Karavan İle İran Ve Umman

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan windyhill Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 265
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 111,914
iran foto

Kermanah fotoraflar 039

Etiketler

O geceyi bazarganda gümrüğe yakın bir yerde geçirdik beş mart sabahı gümrüğe girdik girişte karayolları görevlisi bizi evrak yaptırmamız için karayolları binasına yönlendirdi.
Girişte karşımıza çıkan aracımızın mazotlu olduğu için 270 euro rüşvet vermek zorunda kaldığımız yol parası yine karşımıza çıktı iran bandar abbas gümrük çıkışında ve dubai dönüşünde hiç konusu olmıyan ve sorun yaşamadığımız bu konu burada bize tekrar sorun yaşattı 773 euro yol parası ödememizi istediler ödeme makbuzunu bize verdiler ben bu parayı ödiyemeyeceğimi belirttim iran gümrüklerinde uygulamaların neden farklı olduğunu öğrenmek istedim verdikleri cevap ise bu parayı ödememiz gerektiğini söylediler.
Ben gümrük müdürüyle bu konuyu görüşmek istediğimi belirttim giderken ödediğimiz rüşveti ve avrupa ülkelerinden gelen karavancıların yol parası ödemeden irandan nasıl geçebildiklerini müdüre anlatıp kabul etmezse parayı ödeyip geçmekten başka çarem yoktu tabiiki müdürle görüştürmediler o geceyide gümrükte geçirmek zorunda kaldık
hava çok soğuk kar yağışlı ve artı vebostomuzda arıza yaptığı için durumumuzu belirtip bazargana otele gittik.

Dün sabah gümrüğe gittiğimizde ödemeyle ilgili hiç taviz vermiyen görevli farklı bir davranış içinde olduğunu farkedince 400 dolar para ödiyebileceğimi belirttim birgün evvel irandaki arkadaşlarla bu konu ile ilgili telefon görüşmelerimdende rahatsız olmuştu. Maalesef iran çıkışındada 400 dolar rüşvet ödemek zorunda kaldım.
Lanet olsun diyerek irandan çıkış yaptım.
İrana gelicek ve irandan transit geçecek arkadaşlara tavsiyem kesinlikle bazargan gümrük kapısını kullanmamalarını tavsiye ediyorum bu kapıda resmen kumpas kurmuşlar yol rüşveti vermeden geçebilmek mümkün değil.
Bu ülkenin adınıda iran islam cumhuriyeti koymuşlar ve bu ülkede at iziyle it izi resmen birbirine karışmış.

Akdeniz45' Alıntı:
Sabır ve azminize hayran kalmamak elde değil. Iran´da karşılaştıklarızın benzerlerini Almanca Iran gezi anılarında da okudum. Kültürüyle, tarihiyle ve yeraltı/yerüstü zenginlileriyle hemen her ülkeyle yarış edebilecek bu ülke neden dünyaya kapılarını açmaktan çekiniyor? Ülke insanlarının dünyayla tanışıp kucaklaşmasından korkan bu zihniyeti anlamak zor.
Geziniz hem ilginç hem de düşündürücü taraflarıyla bana bir çok yeni bilgiler kazandırdı.

Teşekkürler.
Mollalar ülke yöetiminde olduğu sürece ülke insanlarının dünya ile tanışıp kucaklaşmalarının mümkün olmadığını gördük yer altı ve yer üstü zenginliklerini ülke insanlarının refahı için hiç bir zaman kullanmayı düşünmediklerinide bu ülkeyi gezdiğiniz zaman görüyorsunuz.
Gümrüktek karşılaştığım şah zamanından beri bu ülkeye çalışan tır şoforü bir arkadaşın anlattıkları herşeyi özetliyordu.
Şah zamanında iran Türkiyeden on sene ilerideydi şu anda ise Türkiyeden yüz sene geride olduğunu söyledi.
saygılar

windyhill' Alıntı:
Girişte karşımıza çıkan aracımızın mazotlu olduğu için 270 euro rüşvet vermek zorunda kaldığımız .... 773 euro yol parası ödememizi istediler .....Maalesef iran çıkışındada 400 dolar rüşvet ödemek zorunda kaldım.
Lanet olsun diyerek irandan çıkış yaptım.
İrana gelicek ve irandan transit geçecek arkadaşlara tavsiyem kesinlikle bazargan gümrük kapısını kullanmamalarını tavsiye ediyorum bu kapıda resmen kumpas kurmuşlar yol rüşveti vermeden geçebilmek mümkün değil.
O kapıdan geri dönüp ben birkaç gün daha kalacağım deyip başka kapıya yönelme şansı varmıydı acaba? Güneyde Kapıköy ve Esendere gümrük kapıları da görülüyor.

Bu rüşvetler, gümrük geçiş sorunları, yapsakmı diye düşündüğümüz doğu gezi planlarını alt üst ediyor. Doğunun gizemli coğrafyası çok ilgi çekici ama bu bürokratik engeller, rüşvet çarkları, karavancıları yurt dışı dendiğinde hep Avrupaya doğru yönlendiriyor. Şimdilik Gürcistan doğudaki en iyi seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Sizin yaşadıklarınızdan sonra İran'a doğru girmek yerine Gürcistan-Rusya yapmak çok daha iyi gibi duruyor. :-\

fsirin' Alıntı:
O kapıdan geri dönüp ben birkaç gün daha kalacağım deyip başka kapıya yönelme şansı varmıydı acaba? Güneyde Kapıköy ve Esendere gümrük kapıları da görülüyor.

Bu rüşvetler, gümrük geçiş sorunları, yapsakmı diye düşündüğümüz doğu gezi planlarını alt üst ediyor. Doğunun gizemli coğrafyası çok ilgi çekici ama bu bürokratik engeller, rüşvet çarkları, karavancıları yurt dışı dendiğinde hep Avrupaya doğru yönlendiriyor. Şimdilik Gürcistan doğudaki en iyi seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Sizin yaşadıklarınızdan sonra İran'a doğru girmek yerine Gürcistan-Rusya yapmak çok daha iyi gibi duruyor. :-\
Gümrük sahasından geri dönme şansımız maalesef yoktu,diğer gümrüklerde bu sorunların belki yaşanmıyacağını düşünüyorum,fakat bu sorunları yaşadığımız zaman urumiyedeki arkadaşı telefonla aradım araştırıp bize verdiği bilgi ise 400 dolara kadar yol parası alınabildiğini söyledi.
Çek karavancılar van kapısından geçip yol parası ödemediklerini belirttiler yani gerçekten bir muamma.
selamlar

Türkiye'ye hoşgeldiniz. sayenizde masal gibi bir gezi yazısı okumuş oldum. İran değil ama umman ve diğer yerleri anlattıklarınızdan çok beğendim. bu gezinizi bizlerle paylaştığınız için nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. tekrar hoşgeldiniz.

wankel' Alıntı:
Türkiye'ye hoşgeldiniz. sayenizde masal gibi bir gezi yazısı okumuş oldum. İran değil ama umman ve diğer yerleri anlattıklarınızdan çok beğendim. bu gezinizi bizlerle paylaştığınız için nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. tekrar hoşgeldiniz.
Teşekkür ederiz hoşbulduk saygılar.

türkiye'ye sağ salim dönmenize çok sevindim. hoşgeldiniz.
yaptığım her gezinin sonunda o gezinin rengini ve şeklini belirleyen bazı unsurlar kalır aklımda. keyif ve heyecan dolu bu gezinizde benim en çok dikkatimi çeken şey sınır geçişlerinizde yaşadığınız tuhaf uygulamalar ve ağır bürokratik engeller oldu. azminize ve kararlılığınıza hayran olmamak mümkün değil. sıradışı bir seyahat gerçekleştirmiş olmanız bence takdire değer. gezi yazınızı okumadan önce planlarımın arasında iran vardı. çünkü daha uzun vadede iran ve pakistan üzerinden vietnam ve uzak doğu gezisi yapmayı planlıyorum. sınır geçişlerinde yaşadıklarınız benim gibi insanlara iyi bir tecrübe oldu. bir kez daha gözden geçirmem gerekecek demek ki.
tekrar hoşgeldiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.