Karavan İle İran Ve Umman

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan windyhill Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 265
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 111,824
itfaiyeci' Alıntı:
hoş geldiniz bizim için çok değerli bilgiler verdiniz bu sene yapmayı planladığım (hanım 4 çocuk honda hrv BENZİNLİ araçımla ) gezi için tavsiyelerinizi duymak isterdim teşekkürler
Teşekkürler itfaiyeci kardeş hoşbulduk ,mail adresim ferhatbademli@gmail.com sormak istediklerin varsa bana yaz selamlar

Etiketler
Selam arkadaşlar Alanyadan
İran,Birleşik arap emirlikleri,Umman seyahat yazılarımızı bu yazıyla noktalıyorum.
Seyahatimiz yaklaşık dört ay sürdü.
Toplam yaptığımız km gürbulak çıkış gürbulak giriş 10435 km iran 6500 km dubai 1235 km
umman 2700 km.
Bu seyahatin bizde bıraktığı iyi ve kötü anılar,iran bundan sonra sadece transit geçeceğim bir ülke oda mecbur kalırsam,iyi anılar halkın samimiyeti yaklaşımı yardım severliği kalıcı ve hatırlanacak dostlarımızın olması kolay mazot bulabildiğimiz anlar.
Kötü anılar,trafik rezaleti,yol setleri o kadar fazlaki bazen karavanın altı setlere deydi gerçekten insan yoruluyor,polis kontrol noktalarının çok fazla olması ve bu noktalarda
yolun gerçekten rezalete dönüşmesi,mazotsuz kalıp bir kamyoncudan bidonla mazot aldığımız an,benzin istasyonlarındaki bitmiyen mazot ve benzin almak için sıra bekliyen araçlar,benzin istasyon alanlarının kirliliği ve yerlere dökülen akaryakıtın verdiği rahatsızlık.
Aracınızın deposunu doldururken elleriniz ve ayaklarınızındaki mazot kokusu aracın içinede siniyor,deponuzu taşmadan doldurmak mümkün değil otomatik pompalarınn olmayışından.
Tuvaletlerin kirliliği ve rezaleti,bazı bölgelerdeki kara sinek bolluğu,bandar abbasın kirli ve nemli havası,bandar abbasta kokusu anlatılamayak kadar kesif olan balık pazarı,tarihi çok eski olan ülkede persopolisten isfahanda gördüğümüz köprü ali gapu sarayından başka tarihi eser ve yer görmememiz,kebap ve pilavdan gına geldiğimiz anlar çarşılarının ve pazarlarının düzensiz tıkış tıkiş olması ve kirliliği,bandar abbasta gördüğümüz bakkal dükkanı giriş kapısında başliyan kirliliğin ve ağır bir kokunun içeridede devam etmesi.
Ülke halkının mutlu olmadığını gördük ve kesinlikle bunları haketmediğini düşünüyorum.

Iran 012

Birleşik arap emirlilkleri
Adeta çölde yaratılan bir cennet özellikle dubai abu dhabi ve sharjah ,halkını izole etmiş
lüx araçlarında akşam üzeri alışveriş merkezlerinde sahillerde ve parklarda piknik yaparken görebiliyorsunuz çarşafın kadına yakıştığını bu ülkede gördük ülkemizdeki türbanın aksine,ülke zenginliğini halkına yansıtmış iranın aksine.
Yolları ve trafik mükemmel yayalara saygı ön planda avrupa ülkelerinde olduğu gibi şehir içi ve şehir dışı ulaşım mükemmel.
Özellikle dubaideki uzun cumaira sahil plajlarındaki rahatlık serbestlik temizlik güvenliğin en üst safhada olması duşların ve tuvaletlerin temizliğininin mükemmel olması.
İnsanına ve turiste hizmet ön planda sokak cadde ve plajlardaki soğuk su sebilleri bol miktarda.
Tabiiki eleştirelecek yerleride var bize göre yabancı çalışanların genelde yaşam koşulları zor ve kötü aldıkları maaşlar çok düşük,arapların ve yabancıların pahalı olmasına rağmen lüx restaurantların yanı sıra şehir merkezlerinde ve çalışanların bölgelerinde bulunan restaurant ve lokantalar bizim damak tadımıza hiç uygun değil.
İnternette sınıfta kalmışlar çok ilginç ve bu ülkeye hiç yakışmıyor çok pahalı 5 gb lık modem için 200 dolar fiyat çıkardılar ve artı oturma izni istediler vireles olan restaurant ve cafelerde her saat başı yeni şifre almak zorunda kalıyorsunuz.

Umman
Sakin güvenli güzel halkı samimi balığı bol hataylı restaurantçılar bol olduğu bir ülke.
ülkeye girişte sakinliği ve rahatlığı hissediyorsunuz,gümrük kapıları çok rahat işlemleriniz kısa sürede sonuçlanıyor.
Muscata kadar yolları ve temizlik çevrenin düzenli olması göze çarpıyor,Muscattan 200 km olan sur şehrine kadar aynı görünüm devam ediyor,denizi temiz fakat çekilme çok fazla olduğu için genelde zeminin kum olması nedeniyle bazı bölgelerde araçla sahile yaklaşmak mümkün değil.
Sur şehrinden sonra 400 km civarı olan masirah adasına kadar olan bölüm daha farklı bir görünüm sergiliyor asvalt yolların zayıf ve inceliği ön plana çıkıyor,çöl görümü olan bu bölgelerdeki yerleşim bölgelerinde insanların yaşam seviyelerinin düşüklüğü göze çarpıyor
Köyler son derece fakir ve bakımsız genelde insanlar balıkçılıkla geçimlerini sağlıyorlar.
Ülkenin muscattan sonraki bölümü dağlık ve çöl alanların çokluğu hafızamızda kaldı.
Muscata farklı yoldan döndük gördüğümüz arazi yapısı ve yerleşim bölgeleri yine aynı görünüm sergiliyordu.
Ülkenin genelinde tankerlerle içme ve kullanma suyunu taşıdıklarını gördük tüm yapıların üzerinde su depoları göze çarpmakta.
Taksiciliğin umman vatandaşlarından başka insanların yapmasının yasak olduğu resmi kurum ve kuruluşlarda genelde ummanlılar çalıştığı balıkçılığında ummanlılar için popüler bir iş olduğunu gördük.
Bu ülkede'de çalışan çok fazla yabancı işçi var ve bu işçilerin yaşam standartları oldukça düşük yaşadıkları yerlerin mezbeleliği ön plana çıkıyor.
Ummanlı resmi kurumlarda çalışan erkekler sarıkla kadınlar ise çarşafla çalışıyorlar.
Ülkeye özgü yerel kıyafetleri ise erkekler uzun entari ye benziyen genelde beyaz elbiseleri ve ummandan başka yerde görmediğimiz ummana özgü takkeleriyle kadınlar ise çarşafla günlük yaşamlarıyla devam etmekteler.
Kendilerine özgü yemek kültürleri hiç yok genelde yabancıların çalıştırdığı restaurantlar bol miktarda paralarının kıymetli ve kuruşlarının işe yaradığı pekte ucuz olmıyan bir ülke.

Abi hoş geldiniz memlekete.Valla inanılmaz bir macera yaşamışsınız rüşvetleri okudukça sanki ben vermiş gibi canım sıkıldı.Yeni macera nereye abicim?

Goldwingerr' Alıntı:
Abi hoş geldiniz memlekete.Valla inanılmaz bir macera yaşamışsınız rüşvetleri okudukça sanki ben vermiş gibi canım sıkıldı.Yeni macera nereye abicim?
Sağ ol hoş bulduk Burak kardeşim,iran maalesef çözülmez muamma 2013 sonu fas veya hindistan kısmetse, selamlar antalyadan

Öncelikle memlekete hoş geldiniz diyorum.Pek çok sıkıntının üstesinden gelerek bu seyahati kazasız belasız gerçekleştirmişsiniz.Tebrikler. İranla ilgili düşüncelerinize ben de katılmaktayım. 2004 yılında benimde kısa bir süre İran tecrübem olmuştu.Türkmenistandan girip Gürbulak'tan çıkmıştım.Otobüsle seyahat etmiştim.İran o yıllarda Türklerden vize istemiyordu.Sanırım Suriye meselesinden ötürü politikalarını değiştirdiler.Bizim yurtdışındaki temsilciliklerimizin tutumundan memnun kalan normal bir vatandaş pek duymadım, ama, büyük bir işadamıysanız, o zaman değişiyor.Bu nedenle, bu konuda yol almamız gereken çok mesafe var maalesef.Doğu Ülkeleri(Biz de dahil) genellikle benzer özelliklere sahip. Yeni rotanızda başarılar diliyorum.Saygılar.Ergun.

Vladinka' Alıntı:
Öncelikle memlekete hoş geldiniz diyorum.Pek çok sıkıntının üstesinden gelerek bu seyahati kazasız belasız gerçekleştirmişsiniz.Tebrikler. İranla ilgili düşüncelerinize ben de katılmaktayım. 2004 yılında benimde kısa bir süre İran tecrübem olmuştu.Türkmenistandan girip Gürbulak'tan çıkmıştım.Otobüsle seyahat etmiştim.İran o yıllarda Türklerden vize istemiyordu.Sanırım Suriye meselesinden ötürü politikalarını değiştirdiler.Bizim yurtdışındaki temsilciliklerimizin tutumundan memnun kalan normal bir vatandaş pek duymadım, ama, büyük bir işadamıysanız, o zaman değişiyor.Bu nedenle, bu konuda yol almamız gereken çok mesafe var maalesef.Doğu Ülkeleri(Biz de dahil) genellikle benzer özelliklere sahip. Yeni rotanızda başarılar diliyorum.Saygılar.Ergun.
Çok teşekkür ederiz Ergun bey hoş bulduk,yaşadığımız sorunlar bazen herçekten insanı bezdiriyor yurt dışı temsilciliklerimiz ise hepsi ayrı bir alem maalesef,selamlar saygılar Ferhat Yılmaz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR