Karavan Şasi̇ Hakkinda

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan myoki Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,890

myoki

Yeni Üye
Selam arkadaşlar.

Siteyi gezdiğimde eski konuların bile durduğunu farkettim bu güzel birşey 2019 yılı olarak karavan konusunda mekanik ve elektronik olarak gelişmiş olabileceğini düşünmekteyim.Bende sizlerden birisi gibi karavanın keyfini sürmek isteyenlerden biriyim.Hiç tecrübem yok fakat yapmış olduğum icatlar vs herkezi tatmin edecek nitelikte.

Babamın ankarada kaynak atolyesi var ve kendime çekme karavan yapmak istiyorum.Bu konuda kendini aşmış abilerimden kardeşlerimden bilgi almak istiyorum sorularım şu şekilde.

1-Karavan şasesi (750 kg) nasıl olmalı proje atabilecek varmıdır. (Resimli model olarak)
2-Dingil nasıl olmalı araç ile birlikte frene bastığımda oda fren kısmalı.(Diğer türlü arkadan beni itekleyen birşeyin olmasını istemiyorum :smiley: ) Tabiki bu benim mantığım.
3-Aracın dışında hangi malzemeyi kullanmalıyım.

Ben elektronikciyim elektrik aksamı güneş paneli banyo vs herşeyi yapabilecek kapasitedeyim.Maliyet olarak başlangıçta 10.000 lira gibi bir param var.(güneş paneli sadece 3 bin küsür tutar paranın yetmeyeceğini biliyorum)Yavaş yavaş 5 ayda tamamlarım sanırım en son halini nasip olursa paylaşırım.

Pulse Argon makinanız ve Alüminyum kaynatacak kaynakçınız varsa şasiyi Alüminyum yapmanızı öneririm. Hem evladiyelik olur korozyona karşı, hemde en az yarı yarıya hafif olur. Alko dizaynları nı kullanabilirsiniz.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alaminium iyi fikir fakat maliyeti çok yükselir diye düşünüyorum.Karavanın 50 yıl ömrü olmasına gerek yok ben o kadar yaşayamam :smiley:))

Alaminium iyi fikir fakat maliyeti çok yükselir diye düşünüyorum.Karavanın 50 yıl ömrü olmasına gerek yok ben o kadar yaşayamam :smiley:))
Özgül ağırlığı 2.8. Sacın 7.85

Alüminyum fiyatı 3 katı yüksek bile olsa en fazla % 30 -40 pahalı olur. Dışarda yaptırılmış olsa idi 2 kat fiyat çekerlerdi.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İnternette "750 kg frenli torsiyon dingi"l yazdığınızda alışveriş yapabileceğiniz siteler çıkmakta.

Karavanınızın genişliğine göre sipariş edebilirsiniz. Bu dingil ile birlikte frenli kaplin alacaksınız.

Sonra toplam uzunluğuna ve genişliğe göre şasiyi oluşturursunuz.

Şasi teknik resimlerini de internette çok rahat bulabilirsiniz.

Şimdiden kolay gelsin

Alüminyum iyi fikir , karavanın 50 yıl ömrü için değil,hafif olması için, doğru kaynak yapılması durumunda en hafif karavan hedefine ulaşırsınız.
50 yıl ömür için paslanmaz malzeme kullanmanız gerekir maliyeti bırak ağırlıkla baş edemezsin.
Alüminyum ve paslanmaz hafiflik ve teknik olarak size uymuyorsa demir profil veya ahşap yapıp kendi imkanlarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre tasarlayabilirsiniz.

Son düzenleme:

iyi günler forumda yeniyim ve ilk mesajım onun için kusura bakmayın bende karavan yapmaya karar verdim 2 metre eninde 3 metre uzunluğunda fakat internetten baktığımda değişik ölçülerde torkison dingiller var 2 metre ene göre hangisi uygundur tekerlekler takıldığında 2 metre eni geçmemesi lazım

Selam arkadaşlar.

Siteyi gezdiğimde eski konuların bile durduğunu farkettim bu güzel birşey 2019 yılı olarak karavan konusunda mekanik ve elektronik olarak gelişmiş olabileceğini düşünmekteyim.Bende sizlerden birisi gibi karavanın keyfini sürmek isteyenlerden biriyim.Hiç tecrübem yok fakat yapmış olduğum icatlar vs herkezi tatmin edecek nitelikte.

Babamın ankarada kaynak atolyesi var ve kendime çekme karavan yapmak istiyorum.Bu konuda kendini aşmış abilerimden kardeşlerimden bilgi almak istiyorum sorularım şu şekilde.

1-Karavan şasesi (750 kg) nasıl olmalı proje atabilecek varmıdır. (Resimli model olarak)
2-Dingil nasıl olmalı araç ile birlikte frene bastığımda oda fren kısmalı.(Diğer türlü arkadan beni itekleyen birşeyin olmasını istemiyorum :smiley: ) Tabiki bu benim mantığım.
3-Aracın dışında hangi malzemeyi kullanmalıyım.

Ben elektronikciyim elektrik aksamı güneş paneli banyo vs herşeyi yapabilecek kapasitedeyim.Maliyet olarak başlangıçta 10.000 lira gibi bir param var.(güneş paneli sadece 3 bin küsür tutar paranın yetmeyeceğini biliyorum)Yavaş yavaş 5 ayda tamamlarım sanırım en son halini nasip olursa paylaşırım.
iyi günler bende çeki karavanı düşünüyorum ,siz başladınızmı yapmaya.

Aranıza yeni katıldım ve çok basit bi sorum var çekme karavanlarda ölçülar kaplşndenmi başlıyor mesela 3.90 bi karavan denildiğinde ölçü kaplşne kadarmıdır

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri