Karavan Su Tesisatı İle İlgili Bilgi ve Deneyimlerinizi Paylaşırmısınız?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan impesa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 78
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 82,452

impesa

izcilik öğrenilmez, yaşanır! (baden powell)
Yer
ankara
herkese merhaba,
yapımı bitmeye yaklaşan, kendi yaptığım motorkaravanımda, artık sıra geldi su tesisatına.
bu konudaki önerilerizi beklerim. şimdilik aklıma takılan birkaç soru şunlardır:
1. temiz su deposu:
150 lt civarı kromdan yaptırmayı düşünüyorum, mutlaka hazırlarıda vardır, başka öneriniz varmı?
2. su tesisatında hangi tip boru kullanmamı önerirsiniz ( malzeme tipi ve kalınlık)
3. musluklar ve atık su depolarını boşaltma düzeneği
4. hidrofor ve bunları temin edebileceğim yerler.
ilgilerinize teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Karavan Su Tesisatı İle İlgili Bilgi ve Deneyimlerinizi Paylaşırmısınız?

SN İMPESA MERHABA,
AYNI SORULAR BENİM İÇİNDE GEÇERLİ, NASIL ÇÖZEBİLDİNİZ?
PAYLAŞIRSANIZ MEMNUN OLURUM.

Su depoları için bir kaç not.
a-Temiz su depolarının paslanmaz malzemeden olması gerekmektedir.Avrupa da plastik,fiber vb. hazır bir çok hacimde su deposu bulunmaktadır.Bizde ise motokaravanların bir standardı olmadığı için genelde yerine (oturma guruplarınının altına ya da arka yatağın altına) ve isteğe göre depo yaptırılmaktadır.
Temiz su depolarının 100-150 lt.arasında olması normaldir.Bu ölçü karavanın yatak sayısı ya da sürekli yolcu sayısı ile orantılı olmalıdır.Kişi başına günlük tüketim 15lt./duş+ 5lt.el ,yüz, diş yıkama+ 10 lt.bulaşık ve yiyecek yıkama vb. olarak ortalama30 lt. olarak düşünülmelidir.
Su depoları porçöz,çamaşır suyu vb. kimyasallarla temizlenebilmesine rağmen yine de her yıl el ile dibe oturan kirleri ve yosunları temizlemek gerekmektedir.
Bu nedenle üst tarafta yeterli büyüklülte bir kapak gerekmektedir.Temiz su depolarının içlerine dalga seperatörleri yapılmalı ve fren halinde çalkalanmaları mutlaka önlenmelidir.Depolarınıza ara sıra bir tatlı kaşığı civarında klor atmanızda yarar vardır.Doldurma kapaklarınızı mutlaka bir zincir vb. ile karavana tutturunuz ve orada burada unutmayınız!...
b-Atık su depoları genelde hacim olarak temiz su depoları ile paralel düşünülür.Ancak her halde atık su depolarının 100 lt.nin üzerinde olması gerekmeyebilir.Bu depoların tahliyesinin rastgele bir yerden değil arabanın sağ tarafından olmasını ve olanaklar ölçüsünde 1" veya üzerinde küresel vana ile durduğunuz yerde hızlı boşaltmaya uygun olmasını tavsiye ederim.(Suyu açıp kilometrelerce akıta akıta giden karavanların yarttığı kirliliği düşünmelisiniz.)
Atık su depolarının taşırma borusunun ve sifon sisteminin olmasına dikkat edilmelidir ve bu pis sular içeriye geri tepmemelidir.Atık su depoları zaman zaman sıcak su ve porçöz vb. kimyasallar ile temizlenmelidir.
c-Hidrofor lar marin malzemeleri satan yerlerde bulunmaktadır.Genelde 7 lt/dk. debide bir hidrofor iki musluğa aynı anda su verebilecek yeterli debidedir.
Piyasa da Shur-Flo marka hidroforlar daha çok bulunabilmektedir.Hidroforların giriş borusuna mutlaka bir filitre takılmalı ve ara sıra kontrol edilmelidir.
d- Hidroforlu tesisatlar için bataryalar, musluklar piyasadan bulabileceğiniz en küçük mix. armatürler olabilir.Karavanlarda kaliteli ve soğuk için mavi,sıcak için ısıya dayanıklı içi takviyeli kırmızı hortumlar kullanılmaktadır.Dalgıç pompalı sistemlerde ise özel switchli bataryalar kullanılmalı eğer bulunamıyorsa ayaktan basmalı switch li bir musluk geliştirilmelidir.

Rüzgar,

SN RÜZGAR,
DEĞERLİ BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ

Ben arabanın altındaki 2 travers arasına göre ince mdf den kutu yaptım o kutunun içini ve dışını cam elyafı ve polyester ile kapladım 2 tanede giriş ve çıkış borusu koydum çıkışa ayrıca 3.25 küresel vana koydum ve arabanın sağ tarafına koydum rahatca bir boşaltım yapmak için arabanın tüm işi bitince tek tek hepsini fotoğraflayıp açıklamalı olarak ekleyeceğim,hidrofor ve gerekli diğer malzemeler İst.Karaköy'de bolca ve çeşitli var.

Degerli arkadaslar uzun zamandan sonra hepinize selam ve saygilarimi sunarak sayin RUZGARa bir soru yonelterek baslamak istiyorum.Soz konsu su tesisatindaki hidrofor sistemi evlerde kullandigimiz hidrofor sistemiyle ayni mantiklami calisiyor sayet calisiyorsa sanirim bir motor ve birde bsinc kuresi ve basinc rolesi olmali .Ancak ben sadece sanirim sayin Ruzgarin verdigi markayi kala alarak(shur-flo) siparis verdim geldi 54$ ancak actim baktim semasina bu sadece basin kuresi olldugunu dusundum yani semasindada gosterdigine gore siralama soyle TANK-MOTOR-BASINC KURESI(suan elimde mevcut olan) EVIYE MUSLUK..Benim sorum su;bu almam gereken motorun uzerinde bir rolemi var aksi halde motora 12dc verdigimizde calisiyor suyu kureye gonderiyor sonra basinca gore devreyi kendimi motorun acip kapatiyor sayin ruzgar bunu cvplandirisaniz cok memnun olurum simdiden tesekkuler ederim tum arkadaslar ve size sevgi selamlarimi gonderirim.Gencay

Çalışma sistemini kısaca özetleyeyim
(Son cümlenizde biraz düşüklük var.Soruyu çok iyi anlayamadım) .
Önce sistemdeki elemanları sıraya koyalım.
1-Su deposu.
2-Filitre. (Bu filitre yine marin mağazalarında satılmaktadır.Bir tane alın.Çok faydasını görürsünüz.)
3-Hidrofor (12V bağlantıları yapılmış ve bir de açma kapama anahtarı ilave edilmiş halde.)
4-Banyo ve mutfağa ve varsa dış duş a giden hortumlar.
5-Batarya lar.
Bataryayı açınca sistemdeki basınç düşer ve hidroforun mambranına bağlı olan switch den ikaz alan hidrofor çalışmaya başlar ve su akar .Bataryayı kapatınca basınçlı su geri teperek mambranı kapatır ve bağlı olan switch de hidrofor a giden cereyanı keser ve hidrofor durur.
Bu tip küçük hidroforlarda basınç küresi olmadığından bataryayı açınca hemen çalışır ve kapatınca hemen durur.

Şimdi dilerseniz bir iki soru sorarak konuyu canlı tutalım.
a- Tüm musluklar kapalı iken hidrofor ara ara(saat de bir gibi) bir iki saniye çalışırsa (zırtlarsa) ne gibi bir arıza vardır ?
b- Bataryayı kapattığınız halde hidrofor bir kaç saniye daha çalışıyorsa ne gibi bir durum vardır ?
c- Bir hidroforun ( üzerinde etiketi yoksa) debisini nasıl ölçersiniz ?
d- Hidroforların sesini azaltmak için neler yapılabilir ?
Cevaplarınızı buraya yazarsanız hep birlikte daha çok bilgileneceğimizi düşünüyorum.

RÜZGAR

Guzel sorular. Cevaplarini merakla bekliyorum.

Sayın Rüzgar'ın sorularını cevaplamak için iyi bir arge ekibi kurmak gerekecek ;D ;D varsa cevaplayacak merak ettim bende de var adı geçen üründen dakikada 7 litre su basıyor

Bana göre:
a- Tüm musluklar kapalı iken hidrofor ara ara(saat de bir gibi) bir iki saniye çalışırsa (zırtlarsa) ne gibi bir arıza vardır ?
b- Bataryayı kapattığınız halde hidrofor bir kaç saniye daha çalışıyorsa ne gibi bir durum vardır ?

Bu iki sorunun cevabı aynı. Sistemde kaçak vardır. Contalar , valfler kontrol edilmeli

1 dakikada ne kadar su verdiği ölçülür. debi birimi : hacim/zaman dır. litre/dakika bulunur.istenilen birime çevrilir.

d- Hidroforların sesini azaltmak için neler yapılabilir.
Daha kapasiteli olanı alınır. Hidrofor tam gücünde çalışmaya uğraşmak yerine % 50 yükte çalışır mesela. (Boyut dikkate alınmalı) Daha sessiz kaliteli ürün alınabilir. Karavanlarda genleşme tanklı hidrofor kullanılır mı bilmiyorum. Olabilirse hidrofor her zaman çalışmaz.

Arkadasim Bartek elini cabuk tutudu sayin Ruzgarinsorularina cevap verdi ki bunlarin ben dogru olduguna inaniyorum ama yinede soruya cevap bekliyen sayi Ruzgardan duymamiz cevaplarin teyidi olacaktir..yanliz Bartek arkadasim yazisinin son cumlesinde "Genlasma tankli hidriofr kullanilirmi kullanirsa motor devamli calismaz demis" sanirim tamda ben o ikiliyi buldum ama yinede deneyimli kisler bu ikiliye bir goz atarlarsa seviniri yansimalari bekelriz zira ben bu kombinasyonun siparisini verdim selamalrimla..

RV Camper 12 Volt Demand Water Pump FloJet 2.9 GPM
[S058-868320]

SHURflo Accumulator Tank RV Camper
[S058-868139

adventurv.net

Merhabalar,

a- 1-Emiş hattında (çekvalf) kaçak olabilir,
2-Hidroforda veya membranda kaçak (sızıntı)olabilir,
3-Basma hattında, tesisatta veya armatürlerde kaçak olabilir.
b- 1-Hidrofor emiş yapmada zorlanıyor olabilir; yani filtre tıkanmış, emiş hattı daralmıış olabilir,
2-Pompa kanatları arasına birşey takılmış olabilir veya pompa aşınmış yeterli basıncı sağlıyamıyor olabilir
Aklıma gelenler bunlar, sınav cevaplıyormuş gibi oldum. Hani derler ya önce bildiklerini cevapla zorları sona bırak :smiley:,

Günay

Merhabalar...

Gerçi ben dalgıç tipi pompa kullanıyorum ama bu güzel sorulara ben de tahminlerimi bildireyim.

* Kesinlikle biryerde kaçak vardır. Hava tankı da olmadığından az bir kaçak bile basıncı hızla düşürecektir. Bu kaçak emiş hattındaki çekvalften de olabilir.

* Sistemin kapanması basınca bağlı; basınç yeterince hızlı yükselemiyor. Pompa verimi düşmüştür veya pompa üzerinde bir hava tankı varsa ya da tesisatta kullanılmayan bir kolda hava sıkışmış olabilir.

* Hacmi belli bir pet şişeyi musluğun ağzına koyar dolma süresini sayarım. Sonuç lt/sn olarak ortaya çıkar.

d- Hidroforların sesini azaltmak için neler yapılabilir ?
* Ses titreşimdir. Hidroforu doğrudan monte etmek yerine, esnek bir lastik takoz üzerine monte edilebilir.

Arkadaşımız "fsirin" hemen bütünüyle doğru cevaplarla bizlere yardımcı oldu.Kendisine ve tüm arkadaşlara ilgilerinden ve bizleri bilgilendirdikleri için teşekkür ediyorum.
Ben de görüşlerimi belirteyim izninizle,
a- Hidroforların ara sıra "zırtlaması" sistemdeki sızıntılardan,damlamalardan kaynaklandığı gibi hidroforun emme ve basma mambranlarındaki kireçlenme vb.arızalardan da kaynaklanabileceğini dikkate almalıyız.
b- Bir bataryayı kapattığınız zaman hidrofor "şıp" diye duruyor öbür bataryayı kapadığınızda bir iki saniye daha çalışıyorsa geç kapatan bataryanın borularında bir miktar hava kalmış olbilir.Bu durumlar daha çok su deposunu tamamen boşaltıp yeniden doldurduğumuzda oluşan hava dan kaynaklanmaktadır.
c-Hidroforun debisini ölçmek için bir dakikada akıttığı suyu herhangi bir kaba alıp ölçmek de bir yöntemdir.
d- Lastik pabuçlar yanısıra üzerine izolasyonlu pek de dar olmayan bir iki deliklii bir kapak da kapatılabilir.

Sonuç olarak bu bölümden çıkarılacak "ders";
Karavanın üretimi sırasında tüm su borularına ve özellikle bağlantı yerlerine mutlaka ve kolaylıkla ulaşılabilmelidir.Bir ek yeri veya bağlantı yeri asla bir tahtanın,tabanın vb. altında kalmamalıdır.

Başka konularda buluşmak üzere,hoşça kalın,

RÜZGAR

Sayın Rüzgar,

Bu güzel zihin jimnastiği için asıl biz teşekkür ederiz.

Selamlar
Ferhat Şirin

Sayin Ruzgar,ayrica cevaplariniz icin tesekkurederim ozellikle bahsettiginiz su tessisatinin kapali,gizli (doseme ,hali,vs) altinda kalmamasina ozenecegim bu uyarida cok yerindeydi hosca kalin..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri