Karavan İle İran Ve Umman

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan windyhill Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 265
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 111,917

Etiketler
Merhaba
Suudi arabistan vizesini araştırmanızda yarar var,karayolu ile uzun süreli değilde yetmiş iki saat transit vize verildiğini öğrendim,fakat karavanla dubai ve umman kadar rahat seyahat ve konaklama imkanı olabilirmi bilemiyorum.
saygılar ferhat yılmaz

Selam arkadaşlar ummandan
Bugün bu ülkedeki on yedinci günümüz
Muscattan otobandan gelindiği zaman iki yüz km olan sahil yolundan 250 km olan Sur şehrinde sahil yolundan geçerken tesadüfen gördüğümüz Türk restaurantının parkında ikinci günümüz ,yerel saat 12,15 hava oldukça sıcak karavandaki termometre şu anda 30 derece gösteriyor deniz temiz ve harika sağ olsun restaurantı çalıştıran hataylı arkadaşlar her konuda yakınlık gösterdiler.
Muscattan çıktıktan sonra genelde sahil yolundan geldik yollar güzel ve bakımlı trafik yoğunluğu yok güvenli bir ülke sahilde kalmak ve denize girmek için müsait yerler çok fazla, balık bol oltayla ve zıpkınla balık avlama merakı olan arkadaşlar için çok uygun yerler var.
Mazot fiyatı 0.146 kuruşların işe yaradığı bir ülke et fiyatı 2.50 riyal sebze fiyatları da ucuz
İnsanları genelde her konuda yardımcı ve hal hatır sorup selam vermeden geçmiyorlar ülkenin her yerinde bu olay insanın gerçekten ilgisini çekiyor şu ana kadar hiç bir ters olay ve durum yaşamadık.
Su olayı biraz sıkıntılı gibi geldi genelde evlerin üzerinde su depoları göze çarpıyor ve tankerlerle bu depoları dolduruyorlar,biz tesadüfen köyün birinde bulduğumuz çeşmeden depoyu doldurduktan sonra bir daha hiç çeşmeye rastlıyamadık otobanda benzinlikte içme suyu temin ettikleri sebilden yetecek kadar depomuza su temin edebildik.
Şu andada kaldığımız restauranttan su depomuzu doldurduk.
Yemen gezisini gelecek seneki seyahate bırakıp biraz daha devam ettikten sonra geri döneceğiz.
Selamlar saygılar ferhat yılmaz ,mirsat taner

Selam arkadaşlar
Sur şehrinden yola devam ettik yola geç çıktığımız ve programımız olmadığı için 150 veya iki yüz km yol aldık geceyi geçirmek için kaldığımız şehir yakınındaki park yerinde yanımıza gelen ummanlılarla muhabbet esnasında masirah adasının ismi geçti çok güzel ve ummanın en büyük adası olduğundan bahsettiler ve bizi evlerinde misafir etmek istediler.
Nazik davetlerine teşekkür ettik, sabah masirah adasına gitmeye karar verdik.
Kaldığımız yerden iki yüz km civarı olan motorların adaya araç ve yolcu taşıdığı iskeleye öğleden sonra geldik.
İki yüz km boyunca görülecek ve dikkatimizi çeken hiç bir şey olmadı sayılır,müsait bir yerde denize girebildik çünki denizle yolun arasındaki kumsal aslında çöl arazisi diyebiliriz karavanla aşıp sahile girmek mümkün değildi bu bölgeler genelde bu yapıya sahip.
Umman sınırından girdiğimiz zamanki izlenimlerimiz(sohar.muscat,sur)şehrinden sonra buralarda farklı hale geldi, yerleşim bölgeleri bakımsız bazı köyler bir kaç evden ibaret evlerde ev olsa külübeden farklı değiller çok yorgun görünüm sergiliyorlardı.
Sahillerdeki balıkçı motorlarını görmesek buralarda yaşıyan insanların olduğunu düşünemezdik.
Masirah adasına motor yolculuğu bir buçuk saat sürdü iskeleye gelip motora bineceğimiz zaman geçiş ücretini sorduğumuz görevli hintli (aslında bunlara hindi demeye başladık hindistana gitmemize gerek kalmadı bu ülkede heryerde bunlar) bize otuz riyal olduğunu belirtti, 20 riyalimiz olduğunu söylediğimiz zaman tamam dedi tabiiki bu olay bize garip geldi ama bu konuda hiçbir bilgimiz yoktu motora bindiğimizde binek araba ve jipleri beş riyale taşıdıklarını öğrendik.
Hindiler her konuda kendilerini bu ülkede aşmışlar ama ayda 60 riyale çalışanlarıda çok fazla bize rastlıyan uyanık hindilerdendi.
Masirah adası hiçbir özelliği olmıyan tabiiki bu bizim görüşümüz,motorda muhabbet ettiğimiz ummanlılardan bu adaya tatile gidenler vardı.
Ada normal bir yerleşim bölgesi ve bir kaç küçük yerleşim bölgelerinden ibaret çepe çevre turladığımızda 148 km olan bir yer,deniz çok çekildiği için sahil genelde kum ve çöl yapısı olduğundan her yerde denize girmek zor fakat deniz çok temiz ve balık çok bol balıkçılığa merakı olan karavancı arkadaşlar için güzel bir ada.
Müsait bir kaç yer bulup denize girdik ve ikinci gün adadan geri döndük giderken ödeğimiz 20 riyal olan motor ücretini dönüşte 12 riyal ödedik.
Ada dönüşü daha aşağılara inmeye gerek görmeyip muscat istikametine devam ettik 270 km civarı yol yaptık tesadüfen sinaw şehri girişinde gördüğümüz turkish restaurant yazan hataylı arkadaşların yanında bu geceyi geçirip yarın muscata doğru devam edeceğiz.
Sağ olsun restaurantçı arkadaşlar yakınlık gösterdiler bu gecede onların misafiri olduk.
Saygılar selamlar

Selam arkadaşlar Muscattan
Dün muscata geldik birleşik arap emirlikleri vizesi alıp bir süre dubai ve diğer şehirlerde kalıp İran üzeri Türkiyeye dönüş yapmak için.
Bu sabah vize için birleşik arap emirlikleri konsolosluğuna gittik ne gariptirki konsolosluktaki görevli sadece diplomatik pasaportlara vize verdiklerini turist vizesi vermediklerini belirtti.
Nasıl ve nereden vize alabileceğimizi sorduğumuzda dubaiden beş yıldızlı bir otelden check in yaptırıp o otelin bize vize gönderebileceğini belirtti,dubaide görüştüğümüz fransız karavancı emaret giriş gümrüğünden vize aldığını söylemişti bunu konuyu görevliye belirttik gümrük kapısından da vize alamayacağımızı söyledi.
Tabiiki yapacak birşey yoktu, dubai vizesini İran bandar abbasta turizm acentasından temin ettiğimiz gibi buradada o şekilde halletmeyi düşündük fakat bugün muscatta birçok turizm acentasına uğramamıza rağmen maalesef başarılı olamadık acentalar vize almadıklarını belirttiler.
Hayırlısı deyip yarını bekliyoruz,öğleden sonra heryer kapandığı için maalesef bugün yapacak birşey kalmadı,yarın türkiye konsolosluğuna uğrayıp vize konusunu nasıl çözebileceğimizi öğreneceğiz konsolosluklarımız hakkındaki negatif düşüncelerim belki yarın positive dönüşecek hayırlısı.
saygılar

halilo11' Alıntı:
geziniz çok güzel ilgiyle izliyorum teşekkürler, bende birgün medine ve mekke ye karavnımla gitmek istiyorum acaba zor olurmu?

saygılar Halil Buruk
Selam muscattan halil kardeş
Bu sabah birleşik arap emirliklerinin yanındaki suudi arabistan konsolosluğuna gittim hem sizi bu konuda aydınlatmak hemde vize alabilirsem suudiye geçerim diye düşündüm.
Turist vizesi vermediklerini sadece umre ve suudi vatandaşı veya şirketinin davetiyesiyle vize verdiklerini belittiler.
saygılar

Merhaba, öncelikle gezi izlenimleriniz ve paylaştığınız fotoğraflarınız için çok teşekkürler.

Bir arkadaşın dediği gibi; pek denenmemiş ve sanırım ilk kez yapılan bir gezi. Bu nedenle sizi kutluyorum.

Sizin rotanızı düşünen gezginlere, görmüş yaşamış biri olarak paylaştıklarınız yol gösterici olacaktır diye

düşünüyorum.
İzmir'den selamlar, sevgiler.

windyhill' Alıntı:
Selam muscattan halil kardeş
Bu sabah birleşik arap emirliklerinin yanındaki suudi arabistan konsolosluğuna gittim hem sizi bu konuda aydınlatmak hemde vize alabilirsem suudiye geçerim diye düşündüm.
Turist vizesi vermediklerini sadece umre ve suudi vatandaşı veya şirketinin davetiyesiyle vize verdiklerini belittiler.
saygılar

bilgi için çok teşekkür ederim, izlemeye devam

derindeniz1' Alıntı:
Merhaba, öncelikle gezi izlenimleriniz ve paylaştığınız fotoğraflarınız için çok teşekkürler.

Bir arkadaşın dediği gibi; pek denenmemiş ve sanırım ilk kez yapılan bir gezi. Bu nedenle sizi kutluyorum.

Sizin rotanızı düşünen gezginlere, görmüş yaşamış biri olarak paylaştıklarınız yol gösterici olacaktır diye

düşünüyorum.
İzmir'den selamlar, sevgiler.
Bizdende selam ve saygılar muscattan

Selam arkadaşlar Muscattan
Dört şubat pazar günü sabah konsoloslumuza gittik durumumuzu izah ettik bize nasıl yardımcı olabileceklerini sorduk.
Görevli arkadaş bu konuda bize yardımcı olamayacaklarını belirtti Ummanda dubai vizesini yalnızca oturumu olanların alabildiğini,kendilerine gelen misafirlerine dahi bu vizeyi alamadıklarından bahsetti.
Biz irandan turizm acentası vasıtasıyla vizeyi aynı gün aldığımızdan bahsedince lütfedip Musacatın öbür ucundaki seep bölgesideki türk arakadaşların çalıştırdığı bir turizm acentasına yönlendirdi.
Bu acentayı zor olsada bulabildik oradaki arkadaşa durumu izah ettik cevap ise aynıydı bu konuda birşey yapamayacaklarını belirttiler kendilerinin sadece ummandan türkiyeye turist gönderdiklerinden bahsettiler ve onlarda bizi dubai'yle çalışan umman turizm acentasına yönlendirdiler oda şehirin farklı bölgesinde olan bir yerdi,bir süre dolaşmamıza rağmen bu acentayı bulamayınca bir taksi tuttuk acenta telefonunu taksiciye verip arattırmamıza rağmen taksici bizi farklı bir bölgeye götürdü,tasici birkaç kişiye sorduktan sonra bizden özür dileyip ayrıldı acentayı yine bulamamıştık.
bulmaktan başka çaremiz yoktu tekrar birkaç kişiye daha sorduk bir saate yakın dolaştıktan sonra acentayı bulabildik nihayet.

Acenta profosyonel bir acentaydı görevliye durumumuzu izah ettikten sonra birkaç telefon görüşmesi yaptı biz artık olumlu diye düşünürken aldığımız cevap olumsuzdu görüştüğü yerin alacağımız vizeye kefil olmak için kişi başı 750 umman riyalı depozit istediğini belirtti.
(7125 tl iki kişi için)bu paraya rağmen kefillik için garantör olmak istemediklerini belirttiler.
Vizeyi sadece emarets hava yollarından alabileceğimizi söylediler.
Verdikleri adres maalesef muscatın öbür ucundaydı takriben 20 veya 25 km civarıydı tabii biz yine umutlandık bir süre aradıktan sonra emarets hava yollarını bulduk burayada durumuzu izah ettik karavanla geldiğimizi belirtip karayolundan geri dönmek için vizeye ihtiyacımız olduğunu söyledik,iki görevli aralarında konuşup maalesef bize vize alamayacaklarını belirttiler, sadece havayolu ile gidenlere vize alabildiklerini söylediler vize umudumuz yine tükenmişti.
Gün yine bitti yapabileceğimiz birşey kalmayınca yine şehirin öbür ucundaki Türk arkadaşların çalıştırdığı turizm acentasına gidip bandar abbasdan sharjaha geldiğimiz gemi acentasını aratıp onlardan bu konuda yardım istemeyi o da olmazsa karavanı burada bırakıp uçakla türkiyeye dönüp dubai vizesini alıp tekrar muscata gelip karavanı almayı düşündüm.
Akşam saat beşten sonra acentaya gelen turizmci arkadaşa bu konuyu bahsettik ve gemi acentasına telefon etmesini rica ettik biraz nazlanmasına rağmen sağ olsun aradı fakat karşı taraf cevap vermedi yine vize umudumuz tükendi.

Gece turizm acentasının olduğu bölgede kaldık vize umudumuz bitmişti,sabah karavanı bırakıp vize için türkiyeye dönmeyi düşünürken iran bandar abbasdaki arkadaşımıza bu konuyla ilgili mail gönderdik arkadaşımız sabah araştıracağını bildirdi.
Fakat irandan alınan vizeyle ummandan emaretes'e giriş yapıp yapamayacağımız hakkında yine tedirgindik sabah son olarak yine konsolosluğumuza gitmeye karar verdik.
Gün gerçekten bizim için çok yorucu geçmişti bu umutla uyuyabildik ,sabah şehirin diğer ucunda olan konsolosluğa geldik, görevliye sorunlarımızı anlattık bu görevli daha evvel görüştüğümüz kişi değildi baştan yapabilecekleri birşey olmadığını söylemesine rağmen içeriden türkçe bilmiyen başka bir görevliyi çağırdı sorunumuzu bu arkadaşa anlattıktan sonra içeriden başka bir görevli geldi türkçe bilen bu görevliye tekrar sorunlarımızı anlattık ve irandan aldığımız eski emarets vizesi olan evrağı gösterdik.
Fakat vize olan bu evrağı ilk gün konuştuğumuz görevliyede göstermiştik vize umudumuz yine yoktu.
Sağ olsun bu arkadaş emarets konsolosluğunu aradı cevap yine aynıydı sadece diplomatik pasaportlara vize verebildiklerini söylemişler.
Konsolosluğa işlerini görmek için gelen bir arkadaşın e vizeyle bu işi çözebileceğimizi söyleyince görevli arkadaşa bunu ilettik tekrar İrandan vize alabilirsek ummandan emaretes'e geçip geçemiyeceğimizi sorduk görevli arkadaşda bir kaç yeri aradıktan sonra nereden alındığının önemli olmadığını böyle bir vizeyle geçebileceğimizi söyledi.
Bu bilgiyi konsoloslukta ilk görüştüğümüz arkadaşın vermesi gerektiğini düşünüyoruz maalesef bu bilgiyi konsolosluğa gelen bir vatandaşımızdan edindik, neden bu işlere vakıf olmıyan insanların konsolosluklarda görev yaptığını anlıyamadık gerçekten çok ilginç.
Bu seyahatte iranda bizim için bu vizeyi alıp parasını ödeyecek arkadaşımızın olması çok büyük şanstı çünki ummandan irana para transferi ayrı bir sıkıntı ve turizm acentasıyla bu konu nasıl çözülebilirdi bilemiyorum.
Bu seyahat esnasında bandar abbasda tanıdığımız arkadaşlarla dostluğumuzun geçici değil kalıcı bir dostluk olduğunu gördük ve yaşadık gerçekten iran insanları dost insanlar.
Bugün e vize mailimiz gelecek ve mutlu son.
Muscattan selamlar saygılar ferhat yılmaz mirsat taner

sınırları cetvel ile ingiltere ve amerika tarafından çizilmiş petro-dolar hükümdarlıklarının hüküm sürdüğü coğrafyaya yaptığınız cesur gezinizin önünde saygıyla eğiliyorum. umuyorum ki ülkemize sağ salim dönersiniz ve edindiğiniz ve sayenizde edindiğimiz bu tecrübeleri uzun uzun tahlil edebiliriz. emperyalizmin petrol-dolar ve din üçgeninde toplumları nasıl köleleştirdiğinin, petrol karası kan ve gözyaşı ile nasıl belli bölgelerin gezilmeye bile değmeyeceği algısının yaratıldığının, güneş sarısı shell ve alaska yeşili bp nin nasıl devletleştiğinin tartışmasını da. kutsal saydığımız topraklara girebilmek için umre ve hac şirketlerine tomar dolusu dolar vermemiz gerektiğine de öyle güzel değinmişsiniz ki. umarım ülkeye sağ salim dönersiniz. ilgiyle takip ediyorum. saygılar.

windyhill' Alıntı:
Gece turizm acentasının olduğu bölgede kaldık vize umudumuz bitmişti,sabah karavanı bırakıp vize için türkiyeye dönmeyi düşünürken iran bandar abbasdaki arkadaşımıza bu konuyla ilgili mail gönderdik arkadaşımız sabah araştıracağını bildirdi.
Fakat irandan alınan vizeyle ummandan emaretes'e giriş yapıp yapamayacağımız hakkında yine tedirgindik sabah son olarak yine konsolosluğumuza gitmeye karar verdik.
Gün gerçekten bizim için çok yorucu geçmişti bu umutla uyuyabildik ,sabah şehirin diğer ucunda olan konsolosluğa geldik, görevliye sorunlarımızı anlattık bu görevli daha evvel görüştüğümüz kişi değildi baştan yapabilecekleri birşey olmadığını söylemesine rağmen içeriden türkçe bilmiyen başka bir görevliyi çağırdı sorunumuzu bu arkadaşa anlattıktan sonra içeriden başka bir görevli geldi türkçe bilen bu görevliye tekrar sorunlarımızı anlattık ve irandan aldığımız eski emarets vizesi olan evrağı gösterdik.
Fakat vize olan bu evrağı ilk gün konuştuğumuz görevliyede göstermiştik vize umudumuz yine yoktu.
Sağ olsun bu arkadaş emarets konsolosluğunu aradı cevap yine aynıydı sadece diplomatik pasaportlara vize verebildiklerini söylemişler.
Konsolosluğa işlerini görmek için gelen bir arkadaşın e vizeyle bu işi çözebileceğimizi söyleyince görevli arkadaşa bunu ilettik tekrar İrandan vize alabilirsek ummandan emaretes'e geçip geçemiyeceğimizi sorduk görevli arkadaşda bir kaç yeri aradıktan sonra nereden alındığının önemli olmadığını böyle bir vizeyle geçebileceğimizi söyledi.
Bu bilgiyi konsoloslukta ilk görüştüğümüz arkadaşın vermesi gerektiğini düşünüyoruz maalesef bu bilgiyi konsolosluğa gelen bir vatandaşımızdan edindik, neden bu işlere vakıf olmıyan insanların konsolosluklarda görev yaptığını anlıyamadık gerçekten çok ilginç.
Bu seyahatte iranda bizim için bu vizeyi alıp parasını ödeyecek arkadaşımızın olması çok büyük şanstı çünki ummandan irana para transferi ayrı bir sıkıntı ve turizm acentasıyla bu konu nasıl çözülebilirdi bilemiyorum.
Bu seyahat esnasında bandar abbasda tanıdığımız arkadaşlarla dostluğumuzun geçici değil kalıcı bir dostluk olduğunu gördük ve yaşadık gerçekten iran insanları dost insanlar.
Bugün e vize mailimiz gelecek ve mutlu son.
Muscattan selamlar saygılar ferhat yılmaz mirsat taner

hikayenizi üzgün bir şekilde okudum neden bu anlamayan kişileri konsolosluklarda çaliştırıyorlar? medine yolculuğu benim için de çok zor görünüyor size kolay gelsin selamlar takip

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri