Karavan mı Yelkenli mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan taiga Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,718

Çalışırken veya emekliliğinizde tatilinizde ve/veya sürekli yaşamak için (maddi olanaklarınız da uyg

• Kullanılan toplam oy
    21
  • Anket kapatılmış .

taiga

Arkadaşlar,

Koşullarınız yettiğini varsayarak, tatillerde yada emekliliğinizde hangi aracı seçerek kullanmak isterdiniz?

Motokaravanla sürekli gezerek yeni yerler mi tanırdınız?

Çekme karavanla uzun konaklamalı gezerek daha az ama daha doyurucu geziler mi yapardınız?

Yada yelkenli bir tekne ile (uygun büyüklükte) koydan koya gezerek kıyılarımızın tadını mı çıkarmak istersiniz...

Etiketler
imkan olsa ikisinide isterim çünkü bir çok doğal güzelliğin denize kıyısı yok bir çok doğa harikası koylarında yolu yok en ideali ikisininde olması

Ben tercihimi yelkenliden yana kullanıyorum.

Hatta kıyıda bir yerlerde yaşasam, mesela Bodrum gibi, ve bir de Zodiac botum olsa, kafama estikçe dalışa gidebilsem, yaz taillerinde de kalabalık Bodrum'a doluşurken ben Ankara'ya dönsem... buna bile eyvallah derim. :smiley:

(Yazdıklarımı göndermeden tekrar okudum da, 'buna bile' demişim! Yuh! Bu zaten benim emeklilik hayalim yahu!)

mrb benim çekme karavanım var ama moto karavan diyorum hem kullanışlı hemde bana ve yaşam tarzıma hitap ediyo bilmedigim sularda yüzemem ben ;D ;D

Ynt: Karavan mı Yelkenli mi?

Arkadaşımız koşullarınız elverdiği takdirde demiş ama koşullar elverse bile son yıllarda koy koy yelkenli ile dolaşmak karavan ile kıyaslandığında ekonomik olmaktan çoktan çıkmış durumdadır.Adım attığınız her iskelede her limanda üzerinize çullanan ver 200 ver 300 ytl diyen belediye ve liman görevlileri,bulduğu her fırsatta sizi sıkıştırmaktan geri kalmayan sahil güvenlik birimleri,amatör denizciliği ve yelkenciliği sevdirip teşvik edeceğine belge üstüne belge alma zorunluluğu getiren vergi üstüne vergi bindiren devlet mekanizması,kullanılan malzemelerin çoğunun ithal olması sebebiyle çok yüksek olan bakım ve yedek parça maliyetleri,gezilen yerlerin çoğunun lüks ve sosyetik turizm merkezleri olması ve buradaki esnafın kör tuttuğunu eder mantığıyla fahiş fiyatlara satış yapması,teknenin kışlama,çekek,marina kirası vs. masrafleri derken........çok uzun cümle oldu farkındayım:smiley:
yatçılık ve yelkencilik orta halli bütçelerle yapılabilecek bir etkinlik olmaktan çıkmıştır.
Nickimden de anlaşılabileceği gibi tam bir deniz aşığı ve sıkı bir denizci olmama rağmen 10 yıllık hayalimden ve yelkenli sevdamdan vazgeçme noktasına gelmiş bulunuyorum.
Karavan ve yelkenli, içinde yaşanılan o kabin ve bazı benzer teknik donanımlar dışında asla birbiriyle kıyaslanabilecek şeyler değildir.Bir yelkenlinin size sunabileceği özgürlüğü ve tecrübeyi karavanla asla yaşayamazsınız.
Acıktığınızda karavandan oltayı sallandırıp balık tutamazsınız.
Karavanın tepesinde uyku tulumunuzda yıdızları seyrederek uyuyamazsınız.(uyusanızda kendinizi güvende hissedemezsiniz)
Teknede uyuma konusunda ''Annem bile beşiğimi bu kadar güzel sallayamamıştı''demiş adını hatırlayamadığım bir şair.
Uyandığınızda yüzünüzü yıkamak için lavaboya gitmenize gerek yoktur.Hafifçe yan dönüp denize düşüvermek ayılmak ve temizlenmek için yeterlidir.
Bulaşık yıkama derdiniz pek olmaz.Akşam yemeğinden kalma tabak çatal bardakları denize atarsınız ve sabah dalıp çıkardığınızda deniz canlıları pırıl pırıl yapmıştır.
Sivrisinek böcek yılan vs.korkusu yaşamazsınız.
en ıssız koyda gecelediğinzde bile hırsız,sapık,arsız,uğursuz paranoyasına kapılmazsınız.Çünkü tekneniz denizin ortasında ve kolayca ulaşılamayacak bir yerdedir.(Ulaşılsa bile merdiven suda değilse sudan tekneye tırmanmak her babayiğidin harcı değildir.)
Herşeyden öteye yolculuklarda o daracık yolları otobanı trafik stresini yaşamaz kükürt karbonmonoksit ve kurşun solumaz temiz hava ve sonsuzluk duygusu içinde kaybolursunuz.
Tüm bunların yanında tabi ki denizin de bir takım dezavantajları karavanın da bazı avantajları vardır.Tartışmaya açık.
Şahsi fikir olarak denizi ve yelkeni hiçbirşeye değişmem.Ancak artık bu hayalimden vazgeçip karavan konusuna yoğunlaşmanın zamanı geldi galiba.

aslında ikisinin yeri ayrı. tabi karavan daha ekonomik diye düşünüyorum. ortalama olarak 10 metrelik bir yelkenlinin yıllık marina kirası 1200 -1600 euro arasında değişir. yılda bir kere karaya çekme masrafı marinada 500 euro civarı ve yıllık bakım masraflerı 5000-7000 ytl arasında değişmkele beraber zamanınız var ve elinizden iş geliyorsa bu rakamı yarı yarıya düşürürsünüz. koylarda gezerken herhangi bir koy için ödenecek bedel yok. lokanta iskelelerine bağlanırsanız elektrik ve suyu bedava kullanırsınız, ama karşılığında da az veya çok restoranda bir şeyler yer içersiniz. belediye iskelelerinde gecelik ücret 15-45 ytl arasında değişir. tekne ile gittiğiniz koylarda denize girdikten sonra asla başka yerlerde denize girmek istemeyeceksiniz. sıcak yaz gecelerinde de dışarıda yattığınızda 5 yıldızlı değil bin yıldızlı uyku çekersiniz. pratiğiniz arttıkça da yunan adalarından başlayıp dünya seyahatine kadar iş gider.

karavan ayrı keyif hele motor karavan ise daha kısa süreler içerisinde daha fazla yer gezip görme açok ekonomik şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yelken ve deniz yaşamı yaz aylarıyla sınırlı değildir.Karavanını yalnızca güzel havalarda kullananların sayısı daha fazladır bence.

Yaşantısını full time olarak yelkenlisinde sürdüren birey yada ailelere denk geldim ancak karavanda sürdüren kimseyi duymadım.

kimine göre yelkenli, kimine göre karavan,
ikisi de tatlı ama tatları farklı,
birde maliyetleri farklı ama ikisininde ucuzu, iksininde pahalısı var.
artık hangisini arzu ediyor, hangisine bütçeniz yetiyorsa.....

yıl 1985, burgaz ada önünde şamadırada bağlıyız, deniz kabarmış durumda hadi bakalım deniz mi kuvvetli yoksa bizimkimi deyip marmarada bir o tarafa bir bu tarafa seyir edişimiz vardı, sonra heybeli arkasında çam limanında sabah uyanıp denizde ayılmak, akşam boğazda seyir yapmak,......tarif edilemez, yaşamak lazım...... (marmara dışını diğer arkadaşlar yazmışlar)

yıl 2008 artık o yıllar çok geride kaldıı, artık şu kartepeye bir kar yağsada bakalım üzerinde ne kadar gezebileceğiz, uyuyabilecekmiyiz diye bekleyişimiz var. Geçen yıl muhteşemdi.

sonuç : tekne, deniz bir adım önde, (şahsi fikrimdir) ama imkanı ve bakış açısına sahip olan için ikiside olmalı, zaten tatlarını aldığınızda ikisinide bırakmak zor!

selamlar.

Benim hayalim denizde tekne, sahilde karavan ikisi birlikte...Sürekli olarak birbirine geçişlerle her iki zevki de paylaşmak...biraz saçma veya fantazi gelebilir ama baştanda dediğimiz gibi bu benim hayalim...

İkisinide severim ,
ben ve kardeşim ufakken babamın karavanı vardı 3 sene boyunca çok güzel dolaştık. Ama yazın sıcağında yaldır yaldır direksyon başında olmak kötü gerçekten. kışın karavan daha zevklidir . O yüzden yelkenli diyorum ;D

Konunun başlığını kimse okumadan yazıyor, Emekliliğinizde diyor...
Ülkemizde emekli maaşı 650-750 TL arasındadır, bu parayla geçinenekseniz hangisini isterseniz onu yapın...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri