Karavan mı Yelkenli mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan taiga Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,728

Çalışırken veya emekliliğinizde tatilinizde ve/veya sürekli yaşamak için (maddi olanaklarınız da uyg

• Kullanılan toplam oy
    21
  • Anket kapatılmış .
Ynt: Karavan mı Yelkenli mi?

Cem Bey merhaba,
Fanatik bir karavansever olarak yelkenliler karşısında yenilgiyi kabul etmek mümkün değil.
Hemen karşı atağa geçiyorum. ;)
Özgürlük ama nereye kadar? Sadece deniz kıyılarıyla kısıtlı. Çıktığınız bir gezide Bodrum’a, Marmarise gidebilirsiniz ama Kapadokya’ya ya da Güneydoğu Anadolu’ya örneğin Mardin’e gitmek isterseniz ne yapabiliriz.
Yada Avrupa’da İsviçre’ye, Avustutya’ya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti veya Slovakya’ya gitmek istesek ne yapacağız. Denize kıyısı olan ülkeler olmasına rağmen Paris’i, Strasbourg’u ya da Münih’i veya Berlin’i görmek istesek ne yapacağız. Ama karavanla hem deniz kıyıları hem de karasal alanlar bizim. Yalnızca kıyılara kısılıp kalmak yok.
Lüks konusuna gelince birkaç fotoğraf ekliyorum. Yalnız fiyatları 150.000 Euro civarındaydı. Eh ne yapalım lüksün de bir bedeli var.
Selamlar.
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

IMG 4546

IMG 4537

IMG 4542

IMG 4539

IMG 4541

Etiketler

Fotolora devam

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

IMG 4540

IMG 4555

IMG 4543

IMG 4544

IMG 4545

Fatih bey, isterseniz bu konuyu yenen ya da yenilen taraf olarak değerlendirmeyelim. :smiley: Kıyaslamasını yaptığımız şeyler birbirinden çok farklı. Elbette yelkenlinizle Paris limanına yanaşamazsınız ya da Alpler'e çıkamazsınız ama karavanınızla da tropik adalara gidemezsiniz...

Yelkenlinin de dezavantajlarını belirtmiştim. Benim bahsettiğim konu çok farklı. Kıyaslama yapılmaz ama yine de fotoğraflarını yayınladığınız lüks karavanla denizdeki eşdeğeri olarak ancak şöyle bir şeyi karşılaştırabilirsiniz:

[attachment=1]

[attachment=2]

Böyle bir yelkenlinin içinde karavana kıyasla bir kaç misli rahatlıkta su ve enerji sıkıntısı yaşamadan ve en önemlisi sürekli üzerinizde olan gözlerden çok uzakta dilediğiniz rahatlıkta yaşadığınızı düşünürseniz sanırım ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. :smiley: Gözlerden uzak derken antisosyal yaşam tarzını kasdetmiyorum. Yelkenli ile de bir çok sosyal paylaşımınız olur. Ama kimle neyi paylaşacağınızı siz seçersiniz. Artık bunları yazabilecek ölçüde karavan tecrübemin olduğunu varsayıyorum; Karavanınızı her hangi bir yere park ettiğinizde yaşadığınız, "trafik polisi mi gelir, jandarma mı, gece bir camımı tıklatır mı, hırsız girer mi, bilmediğim bir yerde tacize uğrar ya da rahatsız edilir miyim, meraklı gözler sürekli içeriyi gözler mi, gayrı ahlaki bir şeyler yapıyoruz zannederler mi?" ya da "uygun bir açıklık bulup gecelesek, otoparkta mı yatsak yoksa benzinlikte mi, kamping bulabilir miyiz?" gibi sorunların 10 da 1'i bile yok yelkenlide...

1267 0v

Jeanneau Sun Odyssey 54 DS 2

İlave yapmak ihtiyacı hissettim;

Karavanda saydığım sorunların tam karşılığı değil ama yelkenlide de "uygun ve korunaklı bir liman bulabilir miyiz, gece hava patlar ya da döner mi, çapa tarar mı?" gibi sorunlar var... Tercih meselesi. :smiley:

Karavan alkol alınıp kullanılamaz...

Yelkenli tayfasında ben ayık olana rastlamadım... :D

Karavanınızla evinizden çıktığınız anda özgürsünüz,
Ama yelkenlide hep bir limana gidip oradan başlamak durumundasınız.

aslına bakarsanız deniz daha tehlikeli şakaya gelmez ama biz deniz rakı balık üçlüsünden vazgeçmeyen br toplumuz

taiga' Alıntı:
Ercovadaki absent maceranızı unutmadım... :D

haldun abi cok efsaneydı ercova :D

15-16 yıllık mıllı yelken lısansı olan, uzun yıllardır uluslararası yelkencılık deneyımli denizci biri olarak ufak birkaç sey söylemek istiyorum..

öncelıkle denizin şakası olmaz.. denıze cıkmadan once butun parametrelerı toplayıp deneyımlerınız dahılınde planlama yapmadan kesınlıkle cıkılmaz bu parametreler barometre durumu,hidrometre durumu,5-6 gunluk hava durumu,fırtına takvımı,seyır yapacagınız bolgenın zamanlama olarak karekterıstık bılgılerı ( ör. marmara denızınde öglen 12-13 den sonra poyraz baslar 17 ye kadar sıddetlenır denız karısır cunku ıc denızdır heryerden dalga yersınız, ege de de ıkı nokta arasında gıdeceksenız uzun bır yolculuk yapacaksanız sbh 5 ıle 12-13 arasında yolculuk yapmak mantıklıdır hava yatıktır ve ruzgara baglı olarak dalga yeme sansınız dusuktur bu saatten sonra ruzgar sıddetlenır ve dalga boyu buyur ) yanınızda kapsamlı bolge harıtaları ve derınlıklerın ıyı bılınmesı gerekır.

bu bılgılerden sonra teknenızın hazırlıklarını yapmalısınız cunku denızde basınıza herhangıbır arıza yada sorun geldıgınde karavan gıbı kenara cekıp bekleyemezssınız tamırcı cagırma sansınız yoktur.. bu ıkı secım arasında "karavanmı yelkenlımı sorusunun" en buyuk farkı budur öylekı butun bılgıler dogru ve butun onlemlerınızı almanıza ragmen denızdır bu heran degısebılır alcak ve yuksek basınc farkları anlık solunganlar tabırı edılen ruzgarlar bır anda keyfınızı kabusa donusturebılır denızcılıkte bır laf vardır " her denızcı yedıgı hava kadar denızcıdır" ( hava yemek tabırı ıse yakakalandıgı fırtına ve ruzgar karsısında yasadıgı zorluklar ) oyuzden nekadar rısklıde olsa denızcılık ayrı bır konudur ve verdıgı özgurluk hıssı apayrıdır ne off roada benzer nede karavanın verdıgı o özgurluk hıssıne.. dogaya karsı koymak yerıne onunla uyumlu bıcımde gecınme sanatıdır cunku denıze karsı koymanız cıddı sorunlarla karsılasmanız anlamındadır hep bir B planınızın olması gerekır cunku hava patladıgında ona karsı koymak yerıne kaçacak yerınızın olması gerekmektedır nekadar deneyımlı olursanız olun herzaman ılk gunku denıze cıkar gıbı onlemlerınızı almanız gerekır. işin şakası yoktur.. ulkemızde ve dunyada cok buyuk denızcılerın ufacık hataları hayatlarına mal olmustur..

ancak bu soyledıklerım denıze cıkacaklar tarafından kesınlıkle korkutucu olmamalı sans herzaman hazırlıklı olanın yanındadır. demirledıgınızde teknenızın kıçında oturup gun batımını seyretmek gunes batarken ıkı kadeh rakı ıcmek butun zorlukları unutturur, yasadıgınız fırtınada denızın ortasında kendı kendınıze nerdeyım ben naapıyorum sorusundan sonra uzerınızden gecen dalgalardan sonra yapılan sıcak dus herseyı alır goturur, sabah kalktıgınızda denıze atlar yuzunuzu denızde yıkarsınız butun koylar butun kıyılar sızındır yelkenler trim aldıktan sonra tekneyı bıraz yatırarak arkanıza bakıp beyaz kopuklerı gormek ve direkte ruzgardan vuran halatların sesı apayrıdır denızde hanzolar yoktur uzerınıze suren suruculer yoktur, karsılasıtıgnızda sıze gulumserler ve nasıldı yolculuk dıye sorarlar yuzlerce mılletten ınsanla karsılasmanız ufkunuzu genısletır denızde statü ve sıfatlar kaybolur herkes eşitleşir karada sekreterlerınden ulasamıyacanız ınsanlarla bır bakmıssınız cok ıyı dost olmussunuz cunku adamın usutunde sort ve tshırt vardır tanımazssınız ve adama ver halatlarını baglıım yardım edıım dedıgınızde dostlugunuz baslar..

gelelım ısın malı boyutuna tuzlada yat malzemelerı satan bır satıcının soyledıgı bır sozu hıc unutmam "deniz fakır adamı sevmez" bıraz ıtıcı bır soz ama derınıne ındıgınızde malesef dogruluk payı vardır ulkemızdekı "yatcılık" kavramı dıger ulkelere gore cok farklı karsılanmaktadır yurtdısında yatcılık bır yasam bıcımıdır, burda ıse parası olan ve yolunması gereken bır kaz gıbı gorulur(!)..ve yolunur da .. aslında tuzladakı adamın maksadı , denız malzemelerı özel malzemelerdır paslanmaz mukavemete dayanıklı vs malzemelerdır dolayısıyla ıkamesı zor malzemelerdır örnegın sız karavanınıza saç vıda kullanabılırsınız bunun malıyetı 1 lıra dır ama teknenızde kullananamazssınız bunun yerıne mutlaka krom vıda kullanmalısınız buda 3 lıra dır. dolayısıyla teknenızde dandik mal kullanırsanız hayatınıza bıle mal olabılır..

çok basit bir örnek vermek gerekirse capa ıle zıncır arasında 3-4 parmak genıslıgınde bu ıkısını baglamaya yarayan bır "fırdondu" adı verılen konnektor parca vardır bu parcayı ucuz bır malzemeden aldınız varsayalım, ve bır gece bır koyda demırleyıp kaldınız denızın etkısıyle yıpranan parcanın kopması sızın denız tabanındakı capadan teknenızın ayrılmasıyla sonuclanırsa ıcınde aılenızle bırlıkte uyudugunuz teknenın karaya vurup batması yada hasar gormesı mumkundur.. (allah korusun)

bu basit bır örnektır.. yatcılık biraz malıyetlı bır ugrastır ve sonu ucu bucagı olmayan bır ugrastır.. hayalınızde ne varsa paranızda varsa ne ıstersenız yaptırabılırsınız bu sektördeki ustaların yeteneklerı i-na-nıl-maz- dır!... ama dıyeceksınızkı hıcmı yapamıcaz bu işi tabıkı yapılabılır onemlı olan bunu yapmak ıstemenızdır ancak yaptıgınız her masraf sıze fazla gelmeye basladıgında bu hobı degıl fobı olmaya baslar.. bu sektordekı satıcı fırmalar sızın euro kazandıgınızı zanneder ve hep fıyatlar euro bazındadır :D dıyeceksınızkı yurtdısında yapılan malzemeler euro olması normal ama tr de yapılan malzemeler ve uretılen hızmetler de euro uzerınden hesaplanır.. yanı teknenın altına her sene zehırlı boya attırmalısınız yoksa yosun tutar, usta gelır sıze 300 eur boya ve 300 eur ıscılılıkden bahseder :smiley: ( birebir dir işçilikler :smiley: ) orda adamı gırtlaklamak ıstersınız.. ya bunu yapmayı orenceksınız yada verceksınız ıkısınden bırı..

marına kıraları da euro uzerındendır yaanı bu hobıyı edınceksenız bunları bılmelısınız.. pıyasada cok ucuz yelkenlıler var herkesın butcesıne gore ancak olay almak degıl buna bakmak ve bunu surdurebılmektır...

cok uzattım bılıyorum sızler daha cok karavancısınız bız kucukkken ufak bır karavanımız ve onu ceken bir anadolumuz vardı cocuklugumuz onun ıcınde gectı sonra sattık vs ama bızımde bu doga sevgımız mobılıte yasam tarzımız babamın bıze asıladıgı karavancılıktan ve bızı iykide yolladıgı yelken kurslarından gelmektedır bız ufacık 3 mt relık basit bir kayıkla basladık zamanla büyüte büyüte sımdı 13mt lik beneteau oceanıs e sahıbız.. darısı bunu yapmak isteyenlerın basına..

sonuc olarak ıkısıde cok guzel şeyler uzun suredır karavan tecrubem olmadıgı ıcın bu yondekı gelısmelerı ve malıyetlerı cok bılmıyorum ama şu bir gerçekki bu yaz defenderımın arkasına ufak tefek bir karavan takmayı planladıgım kesın :smiley: ust port bagajada zodiyak arkasınada 4bg motor heryer benım.. :smiley: tekne nekadar buyurse denızden okadar uzaklasırsınız o motoryatcıların mega yatları sanıyomusunuzkı denizci ? umarım verdıgım bılgıler ısınıze yarar.

bikac tane resimde eklemeden olmaz :smiley:

[attachment=1]
[attachment=2]
buyrun karada hayatta bu sekılde olamıyacagınız pegasus airlines mr. Ali Sabancı :D
[attachment=3]
[attachment=4]

saygılarımla
Berk

1

2n

IMG 2334

IMG 2340

Bu yaz kalmakta olduğum kampingde 5,75 Rota prenses tipi fiber teknesi olan bir arkadaşımla tekne konusunda detaylı sohbet ettik...Çünkü doğduğumdan beri sahil kentinde yaşadığımdan denize bir başka gözle bakarım...Bu sohbetin sonunda onun şu itirafı geldi.." Eğer hanımın yüksek tansiyonu olmasa bugün bu tekneyi satar ve bir yelkenli alırım"...Ben de internette detaylı yaptığım araştırmada GREGOR 26 " adında bir yelken teknesinin web sitesine ulaştım....Teknenin özellikleri harika..
En önemli özelliği salmasının içeri elektrikli bir kumanda ile yorulmadan alınabilmesi..Yelken direğinin tek bir kişi ile dahi demonte edilebilmesi...Yelkenlinin kendi römorku ile birlikte satılması....boyunun 8 mt civarında olup , 4 kişinin yatacak şekilde kalabilmesi....30-40 HP motorla 10-12 mil hıza çıkabilmesi...
Üstün ve ekonomik özellikleri olan bir yelkenli..2nci el fiyatları da 40 000 USD den başlıyor...Yaşa göre değişiyor..
Burada beğendim özelliklerinden biri salmanın içe çekilip , direğin de indirilmesinden sonra kendi römorkuna yüklenip bir otoparka çekilebilir olması...Son derece pratik bir yöntem...Marina derdi yok...Hem motor hem yelkenli...Üstelik hızlı bir motor teknesi...İçi de oldukça lüks..
Fiyatına boyun eğmek kalıyor , geriye.
İzmir rota yapımı 5,75 prenses model fiber teknelerin altında sabit ama kısa salması ve yelkenli olanları da var ve çok kullanışlı..Bu tekneler 25 HP motorla 8-10 mile çıkabiliyor...Denizci bir tekne.. sert dalgalı denizde kalabiliyorlar.. İçinde 2 kişilik yatağı , portatif wc ve mini bir mutfağı var..Kış için temin edilecek bir römorkla da bir otoparka çekilebilir..yelken direği çok yüksek değil çünkü. Fiyatları 2nci elde motorsuz 10 000 TL civarında..

Deniz fobim nedeniyle ayaklarım(tekerleklerim)yere basmalı.

taiga' Alıntı:
Karavan alkol alınıp kullanılamaz...

Yelkenli tayfasında ben ayık olana rastlamadım... :D
Çok yerrinde bir tespit.
nasıl bir konu açmışsın arkadaş herkesin bir derdi varmış tabii benimde.
size yarı yaşımda su ürünleri müh.bir kızın sözünü hatıra edeyim.(DENİZDE HATA BİR KERE)
deniz ve denizcilik tedavisi olmayan bir hastalıktır. özenti ve mantıkla yürümez katlanılamaz .
denizde sıkılmazsın bıkmazsın. yapacak işin hep vardır. o mavilik sana hep bir şeyler söyler. Gidilecek bir yer hep vardır.
adamı içini deşen lodosları, çivi gibi kesen poyraz sepkenleri. ölümden döndüm kahretsin deyip arkanı dönüp gidemezsin.
seninde bildiğin gibi iki yıldır yaylada yaşıyorum çok mutlu görünsemde ııh yürümüyor.
kalp yakalamasaydı yıl9ay yaşayabileceğim motorlu tekne idi hastalandın denize salmayız dediler.kahrımdan dağa çıktım ama birşeyler hep eksik kaldı
şimdi bir minübüse haftalık yaşam düzeneği kurup sahillere kapağı atabilmek.
Başarabilirsem çok mutlu olacağım
ne dersin ılıca sahilinde belki cundada buluşuruz olurmu olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR