Karavan Su Tesisatı İle İlgili Bilgi ve Deneyimlerinizi Paylaşırmısınız?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan impesa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 78
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 82,451
Ynt: Karavan Su Tesisatı İle İlgili Bilgi ve Deneyimlerinizi Paylaşırmısınız?

Cok tesekkur ederim cevabiniza. anahtar konusunu okumustum onceden aklimda.

Selamlar Erhan

Etiketler

Su deposu taktırmak için en sağlıklı olanını taktırayım diye yaptığım araştırmada şunu öğrenmiştim.
İçme suyu dışında (mutfak ve banyoda)kullanılan su için en sağlıklı su deposu bizim içme suyu aldığımız 19 lt lik damacanalar.
Kalanının hepsi kanserojen atıklarla bizi tehdit eden şeyler.
Bu bilgi beni kokuttu.
3 adet 19 lt lik damacanayı hala depo olarak kullanıyorum.
Yer sorunumda olmuyor böyle olunca çünki onları isediğim yere koyuyorum.
Sadece hortum oraya kadar uzunsa mesele kalmıyor.
Hem sürekli depoyu yenileme şansım da oluyor.
Çoğunlukla 5lt ,bazen on lt lik sular damacanalardan ucuz olduğu için onları kullanmama rağmen ara sıra 19 lt su alıp bunların(Kullanma suyu için depo amaçlı kullandığım damacanaların) yenilenmesini sağlıyorum.
selamlar.

Evet mantikli bu. Aslinda benimde aklimdan bu vetus deponun tamamen kapali olusu ve hic temizlenme sansinin olmayisi gayet kotu bir durum sadece kullanma suyu olarak belkide depolanir. Cunku icme suyu dusundaki bahce sulari veya belediye sulari 15-20 gun icinde yosunlasiyor.

Benim mutfak dolabinda 1 tupgaz + 3 adet 19 litrelik bidon koyacaK yer var. 2 bidon icme suyu + 1 bidonda daimi atik su icin kullanilirsa , 70 lik depoda baska bir yerde 2. hidraforla kullanim suyu icin ise yarar.

Ben içme suyunu beş lt lik (marketlerde ucuz olduğundan) bidonlarla aldım hep.
0.5lt küçük su şişesi gezerken mecburen hep alınıyor.
onların boşalanını 5lt ten doldurup buzdolabına koyuyorum.çok soğuk olmasa da baya iyi oluyor.
19 lt lik bidonları da kullanma suyu olarak kullanıyorum.
Boşalan 5 ltlik küçük bidonları da çevre çeşmelerden kullanma suyu almak için değerlendiriyorum.
Görüldüğü üzere her şeyi en ekonomik kullanmayı da öğreniyor insan karavanda.
Atık su için arabanın altında bir depom var.

Hiroforun yerini de yeniden değiştirdim.
Önceden yatağın altındaydı.
su kaçağı görünmüyordu.
ısınıyordu.
Şoförün solunda emniyet kemerinin altında monte ettim.
hortumlarını slikonlu (yumuşak olduğu için ve içini de görbildiğimden) yeniledim.
Yanına 5li, sigortalı ,açma kapama düğmeli priz koydum.
aküden sigortaya
oradan da priz yardımıyla her yere elektrik alabiliyorum

Ha akımdayken söyleyeyim.
Bir hidrofor yeter.
İkinciye gerek yok.
T yardımıyla suyu bölebilirsin.
yani iki depodan da alsan
iki ayrı yere de dağıtsan
tek hidrofor yeterli.

Arkadaslar bir suaalim olacak :- Hidrafor iyi su bidonuna baglı ancak bardakla hidrafordan gelen suyu ıctıgımde tadı kacmıstı. Bu hep böylemi olur ??? vede hidrafordan gelen suyu içmenın bir zararı olurmu ??

Otomatik yatch hidraforları, tribünlü kanatlı deyil, 3 adet vakumlu sıralı emme basma sistemi ile çalışır, arada hafif yağlı olabilir, bardak içme suyunda kullanılması tercih edilir deyildir...İçme suyunda klasik santifrüjlü karavan pompası tercih edilmelidir..

atiladi' Alıntı:
Otomatik yatch hidraforları, tribünlü kanatlı deyil, 3 adet vakumlu sıralı emme basma sistemi ile çalışır, arada hafif yağlı olabilir, bardak içme suyunda kullanılması tercih edilir deyildir...İçme suyunda klasik santifrüjlü karavan pompası tercih edilmelidir..

tesekkur ederim Atilla bey.
bu dediginiz santrifujlu karavan pompasi ne markalar olabilir vede fiyatlari ne civardadir acaba ?

Belirli marka bilmiyorum, ama bir sürü marka var hepsi aynı, Karavan su pompası diye geçiyor, fiyatı 20-30 TL arasında...
Tekne malzemesi satan bütün marin mağazalarda vardır.Bir tane örnek link vereyim..
http://www.pumps-pumps.com/

Pompa1

Merhaba, temiz su deposundan musluklara suyun nasıl gönderileceğini forumdaki konulardan öğrenme fırsatımız oldu. Benim merak ettiğim şey kirli suyum atık su deposuna nasıl basıldığı ve bu suyun yolda giderken duş teknesinden geri kaçmaması için neler yapılması gerektiğidir.

Kirli su deposu duş teknesinin tabanından daha yüksek oluyor sanırım. Bu durumda duş teknesinin gider borusundan pis su deposuna suyu bir şekilde basmak gerekmez mi?

Uğur bey merhaba temiz su hidrofor yardımıyla musluklara basıldığı doğru bu nedenle depoyu zeminde herhangi bir yere koymanız problem teşkil etmez,ama kirli su deposunu mutlaka en alta yani duş ve lavabonun daha alt seviyesine koymanız gerekiyorki suyun kendi akışıyla gitmesi için hiçbir şekilde kirli su deposu duş teknesinden yukarıda olamaz su geri gelir ve tekne taşar daha doğrusu tekneden su gitmez,ayrıca yine duş teknesinin altına biraz büyükce bir (S) yapmak gerekiyorki depodan koku gelmemesi için,bir diger husus kirli su deposunun en üst noktasına bir hava tahliye bacası koymak gerekiyor depodaki hava çıkmaz ise depoya su girişi zor olur.

pis su deposu dus teknesinden yukarida konumlanmak zorundaysa (Yusuf Bey'in soyledigi gibi tavsiye edilmez) sensorlu dus bosaltma pompasi kullanmak durumundasiniz. bu pompanin haznesine su geldiginde otomatik olarak calisir su bosaldiginda durur. pis su deposuna baglantisini deponun ustunden yaparsaniz geri tepme de olmaz. bu pompalarin bazilarinda cek valf vardir fakat guvenmeyin onune pislik gelirse cek valf calismaz. mutlaka baglantiyi deponun ustunden yapin.

Uğur bey teşekkürler bilgi için daha önce otomatik çalışan su boşaltma sistemi duymuştum ama görmedim nasıl çalışır nelere dikkat etmek gerekir bilmiyorum ama bu mesajı yazarken eğer illaki alt seviyede depo yapma imkanı yoksa araç içinde yapılacak depo için çamaşır makinalarındaki su boşaltma sistemi gibi bir şeyle sorun çözülebilir diye yazacaktım ama gerek duymadım tamamlamanız iyi oldu olurda altta yeri müsait olmayan bu şekilde çözer sıkıntısını.

Alt bolume pıs su deposu yerlestırılıp kullanmak ıstıyorsak deponun yerını pıs suyun uredıgı bolgeden daha gerıye dogru yerlestırmelıyız . daha sonra yapılacak baglantıyı da deponun en arka bolumunden gırış yapmalısınız . ayrıca hava borusunuda en yuksek noktaya baglantı yapmalıyız.
bu nedenle fren yapılması ve yokus ınılmesı esnasında depoda bırıken pıs su gerı gelıp kullanma bolgesınden puskurmesını en askarı sartlarda engellemıs oluruz.

Mehmet Abi, depo girişine tedbir olarak pis suyun geri gelmesini önleyecek bir alet (yanılmıyorsam adı çekvalf idi) koysak daha iyi olmazmı?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri