Karavan Su Tesisatı İle İlgili Bilgi ve Deneyimlerinizi Paylaşırmısınız?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan impesa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 78
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 82,357
Ynt: Karavan Su Tesisatı İle İlgili Bilgi ve Deneyimlerinizi Paylaşırmısınız?

Çekvalf kullanılması iyi olur fakat cekvalfin en randımanlı çalışma açısı yere tam paralel olduğu konum olduğu için buna dikkat edilmesi gerekir, yoksa cekvalf istenilen randımanda çalışmayabilir...

Etiketler

Pıs su deposunda bılındıgı uzere ıcerısınde katı maddelerde barınabılecegınden dolayı cekvalf tam gorev yapmayabılecegı varsayımından dolayı bahsettıgım yontemı tasarlamıstım. yaptıgım bır protatıp ıle "" dene -gor"" yapmıstım ( dıkdortken yogurt kabı, kucuk bır lastık hortum) . kendımce etkılı oldugu kanaatını edındım.
Tesekkur ederım.

aşşağıda resimdeki gibi bir montaj şeklinde su basması ve koku sorunu yaşayacağınızı tahmin etmiyorum, dikkat edilecek püf noktası tuvaletten gelen ve depoya giren boru en altta mümkün olduğunca yaklaşık üç parmak mesafeye kadar indirmek, ve içerideki çalkantıdan doğan gaz ve kokuyu bir hava tahliyesi ile dışarı atmak, tabiki hava tahliyesi tavandan yukarı vermek lazım

WC_MONTAJ.jpg

Levent bey ın yaptıgı duzenekte , sanırım yat tıpı vc dızayn edılmıs . Ben daha oncekı yazılarımda duş kabınını en alt kose bolumunde bulunan gıder den suyun gerı gelmesını onlemek amacı ıle baglantılı ıdı. ve Levent bey ın cızdıgı depo vc kabınının bıtımınden arkaya dogru yerlestırılmelı (bendekı duzenek) Bu gereklılık yapılırsa benım ornegını verdıgım duzenek kesın suyun gerı donmesını engellemektedır. Okuyanlara tesekkurederım.

Merhaba karadaşlar, (karavandaşlar)

Bir kaptaki sıvı kütlesinin en alçak (çukur) yeri ortasıdır. Çalkantı, yığıntı hangi yöne olursa olsun deponun ortası en çukur yer olur. Böylelikle tuvalet suyu ile lavabo suyunun girişi ve havalandırma hortumu da ortadan yapılmayı gerektiriyor bence.
Pis su tankına girişler ve havalandırma en ortadan yapılmalı. Havalandırma borusunun çapı en az bir parmak seçilmeli, havalandırmanın yüksekliği en alçaktaki (tuvaletteki) deve boynundan alçakta olmalı (taşma olursa içeri vurmasın, havalandırma borusundan dışarı aksın diye) Konaklama sırasında boru ucu sarmal bir hortum ile bir bidona uzatılabilir, böylelikle deponun dolup dolmadığı gözlenebilir.

Bilmem yanılıyor muyum?

Bidon gibi bir ilkellik bize yakışmaz derseniz kendim için yapacağım şu örnekteki temassız sıvı düzeyi göstergesini (şamandrayı) bitirdiğimde ondan takarız.
https://www.yatmalzemeleri.com/Samandirasiz-Tank-Seviye-Gostergesi,PR-6337.html

Mutlu kalın.

Gobius4

RÜZGAR' Alıntı:
Su depoları için bir kaç not.
a-Temiz su depolarının paslanmaz malzemeden olması gerekmektedir.Avrupa da plastik,fiber vb. hazır bir çok hacimde su deposu bulunmaktadır.Bizde ise motokaravanların bir standardı olmadığı için genelde yerine (oturma guruplarınının altına ya da arka yatağın altına) ve isteğe göre depo yaptırılmaktadır.
Temiz su depolarının 100-150 lt.arasında olması normaldir.Bu ölçü karavanın yatak sayısı ya da sürekli yolcu sayısı ile orantılı olmalıdır.Kişi başına günlük tüketim 15lt./duş+ 5lt.el ,yüz, diş yıkama+ 10 lt.bulaşık ve yiyecek yıkama vb. olarak ortalama30 lt. olarak düşünülmelidir.
Su depoları porçöz,çamaşır suyu vb. kimyasallarla temizlenebilmesine rağmen yine de her yıl el ile dibe oturan kirleri ve yosunları temizlemek gerekmektedir.
Bu nedenle üst tarafta yeterli büyüklülte bir kapak gerekmektedir.Temiz su depolarının içlerine dalga seperatörleri yapılmalı ve fren halinde çalkalanmaları mutlaka önlenmelidir.Depolarınıza ara sıra bir tatlı kaşığı civarında klor atmanızda yarar vardır.Doldurma kapaklarınızı mutlaka bir zincir vb. ile karavana tutturunuz ve orada burada unutmayınız!...
b-Atık su depoları genelde hacim olarak temiz su depoları ile paralel düşünülür.Ancak her halde atık su depolarının 100 lt.nin üzerinde olması gerekmeyebilir.Bu depoların tahliyesinin rastgele bir yerden değil arabanın sağ tarafından olmasını ve olanaklar ölçüsünde 1" veya üzerinde küresel vana ile durduğunuz yerde hızlı boşaltmaya uygun olmasını tavsiye ederim.(Suyu açıp kilometrelerce akıta akıta giden karavanların yarttığı kirliliği düşünmelisiniz.)
Atık su depolarının taşırma borusunun ve sifon sisteminin olmasına dikkat edilmelidir ve bu pis sular içeriye geri tepmemelidir.Atık su depoları zaman zaman sıcak su ve porçöz vb. kimyasallar ile temizlenmelidir.
c-Hidrofor lar marin malzemeleri satan yerlerde bulunmaktadır.Genelde 7 lt/dk. debide bir hidrofor iki musluğa aynı anda su verebilecek yeterli debidedir.
Piyasa da Shur-Flo marka hidroforlar daha çok bulunabilmektedir.Hidroforların giriş borusuna mutlaka bir filitre takılmalı ve ara sıra kontrol edilmelidir.
d- Hidroforlu tesisatlar için bataryalar, musluklar piyasadan bulabileceğiniz en küçük mix. armatürler olabilir.Karavanlarda kaliteli ve soğuk için mavi,sıcak için ısıya dayanıklı içi takviyeli kırmızı hortumlar kullanılmaktadır.Dalgıç pompalı sistemlerde ise özel switchli bataryalar kullanılmalı eğer bulunamıyorsa ayaktan basmalı switch li bir musluk geliştirilmelidir.

Rüzgar,

temiz su tankı ile pis su tankı arasındaki hacim farkı çok fazla olmazsa pis su tankının taşacağını zannetmiyorum. Mutlaka kontrol istiyorsak 1-su seviyesini gösteren sistemler satın alacağız 2-basitte olsa sesli veya görsel kontrolleri kendimiz yapacagız.

Pis su depolarının taşabileceği tek yer (o da ancak çalkantı, dik yokuş, iniş, ani fren gibi durumlarda) duş gideridir. Duş giderini depoya bağlayan hortum üzerinde kullanılacak basit bir vana ile tüm sorun çözülür. Yola çıkarken bu vana kapalı tutulur bu kadar basit.

Depolar üzerinde "L" tahliye çıkışı mutlaka olmalıdır. Aksi takdirde pis su deposu dolduğunda önce duş teknesi, duş yoksa mutfak lavabonuzun taşması kesindir. Bu durumda sürekli "doldu mu acaba" endişesi duyarsınız. Tahliye çıkışı varsa dışarıdan gelen "şırrr" sesi deponuzun dolduğunu haber verir.

Karavanlarda yat tuvaletine çok büyük zorunluluk yoksa hiç bir şekilde sıcak bakmıyorum. Bu deponun dolu olduğunda içeri hatta dışarı taşma durumlarını düşünemiyorum bile. Yat tuvaleti, adı üzerinde yatlar içindir. Karavanlarda susuz kullanımı çok problemlidir. Bunlar yanlarında bulunan pompaları marifetiyle denizden su çekerek kullanılan tuvaletlerdir. Susuz kullanımda sorunludur. Deniz koşullarında atığın en az 4-5 katı deniz suyuyla sifonlanır. Karavanlarda su kısıtlıdır. Deponuzda yoğunluğu çok fazla olan bir çözelti biriktirirsiniz. Tahliyesi problemli olur. Zaten tam tahliye edemezsiniz de. Bu yoğunlukta atığı günlerce biriktiremezsiniz. 15-20 lt. biriktirip boşaltmak, çalkalayıp, dezenfekte edip kullanmak başka, 150 lt. biriktirip boşaltmak başkadır. Boşaltsanız bile sürekli koku olur.
Yat tuvaletleri için depoya bağlanan boruda ayrı bir vana sistemine gerek yoktur. Çünkü gideri ancak pompalama esnasında açılır. Mekanizma sağlamsa geriye taşma olmaz. Ancak depo boş bile olsa pompalama esnasında dışarıya çıkan kokudan duramazsınız.

mehmet bey yoğurt kabı projesini daha ayrıntılı anlatabilirmisiniz.teşekkürler

Efendım daha once ornegını verdıgım yogurtkabı ıle pıs su deposunun gerıye pusurmemesı deneyımımı aktarmak ıstıyorum .
Dort koselı bır yogurt kabının uzun uzak kenarına bır delık actıgım kapagını su ıle tam doolu yaptıktan sonra kapattım. Ust kısmını dus teknesı olarak bıcımlendırıp alttakı yogurt kabındakı delıgın tam aksı olarak aracın on tarafına gelecek sekılte bır delık acıp dus teknesı uzak delıgını , atık deposu uzak delıgıne ırtıbatladım.
Aracım yokus asagı gıttıgınde yogurt kabının one dogru egılecegını dusunerek pıs su deposununda one dogru egılmesı ıle ıcınde atık su delıkten uzaklasıp one dogru yıgılmakta ve dus teknesıne su gelememekte . Aksını dusunerek , yokus cıktıgımı kabullenıp yogurt kabını arkaya dogru egdıgımde atık su arkada bulunan yakın delıkten dısarı cıkmak ıstedı ıse de aksı yonde olan duş delıgı yokus yukarı cıkmakta ıken kazandıgı yukseklık farkına ulasamadıgı ıcın pis su yıne dısarıya puskurmemektedır.
Bu deneme yanılma uyarlamamı aracıma moonte ettıgım atık su depomun arka dıngıle en yakın ve duş teknemın de depodan one dogru 50 cm onde olarak monte edılmıs seklını var sayarak uyguladım
Ben gorsel olarak olumlu netıceyı aldım. ıİlgilenen arkadaşlarıma tesekkur ederım.

teşekkürler mehmet bey. basit ama iş gören projeler çok hoşuma gidiyor

Mehmet bey çok pratik ve zekice

tebrikler

Mehmet bey

paylaşımınız üzerine yorum yapanlardan biri de ben olduğum için sizin mesajınızdan sonra yorumumu biraz daha açıp tekrar yazmayı uygun buldum

atık suyun duş teknesine geri dönmesini engelleyen uygulamanızı çok pratik ve zekice bulduğumu tekrar etmeliyim bunun için sizi tebrik ederim

bu paylaşımınızı çok değerli buluyor ve size teşekkür ediyorum

Ozcan bey. Tesekkur ederım
Her zaman kendım ıcın bır kolaylastırıcı ve işime yarayan bır duzenek yapabıldıgımde dostlarım ıle paylasabılmeyı canı-gonulden arzu edıyorum. Çunkı ben de cok şeyşer ogrenıyorum onlardan.
Herkes sagolsun.

bu hidroforun sürekli çalışmasını engelleme olayını benim eski karavanda elektronik mühendisi olan kayınçom şöyle çözmüştü
hani sensörlü musluklar var ya elinizi götürünce su akmaya başlıyor,ondan esinlenerek normal musluğa bir hareket sensörü koydu,elinizi musluğun altına götürdüğünüzde sensör algılıyor,sensörden hidroforun bağlı olduğu küçük aküye sinyal gidiyor ve hidrofor çalışıyor,elinizi çekince akü elektriği kesiyor ve hidrofor duruyor,hemde 10 liraya mal etmişti bu sistemi

Mutfakda platin tetiklemeli elektrikli musluk kullanılırsa, hidrofor besleme kablosu muslukdan geçirilerek, sadece musluk açıldığında hidrofora enerji verilecekdir...

Grnt222

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR