Karavan İle İran Ve Umman

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan windyhill Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 265
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 111,932

windyhill

herkese merhaba
Yer
bursa
Merhaba seyahatsever arkadaşlar gürbulaktan
Bu seyahate çıkarken hedefi umman olarak düşündüm seyahati seven bir arkadaşımla yola çıktım,irana daha evvel üç defa gitmiştim.
Fakat karavanla bu rotaya ilk seyahatim,internetten vizeleri araştırdım umman vizesi gümrük kapısından alınabiliyor görmediğim ve gezmediğim bir ülke herzaman beni çekmiştir,havaların soğumasıda bu rotayı seçmemde etken oldu,iranın umman denizi civarı ve umman kışın sıcak olan yerler en azından mart ayına kadar buralarda seyahat etmek ve kışı bu bölgede geçirmek istedim daha evvel tahrana kadar gelmiştim.
Avrupa çıkışlarında kalkan triptik maalesef bu gümrükte uygulanıyor 140 tl triptik ücreti artı 200 dolar ptt'ye teminat yatırıp dekontunu turinge ibraz edip triptiği aldım.
işlemleri yaptırıp iran tarafına geçtim, gümrükte bu işleri takip eden türkçe bilen iranlı bir arkadaş yardımcı oldu işlemlerimizi yaptırırken karavanın üzerindeki kapalı durumdaki çanak anteni polisin görmesiyle polisten giriş almamıza rağmen irana girişimiz mümkün olmadı türkiyeye geri dönmek zorunda kaldık şu an gümrük dışında parktayız varın çanak anteni söküp tekrar irana geçeceğiz ,iran seyahatimiz işkenceye dönüşmezse hedefimiz olan ummana varmayı düşünüyoruz,daha evvel bu seyahati gerçekleştiren arkadaşlarında önerilerini bekliyorum saygılar,ferhat yılmaz

Etiketler

Sayın Ferhat YILMAZ bey hayırlı yolculuklar.Tatilinizin sorunsuz ve güzel geçmesini temenni ediyorum.Bu geziniz çok ilgimi çekti ve doığuya gezi bence daha gizemli.Paylaşımlarınızı takip ediyorum.SEVGİ ve SAYGILAR.

Ferhat bey sizden sıra dışı rotaları izlemeye alışacağız sanırım. İran ve Umman'dan iyi haberlerinizi ve gezi detaylarınızı
bekliyor olacağız. Siz ve arkadaşınıza selamlar.

metin0035' Alıntı:
Sayın Ferhat YILMAZ bey hayırlı yolculuklar.Tatilinizin sorunsuz ve güzel geçmesini temenni ediyorum.Bu geziniz çok ilgimi çekti ve doığuya gezi bence daha gizemli.Paylaşımlarınızı takip ediyorum.SEVGİ ve SAYGILAR.
Temennileriniz için çok teşekkürler saygılar, tebrizden selamlar

güngör' Alıntı:
Ferhat bey sizden sıra dışı rotaları izlemeye alışacağız sanırım. İran ve Umman'dan iyi haberlerinizi ve gezi detaylarınızı
bekliyor olacağız. Siz ve arkadaşınıza selamlar.
Selamlar tebrizden güngör bey ,internet burada sıkıntılı yazı ve fotoğrafları eklemeye çalışacağım saygılar.

Ferhat bey bir çoğumuzun aklından geçmeyecek otantik bir rota seçmişsiniz. Uzun yıllardır karavan forumlarında böyle bir rotaya rastladığımı hatırlamıyorum. Bizim için bir bilinmeyen olan bu bölgeyi paylaşımlarınızla tanıtacağınızı umuyorum. Yolunuz açık olsun :smiley:

Selam arkadaşlar Tebrizden
Gümrükte yine sıkıntılar yaşadık bunların detaylarını daha sonra yazmak istiyorum gece bazargana geçtik ve mazotu doldurduk( 74 litre mazota 27 bin tümen ödedik karşılığı(sadece 9.5 dolar)dokuzbuçuk dolar)iran vatandaşının aynı litredeki mazota ödediği para dört dolar civarı,ülkemizi yönetenlenlerin vatandaşını ne kadar çok düşündüklerini burada daha iyi anladık. geceyi orada geçirdikten sonra dün akşam 180 km civarı olan hoy şehrine geldik buraya gelmemizin amacı iran plakası almak içindi, yabancı plakalı araçların İranda on günden fazla kaldığı zaman, hergün için 40 dolar ceza ödeme zorunluluğu var.
Plaka işlemlerimiz öğleye doğru bitti ve iran plakasını taktık,azeri bir taksici ile şehir merkezinde olan bankaya plaka için para yatırdık sağ olsun bize bu konuda yardımcı oldu çünki aynı gün bu işlemleri bitirme şansımız yoktu,insanlar gerçekten bize çok sıcak davrandılar kahvaltı için evlerine davet ettiler konukları olmamızı istediler.
Bugün akşam üzeri 170 km olan tebrize geldik,trafik yoğunluğu fazlaydı sağ olsun burada şehir merkezini sorduğumuz arkadaş bize yardımcı oldu arabasıyla bizi şehir merkezine getirdi merkeze yakın yol kenarında park ettik yakınımızda olan bir esnaftan olduğumuz yerin adresini rica edip yazdırdık ve şehiri dolaşmaya çıktık tabiiki arabayı bıraktığımız yeri bulma şansımız olmadı adresi yazdırmamız çok işimize yaradı taksi ile karavana geldik ödediğimiz para ise birbuçuk dolar.
şehir muharrem ayı matemi dolayısıyla hayli yoğun ve bize göre renkli.
saygılar sağlıklı günler.

drares' Alıntı:
Ferhat bey bir çoğumuzun aklından geçmeyecek otantik bir rota seçmişsiniz. Uzun yıllardır karavan forumlarında böyle bir rotaya rastladığımı hatırlamıyorum. Bizim için bir bilinmeyen olan bu bölgeyi paylaşımlarınızla tanıtacağınızı umuyorum. Yolunuz açık olsun :smiley:
Teşekkür ederim saygılar

Geçeklerimiz (rota, güzergah) bile "Batı dayatmacılığı" içindeyken, aykırı geçekler(!) seçmeniz, bence takdir edilmesi gereken bir nokta. Kültürel hegemonyayı kırma çabalarınızı ilgi ile izliyorum/izleyeceğim. ;)

İyi yolculuk, dinlence ve gezi dilerim. :smiley:

Cavid Sezen

aşşağı yukarı 10 sene önce bir arkadaşımın motosikletle İran seyahatını dinlerken anlattıklarına inanamamıştım, bizlere farklı gösterilen İranla arkadaşımın anlattıkları uyuşmuyordu,
İran gezilmesi ve görülmesi gereken bir ülke diyordu arkadaşım şimdi sizlerin sayesinde geziyoruz, selamlar :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR