Karavan Su Deposu Donma

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fatihdm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,110

fatihdm

Yeni Üye
Merhaba kiş mevsimi yaptiginiz kamplarda karavanlarinizin su deposu donuyormu izolasyon yeterli oluyormu

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Kamp esnasında su donmaz. Su donabiliyorsa, aracın içinde biz de donarız zaten. Araçta suyun donması park halindeki karavanlarda olabilir. Tehlikeli olabilecekler özellikle tam dolu depolarda, boyler tanklarında, pompa içinde ve borularda donma oluştuğunda, donan ekipmada yeterli esneklik yoksa hasar görür. Önlemek için kışın kullanılmayan karavandaki su boşaltılabilir.

Son düzenleme:

Don olabilecegi durumlarda depoya ara kablosu yapılmış yanan park ampülü atın etkili olacaktır ,eski kamyon sürücüleri bu gibi durumlarda yakıt donmasına karşı aynı işlemi yaparlarmış.Veya otobüs aynası rezistansını depoya yapıştırıp bu gibi durumlarda uygun bir yere çekecegim aç kapa anahtarı ile kullanmayı düşünüyorum.

Cekme karavanlarin su depoları kabinin içindemi oluyor yoksa diş kisminda kabin içindeyse kullanırken donmamasi lazim aslında

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Don olabilecegi durumlarda depoya ara kablosu yapılmış yanan park ampülü atın etkili olacaktır ,eski kamyon sürücüleri bu gibi durumlarda yakıt donmasına karşı aynı işlemi yaparlarmış.Veya otobüs aynası rezistansını depoya yapıştırıp bu gibi durumlarda uygun bir yere çekecegim aç kapa anahtarı ile kullanmayı düşünüyorum.

Su deposuna donmaya karşı,yanan ampul atmayınız 12 volt ta olsa.Su iletkendir.Su hattının tamamını (Depo-borular )düşünerek iyi izolasyon yapılması çözümdür.
Depo altında tüp yakmak,ampul sallamak doğru hareketler değildir,emniyet açısından.
Bir yerde donuyor,diğerinde sıcaktan yanıyor...bir ortası vardır bunun:smiley:

Bulent bey ne guzel aciklamis. Su iletkendir demis. Yani elektrik kacagi olursa suyu kullanan carpilir. Depoyu isitmak cozum degil cunku ara borularda da su donabilir. Iyi izalasyon da yapin da demis. 0 derecenin altinda kamp yapilacaksa evdeki 18 litrelik su alinip ta kisa sure kullanilabilinir. Bence en iyi cozum en basit olani herzaman.

Başımdan geçenleri anlatayım, umarım faydası olur.

2 yıl karavanım yattı 2 kış üst üste komple dondu. Eviye bataryası çatladı, bataryayı besleyen su hortumu yerinden çıktı. Şohben su girişi çatladı. Şohben su giriş ve çıkış borularını bir birine bağlayarak sohbeni bypass ettim. Eviye musluk çatlağını bu gün yapıştırdım. Çıkan hortumu yerine takıp kelepçeledim. henüz depoya su doldurup denemedim.

Su deposunda ne kadar su olursa olsun hidrofor boruların içini su ile dolu tutuyor, donmada zararı önlemek için, hidrofor ve dağıtım borularının içindeki suyu boşaltmak lazım. Bunun içinde hidrofor giriş ve çıkışlarında boşaltma vanaları olmalı. Benim eviye musluğum elektrikli olmasına rağmen, kablo çekilip bağlanmamış. Dolayısı ile hidroforun enerjisini kesip musluğu açık bırakırsam problem yaşayacağımı düşünmüyorum, henüz denemedim, deneyince yazarım.

Aklıma gelen ancak henüz uygulamadığım bir başka yöntem is don olacak gecelerde kabin ısıtıcısını düşük dercede çalışır bırakmak, denemek zorunda kalırsam sonucunu yazarım.

İç Anadolu'da çok donar sular. Karavandaki sistemler buna uygun olursa sorun çıkmıyor. Ancak hidrafor gibi şofben gibi araçları özellikle korumak gerekir tabii. Donma meselesi iç anadolu'da neredeyse her kış gecesinin sorunu. Benim karavanımda sular defalarca donup geri açılıyor. Her seferinde boşaltmak mümkün değil. Isıtıcı yakmak mantıklı değil. Mecburen oluşabilecek hasarlar sineye çekiliyor. Karavancılığın sorunlarından biri de bu. Park halinde buz tutma hadisesi.

Merhabalar ,Kisin Karavaninizi kullanmiyorsaniz sezon bitiminde suyunuzu bosaltip, Pompanizi biraz calistirin,Borularda kalan suda bosalir. Cesmeleri Donmamasi icin acik birakip,Karavanin yasam bölümündeki Elektirigi kapatin.Ben Isvicrede yillardir bu sistemi uyguluyorum. Selamlar.Ercan

Merhaba. Sürekli karvanda yaşamak için kendi karavanımızı yapmak istiyoruz. Bunun için araştırmalardayız. Karavanımızla Van'da yaşayacağız, kışın -40 lara varan soğuklarda içeride pelet sobası yakarak ısınmayı hedefliyoruz. Ancak en büyük korkumuz temiz ve pis su depoları ve boruları donarsa ne yapacağız? Bu derece soğuklara karşın depoların donmasını nasıl engelleyebiliriz sormak istedim deneyimli karavancı dostlara.
Not: Akvaryum ısıtıcısını biz de düşünüyorduk ancak bahsedildiği gibi elektirik kaçağı nevzusu sıkıntılı, bundan vazgeçtik okuyunca.

Merhaba. Sürekli karvanda yaşamak için kendi karavanımızı yapmak istiyoruz. Bunun için araştırmalardayız. Karavanımızla Van'da yaşayacağız, kışın -40 lara varan soğuklarda içeride pelet sobası yakarak ısınmayı hedefliyoruz. Ancak en büyük korkumuz temiz ve pis su depoları ve boruları donarsa ne yapacağız? Bu derece soğuklara karşın depoların donmasını nasıl engelleyebiliriz sormak istedim deneyimli karavancı dostlara.
Not: Akvaryum ısıtıcısını biz de düşünüyorduk ancak bahsedildiği gibi elektirik kaçağı nevzusu sıkıntılı, bundan vazgeçtik okuyunca.

Çok soğuk havalar için en kolay ve garantili çözüm temiz ve atık su depolarını karavanın içine (ısınan yere) yapmak ve kaset tuvalet kullanmak.

Su depolarını karavan içine alınması en etkili çözümlerin başında gelir.
Eğer yer darlığından dolayı karavan içine depolar yerleştirilemiyorsa;

1-Mutlaka temiz ve pis su depolarına izolasyon yaptırarak o şekilde monte edin.

2-Depo içi 12 V ısıtıcı rezistansı ve zaman saatinden oluşan bir sistem yaptırabilirsiniz.Ayarlı zaman aralıklarında ısıtıcı devreye girerek su sıcaklığını donma ısısından bir kaç derece yukarıda tutmanız kafidir.

3-Depo ısıtıcısı yaptırmayacaksanız;depo hidraforunu zaman zaman devreye sokup çıkaracak bir zaman saati monte edin ve basılan suyun tekrar depoya dönmesin sağlayacak geri dönüş vanasıyla birlikte bir geri dönüş hattı yaptırın ,bu şekilde su sirkülasyonu yapılması sayesinde suyun donmasını engel olabilirsiniz.

Sürekli karvanda yaşamak için kendi karavanımızı yapmak istiyoruz. …kışın -40 lara varan soğuklarda…

Dediğiniz soğuklarda karavanın bu daracık ve kısıtlı ortamında su sisteminizin başına gelebileceklerden önce, bırakın sürekliyi, tek kışı bile nasıl geçireceğinize umarım daha fazla kafa yormuşsunuzdur ?

“Karavanın asıl amacı barınmak değil, gezmektir”
Bu basit cümleyi küçümsemeyin derim.

Foruma hoş geldiniz.🙂

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri