Karavan mı Yelkenli mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan taiga Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,721

Çalışırken veya emekliliğinizde tatilinizde ve/veya sürekli yaşamak için (maddi olanaklarınız da uyg

• Kullanılan toplam oy
    21
  • Anket kapatılmış .

Etiketler
Ynt: Karavan mı Yelkenli mi?

Yelkenli tekneden yana olsamda Karavan ile yelkenli teknede yaşamın genelde farkı olmadığını düşünüyorum..
Fark sadece seyir ve konaklamaların yapıldığı mekanlardadır.
Berk yelkeni tekne hakkında çok güzel yazmış. Fakat "denızde hanzolar yoktur uzerınıze suren suruculer yoktur, karsılasıtıgnızda sıze gulumserler" cümlesi pek doğru sayılmaz.
Denizdeki hanzo karadakinden daha beterdir ve son yıllarda sayıları çoğalmaya olağanüstü bir şekilde devam etmektedir. Genelde motoryat, kiralık (barebot) yelkenli teknelerde arz-ı endam ederler .
Kendi teknem ile seyirde 5-6 bf havada ve bir kanal geçisinde kafadan gelen 25-35 knot rüzgarla mücadele ederken kaşılaştığımız bir motoryatın hızını kesmeden 200 m yanımızdan geçmesi va kaptanının flybridge gülerek el sallaması, selam vermesi insanın sinir sınırlarını zorlaması her zaman mümkün. Ya da marinada bir gece vakti alkol sınırına gelmiş tahsillli bir magandanın fütursuz kahkahaları ile uykunuzdan zıplayıp zaten alçak olan kıç kamara tavanına kafanız vurmanız olasılığı çok yüksektir. Bazende karadan ulaşımı olamayan bir koyda yandaki teknede çalışan jenaratör uykunuzun kaçmasına neden olabilir.
Yok, belki karada olsanız delidir ne yapsa yeridir sözü misali marşa basar yer değiştirirsiniz yada sözle uyarmayı seçebilrisiniz.
Çünkü kolluk kuvvetleri mutlaa yakınlarda bir yerdedir. Fakat ıssız koyda en yakın sahil güvenlik en az 30 dm mesafede olabilir.
Bulaşmamak için siner sabah 05 de demir almanın ve seyir planlarını gözden geçirmesini yaparsınız. Ama saat daha 02.30 dur ve yapacağınız uzun seyir için dinlenmemniz gerekmektedir. Ama siz dinlenmeden vira demiryapar yola çıkarsınız.
Oysa tekneyi emeklliğinizde hobinizi ve kendi sakinliğinizi yaşamak istemiştiniz değilmi ? :smiley:
Haa birde her sene marinaya ödenecek bağlama parası ne hikmetse sizin ödiyeceğiiz zaman övro nun artışıyla TL bazında % 30-40 zamlanıverir. Hoş geliriniz veya bütçeniz bunu ödemeye müsaittir ama öderken kendinizi salak hissetmeniz mümkündür.
Hazmetmek zor olur...
Bütün bunları yaşadıktan sonra ıssız bir koyda denk gelirse tenha bir zamanda hayatınızın en mutlu 3 gününü yaşarsınız. Kendinizi şanslı ve ayrıcalıklı hissedersiniz. Uygun bir rüzgar bulur, saatlerce genişapaz da mesala Yeşilova Körfezinde Simi ye doğru yelken yapar aklınızdaki ve hayatınızdaki tüm sorunları Simi geçitinde bırakırsınız. Ya da Datça ya doğru haşin ve de gaddar bir Kuzey rüzgarı sizi çamaşır makinesinde yıkanan çamaşır gibi ordan oraya savurur. Palamutbükü' nün tahta isklesini yanaştığınızda öpersiniz...
Tüm bu güzel yaşananlar, kötü yaşananları örtermi derseniz, işte bu size kalmış...
Bana göre kötü yaşananlar daha çok... Onun içindir ki satılık olamayan tekne yoktur.
Karavancılığı bilmiyorum....

Başlık ilgimi çektiği için yorumların bir kısmını okuyabildim. Açıkcası benim tercihim de tekneden yana. Tek takıldığım nokta kötü ya da zor durumların sıralanması. Zorluğuna katlanmayacaksam bunların bir anlamı yok ki. Bence zorluk denilen onu yaşamaktır. Kimse beni zorla tekne ya da karavanda yaşatamaz. Ben istediğim için yaşarım. Eh güzelliği olmasa sıkıntısı çekilir mi? Tek cevabını vermem gereken soru "Buna değer mi?" Cevap evet ise sorun kalmamıştır. Hele ki yelken açmanın keyfine doyum olmaz. Deniz ve rüzgarla başbaşa olmak, onlarla bütünleşip akıp gitmek bence gerçekten olağanüstü bir durum. Araba sesi, klakson gürültüsü, insan kalabalığı vb. Ben zaten şehrin gürültüsü ve yarattığı hastalıklardan bıkmışım. Hala bir araca binip neden dolaşayım? Araçla gidilecek bir sürü yer var doğru. karavansız giderim. Ama teknem olmadan gidilebilecek koylara asla gidemem. Selamlar. ;)

Bu sene Fethiye'ye gittim. Aşık oldum. Seneye denizden de gezmek istiyorum. Araçla ulaşamadığım tepeden baktığım vay anasını dediğim yerler oldukça fazlaydı. Büyük birşey düşünmüyorum. Fiber tekne alacağım. Kamaralı 5 mt. Römork alacağım. Transporter aracımın arkasına bağlayıp çekip götürcem. Denizden sürekli gezmek mantıklı değil. Yakın yere götürüp indircen. Devam etmek için araçla alıp götürcen.

Arkadaşlar,

Koşullarınız yettiğini varsayarak, tatillerde yada emekliliğinizde hangi aracı seçerek kullanmak isterdiniz?

Motokaravanla sürekli gezerek yeni yerler mi tanırdınız?

Çekme karavanla uzun konaklamalı gezerek daha az ama daha doyurucu geziler mi yapardınız?

Yada yelkenli bir tekne ile (uygun büyüklükte) koydan koya gezerek kıyılarımızın tadını mı çıkarmak istersiniz...
Kesinlikle tekne tercih edilir. Mukayese bile edilemez fakat bu kiyas biraz saçma olmuş paran varsa tekne yoksa karavan bu kadar basit

Arkadaşlar,

Koşullarınız yettiğini varsayarak, tatillerde yada emekliliğinizde hangi aracı seçerek kullanmak isterdiniz?

Motokaravanla sürekli gezerek yeni yerler mi tanırdınız?

Çekme karavanla uzun konaklamalı gezerek daha az ama daha doyurucu geziler mi yapardınız?

Yada yelkenli bir tekne ile (uygun büyüklükte) koydan koya gezerek kıyılarımızın tadını mı çıkarmak istersiniz...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri