Karavan İle İran Ve Umman

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan windyhill Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 265
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 111,916
İşini bilen bir vatandaşın how are you ingilizcesi ile BernBüyükelçiliğine nasıl atandığını öğrendikten sonra ne desek boş.

Etiketler

bartek' Alıntı:
İşini bilen bir vatandaşın how are you ingilizcesi ile BernBüyükelçiliğine nasıl atandığını öğrendikten sonra ne desek boş.

Keyifli bir anlatım sonrasında Iran'ı aratmayan bir Yurdum uygulaması....umarım işini bilen zata tahsis edilen tercüman için 2. bir tercüman ataması yapmazlar nede olsa Türkeçe -Almanca yanısıra İnglizce bilgisine ihtiyaç var......

Hoş geldiniz. :smiley:

Doğu yönüne gezenevleriyle gitmeyi tasarlayanlar için değerli bilgiler sundunuz; teşekkürler.

Motorin standardı konusunda bir sıkıntı yaşayıp yaşamadığınızı merak ediyorum. Aracınızın motoru,motorin konusunda hassas olmalı.... :-\

Cavid Sezen

gezmen' Alıntı:
Hoş geldiniz. :smiley:

Doğu yönüne gezenevleriyle gitmeyi tasarlayanlar için değerli bilgiler sundunuz; teşekkürler.

Motorin standardı konusunda bir sıkıntı yaşayıp yaşamadığınızı merak ediyorum. Aracınızın motoru,motorin konusunda hassas olmalı.... :-\

Cavid Sezen
Teşekkürler hoşbulduk, İranda tek tip motorin olduğu için tedirgin oldum fakat hiç bir sorun yaşamadım

windyhill' Alıntı:
Selam arkadaşlar Alanyadan
İran,Birleşik arap emirlikleri,Umman seyahat yazılarımızı bu yazıyla noktalıyorum.
Seyahatimiz yaklaşık dört ay sürdü.
Toplam yaptığımız km gürbulak çıkış gürbulak giriş 10435 km iran 6500 km dubai 1235 km
umman 2700 km.
Bu seyahatin bizde bıraktığı iyi ve kötü anılar,iran bundan sonra sadece transit geçeceğim bir ülke oda mecbur kalırsam,iyi anılar halkın samimiyeti yaklaşımı yardım severliği kalıcı ve hatırlanacak dostlarımızın olması kolay mazot bulabildiğimiz anlar.
Kötü anılar,trafik rezaleti,yol setleri o kadar fazlaki bazen karavanın altı setlere deydi gerçekten insan yoruluyor,polis kontrol noktalarının çok fazla olması ve bu noktalarda
yolun gerçekten rezalete dönüşmesi,mazotsuz kalıp bir kamyoncudan bidonla mazot aldığımız an,benzin istasyonlarındaki bitmiyen mazot ve benzin almak için sıra bekliyen araçlar,benzin istasyon alanlarının kirliliği ve yerlere dökülen akaryakıtın verdiği rahatsızlık.
Aracınızın deposunu doldururken elleriniz ve ayaklarınızındaki mazot kokusu aracın içinede siniyor,deponuzu taşmadan doldurmak mümkün değil otomatik pompalarınn olmayışından.
Tuvaletlerin kirliliği ve rezaleti,bazı bölgelerdeki kara sinek bolluğu,bandar abbasın kirli ve nemli havası,bandar abbasta kokusu anlatılamayak kadar kesif olan balık pazarı,tarihi çok eski olan ülkede persopolisten isfahanda gördüğümüz köprü ali gapu sarayından başka tarihi eser ve yer görmememiz,kebap ve pilavdan gına geldiğimiz anlar çarşılarının ve pazarlarının düzensiz tıkış tıkiş olması ve kirliliği,bandar abbasta gördüğümüz bakkal dükkanı giriş kapısında başliyan kirliliğin ve ağır bir kokunun içeridede devam etmesi.
Ülke halkının mutlu olmadığını gördük ve kesinlikle bunları haketmediğini düşünüyorum.

Çok çarpıcı yorumlar,her kelimesi beynime kazındı sanki,üzüntü verici.Bugün otomatik mazot pompası nedir ki,koyduğunda zaten bedelini alacaksın.Bir sürü tespitlerinize söylenecek çok söz var ama yapacak bir şey yok.

Cok Tesekkürler Ferhat Bey,insan Bunlari Okuyunca, Mustafa Kemal Atatürk,e Binlerce Kez Sükretiyor.böyle Güzel Bir Ülkeyi Ve Halkimiza Layik Olan Cumhuriyeti Ve Laikligi, Bizim Gibi Güzel Insanlara Biraktigi İcin.böyle İzlenimleri Yönü Doguya Dönmeye Calisanlar Okurlar Ve Emellerinden Vazgecerler.bir Zamanlar Iranda Modern Bir Ülke İdi,onlar Gec Uyandilar Ama İs İsten Gecti.

saglikli Ve Güzel Geziler Dilegiyle.

gezgör' Alıntı:
Cok Tesekkürler Ferhat Bey,insan Bunlari Okuyunca, Mustafa Kemal Atatürk,e Binlerce Kez Sükretiyor.böyle Güzel Bir Ülkeyi Ve Halkimiza Layik Olan Cumhuriyeti Ve Laikligi, Bizim Gibi Güzel Insanlara Biraktigi İcin.böyle İzlenimleri Yönü Doguya Dönmeye Calisanlar Okurlar Ve Emellerinden Vazgecerler.bir Zamanlar Iranda Modern Bir Ülke İdi,onlar Gec Uyandilar Ama İs İsten Gecti.

saglikli Ve Güzel Geziler Dilegiyle.
Merhaba Ercan bey maalesef son zamanlarsa ülkemizde yaşananları esef ve üzüntüyle seyrediyoruz dünyanın hiç bir ülkesinde ülkemizdeki kadar vatana ihanet eden insanların olmadığını düşünüyorum vatana ihanet ve Atatürk düşmanlığı pirim yapan ülkemizde,bir birey olarak hiç bir şey yapamamanın üzüntü ve sıkıntısını yaşıyorum.
Selamlar saygılar sağlıklı seyahatler ve yaşam diliyorum.
Ferhat yılmaz

İRANLI BİR GAZETECİNİN UYARILARI.
(Bizdeki olaylarla pek örtüşüyor.)

Merhaba. Benim adım Bahman Nirumand. İranlı bir gazeteci-yazarım.
Şahın devrilmesinde aktif rol oynayanlardanım.

Ve aynı zamanda mollaların, demokrasi ve özgürlük getireceğine inanan milyonlarca solcu, demokrat, liberal ve milliyetçi insandan biriyim.

Evet, Humeyni yeryüzünde cenneti vaat etti bize. Demokrasi gelecek, kimse fikirleri ve siyasal görüşleri yüzünden tutuklanmayacak, işkence yapılmayacak, kadınlara eşit haklar verilecek, giyim serbest olacaktı.

ÜZERİNDE DURMADIK

Her şey 14 Ocak 1979 tarihinde değişti. Şah, İranı terk etti. Ardından İran tarihinin en büyük yürüyüşü Tahran’da yapıldı. Sansür, yasak yoktu, istediğimiz gibi bağırıyorduk.

Ertesi gün gazetede, bir hırsızın genç mollalar tarafından yakalanıp, adına İslam Mahkemesi denilen bir mahalli heyet tarafından 35 kamçı cezasına çarptırıldığı haberini okuduk.

Haberi ciddiye almadık; Üç beş sapsızın işi dedik.

Bu arada bira-şarap fabrikalarının yakılması, sinemaların tahrip edilip filmlerin sokaklara atılması gibi olayların üzerinde hiç durmadık. Ufak tefek şeylerin toplumun demokrasi ve ulusal bağımsızlık yolundaki çabaları etkilemesini istemiyorduk.

Biz bunları söylerken, mollalar tarafından, kadın ve erkeklerin yan yana yüzemeyecekleri; okullarda aynı sınıflarda olamayacakları; birlikte spor yapamayacakları gibi gerici kararlar ardı ardına alınmaya başlandı.
“Müslüman kadınların yanında fahişelerin yeri yoktur denilerek kadınlara örtünme zorunluluğu getirildi. Özellikle üniversitelerde bu yüzden çatışmalar çıktı.

Bu çatışmalardan rahatsız olduk; kadın sorununun güncelleşip ön plana geçmesini istemiyorduk!

Peçesiz, başörtüsüz sokağa çıkan kadınlar artık açıkça, gözümüzün önünde dövülüyordu. Bazı kadınların yüzüne kezzap atılıyordu.

Biz ise hala büyük laflar ediyorduk; bu tür olayları devrimin kaçınılmaz sancıları olarak görüp umursamıyorduk! İttifak Eylem Birliği gibi terimlerin peşinden koşup duruyorduk.

GEÇİŞ SANCILARI SANDIK

Humeyni, Bütün sorunlarımızın sebebi, cemiyetimizdeki ahlaksızlıklardır. Bunların kökünü kazımalıyız diyor; genç mollalar terör estiriyordu. Kitapevleri yağmalanıyor; gazete bayileri ateşe veriliyordu.

Şirazda İslam Mahkemesi eşcinsel ve fahişe olduğu gerekçesiyle dört kişiyi idam ediyordu. Benzer olay Tahranda da gerçekleşiyor, üç fahişe ve üç eşcinsel kurşuna diziliyordu.

Şimdi düşünüyorum da, insan zamanla her türlü aşağılanmaya alışıyor galiba. Hiçbirini görmüyorduk; basmakalıp analizlerimizin doğru olduğuna o kadar inanıyorduk ki!..

Oysa toplum hızla dincileştiriliyordu. Alınan her kararda Tamam bu sonuncusu diyorduk. Ama arkası hep geliyordu.

Kızların evlenme yaşı 18’den 13’e düşürüldü. Parfüm, ruj, saç boyası, mücevher gibi kadın malzemelerinin yurda girişi yasaklandı. Kadın çamaşırı satan mağazaların vitrinlerine sutyen, kombinezon vs. koymasına bile izin yoktu.
Kamu dairelerinde kadın memurlara tesettüre girme emri çıkarıldı.
Biz aydınlar hep aynı düşüncedeydik: Demokrasi ve özgürlüğe geçiş sancılarıydı bu tür vakalar! Abartmaya gerek yoktu.

REFERANDUM OYUNU!

Üç ay önce Humeyni, Paris’te komünistler de dâhil olmak üzere her görüşün rahatça örgütleneceği bir demokrasiden, özgürlükten bahsederken, şimdi tüm solcu, milliyetçi ve liberalleri İslam düşmanı ilan etmişti.

Mollaların en iyi siyasi stratejileriydi; işlerine gelmediği zaman hemen gündemi değiştiriyorlardı.

Referandum meselesini gündeme getirdiler. Halka soracaklardı: İslam Cumhuriyetini istiyor musunuz, istemiyor musunuz?

Kuşkusuz bu bir oyundu...

Yapılan propaganda belliydi; dediler ki: İslama evet mi, hayır mı diyorsunuz?
Biz bu oyunu biliyorduk ama şöyle düşünüyorduk: Önemli olan Cumhuriyettir; serbest seçimlerdir; demokratik haklardır; özgürlüklerdir. İslam Cumhuriyeti bunu sağlayacaksa neden karşı çıkalım?

Sonuçta, evet diyen 20 milyon, hayır diyen ise sadece 140 bindi.
Mollalar bu referandum sonucunu çok iyi kullandılar. Güya tüm ülke yaptıklarını onaylıyordu. Artık televizyondan sonra basın da ellerine geçmişti. Sanki tüm muhaliflerin sayısı 140 bin kişi gibi gösterdiler. Hâlbuki 20 milyon içinde bizim oyumuz da vardı. Ama artık bizim sesimizin çıkmasına izin verilmiyordu.

HALKI ANLAYAMADIK

MOLLALAR GÜÇLENDİKÇE SALDIRGANLAŞTILAR.

Örneğin, tirajı bir milyon olan liberal Ayendegan Gazetesini kapattırdılar. Sıra sonra Keyhan Gazetesine geldi; muhalif yazarların işten çıkarılmasını sağladılar.

Özgürlük, demokrasi ve bağımsızlık için ayaklanan halkın, bu kadar kısa sürede değişeceğini düşünememiştik.

Sanmıştık ki, mollaların gerici yasalarına/kurallarına halk karşı çıkacak. Hâlbuki tersi oldu; mollalar yasak, sansür getirdikçe arkalarından gidenlerin sayısı arttı.
Örtünmek moda oldu!

Tüm bunlara gelip geçici bir fırtına odiye bakmak ne büyük yanılgıydı.
Komünistlerden, solculardan, demokratlardan, milliyetçilerden sonra liberal İslamcılar da zamanla mollaların hedefi oldu.

Şah döneminden daha çok insan cezaevlerine konuldu; idam edildi.
Milyonlarca insan canını kurtarmak için yurtdışına kaçtı.

Kaçanlardan biri de bendim.

Elinize sağlık Ferhat bey,

farklı ve zor bir rotayı gezdiniz ve tecrübelerinizi paylaştınız. Yeni rotanızın zoru seven bir yapınız olduğu hissiyle HİNDİSTAN olması
dileklerimle, selamlar

Ynt: Karavan İle İran Ve Umman

güngör' Alıntı:
Elinize sağlık Ferhat bey,

farklı ve zor bir rotayı gezdiniz ve tecrübelerinizi paylaştınız. Yeni rotanızın zoru seven bir yapınız olduğu hissiyle HİNDİSTAN olması
dileklerimle, selamlar
Selamlar bizdende Güngör bey bu yaz sonu planladığım bir kaç rota var hayırlısı.
Seyahati bol ve sağlıklı günler dilerim.
Ferhat Yılmaz

Ferhat Bey, içimizde Iran fırtınaları hep kopuyor ama bir türlü gidemiyoruz. Bazargan sınır kapısında hem sizi iran plakasına zorladıklarını, hem girişte, hem de çıkışta dizel vergisi aldıklarını yazmıştınız. Yabancı forumlara bakıyorum. Yüksekova-Esendere ve Van Ozalp -Kapıköy sınırlarında hiç bir zorlamanın olmadığını yabancı forumlarda okuyorum. Siz şikayette bulunacağım demiştiniz. Bir şey çıktı mı?

Merhaba Bartek kardeş
Esendere kapısından irana giriş yapan iki Çekoslovak karavancıyla görüşmüştüm mazot rüşveti vermediklerini iran plakası'da takmamışlardı,fakat dubaide görüştüğüm Fransız karavancı bazargan gümrüğünde 350 Euro mazot rüşveti verdiğini söyledi.
Benim ödediğim mazot vergisi değildi rüşvet vermek zorunda kalmıştım girişte ve çıkışta,çıkışta karayolları nın ödemem için 773 euroluk verdiği belge için 400 dolar rüşvet ödemek zorunda kaldım,özellikle ödeme belgesi rakamlarını yüksek tutuyorlar rüşvet ödemek zorunda bırakılıyorsunuz.
iran konsolosluğuna bu konuda gönderdiğim mail maalesef ulaşmadı,konsolosluğada gitmedim.
irana gitmeyi düşünürseniz esendere gümrüğünü kullanın size urumiyede tanıştığım iyi derecede Türkçe bilen seccat isimli arkadaşın teli numarasını yazıyorum bir problem yaşarsanız bu arkadaş size yardımcı olur +989143479003 selamlar saygılar ,Ferhat yılmaz

arkadaşlar 2013 ekım veya kasım ayında veya arkdas bulabılrısem bu sıteden 2014 ocak ayına kadar beklıyebılrım sımdı benım bı seyhat cılgınlıgım var amacım hındıstana gıtmektı hep !! ve cok kısıtlı bır butce ayırdım 3 bin kadar amacım once kara ve demır yollarını kullanarak iran ordan pakıstan ordanda hındıstana ulaşmak !!
bırıncı sorunum yol arkadası arıyorum okadar yol tek basına cekılmez :( pasdaportumu cıkartıyorum bı yandan
sorularım cok var ıranla pakıstan su 2013 2014 donemlerınde nasıl karsık mı basıma ıs alırmıyım bıde vıze verırlermı verıyorlarsa nerden alabılırım !! cunku bı fırmayla turla gıtmek ıstemıyorum ozgurce dıledıgım kadar kalmak ıstrıyorum !!
bu kon ularda ıran veya pakıstandan vıze alanlar benımle ırtıbata gecebılırlermı
bıde rıca edıyorum yukarıda beşırttıgım tarıhlerde hındıstan gezı yapıcak arkdaslarda bana katılabılır !! tac mahal da foto cektıreceıgm cekıcek ınsan yok arkdas yok : D SIMDIDEN TESKEKUR EDIYORUM 0534 788 7667 ADIM BARBAROS .. YOLLAR BIZI NEREYE GOTURURSE

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri