Karavan Ruhsatı Olmadan Demonte Mobilya İle Trafikte Sorun Yaşarmıyız?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan astroshero Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 107
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 131,058
Ben de aylar önce aynı durumdaydım.Biraz sağlamcı olduğumdan defalarca polislere bu durumu sordum.Bana söyledikleri,polis eğer kotasını doldurmak için ceza yazmak niyetindeyse amaç dışı kullanım dan yazar.yurtdışı uygulamaları nasıldır bilemiyorum.

Etiketler
Ynt: Karavan Ruhsatı Olmadan Demonte Mobilya İle Trafikte Sorun Yaşarmıyız?

Sayin James Brown;

Kusura bakmayin adinizi soylemediginiz icin size boyle hitap etmek zorundayim. Oncelikle sizi yazilarinizda kullandiniz dil konusunda uyarmak durumundayim. Karsinizdaki insani bilip bilmeden bu tarz yazilar yazmak gercekten hos degil. Siz benim ne oldugumu, nerede ve ne kosullarda yasadigimi ne kadar biliyorsunuz ki boyle ithamlarda bulunuyorsunuz.

Bir kere sunu belirtmeliyim ki bende Ingiltere vatandasi falan degilim (ENGLAND degil Turkce kullanalim). Ben sadece burada kisa bir sureligine devletimizin verdigi bursla doktora yapan bir ogrenciyim. Iste tamda bu yuzdendir ki Ingilizlerin karavan forumlarini degil, gezenbiliri takip etmekteyim. Cunku tilkinin donecegi yer belli. Benim tuzum kuru falan degil, ben oncedende defalarca belirttigim gibi biz karavan severlerin yasalara saygili olmasi gerektigini dusunuyorum. Ulkemizde kacakciligi zaten herkes yapmakta. Zaten elinizde hali hazirda bulunan bir panelvan yada camli van araca 1-2 bin lira masraf yapip sonra polise yakalanmak korkusu ile gezeceginize, uzerine bir miktar daha koyarak kendiniz icini karavan ruhsati alacak hala kolayca donusturebilirsiniz. Karavan ruhsatini aldiginizda istediginiz gibi iciniz rahat her turlu cevirmeye girebilirsiniz. Siz 20 bin tl ye hurdalari verdiklerini belirtmissiniz. Ben size bir ornek veriyim. 2008 model hyundai starexler 14 bin TL den basliyor. Maxsimim 2-3 bin lira harcayarak icini westfalia tarzi bir karavan mobilyasi yapmak mumkun. Buyrun size 20 bin liranin altinda yeni model, yeni motorlu ve yasal bir kamper. Kia Prejio lar 10-12 bin liradan baslayan fiyatlarla alinip ayni yontem ile 15 bin liranin altinda kamper yapilabilir ki bilindigi uzere Sayin Sirin ailesi bu kamperlari ile bir cok ulkeyi ziyaret ettiler (Masallah diyelim). Bu ornekleri cogaltmak mumkun.

Zaten bu konunun basinda elimizde hali hazirda var olan bir minibus u yasal yada yasa disi kullanmak uzerinden tartistigimizi dusunurseniz. Kampervan donusumu icin aslinda ucuk paralara gerek yok. Isciligini siz yaparsaniz cok ucuza mal olur. Yada ikince el mobilya almakta mumkun. Gecen aylarda westfalia tarzi (Yerli uretim) Volkswagen T4 mobilyasi 2500 TL ye sahibinden.com sitesinde satiliyordu. Olasi durumlarda odemek zorunda kalacaginiz cezalari yada araciniz baglanirsa yapacaginiz masrafi ve hatta olasi bir kaza durumunda sigorta sirketi sizi kurallari cignemek ile suclayip karsi tarafin masraflarini odemediginde odemek zorunda kalacaginiz masraflari dusundugunuzde karavana donusum icin harciyacaginiz para buyuk bir mebla sayilmaz. Ve karavan ruhsatli araciniz ile kafaniz rahat stressiz dolasirsiniz.

Burada ben kimseyi zorlamiyorum. Ben kendi mantigimca dusuncelerimi yaziyorum. Eger siz aracin koltugunu iptal edip, arkaya yataginizi yaptirip, karavan yapip alma ruhsat almadan gezmek istiyorsaniz bu sizin tercihiniz. Sonucta her insan kendi kararini vermekte ozgurdur.

Saygilarimla,

Melih

Yolda giderken arka stop lambaları yanmayan, önde ise sadece bir farı yanan kamyona denk geldim. Çok karanlık bir yoldu, dikkat etmesem arkadan çarpabilirdim. Bu kamyon 15 temmuz sonrası her ilçe girişinde olan polis kontrol noktalarından geçmiş, kantar kontrolden geçmiş. Kimse umursamamış.
Demek istediğim bizim polis normal şartlarda araç kontrolü yapmaz ama nasibinde varsa sıkıntı yaşarsın. Babam kaportacıdan aldığı aracını 1 km ötedeki boyacıya götürürken ceza yedi. 6-7 sene evvel hatırladığım kadarıyla 1600 tl ödedi. Bir de bizim gibi kibar efendi olana mutlaka ceza yazıyorlar, kavgacı küfürbaz, bela tiplere yanaşmıyorlar...

Arkadaslar bu videodaki adam ve yaptigi kamperla Ingiltere'de. Bence buradaki en buyuk hata avrupa sitelerinde gordugumuz seyleri Turkiye'de yapmak istememiz. Ben Ingiltere'de yasayan biri olarak aracimi muayeneye goturdugumde kimse aracin icine bakmaz. Bu adamim bu tarz cabuk sokulur sistemler yapmasini amaci hafta ici yuk tasimak icin kullandiginiz aracinizi hafta sonu camper olarak kullanabilmenizdir. Burada zaten araclarin ruhsatlari bile yok. Sadece sizin adiniza trafige kayitli oldugunu gosteren bir A4 var. Ve uzerinde panelvan yada kamper vs. yazmiyor. Zaten bir onemide yok cunku burda vergi sistemi motor hacmine ve yeni araclarda karbon salimina gore, sigorta araca degil insanin ustune yapiliyor ve zorunlu muayene butun araclar icin her sene yenilenmek zorunda. Yani aracinizi istediginiz kampera donusturun ve icindekileri hic sokmeyin kimsenin umrunda olmaz ve yasalarada ayriki olmaz.

Ama Turkiye'de yasalar belli, mevzuat belli. Yasalara aykiri oldugu durumda her zaman risk alirsiniz. Yani kisaca bu sistem kuruluyken kanuna aykiri hic birsey soz konusu degil. Sadece hafta sonu aracini farkli bir sekilde kullanmak isteyenler icin ama ulkemizde bu kanunen yasak. Bence dosunum yapmak istemeyen arkadaslar daha once baska basliklarda belirttigim gibi orjinal koldugun yatar mekanizmali olanini yaptirsin. Ankara'da yapan yerler var. Boylelikle hic bir ek yapmadan hic bir kanuna aykirilik olmadan kullanbilirsiniz. Dayim bu sekilde 10 yildan fazladir 3 farkli T4 ve T5 araci kullandi. Icine kompresorlu yukardan kapakli 12v buzdolabi, bir damacana su attiniz mi istediginiz kampa gidersiniz ve yaptiginiz is tamamen kanunlara uygun olur, risk almazsiniz. Sonucta bu isi eglenmek icin yapiyorsak, cevirmelerde polis ile tartisip keyfinizi kacirmak isteyeceginiz son sey olacaktir. Yani kamyonet degilde, minubus yada camli van alirsaniz, karavan donusumu yapmadan kullanmak daha kolay tabii isi abartmamak sarti ile.

Merhaba herkese, yeni konu açmak istemedim. Camlı Van tipi aracıma (Tourneo Connect) camperbox türü bir ekipman takmak soruna yol açar mı? Koltuk sayısı değişmiyor ancak içinde Ocak ve lavabo olacak, eski mesajlardan birinde bu sorun olabilir denilmiş.
Bir diğer sorum da, ququq veya egoe gibi camperbox markalarından Türkiye'de satılan var mı? Yada getirtip kullanan var mı?

Maliyenin kontrolleri hem faturalı ticari malları kontrol etmenin yanında, bizi ilgilendiren kısmı, panelvana ödenen mtv, karavana dönüştürülünce arttığı için aracı karavana dönüştürüp de proje ile ruhsata ve maliyeye işletmeyince mtv kaçakcısı durumuna düşülmekde, maliye bunu bildiği için kontrol etmekde, bizde bile bile araç sınıfı farkından dolayı mtv kaçakcısı durumuna düşmeyi istemeyiz herhalde, kaldıkı araca ve dönüşüme binlerce TL ödeyip yıllık 150-200 TL mtv farkından vergi kaçakcısı muamelesi görmek, zorumuza gider herhalde..Hepimiz bu ülkede yaşıyorsak beğenmesekde kurallara uymak bir vatandaşlık görevimiz olduğunu unutmamalıyız...
Maliyenin Vergi hesaplama sayfasında, panelvan ile motorlu karavanlar aynı sekmede aynı rakamlar gözüküyor.Yani panelvan ikende karavana çevirildikten sonrada aynı ücret.Burada benim bilmediğim panelvan derken kamyonet kısmınamı bakmalıyım ? teşekkürler

Maliyenin Vergi hesaplama sayfasında, panelvan ile motorlu karavanlar aynı sekmede aynı rakamlar gözüküyor.Yani panelvan ikende karavana çevirildikten sonrada aynı ücret.Burada benim bilmediğim panelvan derken kamyonet kısmınamı bakmalıyım ? teşekkürler
5.1) Motor Karavan: En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan bir özel maksatlı
M sınıfı araçtır.
koltuklar ve masa
koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı
yemek pişirme imkanları ve
depolama/saklama imkanları
Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilmelidirler; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.
yani sabit ocagı olmayan, araç karavan olamaz.şasiye vidalanmamış yük baglama yerlerine sabitlenmiş kamp kutusu , benzeri uygulamalar için yurdışında tüv ve eşdegeri kurum onayı gerekmez.Emniyet kemerlit ip onay belgesi olmayan koltukla yolculuk yapmak ülkemizde de yurt dışında da yasak.2+1 yada 1+1 ruhsatlı karavan ile daha fazla yolcu taşınması da yasak normalde.

Merhaba herkese, yeni konu açmak istemedim. Camlı Van tipi aracıma (Tourneo Connect) camperbox türü bir ekipman takmak soruna yol açar mı? Koltuk sayısı değişmiyor ancak içinde Ocak ve lavabo olacak, eski mesajlardan birinde bu sorun olabilir denilmiş.
Bir diğer sorum da, ququq veya egoe gibi camperbox markalarından Türkiye'de satılan var mı? Yada getirtip kullanan var mı?
Merhaba

Soruyu tekrar gündeme taşımak istiyorum. Ben de Rifter sahibi olarak aynı şeyi merak ediyorum.
Portatif kamp kutusu tabir edilen ama içerisinde yatak evye ocak buzluk barındıran bu tasarımlar da aynı kurallara tabii mi dir?

Teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.