Karavan İle Yunanistan-italya-avusturya-almanya-lüxemburg-belçika-hollanda-ingiltere-fransa-isviçre

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan isolano Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 212
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 77,733
Ynt: Karavan İle Yunanistan-italya-avusturya-almanya-lüxemburg-belçika-hollanda-ingiltere-fransa-isviçre

LONDRA GEZİ PLANI 1.Gün

Çıkış Varış Mesafe
1 Otel Premier İnn N51.508103,W0.128117 350 Metre
2 Trafalgar Meydanı National Gallery Gezisi 10 Metre
3 Trafalgar Meydanı N:10 İngiltere Başbakan Evi N51.503314,W0.127631 650 Metre
4 Başbakan Evi Big Ben N 51.500731,W0.124222 -London Eye Foto 450 Metre
5 BigBen Westminster Abbey Foto N51.499283,W0.126192 300 Metre
6 AKŞAM -GECE Piccadily Circus ve Regent Street gezisi 300 Metre

Etiketler
Ynt: Karavan İle Yunanistan-italya-avusturya-almanya-lüxemburg-belçika-hollanda-ingiltere-fransa-isviçre

LONDRA GEZİ PLANI 2.Gün

Çıkış Varış Mesafe
1 Otel Premier İnn Buckingham Sarayı N51.501406,W0.141531 1500 Metre
2 Buckingam Sarayı Harrods Gezisi N51.499444 ,W0.163611 1600 Metre
3 Harrords Hyde Park Girişi N51.504028,W0.154469 450 Metre
4 Hyde Park Giriş Hyde Park “Speakers’ Corner” N51.511681,W0.15950 950Metre
5 Hyde Park Çıkış Marble Arch Fotograf N51.513142,W0.158933 50 Metre
6 Marble Arch Primark Stores & Oxfort Street 50 Metre
7 Madame Tussauds Müzesi N51.522703,W0.154982 1800 Metre
8 Madame Tussauds Müzesi Yan sokağındaki Sherlock Holmes ve Beatles Müze Dükkanı 350 Metre
9 SH British Museum N51.518706,W0.126100 3Km
10 AKŞAM -GECE Piccadily Circus ve Regent Street gezisi

LONDRA GEZİ PLANI 3.Gün

Çıkış Varış Mesafe
1 Otel Premier İnn St Paul Katedrali N51.513294,W0.098289 2700 Metre
2 St.P.Katedrali Londra Kalesi N51.509223,W0.076580 2200 Metre
3 L.Kalesi Tower Bridge den yürüyerek karşıya geçeceğiz 150 Metre
4 T.Bridge Pommelers Restaurant Öğlen Yemeği 100 Metre
5 P.Restaurant Cutty Sark N 51.482778 ,W0.009444 (O2 arena foto) 5 Km
6 C.Sark Greenwich İngiliz Kraliyet Rasathanesi 950Metre
7 Greenwich Otelimize Dönüş 10 Km
AKŞAM -GECE Piccadily Circus ve Regent Street gezisi

Zaanse'ye girişi kapısında özür dileriz karavanlar giremez tabelası vardı biz içeri giremedik.park yeri sorun oldu.siz karavanla park sıkıntısı çektinizmi

şado' Alıntı:
Zaanse'ye girişi kapısında özür dileriz karavanlar giremez tabelası vardı biz içeri giremedik.park yeri sorun oldu.siz karavanla park sıkıntısı çektinizmi

Şadan bey Merhaba
Zaanse otopark girişinde sağ tarafı otomobillere sol tarafıda otobüslere ayırmışlardı. Bende bilet alıp sağ tarafta müzenin arkasında bir yere parkettim çıkışta otomattan ödeme yapıp çıktım herhangi bir sorun yaşamadım.

Yola çıkarken litresi 1,44 eurodan toplam 76 euroluk dizel ile depomuzu fulleyip brüksel e yola çıktık.aslında Camping Grimbergende kalmayı planlıyordum ama emailde dolu olduğunu bana bildirdikleri için hemen rotamızı Camping Caravaning Club Brusselse N50.857121,E4.485092 yönlendirdim.Biz saat 13,30 civarında kampa geldiğimizde kampın barieri kapalıydı.Üzerindede 12-14 arası öğlen tatili yazıyordu.Neyse ben arabayı baryierin önünde park edip içeriye yürüdüm.Resepsyon yakınında 60 yaşlarında bir hanım işletmenin sahibi olduğunu söyleryip barier kartını verdi.Bende arabayı içeri aldım ama kadın saat 14 olana kadar odasına geçmedi barın arksında oturdu neyse saat tam 14 de bürosuna geçince bende işlemlerimi yaptırdım.

Burası için 5 gece parası ödedim yarından itibaren 3 gece londrada olacağız ama arabanın emniyeti için kampingde durması şarttı.Burada 5 gün için elektrik dahil 134 euro peşin ödeme yaptım.

DSCN1527

DSCN1523

DSCN1522

Ardından önce otobüs ile metro durağına sonra metro ile bruksel merkeze gittik..Amacımız 6 ay öne ekonomik fiyata aldığımız ve yarın gideceğimiz eurostar londra tren biletlerimizin check in yaptırmaktı.Önce Eurostara gittik N50.836671,E4.334516 ve elimizdeki internet çıktısı ile gidiş dönüş londra biletimizi aldık.

Brüksel de öncelikle metrodan inince bir Türk dönercisinde dürüm yedik ardında Grand Place Meydanına (Grote Markt) N50.846667 ,E4.3525 gittik. Burası Barok, gotik ve Louis XIV mimari tarzları ile yapılan meydan 1998 yılında UNESCO Dünya Tarih Mirası listesine seçilmiş

DSCN1461

DSCN1462

DSCN1463

Meydanda bulunan Brüksel belediye binası Town Hall da.Bolca fotograf çektik. Ardından çocuklara süpriz yaparak belediye binasının yan sokağındaki Çikolata Müzesine gittik. N50.846706,E4.351247

Hemen sonra hep internette okuduğum Manneken Pis'e N50.845003,E4.349956 gittik.Bu minik heykel.Brükselin simgelerindenmiş.Ayrıca Manneken Pis Brüksel’in yıllık takviminde ve kutlamalarında mutlaka yer verilmekte olduğunu öğrendik .Ama bana sorarsanız tam bir pazarlama şahaseri ufacık bir işeyen çocuk heykelinden böyle bir ticari hale getirmek bence bir mucize.

DSCN1495

DSCN1496

Sonra yine metro + otobüs ile Kampımıza dönüp erkenden yattık.
15 Temmuz Sabahı arabamızı güvenle emanet ederek hazırladığımız valiz ile yola çıktık.Arabamızdan ayrılırken içim rahatı ama inşallah londra dönüşü bu fikrim değişmez diyede içimden geçirdim.
Nihayet brükselde eurostara geldik. 11,53 eurostar treni ile londraya gideceğiz. Bu biletlere yaklaşık 6 ay önce eşim ve kendim için kişi başı 44 euro çocuklara 32 euro ödemiştik.Şu an günlük yetişkin fiyatları çok daha yüksek.Uçak gibi süre yaklaştıkça pahallanıyor.

Önce bagaj konrolü yaptılar ardındanda sıra ile önce brüksel çıkış işlemi için önce brüksel polisine geldik.Orada polis bana neden brüksele geldiniz deyince bende gezi dedim.Sonra polis yeşil pasaportta neden vize almadınız vb.deyince iş biraz uzadı ama sonunda anlaştık.

DSCN1542

DSCN1544

Neyse sonra ingiliz polisi giriş işlemi için bize sormadık soru bırakmadı.Adamcağıza karavanla geldiğimi söyleyincede başladı kaç günde geldiniz hangi yolu kullandunız demeye neyse herhalde poliste karavana ilgi duyuyordu. Sonunda mühürü basıp bizi yolladı.Trene binerken kimse bilet kontolü yapmıyor.Barierlerden her bir tren biletini barkodunu okutarak giriyorsunuz.

Yerimize yerleştik ve tam 12.53 de tren hareket etti.Yolculuk yaklaşık 2 saat sürdü.Manş denizinin altından geçişi 25 dakika sürdü.Trenin hızı ise ortalama 280 Km civarındaydı.Bir ara 302 Km yi gördüm.Nasıl tespit ettiğimi merak ederseniz şöyle benim nokia telefonumda GPS mevcut onu açınca tünel dışında uydudan hızımızı görebildim.

Eurostar

1 Saat 55 Dakikalık yolculuktan sonra londra saatiyle 14,00 de trenden indik.Hemen metro bileti satan bölüme geçtik. 4 kişilik ailemize toplam 3 zonda kullanılabilen sınırsız biletlerimizi 69 sterline aldık.

3 gün byunca Londra metrosundan inmedik desem yalan olmaz.Önce londra oyster card alacaktık ama bileti satan bana verdiği biletin daha ucuz olduğunu söyleyince bende sesimi çıkarmadım.

Metroya binip leichester meydanındaki premier inn isimli otelimize gitik. Oteli 4 ay önceden booking den iyi bir fiyata rezerve ettirmiştik.Oda binaların ara boşluğuna bakıyordu ve camı açılmıyordu ama odayı sadece yatmadan yatmaya kullandığımız için bizi çok etkilemedi.Otelin yeri o kadar merkezi bir yer ki bu bizi yeterince memnun etti.(Premier Inn London Leicester Square Adres: 1 Leicester Place, Leicester Square, Londra Koordinantı: N51.510915,W0.130193 )

DSCN1554

DSCN1553

DSCN1557

DSCN1570

Valizimizi odaya atıp hemen kendimizi daha önce yptığımız gezi programını gerçekleştirmek üzere sokağa attık.İlk önce çok yakındaki Trafalgar Meydanına gittik. N51.508103,W0.128117 Bu meydan Londra’daki en ünlü ve en büyük meydan. Meydanın tam ortasındaki büyük anıt Amiral Nelson anısına yapılmış.Meydanda bulunan National Galleryi dıştan resimledik . Müze içerisinde 1260 – 1900 yılları arasındaki döneme ait etkileyici bir resim koleksiyonu ne yazıkki detaylı gezemedik.

Oradan hep görmek istediğim 10 Numara İngiltere Başbakanının Evine ( Downing Street 10 ) N51.503333 ,W0.1275 doğru yürüdük.Evi göremedik çünkü sokak başını polisler kapatmış.Bizde dıştan resimleyip Big Beni görmek üzere yola devam ettik.
Bigben gerçekten çok etkileyiciydi .N51.500556 ,W0.124167.

DSCN1591

DSCN1592

Gezi öncesi yanıma aldığım dökümanlara göre Big Ben zamanın doğruluğu ile de tanınıyormuş. Gerçektende benim saati ona bakıp ayarladım.
Yapıldığı tarihten itibaren çok az kez saati yanlış göstermiş. İkinci Dünya Savaşı sırasında yakınındaki birçok yer zarar görse de Big Ben çalışmaya devam etmiştir. Mekanizması Edmund Beckett Denison tarafından tasarlanmış.

Big Ben’de yer alan çan 16 ton ağırlığındaymış Saat kulesi tamamlanmadan önce getirilen çan, geçici olarak sarayın bahçesine yerleştirilmiş İnşa edildiği dönemde dünyada en büyük saat olan Big Ben bu özelliğini Büyük Britanya’daki en büyük saat olması yönüyle hala korumakta. Saatin yüzü yaklaşık 7.5 metre. Saat kısmı 2.7 metre iken dakika kısmı 4.25 metre. Big Ben üzerinde yer alan rakamlar yaklaşık 60 cm . Her bir saat minesinde 312 tane cam parçası bulunmakta

DSCN1597

DSCN1603

Neyse oradan Thames Nehri kenarında Jubilee Gardens’da bulunan devasa dönme dolap olan135 metre uzunluğundaki London Eye fotografladım.Burada çok sıra beklendiğini okuduğum için fotograf ile yetindim.Ardından bigbenin yanındaki Westminster Sarayı, ve Westminster Abbey Manstırının etrafında gezdik. N51.499167 W0.126111 Burada hem tarihi hem dini önemi bulunan Westminster Abbey’de bir çok taç giydirme törenleri de yapılmıştır. 1066 yılından beri Edward V ve Edward VIII dışındaki tüm taç giydirme törenleri burada gerçekleştirilmiştir.

DSCN1856

Ardından metro ile Buckingham Sarayına N51.501389 ,W0.141389 gittik ve fotografladık.
Gerçekten çok etkileyici bir görüntüsü vardı.Sarayın tepesinde bayrak sallanıyordu sanıyorum bu kraliçenin sarayda olduğunun göstergesi diye bir yerlerde okumuştum ama emin değilim
Oradan yürüyerek Hyde Parka gittik.N51.504028,W0.154469 Burasının 1637 yılında açılan Londra’nın ünlü parklarından birisi olduğunu okumuştum.Ama içine girince gerçekten çok mutlu oldum o inanılmaz yoğunluktaki şehrin içerisinde bir cennet gibi bir yerdi.Parka girip Marble Archa doğru yürüdük.N51.513142,W0.158933

Sony Video Kamera 435

DSCN159555

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.