Karavan Park Alanı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Outlander1000 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,329

Outlander1000

Yeni Üye
Merhabalar karavancılar için bi park alanı yapmak istiyorum ama böyle bi ihtiyaç varmı diye merak ediyorum. Yerim istanbul başakşehirde kuzey marmara otobanının kenarında yerim güvenlikli ve elektrk su bağlantılarım yapılmış durumda. Yaklaşık 100 civari karavan koyma kapasitem var. Bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Etiketler

Hayır camp alanı olarak deil sadece karavancılar için gelip sezonluk koyabilecekleri biyer düşünüyorum. Yerim habipler arnavutköy yolunda kuzeymarmara otobanı yanında shell benzin istasyonunun içinde. Googledan zıngıl akaryakıt diye aratabilirsiniz.

.
Avrupada bu gereksinimi konutları zaten ayırdıkları parkın yanında olan çiftçiler karşılamakta.
Eğer, tam gün bekçili koruma + sigorta + çit ve bariyerli korumanın maliyetine ulaşabilirseniz, girişiminizin verimliliğini somut ücret sorularınızla forumda açacağınız anketden alabilirsiniz.
(Kameralı güvenliğin yeterli bulunup bulunmamasını da sorabilirsiniz)

Arsanız yakıt istasyonun arkasındaki üçgen alan olmalı ?

Evet güvenlik ve yüksek tel koyucam ayrıca zaten 24 saat kamera ile izlenen biyer. Üçgen yer doğru bildiniz. Fiyat olarak tam netleştirmedim ama şimdilik aylık 500 yıllık olarakta 5000 tl gibi bi fiyat var kafamda.

.
Yunanistan Dedeağaç’taki bu kamping karavan başına günlük 1€ alıyor. Buraya karavanlarını bırakan Türk karavancıları vardı. Böyle yerlerin tam gün bekçi + kamera + yasalarca mecburi çalınma ve doğal afet hasar sigortası bulunmakta. Almanya’da da aylık 50 € alan çiftçileri okumuştum.

Böyle bir girişim hem çekme karavancılara hem de kampinge göre neredeyse hiç yatırım gerektirmediğinden size uygun olmalı.
Fakat böyle bir yerin kamping ya da bir çiftlik yanında olması, örneklerinden de görüldüğü üzere daha avantajlı ve kolay uygulanabilir durumda..

Türkiye’deki ortalama bir çekme karavanın değeri Avrupa’dakilerin belki yarısına ancak ulaşabiliyor. Alım gücümüzün sınırları da belli. Zaten karavan, çoğunlukla tatil giderlerinden tasarruf etmek amacıyla alınmakta, hatta daha ucuz olsun diye yapılmaya çalışılmakta. Epey 750 kg altı küçük karavan olduğunu da unutmayın.
Bir de İstanbullu karavancılar belki karavanlarını tatil yaptıkları yerlerde bırakmayı tercih edebilirler ?
Bütün bu faktörlerin ücret politikanızı adamakıllı zorlayacağını es geçmeyin ve yaklaşımınızı tekrar gözden geçirin derim.
Şu anda karavanlar zaten bir yerde durmakta.
Sizin teklifiniz onları yerinden oynatacak çekicilikte olmalı..

Eğer yaşama geçirilirse, size ve karavanseverlere hayırlısı olsun diyelim..

Son düzenleme:

Merhabalar karavancılar için bi park alanı yapmak istiyorum ama böyle bi ihtiyaç varmı diye merak ediyorum. Yerim istanbul başakşehirde kuzey marmara otobanının kenarında yerim güvenlikli ve elektrk su bağlantılarım yapılmış durumda. Yaklaşık 100 civari karavan koyma kapasitem var. Bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Karavanla konaklanacak yerlere karavan park veya kamping diyoruz. Karavanları kullanmadığımız zaman koyacağımız yerler için bir isim bulmamız lazım.:smiley:

Anayollar/otobanlar kenarında, çekme karavanların kullanılmadığı zamanlarda bırakıldığı yerleri Italya’da sık görürüz. Istanbul gibi çok sayıda karavanın olduğu büyük bir şehir çevresinde böyle bir yere mutlaka ihtiyaç vardır. Burada bence bir noktaya dikkat etmeniz lazım. Karavanını arasıra kullanmak isteyenlerden biraz daha fazla ücret isteyebilirsiniz. Çünkü karavanı gelip alırken ve tekrar getirdiğinde size de iş düşecektir. Siz sezonluk diyorsunuz ama, çekme karavanını 10-11 ay bırakanlarda olacaktır.

Kendi adıma bir örnek vereyim, şu anda zaman sorunundan dolayı bir karavanım yok ama olursa İstanbul da park sorunu yüzünden Keşan'a çok yakın olan köyümde bırakmayı düşünüyorum. Sarozun en uzak mesafesi maks bir saat geziyi uzatma imkanım varsa egeye inme avantajıda var. Sizin dediginiz yere sadece karavanı park edeceksem düşündüğünüz ûcretle binek aracimla yılda en az yirmi defa karavanın yanına gider gelirim.
Sizin yeriniz İstanbul'da kısıtlı zamanlarda hafta sonu karavanın yanına gidip vakit geçirebileceğim bir yer olursa o zaman benim tercihim olur.

Son düzenleme:

Aşağıdaki resimleri ebay-Küçük ilanlardan aldım. Almanya’da yüzlerce karavan sahibi karavanını bırakacak yer arıyor. Tersi de var, karavan koyacak yeri olanlarda, yer arayan karavan sahibi arıyor. Karavan koyacak yeri olanlar durdukları yerde para kazanıyorlar.
Unterstellplatz

35 € Aylık

Unterstellplatz1

65 € Aylık

U P3

50 € Aylık

U Platz 2

20 € Aylık

U P4

25 € Aylık
eBay Kleinanzeigen | Kostenlos. Einfach. Lokal.

Adam çekme karavanını Avrupa'ya götürüp bıraksa daha kârlı : )

Aylık 500 TL, İstanbul Ömerli'de Yotube'dan izlemiştim yanlmıyorsam onlarda aylık 500 ile 1000 TL arası duruma göre fiyat çekliyorlardı.

--Konu sahibini tenzih ederek--
Bu durumda bizler Covid-19 virus abimiz çıktığı diye şuna buna laf söylememiz gerekir. Malesef kamp/karavan/v.b bakış açımız hâlâ kalbur üstü insanların yapabileceği bir etkinlikmiş gibi algılayan ve bundan da hunharca kâr sağlamayı amaç edinen ticari bir kitle var. Oysa ki gerçek bu değil tabii ki. Adam 3 milyona otobüs karavan yaptım diyor da bunun neresi kamp neresi karavan : ). Bunlardan alın aylık ne koparsa : )
----------------------

Ben kamping yerine doğada kalmayı tercih ettiğim için çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Ama rahmetli Rüzgar'ın (Hüseyin Pelit) ve diğer karavancıların kitaplarından edindiğim izlenim:
- Mutlaka (şık) bir resepsiyonunuz olsun ve burada sürekli birisi bulunsun.
- Her karavan için yanyana iki araçlık istasyon bırakın. Motokaravancılar tente açmak isteyeceklerdir. Çekme karavancıların ise ayrıca karavanı çeken aracı park edecek yere ihtiyacı olacaktır.
- Her istasyon için gölge yapacak ağaçlar dikin.
- Her istasyon için elektrik ve su alacak yakın mesafede merkezler oluşturun. Elektrik için saat koymanız gerekecek. Çünkü bazıları yüksek akım çeken cihazlar kullanmak isteyeceklerdir.
- Mutlaka atık su ve kimyasal tuvalet boşaltma yerleri oluşturun.
- Tuvalet ve duşlarınız mutlaka temiz olsun. Duşlarınızda sıcak su şart. Yazın güneş enerjisi yetebilir.
- İnsanlar iç içe geçmeden yemek yapabilecekleri ocaklar ve çamaşır yıkayabilecekleri ayrı lavabolar isteyeceklerdir. Belki parayla çalışan çamaşır yıkama otomatları da düşünebilirsiniz. Çoğu karavancı az sayıda giysi ile dolaşır ama belki çarşaf, vb. yıkamak isteyebilirler.
- Alanınız büyük olduğu için yemek yeme, kafeterya, market gibi yerler de düşünün. Markette yiyecek ve temizlik malzemesi dışında (çoğu karavancı içki de içer), karavanda gerekebilecek ufak tefek şeyler satabilirsiniz (su hortumu, uçlarına fiş ve priz takılmış uzunca ve kalınca kablo, ufak tefek nalburiye malzemesi, tamir bandı, led lamba, terlik, su bidonu, tente için kazık, küçük (12V dalgıç motor), küçük LPG tüpü, vb.) Şurada daha fazla ihtiyaç malzemesi listesi bulabilirsiniz.

Merhaba bi süredir yazılanları takip edemedim kusuruma bakmayın. Bu konuyu burda açarken ben bu işte büyük paralar kazanırım çok zengin olurum kafasıyla acmadım. Sadece boş imarsız bi yerim var ve en düşük maliyetle değerlendirmekti amacım ama şunu anladımki karavancıların beklentileri farklı yönde ben kesinlikle otopark içinde karavan kullandırmaya izin vermeyi düşünmüyorum çünkü o çok farklı iş konusu. Ben karavanlarını şehir içinde park edemiyenler için bi yer yapmak istiyorum. Yerim merkezi olduğundan otopark için çok talep geliyo. Ama araç otoparkı işi benim için çok uğraştırıcı olacağını düşündüğüm için yapmadım. Karavan ise uzun süreli park olacığından kafam daha rahat olur hemde beni çok yormaz diyodum. Fiyatlandırma konusunda ise çok yüksek söylediğimi düşünmüyorum 500 olmazda 300 olur dediğim gibi gerçekten bu işten büyük paralar kazanabileceğimi düşenerek bu işe girmiyorum. Burda fiyata çok takıldınız için bunları yazmak istedim ben böyle bi yerin yararlı olabileciğini düşünmüştüm ama anladım ki sadece karavanını park etmek için kullanıcak çokta insan yok.

.
Galiba yanlış imada bulunmuşum özür dilerim.

Ben yine de forumda somut sorularla bir anket açarak karavancıların yaklaşımlarını yoklayın derim. Böyle bir gereksinim belki şimdilik hissedilmiyor gibi gözüküyor ama böyle kalacağını hiç sanmıyorum..
İstanbul şehir yapısı itibariyle fazla serbest alana sahip değil.

6 ay önce kapalı otoparka aylık 150tl veriyordum karavan için şimdi 180tl olmuş
500tl aylık dar gelirli için yüksek bir rakam il ve ilçelerde birsürü açık otopark var 150-250tl ye, sizinki daha cazip olmalı ki rahbet olsun

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri