Karavan için Yerli Üretim Tente

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 152
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 132,487
Ynt: Karavan İçin Yerli Üretim Tente

TA2RX' Alıntı:
Bu topikin baş tarafında yer alan, Levent bey'in bir sene önce 400 TL'ye yaptırdığı tenteye Alenda firması bu sene 600 TL istiyor. Bir sene içinde %50 zam!!!

Haberiniz olsun!

Bugün tekrar görüştüm. Fiyatta inmeye hiç niyetleri yok. Görünen kadarıyla 400 TL'lik tente karavana uyarlanıp, 2000-3000 TL'lik ithal tentelerin yerine kullanılınca onlar da "karavancı fiyatı" uygulamaya başlamışlar. Sizi bilmem ama ben aptal yerine konmaktan hiç ama hiç hoşlanmadığım için bir parça Amerikan bezinin ucuna iki tane kanca takıp kullanmayı tercih edeceğim sanırım.

Açıkçası, bu tür yaklaşımları gördükçe yerli üreticiyi destekleme konusunda bir değil bir kaç kere düşünür oldum. Sanırım en doğrusu ya AKA'nın yaptığı gibi kendiniz sıfırdan çözüm üretmek ya da Atiladi'nin son dönemlerde yaptığı gibi karavan için özel üretilmiş orijinal ithal ürünlere yönelmek. Bir gün yaptığınız aracı satmaya niyetlenirseniz, karavan için özel üretilmiş orijinal ithal ürünün bir çokları için her zaman bir cazibesi var. Montaj için yöntem uyduracağım diye boğuşmamak da cabası. Belki işin başında çok para yatırırsınız ama sonuçta aracın değeri daha çok artar. Maliyetini bilerek göze aldığınız ve bunu bir yatırım olarak gördüğünüz için de aptal yerine konmamış olursunuz. Kaybeden, her zaman olduğu gibi müşteriyi aptal yerine koyan yerli üretici olur.

Belki bir gün akılları başlarına gelir mi dersiniz? Açıkçası ben artık umudumu kaybetmeye başladım. :(

Etiketler

Uzmanlık alanı tekstil mühendisliği olduğu için Atila beye bir soru:

Tente için en uygun kumaş cinsi nedir? Hangisinin ne avantajı, ne dezavantajı vardır?

Ülkemizde, sektörel tente ve çadır imalatında kullanılabilecek kumaş üretimini destekleyecek, iplik üretimi olmadığı için, tente ve çadır için doğru kumaş bulunmamaktadır, tente ve çadır kumaşı üreticileri, bir yandan da ucuzlukla baş edebilmek için ellerindeki en uygun iplik ile kumaş üretmekteler, bu kumaşlarda ideal çözümlerden çok uzakdır, orijinal bir kumaşın önü de arkasıda aynı nitelikde kumaştır, ama bizdeki kumaşların sadece bir yüzü kumaştır..Son günlerde pop-up tavan'a kenar kapaması için kumaş arar iken yetersizliğimizi bir kez daha yaşadım, istediğim kumaşı bulamadım, aslında yurt dışına gidenlerin getirilmesi gereken mallar listesine eklemeleri gereken bir ürün...

Teşekkürler. Ben piyasada mevcut olanları sormuştum.

Cevabın bir kısmını bugün (hanım sayesinde) kendim öğrendim:

Alenda Tente'nin bir yıl içinde fiyatını 400 TL'den 600 TL'ye çıkararak %50 zam yaptığı saçakmatiği Giresun'da 450 TL'ye buldum. Böylece kargo masrafından da kurtuldum. Bu yüzden herkese başka tentecilere sormasını öneriyorum. İlla ki bir yerde bulunuyor. Ben Giresun gibi bir kerbela da bulduktan sonra siz haydi haydi bulursunuz. Müşteriyi aptal yerine koyan firmalar da böylece hakettikleri karşılığı alırlar.

Hanımı götürüp kumaş seçtirdim. Temelde iki cins kumaş var: Birisi akrilik, diğeri polyester. Polyester olanlar daha bir naylon branda gibi duruyor. Dolayısıyla su geçirmezliği daha kesin. Ama hanım o malzemenin güneş altında çok çabuk çürüdüğünü söyledi. (Bana itiraz düşmez :smiley: ) Bu yüzden genelde akrilik kullanılıyor (demek ki). Akrilik olanlar güneş şemsiyelerinde kullanılan kumaşlara benziyor. Su geçirmediğini söylüyorlar ama açıkçası ben pek emin değilim. Ancak inşallah öyledir demekle yetinebiliyorum.

Bu arada, Levent bey, saçakmatiği araca monte etme yönteminizi (mümkünse fotoğraflı olarak) daha ayrıntılı anlatabilir misiniz?

TA2RX' Alıntı:
Giresun'da 450 TL'ye buldum.

Bu arada, Levent bey, saçakmatiği araca monte etme yönteminizi (mümkünse fotoğraflı olarak) daha ayrıntılı anlatabilir misiniz?

Bekir bey tenteyi bulmanıza sevindim, ankara,izmir,antalya'daki arkadaşların bulamaması ilginç buradan kargo ile yolladılar

tenteyi Z lamaları Y yaparak panel atkılarına vidaladım 1. ve 5. sayfada resimli paylaştım bakarsınız,
selamlar

TN

buralpdi' Alıntı:
Bekir bey tenteyi bulmanıza sevindim, ankara,izmir,antalya'daki arkadaşların bulamaması ilginç buradan kargo ile yolladılar

tenteyi Z lamaları Y yaparak panel atkılarına vidaladım 1. ve 5. sayfada resimli paylaştım bakarsınız,

Teşekkür ediyorum.

Bence yeterince dolaşmamışlardır. Giresun gibi bir yerde bile 10 tane tenteci adresi buldum. Bunlardan sanayi ve yakın civarındaki 7 tanesini dolaştım. Bir tanesinde buldum. Diğerlerinden bazıları da sipariş üzerine getirtebileceklerini söylediler. Bulamazsam aklımdaki çözüm Atila beyin yazdığı gibi internet üzerinde bulduğum dükkanlardan parça olarak alıp kendim toplamaktı. Muhtemelen daha da ucuza çıkardı. Hazır bulunca uğraşmama gerek kalmadı.

buralpdi' Alıntı:

Sizinkiyle aynı mı bilmiyorum ama benim aldığım tente kutusunun altında bir korniş rayı var. Binalarda kullanılan ana tentenin açma kollarına buradan bağlanıyor. Bu kornişe kalınca başlı bir somun-cıvata yöntemiyle bağlantı yapmakta sorun yok. Yalnız benim kutunun üst tarafında sizin tarif ettiğiniz türden bağlantı yapacak bir yapı göremedim. Siz üst taraftaki bağlantıyı kutunun neresinden yaptınız?

buralpdi' Alıntı:
üst köşe kısmından matkap uçlu vida attım tente sargısına gelmeyecek şekilde

Anladım. Teşekkür ederim. Ustama ilettim. Kafasında başka bir fikir olduğunu söyledi. Bakalım ne yapacak?

Ara aşamalarını görmediğim (bana monte edilmiş haliyle ulaştığı) için nasıl yaptığını tam anlamadım. Ustam saçakmatiğin normalde ana tente kumaşına bağlandığı ince aralıktan bir şeyler geçirdiğini söyledi ama tam anlamadım. Yukarıdan baktığım zaman da pek bir şey farkedilmiyor. Dolayısıyla üst taraftaki bağlantıyı nasıl yaptığını biliyorum / anladım dersem yalan olur. :eek:

Tentenin bitmiş hali aşağıda. Tenteye 450 TL, montajına 50 TL verdim.

Levent bey'e katkıları için teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız.

DSC 0141

Ekli dosyalar

• DSC_0140.JPG
    DSC_0140.JPG
    58.1 KB · Görüntüleme: 539

Tentelerde güneş önden geldiğinde gölge çok küçülüyor. Gölgeyi büyütmek için ön tarafa, resimde gördüğümüz gibi bir perde takmak çok kolay.

Seitenwand

Kederschiene

Wohnwagen Sonnensegel

Kederschiene 1

Ekli dosyalar

• Kederban für sonnensegel.jpg
    Kederban für sonnensegel.jpg
    74.5 KB · Görüntüleme: 452

Hüseyin ağbi bizim ''alende tenteye'' yaptırdığımız tente de bu parçayı takacak kanal yok, bu yüzden ben bu sorunu aşağıdaki resimde gözüken alet ile çözüyorum :smiley:
selamlar

[attachimg=1]

Images

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri