Karavan Ile Zorluklar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan farazicosmos Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,588

farazicosmos

Kamp II
Yer
Ankara
Bu Hafta Muğladaydım. Çok Dik Dağ Eteklerinde Döne Döne Dağ Eteklerini İnilen Yerler Ve Şehir Merkezi İçin Dik Dağ Eteklerini Tırmanarak Çıkılan Çok Dar Yollar Gördüm. Bu Yollardan Otobüsün Yarısı Ebatında Minibüsler Bile Zorlanarak Dönmekteydiler. Bir Kaç Karavancı İse Motokaravan Kullanıyordu. Benimde Aklımda Hayalimde Çekme Karavan Olduğu İçin Sormak İstiyorum.

Çekme Karavanların Bu Gibi Yollarda Zorlukları Nelerdir ? Zorlukları Harici Ne Gibi Sıkıntılar Doğurur Yokuş Çıkmak Bahsettiğim Yollarda.

Çekme Karavan İle Yaşaabilecek Her Türlü Zorluklar Ve Sıkıntılar Sizce Nelerdir ?

Etiketler
Sanırım Muğla-Gökova arasındaki sık/keskin virajlı/dik rampa ve inişlerden bahsediyorsunuz.
Ben her sene 2-3 kez yapıyorum o yolu. Karavanım yaklaşık 6m (Adria Adora 593 UP). Yürür halde ağırlık 1600Kg gibi.
Açıkçası hiç zorluk yaşamadım; yağ gibi gidiyorum. :smiley:

6m'den daha büyük karavanlarda bizim güzergahlarda yavaş yavaş problemler ortaya çıkacaktır.

Sanırım Muğla-Gökova arasındaki sık/keskin virajlı/dik rampa ve inişlerden bahsediyorsunuz.
Ben her sene 2-3 kez yapıyorum o yolu. Karavanım yaklaşık 6m (Adria Adora 593 UP). Yürür halde ağırlık 1600Kg gibi.
Açıkçası hiç zorluk yaşamadım; yağ gibi gidiyorum. :smiley:

6m'den daha büyük karavanlarda bizim güzergahlarda yavaş yavaş problemler ortaya çıkacaktır.
evet muğla gökovo taraflarından bahsetmiştim. benim almayı planladığım karavan 9.42 cm uzunluğunda bu sebeple aşırı endişeliyim. o tarz yollarda sorun çıkıp çıkmayacağı konusunda

9.5m gibi bir uzunlukla rotaların %99'unda problem çekersiniz bence; yapmayın etmeyin :smiley:
Bizim karavan 5.93m; belki yeni modeli için en fazla 6.13m'ye bakıyoruz; ondan ötesine ben teşebbüs etmem.

...ki 6m bir karavanı istediğiniz her boşluğa parkedebilecek kadar deneyimim var.

çektiğiniz aracın özellikleri nelerdir
Ford Mondeo 2001 model 2000 motor sedan kasa
210320161620

sizin aracınızı nette tam bulamadım ama benim almayı planladığımdan bile daha güçlü gibi durmakta
175 ile 179 arası tork üretiyor yeterince iş görüyor karavan ve içindeki taşıdıklarımla 1900 kg yükle çıktığım ege turunu başarı ile tamamladı.

175 ile 179 arası tork üretiyor yeterince iş görüyor karavan ve içindeki taşıdıklarımla 1900 kg yükle çıktığım ege turunu başarı ile tamamladı.
o halde bana skoda octavai combi rs 4x4 modelini önerirmisiniz.

2.0 turbo dizel motor

184 beygir

320 nm tork değerlerine sahip

almayı planladığım karavan ise 1800 ile 2 ton arasında.

o halde bana skoda octavai combi rs 4x4 modelini önerirmisiniz.

2.0 turbo dizel motor

184 beygir

320 nm tork değerlerine sahip

almayı planladığım karavan ise 1800 ile 2 ton arasında.
elbtte tavsiye edebileceğim bir araç güçlü bir otomobil 4x4 olması turbo dizel ve tork iyi değerlere sahip sizi rahatlıkla gezdirir ancak 2000 kg üstüne çıkarsanız kontrol ve çekiş yönünden biraz zorlanırsınız.Bunun yanısıra Ssangyoung da bir başka tercih olabilir özelliklerini birde siz araştırın.

Hem sorup ogrenecegim diyorsaniz , hem de soz dinlemiyorsunuz
Scoda octavia nin cekecegi karavan olsa olsa 1000 kg olur.. Sonrasi yolda savrulma, araci surekli zorlama, park edememe, vs vs.
2000 kg karavani ne yapacaksiniz?
Klimanin cekecegi gucu soruyorsunuz sonra da kullandiginiz aractan daha agir arac ile cekicem diyorsunuz. 1230 kg bir arac 2000 kg yi yokus asagi frenle nasil durdursun? Yokusu nasil cikarsin? Size tavsiyem scoda octavia dizel otomatik 1.6 ve 1000 kg luk bir karavan. Aracin gucune hic bakmayim. Tork/motor devri ve agirligina bakin. Guvenlige onem veriyorsaniz arac cektigi katardan 1.17 kat daha agir olmali. Katarin ihtiyaci olan torku dusuk devirlerde karsilayabilmeli. Bir de karavan minimal kosullarda yasam demek. Unutmayin.

Son düzenleme:

elbtte tavsiye edebileceğim bir araç güçlü bir otomobil 4x4 olması turbo dizel ve tork iyi değerlere sahip sizi rahatlıkla gezdirir ancak 2000 kg üstüne çıkarsanız kontrol ve çekiş yönünden biraz zorlanırsınız.Bunun yanısıra Ssangyoung da bir başka tercih olabilir özelliklerini birde siz araştırın.
amacım az yakması bu sebeple octavia modeline yöneldim. ağırlığım şehir içi kullanım olacağından az yakması benim için ilk artısı olacak. karavan ise sadece tatillerde kullanılacak yoksa aynı fiyata daha da güçlü modeller buldum ama tercih edemedim

9.42 m uzunluğunda 2 tonluk bir cekme karavanla gezmeyi düşünmek bayağı cesur bir karar olmuş, bence bu karavanla araç ne kadar güçlü olursa olsun, çok zorlanirsiniz,
ya bu karavanı bir kampinge koyup,sabit kullanın
Yada daha küçük bir karavan alın

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hem sorup ogrenecegim diyorsaniz , hem de soz dinlemiyorsunuz
Scoda octavia nin cekecegi karavan olsa olsa 1000 kg olur.. Sonrasi yolda savrulma, araci surekli zorlama, park edememe, vs vs.
2000 kg karavani ne yapacaksiniz?
Klimanin cekecegi gucu soruyorsunuz sonra da kullandiginiz aractan daha agir arac ile cekicem diyorsunuz. 1230 kg bir arac 2000 kg yi yokus asagi frenle nasil durdursun? Yokusu nasil cikarsin? Size tavsiyem scoda octavia dizel otomatik 1.6 ve 1000 kg luk bir karavan. Aracin gucune hic bakmayim. Tork/motor devri ve agirligina bakin. Guvenlige onem veriyorsaniz arac cektigi katardan 1.17 kat daha agir olmali. Katarin ihtiyaci olan torku dusuk devirlerde karsilayabilmeli. Bir de karavan minimal kosullarda yasam demek. Unutmayin.
octavia combi rs 4x4 modeli 1572 kg ağırlığa sahip bu ise dolu ağırlıkla 1900 kg lara kadar çıkabilir denmekte. senin söylediğin ağırlık 1.6 motorlar için.

octavia rs 184 beygir 320 nm tork değerine sahip

4x4 modeli ile mi güvenli yolculuklara imza atarım yoksa sadece önden çekerli mi bana sen resmen önden çeker bir karavan önermektesin

almayı planladığım karavanda fren sistemi var. araçtan bağımsız mover ile uzaktan kumanda ile yönlendirme özelliği var esp benzeri bir teknolojiyle takla atma devrilme gibi korumaları mevcut. kısaca yokuş inerken bir zararı olacağını düşünmüyorum.

1800 kg bandında karavanın ağırlığı yükleme ile 2 tonu buluyor ama aracın kataloğuda 2 ton çekebilir demekte. ben yinede 1600 kg yüklüykende buna kişisel eşyalar dahil 1800 kg seviyelerine çıkan aynı markanın başka modelini düşünüyorum

Son düzenleme:

9.42 m uzunluğunda 2 tonluk bir cekme karavanla gezmeyi düşünmek bayağı cesur bir karar olmuş, bence bu karavanla araç ne kadar güçlü olursa olsun, çok zorlanirsiniz,
ya bu karavanı bir kampinge koyup,sabit kullanın
Yada daha küçük bir karavan alın

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
başlarda anlamadığım için çift dingil 9.42 metrelik bir modele yönelmiştim ne kadar büyük o kadar güzel mantığı vardı. ama araştırdıkça hata yaptığımı farkettim ve şuan 6 metrelik tek dingil modellere bakıyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR