Karavan Yapımı Hikayemiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Muhammed80 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 97
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,517

Etiketler
sah.com 872875270 nolu ilanda konya karavan firması,fiyat çok uygun gözüküyor,ne dersiniz,bir eksiklik varmı sizce.
Sanirim ben bu firmayla telefonda gorusmustum. Ama o zaman ilan veren ismi farkliydi. Baska bir firma da olabilir.
Ev tipi klozet kullaniyorlar. Akü sayisi, panel sayisi vs. dusununce fiyat olarak ucuza gelmiyordu. Ama yine de ugrasmaya degmeyecek bir fiyat farki vardi. Ancak gorustugum firma bu firmaysa tip proje yapiyordu. Hicbir seyi degistirmeye izin vermiyorlardi.
Yaparken harcanan zaman ve yorgunluk degerlendirilebilir aslinda.
Bir de eger o firma bu firmaysa mdf kullaniyor. Janberkaydemir 'in dedigi gibi malzemelerin listesini edinebilirseniz uzerinde calisabilirsiniz.
Bunu su andaki yorgunlugumla yaziyorum. Bittikten sonra fikrim degisebilir.

Eksik olarak da sizin ihtiyaclariniza gore degisiklik gostermekle beraber,
Panel sayisi,
Aku sayisi,
Su depolari,
Bunlarin gosterge sayilarini sorun.

Ben bu dizaynda bir de agirlik dengesizliginden korkmustum.

10 Mart 2021
Mobilya (Ahşap) işinde sona iyice yaklastik gibi. Çıta vs. montaji başladi. Eksikleri listeledim. Listeye şöyle bir bakınca ciddi bir kalem kalmadığını görünce biraz umutlandım.
Ahşap (Lambri) işlerimizi iki gün içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Bitse de bitmese de planımıza göre haftasonu ilk anlaştığım mobilya atölyesine gideceğiz.
Bu atölyede mutfak tezgahı montajı, bagaj kapağı imalatı ve montajı, banyo dolabı imalatı ve montajı bir de iki adet çekmece imalatı ve montajı yapılacak. Bunların dışında dolaplarımızın kilit ve piston montajları yapılacak. Ayrıca yatağın altına kesilecek mdf parça monte edilecek. Plana göre bu paragrafta yazılan her şey bir gün içerisinde bitecek. (Bitmezse iki üç güne de razıyım.)
Mobilya atölyesinde işimiz bittikten sonra eğer hala kalmışsa son ufak tefek lambri eksiklikleri giderilecek. Plana göre 3 gün içerisinde, benim tahminime göre İnşallah en geç 10 gün içerisinde tahta işlerimiz bitecek :smiley:

Lambri:
70 metrekare 13mm kalınlığında lambri almıştım. Ucu ucuna yetti. Üstelik ustamız çok verimli kullandı. Banyo dolabı ve bagaj kapağını da lambri yapmayı planlıyorduk. Buralara yetmedi.

Mutfak Tezgahı:
Mutfak tezgahı en son aldığım malzemelerden birisi. IKEA'dan 38 mm et kalınlığında laminat tezgah aldım. Umarım pişmanlık yaşamam.

Ağırlık Konusu:
Lambri mi kavak kontra mı diye düşünürken ince kesitli ve iyi fırınlanmış bu Sibirya lambrisinde karar kılmıştık. Ağırlık için o zaman hesaplamalar yaptım. Büyük bir fark göremedim. İş bittikten sonra kantarda ölçüm yapacağız. Arabamızın ruhsattaki azami ağırlığı 4.005 kg görünüyor. Bu değere ulaşacağımızı sanmıyorum. Ama sanırım bu ağırlık değeri oto yol ücretleri gibi konularda 3.500 kg'dan fazla olduğu için ek ücretlere sebep olacak. Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok memnun olurum.

IMG 20210310 180109

IMG 20210310 175645

Su Tesisatı:
Su tesisatı için 1/2 inch marin hortum aldım. Bu hortumları kollektörden musluklara kadar çekeceğim. Ama bazı bağlantı uçları zor bulunan malzemelere benziyor. Henüz bu ara malzemeleri almadım. Mobilyadan sonra ruhsat işlemlerini halletmeyi planlıyorum. Projeyi yaptıracağımız Mühendis arkadaşla görüştüm. Su tesisatı olmadan da ruhsatı alabileceğimizi söyledi. Bu nedenle su tesisatı işini ruhsattan sonraya bırakmayı düşünüyorum. Bu arada da hem maddi hem manevi olarak biraz dinlenme, düşünme fırsatı buluruz.

Sanirim ben bu firmayla telefonda gorusmustum. Ama o zaman ilan veren ismi farkliydi. Baska bir firma da olabilir.
Ev tipi klozet kullaniyorlar. Akü sayisi, panel sayisi vs. dusununce fiyat olarak ucuza gelmiyordu. Ama yine de ugrasmaya degmeyecek bir fiyat farki vardi. Ancak gorustugum firma bu firmaysa tip proje yapiyordu. Hicbir seyi degistirmeye izin vermiyorlardi.
Yaparken harcanan zaman ve yorgunluk degerlendirilebilir aslinda.
Bir de eger o firma bu firmaysa mdf kullaniyor. Janberkaydemir 'in dedigi gibi malzemelerin listesini edinebilirseniz uzerinde calisabilirsiniz.
Bunu su andaki yorgunlugumla yaziyorum. Bittikten sonra fikrim degisebilir.

Eksik olarak da sizin ihtiyaclariniza gore degisiklik gostermekle beraber,
Panel sayisi,
Aku sayisi,
Su depolari,
Bunlarin gosterge sayilarini sorun.

Ben bu dizaynda bir de agirlik dengesizliginden korkmustum.
teşekkürler.

----Banyo Yalıtımı----

Karavanda başından beri her şeyin ahşap ve doğal renginde olmasını istiyorduk. Fakat banyo konusu kafamızı kurcalıyordu. Ustamız ne kadar da verniklesek ilerde ahşap malzemenin su alabileceğini söyledi. Ahşap banyo planımız hayata geçemeyeceği için önce mineflo kaplamaya baktık. Artık çok yorulmuştuk. Soba altı muşambası bile bulsam kullanacaktım. Son bir kez gücümüzü toplayıp biraz daha araştırma yaptık. Tesadüfen bir videoya denk geldik. Bizim gibi karavan yapan bir aile banyoda CTP ya da dekopan diye isimlendirilen bir malzeme kullanmış. Seramik görüntüsü veren beyaz bir malzeme. Videoyu hazırlayan çift malzemeyi aldığı yerin telefon numarasını da vermişti. İzmir’deki bu firmayı arayıp fiyat aldım. 500 TL malzemeye fiyat verdiler. Kargo için de 300-400 TL tutabileceğini söylediler. Çok yorgun olmama rağmen bu kargo fiyatı çok geldiği için aynı malzemeyi Ankara’da aradım. Üreten bir firmayı bulup fiyat aldım. Ankara’daki firma sadece malzemeye 1.100 TL fiyat verince çıkar çıkmaz İzmir’deki firmayı arayıp sipariş verdim. Malzeme parasını havale ettim. Sonra kargo da 100 TL tutunca biraz sevindim J

Bu malzeme sert plastik gibi bir şey. Biz Jet taşı diye bilinen alet ile banyo duvarına göre kestik. Kesim yaparken birleşim yerlerinde 1 cm’den biraz az boşluklar kaldı. Ustamız buraları silikonla doldurabileceğini söyledi. Malzemeyi keserken çıkan acayip bir koku var. Eğer kullanacak olursanız maskeyle kesim yapın ve kesimi mümkünse arabanın dışında yapın. Tozu çok fena dağılıyor.

Malzemeyi ahşap duvarlara kutsal sıvı dyson silikonla yapıştırdık. Banyoda ahşap yüzey olarak kalacak olan iki parça olacak. Birincisi lavabonun üstüne, şofbenin yanına gelecek banyo dolabı diğeri de lavabonun altında bulunan ve açıldığında tesisata müdahale etmemizi sağlayacak olan kapak. Bunlar da su alırsa değişebilecek parçalar. Bu iki parçayı monte etmeden önce iyice vernikleyeceğiz.
Banyo ölçüleriniz nedir. CTP malzemesini hangi ölçü / miktar da sipariş ettiniz? Siz kullanımını deneyimlediğiniz için benzer siparişbizim içinde uygun olur düşüncesindeyim.

Banyo ölçülerimiz 80*90 cm.
Biz 5 metre civari sipariş ettik. Malzemenin eni 2.10 m civari. Et kalinligi da galiba 1.3 mm.
Linkteki video da CTP levha, ahşap duvar kısma yapıştırıldıktan sonra kenarlarının vida benzeri sabitlendiğini düşündüm. Yapıştırma harici bir işlem yaptınız mı?
Ahşap ve CTPölçülere göre kesiliyor.
Ahşap duvarlar oluşturuluyor
CTP yapıştırılıyor
Köşeler için sızdırmazlık önlemi alınıyor.
+

Linkteki video da CTP levha, ahşap duvar kısma yapıştırıldıktan sonra kenarlarının vida benzeri sabitlendiğini düşündüm. Yapıştırma harici bir işlem yaptınız mı?
Ahşap ve CTPölçülere göre kesiliyor.
Ahşap duvarlar oluşturuluyor
CTP yapıştırılıyor
Köşeler için sızdırmazlık önlemi alınıyor.
+
Biz de basta vida atmayi dusunduk. Ama dyson silikonu bolca (her bir cepheye 2-3 kutu) kullaninca vidaya gerek kalmadigini gorduk. Kenarlari da bittikten sonra yine silikonla kapattik. Ama silikonu duzgun yapan birine yaptirsaniz iyi olur.

Biz de basta vida atmayi dusunduk. Ama dyson silikonu bolca (her bir cepheye 2-3 kutu) kullaninca vidaya gerek kalmadigini gorduk. Kenarlari da bittikten sonra yine silikonla kapattik. Ama silikonu duzgun yapan birine yaptirsaniz iyi olur.
Ahşap üzerine dışarıda yapıştırarak sonra karavan içerisine mi montaj işlemi yapıldı? Yoksa likteki gibi yapıştırma karavan içerisinde mi yapıldı?

Ahşap üzerine dışarıda yapıştırarak sonra karavan içerisine mi montaj işlemi yapıldı? Yoksa likteki gibi yapıştırma karavan içerisinde mi yapıldı?
Sabit olan yerleri karavanin icindeyken yapistirdik. Kapi tarafindaki parcayi disarda yapistirdik.
Bu arada ctp kesilirken acayip bir beyaz toz cikariyor. Tum kapilari acip maskeyle kesmekte fayda var.

.
Janberk bey, marka karavanlarda bile çoğunlukla çember perde opsiyonu sunulmakta. Ne demek istediğimi duş sonrası temizliğini yapanların anlayışla karşılayacağını sanıyorum.
Karavanını kendi yapanların çıtayı pek yükseltmemelerinin sinir sıhhatlerinin yararına olmalı ?
Bence banyo köşelerinin su akıntılarını az çok önlemesi fazlasıyla yeterli.
Kısaca sihirli kelime “Çember Perde”

Dikkat
Silikon yapışma kabiliyeti de olan bir dolgu maddesi.
Hareketli ortamlar için daha uygun yapıştırıcılar bulunmakta.
1615732885850

Örn. Banyo için MS Polimer daha uygun.. Gezenbilir logosu “Fiyat”ı örtmüş.
Üstelik bu yapıştırıcı paneller için de kullanılabilir..

Son düzenleme:

.
Janberk bey, marka karavanlarda bile çoğunlukla çember perde opsiyonu sunulmakta. Ne demek istediğimi duş sonrası temizliğini yapanların anlayışla karşılayacağını sanıyorum.
Karavanını kendi yapanların çıtayı pek yükseltmemelerinin sinir sıhhatlerinin yararına olmalı ?
Bence banyo köşelerinin su akıntılarının az çok önlemesi fazlasıyla yeterli.

Dikkat
Silikon yapışma kabiliyeti de olan bir dolgu maddesi.
Hareketli ortamlar için daha uygun yapıştırıcılar bulunmakta.
Ekli dosyayı görüntüle 635387
Örn. Banyo için MS Polimer daha uygun.. Gezenbilir logosu “Fiyat”ı örtmüş.
Üstelik bu yapıştırıcı paneller için de kullanılabilir..
Mesut Bey , burada sorularıbanyo sorarken link de ki videoyu seyrettim, çıkan sonuç tahmin ettiğiniz gibi ekran başında sağlık bozulmaya başladı. Eşim banyo dediği için acaba dedim ama alan kaybı ve gerekliliği hala anlamlı gelmiyor.
Cevap gelene kadar da
Video: https://www.youtube.com/watch?v=8cZtCrgei34
bildirimi geldi. Bu video başındaki uygulama daha kabul edilebilir geldi. Tesisat , sıcak su sıstemi ve altta gri su deposu kurmayı düşünmüyorum. Mobil duşun aynısı var, yarım boy bir alan yapabilirim , wc de içinde durur düşüncesindeydim ama böyle perdeli bir havuz kullanıp, dalgıç pompa boşaltmak daha iyi çözüm. Bakalım nasıl ikna edeceğiz. :yum: . " Hoşuna gitmez ise yenileriz " diyerek kandırmak gerekiyor.

Ben marka karavanda banyo olsa bile içinde çoğunlukla çember perde de oluyor demek istemiştim.
Sonuç ayni kapıya çıkıyor aslında..

Bence hanıma doğruyu söyleyin.
Çünkü en kolay yalan, doğrunun kendisi.. :yum:

Yine de olmazsa bizi örnek gösterirsiniz..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR