilgilere sahip olunabilecek bölümleri var.Yazılanları sıkılmadan okuyabiliyorum,bir çok doğru bilginin yanında eksik veya tamamlanamamış bilgilerde olabiliyor.
Hayal ettiğimiz ve pratiğe geçirmek istediğimiz Karavan içinde bilgi ve teknik branş isteyen bir çok sektöre ait bilgi uygulama yöntemleri ve tecrübeler var.
Kullanılacak araç mekanik sistemlerinden tutun,elektrik,hidrolik,mobilya,sıhhi tesisat v.b farklı kalemler,tüm bu ekipmanların imalatı,montajı,döşemesi hangi tür ürün kullanılır,yapıştırıcı özelliği ne olmalıdır bir çok konu olacaktır.
Bir sektörde işin içinde uzun yıllardan beri olup,aynı sektör içinde farklı görüş ve uygulama yapanlar yok değil.
Konu veya konular bir platformda tartışmaya açılınca mutlaka bir şeyler yazılıyor,arasından doğru olana nasıl karar verilir,okuyanında araştırmasına bağlı olarak değişir diye düşünüyorum.Hepimizde biliyoruz ki internette bilgi kiriliği her daim mevcuttur.
Bir projeye başlamadan önce bu işlemi yapmadan önce,çok sağlam şeklide piyasa araştırması yapmak,bu arada konuya dahil ekipmanların teknik uygulama bilgilerini mutlaka öğrenilmelidir.
Yüz kez ölçüm,bir kez biçmek iyi olacaktır.
Kullanılacak malzeme kalitesi (Karavan örnek),yapının bütününe uygun mu?Uzun seneler boyu titreşime dayanıklı mı?Sıcak soğuk ve tutuşma dayanımları ? Bazı hassas cihazların yükek rakımlarda çalışma performansları ?Araç içi elektrik sistemlerinde kullanılan batarya,kablo,güneş panelleri v.b uygunlukları?Araç öncesi ve sonrası yük hesapları ? Aracın 50 km/h ile arkadan ve önden alabileceği darbe sırasında içine montajı yapılmış ekipmanların sağlamlıkları (bunu sorgulayan ne kadar kullanıcı var bilmiyorum)Bir kaza senaryosunu kafanızda canlandırın hızda 50 km/h olsun? Örnekleri çoğaltabilirsiniz.

Kişisel düşüncem Ülkemizde yeni başlayıp bir çok insanın bu tür yaşam biçimlerine yönelmesi,konu ya yönelen ticari işletmeleride arttıracaktır.Deniz ve kara sektöründe aynı.Teknesi ve yatı olan bir kişi,buna karavanda dahil edilebilir,piyasadan bir malzeme sorun....tekne veya karavanıma akü bakıyorum.....karşı tarafta zaten bir ilgi olacak..açıkça söylenmez belki ama böyle......normal bir malzemenin kaç katı maliyeti olacağını siz düşünün.....bu böyle değilmidir ?

Bu sözler perçinlenmişir...Abi sen gel hallederiz......Tak sen idare eder,bir şey olursa gel......Bundan bir sürü sattım hiç geri gelmedi(meşhur bir akü firmasının bana söylediği bir söz)bir yıl olmuş ürün piyasaya çıkalı !!!!
Abi ben kefilim malıma...........Yeni alınan bir malzeme ,geri dönünce,sen yanlış kullanmışın at Onu çöpe.....

Bu forum sayfaları bu duruma düşmemek veya en az zararla olayı bitirmek için iyi bir yer bence...
SİZ KENDİNİZİ KIŞ TUTUN,YAZ ÇIKARSA BAHTINIZA OLSUN

Aracın 50 km/h ile arkadan ve önden alabileceği darbe sırasında içine montajı yapılmış ekipmanların sağlamlıkları (bunu sorgulayan ne kadar kullanıcı var bilmiyorum)Bir kaza senaryosunu kafanızda canlandırın hızda 50 km/h olsun?
bulenttg

Asağıdaki başlığa bakabilirsiniz.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=98750.0

Aka' Alıntı:
Foruma üye olmadan önce uzun süre ( ziyaretçi ) sıfatı ile yapılanları izleyip bu konuda bilgi sahibi olmaya çalışmıştım. birçok arkadaşımız gibi bende gönlümdeki aracı ( hatalarla) yaparken, forumun nimetinden faydalanarak aracımı bitirdim, hatta foruma tüm katkısı olanlarada başlığımda teşekkür ettim. ama burada belirtmediğim şey, özellikle ( yapılmayacak uygulamalar olarak ) kötü katkısı olanlardan daha fazla faydalanmamdı, halada öyle yapıyorum, şu anda bile bir çok örnek mevcut.
Motorkaravan başlığı altındaki üye sayısını bilmemekle birlikte, gerçekten cesurca öz eleştiri yapıp, artı yönde bilgi ve tecrübelerini diğerleri ile sonuna kadar paylaşma düşüncesi içinde olan üye arkadaşlarımızın sayısı bana göre 5 kişi gibi , yazılarını özellikle takip ettiğim bu kişiler pek sevilen kişiler değiller!, isimlerinide verebilirim bence mahsuru yok,
Bir teknik başlık altında örneğin 20 konu açımış, incelediğinizde genellikle 1-2 si hariç hepsinin fasa fiso olduğunu görüyoruz, zamanında yazmış ama şimdi bir sebepten yazmayan, yada burada şiş kebap meselesine dokunmayan fakat reel hayatta karşılaştığınızda hemen her konunun detayına kadar, şu yanlış bu doğru diye görüşlerini paylaşan arkadaşların burada neden yazmadıklarıda bir muamma, aslında olay açık, galiba kişileri incitmemek, fakat madem her gün yeni insanların bişeyler öğrenebilmek için katıldığı bir forumdayız, neden doğruları savunmayıp yanlışa alkışı destekliyoruz. Olmamışsa olmamıştır, yanlış daima yanlıştır, benide zamanında eleştirselerdi, severek yaptığım aracımı sökerek daha iyi hale getirmeyi düşünmezdim ki önümüz sezon aracımı satmak yerine komple söküp daha kullanışlı hale getirmeyi düşünüyorum.
Modlarımız alınmasın, kesinlikle forumu seviyorum, fakat bizim başlığımız ( motorkaravan ) bilgi birikimden ziyade sohbet forumlarını andırmakta, tabiki bunu böyle yapan gene bizleriz.
Motor karavan başlığı aktındaki gerçek anlamda faydalı bilgiler bir araya toplansa idi acaba kaç sayfa yer tutardı. işte durum böyle olunca aracına seramik döşeyenlerde olur, beton atanlarda.
Eminim bu başlıkta sadece açılmakla kalıp, son sayfalara doğru yolculuğa çıkacaktır.

Aynen katılıyor,fark etmiş olmanız sizin açınızdan olumlu.

Piyasanın size dayattığını değilde kendi ihtiyaçlarınıza göre hareket etmelisiniz her konuda.

Karavan yapımı konusundada;
MDFlam hatta suntalam'dan karavan yapanlara eleştiri gelmiyorsa ve hala bu tür malzemeler
kullanılıyorsa dikkatli olmalı.Satmak için yapılmış olsa bile bu malzemeler kullanılmamalı,
arkasına pul-somun koymadan saca vida atılmamalı(akıllı olsa bile) vesaire vesaire........
Sonuç;
kısa bir süre kullanımdan sonra küf kokulu kabarmış mobilyalı filcancı katırı misali heryeri gacırdayan karavan sahibi olabilirsiniz.

Karavan Yapımı Üzerine;Başlığı altında,görüşlerini paylaşan arkadaşlara çok teşekür ediyorum.
Öncelikle uzun yıllar karavan kullanan arkadaşlar,karavanların kullanımındaki zamanlarda ençok hangi sıkıntıları(mekanik-işlevsel-planlama-araç seçimi)vs konularda deneyimlerini paylaşırlarsa,yeni başlayacak olan bizim gibi karavan sevdalılarına çok yardımcı olacaklarını düşünüyorum.
iki aydrır karavan bakıyorum(camper) örneğin yatak konusu; hemen bütün karavanlarda arkada kocaman bir alan yatakla işgal halinde ve işlevsiz,neden evlerimizde kullandığımız çekyat ları,karavana uygun,şık bir tasarımla birleştirilip,gece yatak,gündüz oturma gurubu şeklinde monte edilemezmi.Ayrıca öndeki masa ve oturma gurubu,bir kişinin dahi yatamayacağı-4 kişinin rahat oturamayacağı şekilde dizayın edilmiş, bugibi yaşamsal,gün içinde yaratacak sıkıntılarıda paylaşmanızı deneyimli arkadaşlardan rica ediyorum. siz karavancı dostlara sevgilerimle...

İlhan bey, yatağın, önde çekyat şeklinde kullanılması, Avustralya, Japonya ve bilhassa Amerika da 17-19 ayak camperlerde sıklıkla rastlanıyor.

Aslında çözüm bekleyen küçük bazı noktaları olsada, neden gerçekleşmesin ?

Özellikle;
* sadece iki kişi iseniz,
* boylarınız 170cm. altı ise,
* tek lavobo ve
* portatif tuvalet sorun değil derseniz,
* duş, tuvalet, uyuma ihtiyacınızdan evvel az çalışmayı da önemsemez,
* çoğunlukla yazları yollarda iseniz ve
* karavan yapımı için daha az zaman ayırmak istiyorsanız,
en alttaki tasarımlar bilmem, belki sizin için uygun olabilir ?
(Okumaya devam etmeden önce resimlere bakmak faydalı. )

Aşağıdaki çift oda sistemi olarak tabir edilebilecek örnek, 485cm. boylu ve en küçük iç hacımlı Transit yada prensipte diger L1- L2 panelvanlar içinde düşünülebilir. Eğer genellikle yazları yollarda olmayı düşünürseniz, hatta her tarafı camlı minibüslerin istediğiniz camlarına folyo taktırarak ekstra iç kaplama ve pencere yapımından kurtulmak, depoları içeri almak işi kolaya almak açısından çözüm olabilir. Sofa ile dolap arasında dışarısı içinde kullandığınız portatıf masa yer bulabilir, ben içeride kullanmamak icin hiç bir sebep göremiyorum. Yeter ki başkaların olası fikirlerine aklınızı takmayın. ;)

Dolap yüzlerinin ayna ile kaplanması, iç ferahlığı sağladığı gibi, ikinci dolap içindeki portatif tuvalet için sofa yanındaki birinci dolabın öne doğru iki kere açtığınız kapısi ile, 60x120 cm. genişliğinde ve üstelik bel hizasının üzerinden itibaren herkezin kıskanacağı iki misli daha büyük alanınız bile olur. Duş için 60x80X5 cm. lik tamircilerin kullandığı otomobil pis yağı teknesi (bilmem Türkiye'de var mı?) düsünülemez mi ? Duş için perdeli cözüm hayal gücünüze kaldığı gibi, biriken suyu da pompa ile içteki pis su deposuna göndermek, sorun olmamalı. Portatif masa kalktıktan sonra 130 cm. lik cekyatın eni ve öndeki boş alan ise baskalarının kıskanması için bu kücük karavanda ikinci bir neden daha. :smiley: 140cm üzeri mutfak tezgahı da cabası olmalı.

Ağırlığın büyük bir bölümünün arkada olması, arkadan çekişli araçlar için uygun. Hazır çekyatlar arkalarındaki duvar yüzünden araç eninden çalabilirler. Eski bir yatağın profesyonel kesim ve kaplama ile hazırlanması, en üstteki bölümün çökümünü önlemek için yarısından boylamasına kesilerek ahşap plaka ile desteklenmesi ve benzeri çözümler için kafa yormak sorun olmamalı ? Yeter ki alışılmış çözümler sınıfında olmaması sizi rahatsız etmesin.

Ezberlerimizin her durumda doğruluğu aslında oldukça su götürür. Mesela hijyen üzerine konuşursak, lavabo için çekinceniz varsa söyleyeceğim; yapılan bakteriyolojik araştırmalarda evde en temiz yerlerden birinin tuvalet kapağının üstü ( çünkü bakterilerin yiyeceği hiç bir şey yok) ama en çok bakteri ve sporlarına rastlanılan yerin ise, uzun müddet temizlenmeyen buzdolaplarının içi olarak tesbit edilmiş olduğu !

Büyük tabu tuvalet sonrası temizliğimiz, tıbbın uzun müddettir bildiği en sorunlu yöntem.
Cerrahi el temizliğinin şeklini ve süresini ezbere bilen tip mensuplarımızın bile bilinç altına attıkları bu yöntem, Türkiyedeki Hepatitis A (sarılık) nın yaygın olarak görülmesinin ve Avrupadaki doktorların gülümseyerek konuştukları bilinen bir sır. Zaten bende lokantaya gittiğim zaman ıslık çalıp aklıma başka şeyler getirmeye çalışıyorum. :D Uygun kalite ıslak tuvalet kağıdı çözümleri tam olmasada en azından daha hijyenik ve portatif tuvaletlere de daha uygun. ( Herkesin bilmemnesine karıştığımızdan 9. köyden de kovulmadan konuyu burada kapatmak en hayırlısı galiba. :D )

İlhan bey, bu cözümde iki kişi için tavan dolaplarını gerektirmeyecek kadar yer var. İnce süngerli özel çekyat yapımı ile ekstra kanepe altı yer kazanmayı düsünmez ve koltuklarını söktüğünüz hazır iç kaplamalı minibüsleri kullanmayı ön görürseniz, camperinizin % 50 sini kısa zamanda bitirmeniz çocuk oyuncağı olmalı ? :D Diğer bölüm için belki uygun bir marangozdan yardım alınabilir?

Transiti L1i örnek almam, panelvanın en küçüklerinden biri olup, her park yerinin (500 cm.X250 cm.) cizgileri içinde yer bulabilmesi ve böylelikle özellikle emekliler için ikinci araç ihtiyacını belki ortadan kaldırabilmesi idi.

TransitL1a

TransitL1c

TransitL1e

TransitL1f

TransitL1g

Mesut bey;bu güzel bilgiler için çok teşekür ediyorum,hayli detaylı,çok geniş açıklamaların için.
Mesut bey,sizden öğrenmek istediğim iki konu daha var.
birincisi;camper karavanlardaki mevcut yatak sökülüp,tekrardan oturma gurubu konulabilinirmi.....
ikincisi;tuvalet yanında 40-50cm genişliğindeki dolap sökülüp,banya-wc geriye çekilebilinirmi. bunu şunun için istiyorum öndeki masave oturma gurubunu büyütüp,bir kişinin yatabileceği alan yaratmak.Bu konularda yardımını bekliyor,teşekür ediyorum.....

camper karavanlardaki mevcut yatak sökülüp,tekrardan oturma gurubu konulabilinirmi.....

Somut olarak düsündüğünüz karavan hangisi ? Şu anda söylenebilecek 'teorik olarak mümkün', fakat uygulamada muhakkak yeni yapımdan fazla başınıza iç açar gibime geliyor, üstelik kazancınız ne olacak dersiniz ?
Bu konu için en tecrübeli ve kapasiteli katılımcı Atilla bey. (atilladi) Ona danışmanız bence yerinde olur.

tuvalet yanında 40-50cm genişliğindeki dolap sökülüp,banya-wc geriye çekilebilinirmi. bunu şunun için istiyorum öndeki masave oturma gurubunu büyütüp,bir kişinin yatabileceği alan yaratmak

Bu sorunuzla, genelde camperleri mi yoksa yukarıdaki tasarımı mı kast ettiğinizi anlayamadım.

Not. Daha hızlı anlaşma için, özelden telefon numaranızı gönderebilirsiniz.

Birkaç resim daha..

3

5

6

Mesut bey merhaba;
telefonum 0533 6328956 ilhan arslan.
somut düşündüğüm araç dukato camper,özel arabayla takas yapmayı düşündüğüm araç.
arka kapıda çiftkişilik yatak var,öndede oturma gurubu,ancak oturma gurubu bir kişi lik,karşısındada şöför koltuğu dönerli,yani iki
kişilik bir oturma gurubu.Bu oturma gurubunu 4 kişilik ve yatağa dönüşecek şekilde tekrar yapılma imkanı varmı diye sormuştum,ilginize teşekür ediyorum. telefon verirseniz bende sizi aramak isterim....sevgiler...

Yazılarda resimlerde güzel eline ve fikrine sağlık

Sevgili dostlar,
Karavan almaya niyetlendiğim 2 aydan beri gezenbilir forumunu detaylıca okuyorum. Son tahlilde Dolphın karavan firmasına karavan yaptırmaya karar verdim. 28000 tl bir paketleri var sizden ricam bu paketteki eksiklikleri tecrübelerinize dayanarak aktarmanız. Benim gördüğüm güneş paneli yeterli olmayabilir, vebasto yok, tente yok.inverter yeterli mi acaba bana yeterli değil gibi geldi . sizden gelen görüşler doğrultusunda ekleme veya değiştirme yapacağım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Paket içeriği :

Araç açma ( Camlar ve havalandırmalar, panaromik cam 40 x 40 dometic heki )

12 - 220 volt elektrik tesisatları

sıcak, soğuk su tesisatları, gaz tesisatı

ısı ve ses izolasyonu

araç içi kaplama ve komple mobilya dizaynı

Duş - WC

1000 watt inverter

25 Amper şarj cihazı

100 amper deep cycle jel akü

12 - 24 volt 140 veya 170 litre ithal buzdolabı

145 watt güneş paneli + şarj regülatörü

Gazlı Ocak ve evye

maceratörlü tuvalet

tam ortopedik yatak

takım döşemeler

perdeler, sineklikler, taban halısı

döner koltuklar

geri görüş kamerası

park sensörü

Temiz ve atık su depoları (krom 100 + 100 Lt)

yüksek basınçlı hidrofor

harici duş, harici 220 volt besleme

plan proje çizimi

fiyata dahildir.

Benim dikkatimi çeken 100 amperlik akü için 25 amperlik şarj cihazı ve 145 wattlık güneş paneli, 1000 watt invertör ve 12/24 voltla çalışan 140-170 litrelik buzdolabı. Eğer ilerde akü sayısını artıracaksanız, aküleri nereye koyacağınızı şimdiden planlamakta fayda var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri