Karavan İle Yunanistan-italya-avusturya-almanya-lüxemburg-belçika-hollanda-ingiltere-fransa-isviçre

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan isolano Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 212
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 77,706
Ynt: Karavan İle Yunanistan-italya-avusturya-almanya-lüxemburg-belçika-hollanda-ingiltere-fransa-isviçre

Daha sonra fussine limanına doğru hareket ettik.Fussine limanı yeni kurulan bir liman olduğundan çok sıkıntı yaşadık.Anek lines artık venedik in içindeki limanı kullanmıyor.Bonomettide gereğinden fazla oyalanmıştık ve Ben Gelirken Feribottan limana indiğimizde cep telefonumdan GPS almıştım sonra büronun oradan tekrar GPS alıp not defterime yazmıştım.Bu 2 koordinatlı bilmenin rahatlığı vardı üstümde.

ilk yazdığım GPS koordinatını girip gidince garip bir fabrikanın girişine geldim.Navigasyon geldiniz diyor ama ortada ne liman nede gemi var ve sadece 40 dakikamız kalmış

O an yazdığım ikinci GPS koordinatını girmek aklıma gelmedi. İçimden eyvah kaybolduk diye geçirirken indim fabrikadaki adamlara anek linesi sordum. Adamlarda çok güzel yanıtladılar Right ,Right ,Right yani eliyle geldiğim yolu gösterip 3 kere sağa dönmemi söyledi.

Bende 2 sağdan sonra Anek Lines yazılarını takip ederek güç bela ofise yetiştim.Neyse size burada değişik bir prosedür uyguladıklarından bahsetmek istiyorum.Bu yolu kullanacakların dikkat etmesinde yarar var.
Anek Ofisinde görevli bize 2 ayrı bilet zarfı hazırladı.Bir tanesinde benim adım ve araç bileti vardı diğerinde ise hanım ve 2 çocuğun bileti vardı.Ben anlam veremedim ama liman girişinde bir görevli arabadaki yolcuların çocuklarla birlikte inip bir ofise girip pasaportları tekrar bakılıp yürüyerek feribota binmelsi gerektiğini benim ise araba ile feribotam gitmem gerektiğini söylediler.

Sıkı durun şimdi yaptığımız hataya bakın çocuklardan büyük olanı mışıl mışıl uyuyordu Türk insanıyızya kızımızı uyandırmaya kıyamadık.Adama uyandırmasak hanım yanlız gitse olurmu dedik adam ya dediğimi anlamadı yada salladı olur gibi birşeyler yaptı.Hanım arabadan indi bende çocuklarla gemiye çıktım.Hanım 30 dakika sonra geldiğinde sinir içindeydi.Ofistekilere çocukların arabada olduğunu anlatana kadar ak ile karayı seçmiş.Aman siz siz olun şöför dışında herkez o noktada insin.

Neyse iş tamam feribot hareket etti 2 saat sonra bir anons ile ismimi anons ettiler ve geminin resepsiyonuna çağırdılar.Yıllardır ismimin anonsunu duymayan ben sabah kampingte akşam üstüde gemide duydum.İçimden hayırdır inşallah deyip elimdeki evrakları alıp çıktım.Görevli biletlerinize bakmak istediğini söyleyince ben hanımın getirdiği zarfı ve kendi zarfımı adama uzattım.Adam kaç kişisiniz dediğinde bende 4 dedim.Adam önce zarf içindeki biletlere baktı sonrada ters ters bana bakıp burada 2 kişşilik bilet var dedi.Hakikaten bende bakınca çocukların bileti yok.
Benimde yüzüm düştü tabi çantanın içini talan ettim yok eyvah şimdi yandık derken son anda pasaportlara bakmak aklıma geldi.ve çok şükür ya rabbim hanım çocukların biletllerini her birinin pasaportunun içine koymuş.Böylece sorun hallolmuş oldu.Ama keşki saat olarak daha erken gelseydikte böyle koşuştrmasaydık diye içimden geçirdim.Aman bu yolu kullanacaklar yunanistandan venedik fussine limanına gelmek için 1 saat erken gelmek yeterli olabilir belki ama Venedik Fussine limanından yunanistana ise en az 2-3 saat önceden limanda olmasını öneririm.
Gece gemide akşam birşeyler atıştırıp erkenden yattık.

Sabah kahvaltımızı geç saatte karavanda yaptık.Mümkün olduğunca dinlenmeye çalıştım çünkü gece 10 da igumetitsaya inip gidebildiğim kadar gitmeye çalışacağım.Öğlen saatinde garajdan restoran bölümüne çıkıp gemiyi inceledim.Dönüş gemimizin adı F/B Audacıa .Geldiğimiz gemi olan forzadan hemen hemen aynı bu sefer 3 euroya 2 saatlik internet kartı alıp maillerime bakmaya çalıştım.Ama her sayfanın açılması bezen 20-30 saniye bazense dakikalar alıyor.ama genede deydi hiç olmassa maillerime bakmış oldum.
Ve Saat 21.45 de anek feribotumuz İgumentitsaya yanaştı.Saat 22 de direkt otoyola girdim.Amacım saat başı mola verip gidebildiğim kadar gitmekti. Ve öylede oldu.Yolda başıma gelen bir olayıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yola çıkmamın 4. saatinde yakıtım çok azaldığından otoyoldan çıktım.Çünkü otoyol boyunca yol üstü benzin istasyon 1 tane dışında göremedim. Gecenin 2 sinde dışarıda bir benzin istasyonuna yanaştım.İstasyonda hiç kimse yoktu kredi kartı makinasına kartımı yerleştirip ingilizce menüyü seçtim ve yakıt miktarı ve pompa numarasını yazıp yakıt alıp istasyondan çıktım.Ancak istasyonu otoyola bağlıyan yollar bakımdaydı ve bundan benim Navigasyon cihazlarımın haberi yoktu. Bende yanlışlıkla bir çıkmaz yola girdim ne yapıp edip döneyim derken arkamda 2 motorsiklet ve 4 kişi belirdi.Eyvah derken ışıklı sirenlerini açınca neyse dedim ama genede çok endişelendim.

Polisler gelirken ben hemen tüm iç ışıklarımı açtım. Çoluk çocuk bizi ve arabanın da içini görünce polisler yanımıza geldi.Ben durumu izah edincede çok nazıkçe size otoyola kadar refakat edelim dediler.ve İki motorsikletli 4 polis bizi otoyolun girişine kadar götürdüler.Sonra kendilerine teşekkür edip otoyola girdik.İpsalaya geldiğimde aat 5 civarındaydı.Ama bayram arifesi kuyruk vardı saat 6,30 da Artık Türkiyemize girmiştik.Çok uykusuzdum ama birşeyleri başarmanın verdiği haz ile yol alıyordum
Sonra uygun bulduğum bir yerde arabayı kenara çekip 2-3 saat uyudum.ardından uyanıp yola devam ettim saat 17,30 da artık evdeydim.Çok Şükrüler olsun diye içimden geçirdim ve hemen beni çağıran uykuya koştum.

Etiketler
Ynt: Karavan İle Yunanistan-italya-avusturya-almanya-lüxemburg-belçika-hollanda-ingiltere-fransa-isviçre

Gezi planı yapan arkadaşlarımıza faydalı olacağına inandığım bilgileri sizlerle paylaştım Çünkü gezmek bana göre hepimiz için eğlenceli olduğu kadar aynı zamanda öğreticide. Bu gezide tarihi araştırmalarımın çok yararını gördüm Çünkü hiç araştırma yapmadan boş boş gezen kişinin gideceği yerler ne yazık ki alışveriş merkezleri ve civarında oluyor.
Halbuki öncesinden iyi araştırma ile gezilen yerler çok daha ilgi çekici oluyor.

Sağlıcakla Kalın

Ekrana kilitlediniz bizi İbrahim bey, keyifle okudum.

Bu detaylı ve güzel yazı için 10 yıldız. selamlar

güngör' Alıntı:
Ekrana kilitlediniz bizi İbrahim bey, keyifle okudum.

Bu detaylı ve güzel yazı için 10 yıldız. selamlar
İlginize teşekkür ederim levent bey Begenmenize çok sevindim.Bizdende Selamlar

Ibrahim Bey, gezi anılarınız çok faydalı bilgilerle dolu. Izninizle iki noktada kısa bir bilgi ilave edeyim.
Birinicisi Italya´da bir defa bizde yüksek kamping ücreti ödedik. Italya´da tatil sezonunda turistik yerlerdeki kampingler çok pahalı. Kampinge girmeden mutlaka fiyatlara bakmakta fayda var.
Ikincisi de Avrupa ´da yerleşim yerlerindeki park yerlerinde park yasağı yoksa, karavandan masa, sandelye çıkarmadan, kapıyı ve pencereyi kapatarak uyuyabiliriz.
Polis gelirse, yorgunum, yola devam edebilmem için dinlenmem lazım demek yeterlidir. Çünkü yorgun araba kullanmak yasaktır. Biz sayısız defa park yerlerinde geceledik, polis gelip hiç sormadı.

Verdiğiniz emekler, faydalı bilgiler ve güzel resimler için tekrar çok teşekkürler.

Akdeniz45' Alıntı:
Ibrahim Bey, gezi anılarınız çok faydalı bilgilerle dolu. Izninizle iki noktada kısa bir bilgi ilave edeyim.
Birinicisi Italya´da bir defa bizde yüksek kamping ücreti ödedik. Italya´da tatil sezonunda turistik yerlerdeki kampingler çok pahalı. Kampinge girmeden mutlaka fiyatlara bakmakta fayda var.
Ikincisi de Avrupa ´da yerleşim yerlerindeki park yerlerinde park yasağı yoksa, karavandan masa, sandelye çıkarmadan, kapıyı ve pencereyi kapatarak uyuyabiliriz.
Polis gelirse, yorgunum, yola devam edebilmem için dinlenmem lazım demek yeterlidir. Çünkü yorgun araba kullanmak yasaktır. Biz sayısız defa park yerlerinde geceledik, polis gelip hiç sormadı.

Verdiğiniz emekler, faydalı bilgiler ve güzel resimler için tekrar çok teşekkürler.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Gerçekten italyada özellikle garda gölünde yazın kamping fiyatlarını çok iyi araştırmak gerekiyor
Saygılarımla

İbrahim abi:bu güzel yazın için ellerine sağlık.Çok güzel bilgiler paylaştın hepsini ilerki gezilerimiz için not ettik sağolasın.
Venedik dönüşü İğomenitsa feribot limanına geç vakit inip yola devam ettiğinden ve yolda mazot almak için otobandan çıkmak zorunda kaldığından bahsetmişsin.Bu tür uzun soluklu yurt dışı gezilerinde en ufak bilgi kırıntısı dahi çok değerlidir.Şimdi arkadaşlara otobanı terk etmeden benzin alabilecekleri ve dinlenebilecekleri üç büyük istasyon bilgisini paylaşmak istiyorum müsaden ile.
Ayrıca nasip olur aynı hattı bir daha kullanır isen iğoumenitsa feribot limanından çıkıp otobana girmeden daha rampaya sarmadan sağ alt kısımda çok büyük Bp benzin istasyonu mevcut.

1 SRATA DİNLENME İSTASYONU:Bu istasyon İğoumenitsa feribot limanına 151 km uzaklıkta otobanın her iki yönündende girilebiliniyor ve yola çok yakın gözle görülebiliyor.Shell benzin istasyonu var gece konaklama yapılabilinir oldukça geniş bir otopark alanı mevcut.Yemek çeşitleri aperatif ağırlıklı ancak yolu düşen arkadaşlara Ispanaklı böreğini ve ayranını şiddetle tavsiye ederim.Tesisin tuvalet ve restoran kısmı çok temiz ve bakımlı.En güzel tarafı sıcak yaz günlerinde serinlemek için tesiste çok bakımlı bir yüzme havuzu var.Bu seneki gezimizden dönerken bizim ufaklıklar ile havuzda çok eğlendik.

2 SELANİK PLATONUS İSTASYONU: bu istasyon İğoumenitsa feribot limanına 284 km uzaklıkta.Diğer iki istasyonun aksine buraya girmek için otobandan ayrılmıyorsunuz hemen yolun dibinde.Buranın en beğendiğimiz yanı içinde Türk yemeklerine benzeyen oldukça lezzetli sulu yemeklerin olması.Tesis içinde yunan yöresel hediyelik ve yiyeceklerin bulunduğu bir market var.Tesis çok bakımlı ve odern tuvaletleri çok temiz.Ufak bir bilgi daha içinde ücretsiz wifi imkanı mevcut.

3 KAVALA DİNLENME İSTASYONU:ipsala sınır kapısına 221 km uzaklıktaki bu dinlenme tesisine otobanın her iki yönündende geçmek mümkün tesis yol üzerindende görülebiliyor.En ilgiçekici yönü içinde motokaravanlar için atık boşaltma alanının olması.Buranın çok güzel restorantında sulu yemekler bulabilirsiniz.Çok geniş bir lana kurulu tesiste Shell benzin istasyonu mevcut gece konaklama yapılabilinir.Gelelim bu tesisin en beğendiğimiz yanına.içindeki pastahane kısmında çok güzel kavala kurabiyesi mevcut.Kesinlikle kavala kurabiyesinden alın yol ve yol boyunca yiyin.Biz her gezimizde giderken bu kurabiyen alıyoruz.Özellikle feribot geçişlerinde denize karşı şekersiz demli çay ve kavala kurabiyesi benim favorim.

Image

Image

Image

Tesislerin harita resimleri çok büyük oldu küçültemedim.Tesis görüntülerini fotoğraf arşivimden bulup bu kısımda paylaşacağım.
Bu tür paylaşımlar gerçekten emek istiyor.Navigasyon koordinatlarını bulmak görüntü paylaşmak bu kadar bir bilgi için en az bir saat zaman alıyor.

Yoğun bir mesainin ardından hasta arasında eski resim arşivinden bu istasyonların karışık resimlerini buldum ve resimli akılda kalacak özellikleri ile paylaşıyorum.
Bilinenin aksine 650 kilometrelik İpsala İğoumenitsa otaban yolunda üç büyük benzin ve dinlenme istasyonu mevcut.Bu istasyonlardan Strata ve Kavala istasyonlarına otobanın her iki yönündende üst geçit ile giriş var.Yunanlılar ortalama 150- 200 km mesafe ile bu üç dinlenme tesisini yaparak benzin ve dinlenme ihtiyacını planlamışlar.Bu yolu kullanacak arkadaşlar koordinatlarını paylaştığım bu üç istasyonu kullanarak otoyoldan dışarı çıkıp benzin aramadan feribot limanına ulaşabilirler.
Ufak bir bilgi daha vereyim.Eğer feribota ve İtalyaya girmeden önce ucuz market alışverişi yapmak istiyorsanız otobandan Asprovolta şehrine beş dakikada inin şehir girişinde solda büyük bir park alanı olan güzel bir market göreceksiniz.Yurt dışı fiatlarına göre oldukça ucuz ve bol malzeme var ve otobana çok çok yakın.Hatta son resimde gördüğünüz gibi çekme karavanınızı marketin otoparkına bırakıp bizim yaptığımız gibi Asprovolta'nın enfes deniz mahsüllerini sahil boyu lokantalarında tadabilirsinz.

Strata dinlenme istasyonu:Ispanaklı böreği çok güzel yüzme havuzu var
Platonus dinlenme istasyonu :sulu yemekleri çok güzel bedava wifi mevcut
Kavala dinlenme istasyonu : Kavala kurabiyesi çok güzel atık su boşaltma alanı mevcut

aşağıdaki ilk iki resim Srata üçüncü resim kavala dördüncü resim Platonus son resim Asprovolta girişindeki markete ait.

Karavan park etti376imiz market

Son durak

Yakt  alyoruz

Banu ile skp 107

IMG 4481

mustafayetim' Alıntı:
Tesislerin harita resimleri çok büyük oldu küçültemedim.Tesis görüntülerini fotoğraf arşivimden bulup bu kısımda paylaşacağım.
Bu tür paylaşımlar gerçekten emek istiyor.Navigasyon koordinatlarını bulmak görüntü paylaşmak bu kadar bir bilgi için en az bir saat zaman alıyor.

Katkıların için çok teşekkür ediyorum., Hemen bu yerleri notlarıma ekliyorum.
Ailece Selamlar

mustafayetim' Alıntı:

Mustafa Yol üzerindeki tünellerin kaç tane olduğunu sayabilmişmiydin:smiley:

DSCN0168

Yok İbrahim abi saymadım ancak Kozani'den sonra sıklaşıp manzara güzelleşiyor.

İbrahim abi keyifli bir görüntü ile son paylaşımımı yapmak istiyorum.Seninle telefonda konuşurken heyecanını paylaştığın şekilde arkadaşlara tavsiyem bir kere deneyin,İpsala'dan çıkıp karavanın tekerleklerini Yunan otobanına değdirin. İlk molanızı Kavala çıkışında koordinatlarını verdiğim tesiste verin yanınıza kavala kurabiyesini almayı unutmayın.

IMG 5101

IMG 5098

IMG 4516

IMG 6660

Ekli dosyalar

• 10697253_883688308330001_3848672761050855768_o.JPG
    10697253_883688308330001_3848672761050855768_o.JPG
    30.7 KB · Görüntüleme: 465

mustafayetim' Alıntı:
İbrahim abi keyifli bir görüntü ile son paylaşımımı yapmak istiyorum.Seninde telefonda konuşurken heyecanını paylaştığın şekilde arkadaşlara tavsiyem bir kere deneyin,İpsala'dan çıkıp karavanın tekerleklerini Yunan otobanına değdirin İlk molanızı Kavala çıkışında koordinatlarını verdiğim tesiste verin yanınıza kavala kurabiyesini almayı unutmayın.

İkinci molanızı İğoumenitsa limanına 150 km kala Srata tesisinde verin.Ispanaklı böreği ayranla afiyetle mideye indirin.Bilal ile bizim yaptığımız gibi sıcak havada birde tesisin havuzuna girin.

Akşam üstü Ancona feribotuna kendinizi atın.Güneş batarken demli çayınız ile kavala kurabiyesini götürün yapacağınız tatilin hayellerini kurun

.Gece rahat rahat karavanınızda camping on board'da uyuyun.Sabah paşalar gibi kalkın gözlerinizi Ancona limanında açın.

İşte karavancılık bu....

Ne kadar güzel paylaşımlar ve resimler ,Yazdıklarına katılmamak mümkün değil. Teşekkürler , Selamlar

isolano' Alıntı:
Mustafa Yol üzerindeki tünellerin kaç tane olduğunu sayabilmişmiydin:smiley:
Mustafa'ya sorduğunuz sorunun yanıtını izninizle ben vereyimki ( yaklaşık 60 taneye kadar saymıştık,ekşi sözlüke göre 76),arada gezi yazınızı zevkle baştan sona okuduğum anlaşılsın...İbrahim bey paylaşımınızda gezi programı yapanlara çok yararlı olacağını düşündüğüm koordinatlı nokta atışları için ayrıca teşekkürler....

Mustafa, Kavaladaki bu istasyona çok uğramışsınız galiba ? Baksana, adamlar sayfayı bile türkçe yapmışlar. :smiley:
http://www.chrisanthidis.gr/index.php/tr/chrisanthidis-stores

Selamın varsa söyle, önümüzdeki günlerde oradan geçeceğim.

Sevgili Mesut abi: bu dinlenme tesisinde çalışan bayan garsonlardan birisi ile muhabbet ederken uzun yıllar İstanbul'da yaşadığını öğrendik.En çok neyini özledin diye sorduğumuzda yeşil fındık dedi.Bizde bu seneki gezi Bizde kendisine yeşil fındık götürdük ancak o gün mesaisi yokmuş.Bizde emaneti arkadaşlarına bıraktık.
Son dört yılda altı kere bu istasyona uğradık.Yunanistan'da Alexandraoupolis,Kavala,Asprovolta'daki sahil lokantalarının çoğunda Türkçe menü mevcut.Zaten nereye giderseniz gidin özellikle orta yaş üzerindeki kişilerde muhakkak türkçe bilen var.
Hatta aşağıda paylaştığım videoya bakarsanız bizi Kavala Batis kampından olduğu gibi Türkçe türkü ile yolcu eden Kisura teyze gibi yunanlılar bile çıkıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=URcpRXSaGB8

https://www.youtube.com/watch?v=2MmMLADHqsg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri