Karavan İle Yunanistan-italya-avusturya-almanya-lüxemburg-belçika-hollanda-ingiltere-fransa-isviçre

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan isolano Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 212
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 77,735
Ynt: Karavan İle Yunanistan-italya-avusturya-almanya-lüxemburg-belçika-hollanda-ingiltere-fransa-isviçre

Vakit darlığının acı bir faturası olarak ne yazıkki müzenin içini gezemedik. Eyfel ve louvre müze gezme işini ileri planlara not edip ayrıldık.

Sonra meydanın yan caddesindeki metro ile kapinge geri döndük.Kendi yemeğimizi yapıp yedik ve saat 1 gibi yattık.

20 Temmuzda sabah karavan temizliği çamaşır vb işlerle saat 13 de ancak çıkabildik.Gene shuttle Bus ile metro istasyonuna geldik oradan ilk olarak Pont Neuf Köprüsünü görmeye gittik. N48.857119,E2.341117 Burası Sen Nehri üzerindeki en eski ve bize göre en güzel köprüsü.

DSCN2079

DSCN2087

Etiketler
Ynt: Karavan İle Yunanistan-italya-avusturya-almanya-lüxemburg-belçika-hollanda-ingiltere-fransa-isviçre

Köprü 1991 yılında UNESCO tarafından dünya tarih mirası listesine eklenmiş. Bolca fotograf çektikten sonra çocukluğumuzda izlediğimiz flimlerin anısına hemen yakınındaki Notre Dame Katedraline yürüyerek gittik.

DSCN2103

DSCN2108

N48.852747,E2.348687 Burası Paris’teki en çok ziyaret edilen yerlerden biri olduğunu biliyorduk ama bu kadar kalabalık beklemiyordum doğrusu.Roma Katolik Kiliselerinden olan Notre Dame 12. yüzyılda tasarlanmış.
Sonra köprüden tekrar karşıya geçip Hotel De Villaya doğru yürüyüş yaptık o sırada çok büyük bir sahne kurulduğunu gördük.Akşama bir konser var.

DSCN2130

DSCN2117

Ama bizde akşama kalacak vakit yok.O bölgedeki hamburgercide karnımızı doyurduktan sonra gene metro ile anvers durağına gittik ve oradanda iki adımda Ressamlar Tepesin çıktık. Ressamlar Tepesi N48.886389 ,E2.340278 Paris Montmartre’de yer alan bir tepe, Artist’s Square ya da Place de Tertre olarak da bilinen sanatçıların turistlerin resimlerini yapıp sattıkları bir yer .

DSCN2154

Eğer yolunuz düşerse merdivenlerin solunda bir teleferik var ve metro için aldığımız günlük bilet burada geçiyor.Biz ne yazık ki inerken farkettik o kadar merdiveni tırmandık teleferik benzeri raylı bir sistemle indik.
Tepede bir sokakta insanlar tellere bildiğimiz asmalı kilitlere eşler isimlerini yazıp kilitlemişler herhalde ayrılmasınlar diye dilek gibi bir şeydi.

DSCN2185

DSCN0066

Sonra aşağı inince Pigale doğru bir metro durağı yürüyüş yaptık.Oradan da Metro ile Paris Opera binasına geldik. O bölgeyi gezerken Boulevard Haussmann’da bulunan Galeri La Fayetteyi gördük.Günlerden pazar olduğunu bildiğimden çok huzurluydum :smiley:

DSCN2196

DSCN2209

DSCN2206

Çevrede dolaşıp fotograflar çektik ve akşam kampa döndük .21 ve 22 temmuz gezimizin araç kullanma açısından en zor etabı olduğundan erkenden yattık.Çünkü 2 günde 1000 km yol yapacağım.

Kamping görüşümü yazayım:Kamping gerçekten çok geniş bir alanda kurulu ve çok yüksek sirkülasyonu olan bir işletme.İşletme diyorum çünkü resepsiyonda 3-4 kişi var ve hala sıra mevcut.

Eğer yolunuz bu kampinge düşerse girişteki bisikletli çocuklar ile önce yerinizi tespit edin, Sonra çok sayıda olan su doldurma ve boşaltma işlerinizi halledin iyice yerleşin elektriğinizi bağlanın sonra receptiona gidin.
Reception size arabanıza asmak için bir kağıt veriyor ve giriş çıkış için bir şifre veriyor.Tabiiki ödemeyide peşin alıyor. Parise ulaşımı gece 00.30 a kadar kolay olması çok olumluydu.Ayrıca kendine ait kafeteryası ,Marketi ve Çamaşırhanesi olması çok iyiydi.
Benim gözümde olumsuz yönü kampingin karavanların yoğun olduğu tuvalet ve banyolarında kadın erkek ayrımı yok.Gerçi paristeki hamburgercidede yoktu ama kamp başka bir şey ne yaparsanız yapın bizim örf ve adetlerimize göre rahat edemedik.Unutmadan resepsiyona yakın bir yerde kadın ve erkek ayrımlı wc leri olduğunu çıkarken fark ettik.Buraya gelecek arkadaşların girişte yer gösteren çoğunluğu romen ve polonyalı çalışanlara resepsiyona yakın yer rica etmelerini tavsiye ederim.

21 Temmuz sabah 9 da önce kampın su doldurma ve boşaltma istasyonuna geldim.Su depomuzu fulledik aynı anda gri suyumuzuda boşalttık ve kamptan çıktık.Rotamız Disneyland ve oradanda basele kadar gidebilmek.Saat 10 da disneylandın karavanlar için ayrılan park yerine gittik.Kapıda park ücreti için gece kalmayacığımızı söyleyince 15 euro verim.Eğer gece kalsaydım 30 euro vericektim.Park yerine gelince İçimden keşki sabah gelme telaşı yaşamak yerinee geceden gelseydim diye geçirdim.Elektrik hizmet vermiyorlar ama kalabalık ve güvenli gitmek isteyenlere Disneyland Parking Camping koordinatını vereyim gecelemek için çok uygun bir yer. N48.877618,E2.784861

DSCN2292

Disneylandda çocuklarla 4 saat geçirdik .Disneylandın her yerini kapsıyan genel bir gezi yaptık ve sadece 1 oyuncağa binebildik.Çocukları daha geçenlerde vialanda götürdüğüm için ve zamanımızın kısıtlı olduğunu kabullendiklerinden sadece detaylı gezi dahi bizimkileri mutlu etti.Bende bolca fotograf çektim en çokta kovboy temalı alanı ve dekorlarını beğendim.

Genel görüşüme gelince bedava bilet verseniz dahi bizim çocuklar bir daha gitmez çünkü oyunlarda oralama bekleme süresi 45 dk.ile 1 saat arası oyunların kendisinin süresi ise 3-4 dakika tam bir para tuzağı.Girişte dünyanın parasını alıp birde ek bazı oyunlara örneğin tüfek atışı oyun başına 2 euro daha istiyorlar.

DSCN2216

DSCN2260

DSCN2282

Saat 14.30 da yola çıktım. Rotam Camping Frick N47.500281,E8.018322 burası baseli geçince zürihe 62 km.kala kurulmuş bir kamping.Paristen bu kampinge email ile rezervasyon yaptırmıştım saat 22,00 ye kadar resepsiyonlarının açık olduğunu bana yazmışlardı.

Neyse navigasyonuma göre 21.32 de orda olacağım yazıyordu.Yola çıktığımız ilk 1 saat hava fena değildi ancak sonra gökyüzü boşaldı adeta bir ara lidl görünce hemen durup hem yağmurun azalmasını bekledim hemde birkaç eksiğimizi giderdik.

Hızlı bir alışveriş ve azalmak bilmeyen yağmur ile yola devam ettik.İsviçre sınırında polisler vinyet için durdurdular.Tek sordukları şey aracın ağırlığını gösteren bir belgeydi.Bende ruhsat çıkradım bizim arabanın ağırlığı 3850 kgdı.ve Bana 3500 Kg.üstü araçların gümrüğün yanında bir evrak doldurması gerktiğini söyleyip beni oraya yönlendirdiler.
Bende aracı park edip gitim aslında ilginç olan 3500 kg lık bir araca 40 euro alıp evrak için yönlendirme yapmadan vinyeti verdiklerini biliyordum içimden eyvah yandık kimbilir ne kadar vereceğiz diye hayıflanarak büroya girdim.Orada son derecede nazik bir polis beni karşıladı ve sizin yerinize evrağı doldurabilirmiyim değince çok sevinerek lütfen dedim Kendisi ile bizim ruhsatta yazan Türkçe kelimeleri gülerek telaffuz etmeye çelıştıkça baya güldük. Neyse benden 25 euro isteyince gözlerim açıldı.Aracımın daha ağır olmasına rağmen daha az para ödediğime önce inanamadım.Nedenini ise hiç sormadan teşekkür ederek oradan ayıldım

İsviçreye girince insan zenginliği hemen hissediyor.Yollar , alt geçitler pırıl pırıl ışıklandırmaları ise çok gösterişli buldum. Ama aklım kampinge girebilmekteydi.En sonunda kampingin önüne vardığımda saat 22,10 du.Kapıdaki barier kapalıydı ama içimden herhalde içeridedir dedim.

Arabayı kapıda brakıp içeri girdim resepsiyonun önünde genç bir çift oturuyordu.Ancak resepsiyon ışıkları kapalıydı.Resepsiyonun yanında sandalyelerde bir çift sigara içiyorlrdı. Bende onlara görevliyi sorunca 10 dk öne gitti değince 6 aydır çalıştığım programımızdaki ilk aksamayı aşamış olduk.Konuştuğum belçikalı çift yakınlarda birkaç otopark yeri bana söylediler ama içimden oralara gitmek gelmedi.Çünkü isviçrede izinsiz parkyerlerinde uyumanın başıma iş açmasından endişeleniyordum.Çünkü neticede çocuklar var ışık açacağız biri görüp polisi arasa sıkıntı olur diye düşünüyorum.

Çaresiz oradan çıkıp zürihe doğru yola çıktım.Şehir içinde kalmak yerine bir benzinlikte konaklamak daha mantıklı geldi bana. Bu arada yağmuda hiç kesilmeden yağıyordu.Yarım saat kadar yol aldıktan sonra sağda bir benzinliğer girdim benzinliğin arkasında park yerine park edip gece benzincide nöbetçi görevliye gidip gecelemek için izin istedim.Görevlide hiç bir sorun olmayacağını rahatlıkla kalabileceğimizi söyledi.

Gece parkyerinde çok yorgun olduğumdan saat 23,30 civarında yatıp sabaha kadar deliksiz bir uyku çektim.Sabah kahvaltılık birşeyler aramak için indiğimde gözlerime inanamadım.Bizim park ettiğimiz benzinliğin arka kısmında 2 katlı bir avm ve üst katında harika bir restoranı vardı. Ve ayrıca 1 frank ile girilen wc lerindeki hijyen kusursuzdu.Hepsinden güzelide içerisinde migros vardı.Migrosa girince kendimizi izmirde hissettik

Bende hemen karavana dönüp eşimi ve çocukları uyandırdım sonra hepberaber restoranda kahvaltı ettik Ve tek kelime ile burası konaklamak için harika bir nokta .Koordintı şöyle N47.43736,E08,34734
Eğer yolunuz düşerse tavsiye ederim.
Kahvaltı faslımız 10,30 a kadar sürdü.Oradan karavanımıza döndük bir kahve yapıp yola çıktık.

22 Temmuzda ilk olarak rotamız zürihte 3 saat kadar gezinip garda gölüne kadar gitmek .
Parkyerimizden çıktık ve zaten çok yakın olduğumuz zürihe 20 dakikada vardık. Aracımızı Zürihte Karavanlar için Uygun Park Yerine N47.381071,E8.537729 park ettikten sonra önce tren istasyonunun altından geçip Bahnhofstrasse Caddesi ne ulaştık.

DSCN2316

DSCN2323

DSCN2326

DSCN2331

Bu caddeyi en baştan sonu olan göle kadar yürüdük.Bu cadde şimdiye kadar öğrendiğim ve gördüğüm dünyaca ünlü lüks mağzaların neredeyse tümünü barındırıyordu.Vitrindeki fiyatlar dudak uçuklatan cinsteydi.Neyse caddenin sonunda göle vardığımızda hep kartpostallarda gördüğümüz göldeki fıskiyeyi gördük.
Çevre çok güzeldi bolca fotograf çekip tren istasyonunu yanında girerken gördüğümüz bir Türk restoranında birer çorba içtik ve tekrar yola koyulduk.Çorba içtiğimiz Türk restoranı girişi bildiğimiz dönerci girişi gibiydi sulu yemekler sergide , dönerse askıdaydı,ama içerisi çok lüks döşenmişti.

Sony Video Kamera 550

Sony Video Kamera 556

Sony Video Kamera 557

Sony Video Kamera 528

Sony Video Kamera 532

Gardaya giden lugano gölü yanından geçen bu yol inanılmaz güzel manzaralara sahip.Yolda fotograf almaya devam ettik.Unutmadan hava hala yağışlıydı.

Yolumuzda gardaya giderken daha önceden tespit ettiğim mola noktamız Lugano gölü yanındaki Swiss Miniature sergisiydi N45.953108,E8.949369.

DSCN2372

DSCN2373

DSCN2376

Yolu buradan geçenlere gezmelerini tavsiye ederim.Bizim Miniatürkün isviçre versiyonu diyebiliriz.Bence çok erken ama saat 17.30 da kapanıyor.Gitmeyi planlayanlar Saate dikkat etmeliler.

Neredeyse yol boyunca hava puslu ve yağmurluydu.Ama size bir tünelden geçince hava koşulları değişir mi diye sorsam ne dersiniz bilmem ama benim yanıtım kesinlikle evet bir tünel ile neredeyse mevsimin değiştiğine bu yolculukta bizzat tanık olduk.

Tamamı isviçrede bulunan 17 kilometre uzunluğunda gotthard tüneline girerken kışı‏ çıkışında yazı gördük.İnanılmaz ama gerçekti.

Tünel girişinden önce otoyolda trafik duruyor kırmızı ışıklar söndükçe ortalama 40-50 araç girişi olup sonra yine kırmızıda bekletiyorlar,herhalde 1 gidiş 1dönüş olan tünelde yığılım istemiyorlar.

İnternetten öğrendiğim bilgilere göre bu tünel dünyanın en uzun üçüncü karayolu tüneliymiş. 80km/saat hız sınırı ve arabalar için 50 metre, uzun araçlar için 150 metrelik takip mesafesi şartı varmış ama tünelde takip bu mesafeden daha kısaydı.

İsviçreden çıkıp italyaya girerken gümrükte polisler vardı ama kimseyi durudurmadılar. Saat 20.00 de Garda Gölündeki San Francesco Kampinge vardık.N45.465556,E10.594444.

DSCN2386

DSCN2387

Ertesi gün Venedikte Fussina limanından feribota bineceğimizden kampta kalmayı düşündüm.
Kapıda önce boşyerleri gösterip içeri gidip gezmemi istediler.Bende gezip bir yer beğendimsonra kapıda giriş çıkışta kullanılacak kapıyı açan herbirimize saat verdiler.Gerçek saat değil ama dıştan neredeyse saattten farkı yok.Sonra karavanımı zorlukla park ettim.Yolları o kadar dar ki manevra yaparken basamağımı kaldırımın kenarına sürttüm.Güç bela parkettikten sonra kimyasal wc boşaltım alanını sordum onların dediği yere gidince gözlerime inanamadım bir delik var ama etrafı deliğin içinden berbat durumda.Size biraz kamptan sözedeyim garda gölünün güney kısmında yer alıyor. Gelirken geçtiğimiz yollar ve etrafındaki evlere bakacak olursanız çok lüks bir bölgeye benziyor.

San Francesco Kampinge Hakkındaki Şahsi Görüşüm Şöyle : Kamping güzel ve geniş bir alanda kurulmuş. Garda gölüne girebileceğiniz plaj benzeri alanları var.Şahsen geç vakit girdiğimizden biz suya girmedik ertesi günde canımız istemedi.Gece ise saat 1,30 a kadar italyanlar susmak bilmediğinden geç uyuduk.
Kampın kafeteryası ve marketi güzel WC ve Banyoları fena değil ancak çok sıkışık bir düzenleri var ve çok pahallı .Bir daha gidermisiniz derseniz rüyamda dahi gitmem.

DSCN2393

DSCN2391

DSCN2396

23 Temmuz sabah 9 gibi kalktım ve etrafı fotografladım.Sonra Saat 10,45 civarında bir italyan aksanlı ingilizce anonsta adımı ve soyadımı duyunca beni çağırıyorlar dedim ve resepsiyona gittim.Gerçektende doğruymuş 1 gece kalacağımı söyleyince hesap istemeye çağırmışlar 1 gece önce pasaportları almışlardı neyse ne kadar dedim cevabı buraya yazmayacağım çünkü hala sinirlerim bozuluyor.Sadece ipucu vereyim pariste ben o fiyata 2 gece kalmıştım.

Saat 11 de kamptan çıktım Çıkışta otoparkın içerisindeki su boşaltma yerine gidip gri suyu boşalttım temiz suyuda doldurdum

Feribotumuz Fussina limnında saat 18 de kalkıyor.Saat erken olduğu için navigasyona bonometti karavan marketin koordinatını girdim.N45.517682,E11.467317 Yola çıktım.Saat 12,45 de bonomettiye geldik ama birde ne görelim öğlen yemeği molası varmışve 14.30 da açılacakmış.Bir an gideyim mi diye düşündüm ama çok uzun süredir buraya gelmeyi çok istediğimden beklemeyi tercih etim.Marketin etrafına bakarken yolun tam karşısında bir restoran gördük ve orada beklemeye karar karar verdik.Gidince birde ne görelim çin lokantasıymış
Tam çıkalım dediğimde çocuklar Free Wifi yazısını gösterip oturmak için ısrar edince ve bende 5-6 günlük internetsiz olduğumdan çarsesiz pek hoşlamadan oturdum.En kötü pilav yeriz soda içeriz dedim İçimden gerçektede öyle oldu salata pilav ile 1,5 saat internette tüm işlerimizi hallettik.
Sat 14,30 oluncada markete gidip gezdik Türkiyeye kıyasla ucuz bulduğumuz ürünlerden alışveriş yaptı.Ürünleri çok güzeldi.Ayrıca sergiledikleri ve sattıkları karavanları da gezdik.İnanılmazdı.

DSCN2403

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri