Karavan İçin Voltaj Regülatörü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan utasdemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,029

utasdemir

Yeni Üye
Merhabalar,

Birkaç yerde karavan için voltaj regülatörü satıldığını gördüm. Açıklamalarda kamp alanlarındaki düzensiz elektriğin sıkıntıları gidermek için faydalı olduğu bilgisi var. Bir bakıma mantıklı geldi ama forumda baktığımda voltaj konusunda olumlu/olumsuz bir başlık göremedim. Karavan konularında yeni olduğum için bu konuda tecrübem de yok.
Voltaj regülatörlerinin faydaları/zararları ve gerekliliği/gereksizliği konularında bilgisi olan paylaşabilirse mutlu olurum.

Şimdiden teşekkürler.

Etiketler

Ne gibi bir sorun yaşıyorsunuz?

Sisteminiz 12V sisteme uygun kurulduysa ve geniş bir çalışma gerilim aralığı olan şarj redresörünüz varsa; kampingin gerilim değeriyle bir işimiz olmayabilir.

Ne gibi bir sorun yaşıyorsunuz?

Sisteminiz 12V sisteme uygun kurulduysa ve geniş bir çalışma gerilim aralığı olan şarj redresörünüz varsa; kampingin gerilim değeriyle bir işimiz olmayabilir.
Şu ana kadar bir sorun yaşamadım ya da farkına varmadım. Sistem genel itibariyle 12V çalışıyor ancak Truma su ısıtıcı ve dometic buzdolabı 220 V ile çalışabiliyor. Geçen hafta sonu buzdolabında 220 de soğutmanın pek iyi olamadığı hissine kapıldım. Yan karavandaki arkadaşında elektrik problemi olunca şüphem arttı. Ama o arkadaşın da kesin bir kanaati yoktu elektrik konusunda bu nedenle durum sadece şüphe seviyesinde kaldı. Ayrıca voltajdaki dalgalanma 220>12 şarj cihazları için sorun yaratır mı diye de düşündüm ve bu nedenle sormak istedim.

Merhabalar

Konu pek bilinmeyen bir konu anladığım kadarıyla. Merak eden olabilir diye ben araştırdıklarımı buraya ekleyeyim.
Bu başlığı açtıktan sonra yaptığımız bir kampta voltaj regülatörü olan bir karavana komşu olduk. Gün boyu giren ve çıkan voltaj değerlerini görme şansım oldu. Değerler hiç iç açıcı değildi. 180-200 volt arası gidip gelen voltajı 140 volta kadar düştüğünü bile gördüm. Bu da içerideki cihazların düzdün çalışmasını etkileyebileceği gibi arıza yapmasına da neden olabilir.
Karavanda kullanılabilecek 2 tip regülatör gördüm.
1. si Röleli tip. Bunlar daha çok kombi regülatörü olarak satılıyor ve 5 KVA ya kadar modelleri var. Bunlar fiyat ve ağırlık açısında çok mantıklı ama konuştuğum kimse bunları önermedi.
2. si Servolu tip. Bunlar neredeyse 2 kat fiyat etiketi ile satılıyor ve ağırlıkları da 2 kat civarı. Genelde 5 KVA cihaz öneriyorlar (tabi bu tamamen sizin kullanacağınız cihazlarla bağlantılı) ve bu cihazların ağırlığı da 40 kg civarı. Aynı kapasitede rölelilerin ağırlığı ise anca 20 kg geliyor.
Bir de dikkat edilmesi gereken konu aşırı voltaj düşmesi ve çıkmasında cihazın ne yaptığı. Birkaç yer voltaj koruması eklenmediği taktirde makina için sıkıntı olabileceğini yazmış.

Bu bilgiler doğrultusunda servo tipli ve voltaj korumalı bir cihazın en uygun çözüm olabileceğini düşündüm. Ama bu konunun uzmanı olmadığımı tekrar belirtmek isterim.

Normal cihazlar dışında piyasada 1-2 tane karavan için satılan regülatör bulunuyor. Bunların çok detaylı teknik detayları bulunmuyor ancak röleli tiplerin koruma eklenmiş halleri gibi. Ayrıca çok yüksek fiyatlara satılan ürünler, ya fiyat ya da güvenilirlik açısından kafamda soru işareti oluşturdu. Seçimimi den onlardan yana yapmadım.

Markalara gelince 2 yerli marka var (Baysallar ve Delta) piyasada. Gördüğüm kadarıyla ikisi de aile şirketi ve asıl alanları bu. Hangisi daha iyidir bilemiyorum ama araştırmalarınızda faydası olabilir diye yazıyorum.

Tüm araştırma sürecimin sonunda maksimum tüketimimin 1000 watt civarı olacağını düşündüğüm için 3,5 KVA Servolu ve voltaj korumalı yerli bir ürünü sipariş verdim. Boyut hala çok kafama takılıyor ama çok zamanım yoktu. İnşallah hata yapmamışımdır :smiley:

Umarım bu bilgiler birilerine faydalı olur 😊

Çok eskiden televizyon ilk geldiği zaman yani tek kanal ve siyah beyaz yayınlanırken her evin girişinde voltaj regülatörü vardı.Epey agır olurlardı.Kimileri arada tak tak türü ses çıkarırdı kimileri sadece zırıldardı.Şu an hepsi kayboldu gitti hiç gözüme ilişmiyor.

.
Karavanda 220 V , yanlış kişi ile yapılan izdivaça benziyor.
Artık yanlışlarından, rahatsızlıklarından, müsrifliğinden kaçma durumunuz kalmıyor, başa geleni çekiyor veya çözüm aramak zorunda kalıyorsunuz..

Çağdaş karavancılıkta pek yeri de yok zaten. Üstelik oynak gerilim değerleriyle çalışan 12V buzdolapları bile varken.
Uzak yerleşim yerleri için WHO desteği ile geliştirilen aşı dolaplarının, solar panele regülatörsüz bile bağlanabilen çeşitleri var.

Kısaca, karavan ev değil deyip uygun tercih yapanlar mutlu yaşıyorlar..:yum:
.

Son düzenleme:

Değerler hiç iç açıcı değildi. 180-200 volt arası gidip gelen voltajı 140 volta kadar düştüğünü bile gördüm. Bu da içerideki cihazların düzdün çalışmasını etkileyebileceği gibi arıza yapmasına da neden olabilir.

Doğru, 220V ile çalışan cihazlarınız varsa arıza yapmalarına neden __olabilir__ ama olmayabilir de. Örneğin telefonunuzun ya da dizüstü bilgisayarınızın şarj aleti SMPS (Switching Mode Power Supply) olarak geçer ve gelen yüksek alternatif gerilim önce doğrultulur, sonra kırpılarak düşürülür. Bu tip güç kaynakları genellikle 110V-220V aralığında çalışır ve voltajdaki dalgalanmalardan çok az etkilenir.

Voltaj değişiminden etkilenen aletler genellikle doğrudan 220V ile çalışan motoru bulunan aletlerdir, örneğin 220V buzdolapları.

Ancak eğer uygun güçte bir redresörünüz varsa (mesela 100W) redresörünüzü şebekeye bağlayıp akülerinizi bir yandan doldururken bir yandan da invertörünüzle 12V'tan 220V'a çevirdiğinizde zaten voltaj regülatöründen de ziyade UPS yapmış oluyorsunuz. Eğer redresörünüz 110V-220V aralığında çalışıyorsa (ki çalışmıyorsa atın çöpe gitsin, o derece) ortada zaten problem yok.

Doğrudan çektiğiniz 220V ile ketılınızı çalıştırıyorsanız da ketıl zaten 220V'tan daha yüksek bir voltaj gelmediği sürece bozulmaz, rahat rahat kullanabilirsiniz.

Kısaca, karavan ev değil deyip uygun tercih yapanlar mutlu yaşıyorlar..:yum:

kamp ve karavan ile ilgili akla gelmesi gereken ilk ve tek düşünce budur. mutlu karavancılığın kaynağıdır, gereksiz masraflardan ve eşya taşımaktan korur. hareket etmeyi yola çıkmayı kolaylaştırır, bağımlılığı azaltır. teşekkürler üstadım...

Kampta 3 sistem buzdolabı ile buzdolabı çalıştırma seçenekleri;
- Gaz - Buzdolabının en iyi çalıştığı verim, tüp bitmesin diye gaz kullanmama isteği olabiliyor.
- 220V- Kampta voltaj düşüyor, voltaj regülatörü şart mı?
-12V ( Güneş paneli , hatta yukarıda önerilen redresör bağlama imkanı olsa da buzdolabı verimi açısından tercih edilir mi?

Bu durumda ya buzdolabının da en iyi çalıştığı tüple devam, ya da tüp sorunu varsa 220V için voltaj regülatörü şart gibi. Voltaj düşmesine karşı koruma var da, yüksek voltaj sanırım kartını yakabilir. Koruma varsa bile 100% koruyamaz.

1 kVA civarı voltaj regülatörü kullanan, öneren varsa almak isteyenlere yarayabilir.

Agusta var, mobil -çok güzel ama 5kVA, bana hem büyük, hem de gereksiz masraf geliyor.

Bir de bunlar var;Kullanmadığım için bilmiyorum,

Son düzenleme:

Merhabalar,

Birkaç yerde karavan için voltaj regülatörü satıldığını gördüm. Açıklamalarda kamp alanlarındaki düzensiz elektriğin sıkıntıları gidermek için faydalı olduğu bilgisi var. Bir bakıma mantıklı geldi ama forumda baktığımda voltaj konusunda olumlu/olumsuz bir başlık göremedim. Karavan konularında yeni olduğum için bu konuda tecrübem de yok.
Voltaj regülatörlerinin faydaları/zararları ve gerekliliği/gereksizliği konularında bilgisi olan paylaşabilirse mutlu olurum.

Şimdiden teşekkürler.

Merhabalar

Konu pek bilinmeyen bir konu anladığım kadarıyla. Merak eden olabilir diye ben araştırdıklarımı buraya ekleyeyim.
Bu başlığı açtıktan sonra yaptığımız bir kampta voltaj regülatörü olan bir karavana komşu olduk. Gün boyu giren ve çıkan voltaj değerlerini görme şansım oldu. Değerler hiç iç açıcı değildi. 180-200 volt arası gidip gelen voltajı 140 volta kadar düştüğünü bile gördüm. Bu da içerideki cihazların düzdün çalışmasını etkileyebileceği gibi arıza yapmasına da neden olabilir.
Karavanda kullanılabilecek 2 tip regülatör gördüm.
1. si Röleli tip. Bunlar daha çok kombi regülatörü olarak satılıyor ve 5 KVA ya kadar modelleri var. Bunlar fiyat ve ağırlık açısında çok mantıklı ama konuştuğum kimse bunları önermedi.
2. si Servolu tip. Bunlar neredeyse 2 kat fiyat etiketi ile satılıyor ve ağırlıkları da 2 kat civarı. Genelde 5 KVA cihaz öneriyorlar (tabi bu tamamen sizin kullanacağınız cihazlarla bağlantılı) ve bu cihazların ağırlığı da 40 kg civarı. Aynı kapasitede rölelilerin ağırlığı ise anca 20 kg geliyor.
Bir de dikkat edilmesi gereken konu aşırı voltaj düşmesi ve çıkmasında cihazın ne yaptığı. Birkaç yer voltaj koruması eklenmediği taktirde makina için sıkıntı olabileceğini yazmış.

Bu bilgiler doğrultusunda servo tipli ve voltaj korumalı bir cihazın en uygun çözüm olabileceğini düşündüm. Ama bu konunun uzmanı olmadığımı tekrar belirtmek isterim.

Normal cihazlar dışında piyasada 1-2 tane karavan için satılan regülatör bulunuyor. Bunların çok detaylı teknik detayları bulunmuyor ancak röleli tiplerin koruma eklenmiş halleri gibi. Ayrıca çok yüksek fiyatlara satılan ürünler, ya fiyat ya da güvenilirlik açısından kafamda soru işareti oluşturdu. Seçimimi den onlardan yana yapmadım.

Markalara gelince 2 yerli marka var (Baysallar ve Delta) piyasada. Gördüğüm kadarıyla ikisi de aile şirketi ve asıl alanları bu. Hangisi daha iyidir bilemiyorum ama araştırmalarınızda faydası olabilir diye yazıyorum.

Tüm araştırma sürecimin sonunda maksimum tüketimimin 1000 watt civarı olacağını düşündüğüm için 3,5 KVA Servolu ve voltaj korumalı yerli bir ürünü sipariş verdim. Boyut hala çok kafama takılıyor ama çok zamanım yoktu. İnşallah hata yapmamışımdır :smiley:

Umarım bu bilgiler birilerine faydalı olur 😊
Bilgiler icin tesekkurler... Sonuc olarak ne aldiniz? ve memnunmusunuz?

Voltaj regülatörleri ağır ve pahalı olduğundan, karavanlardan ziyade sanayide kullanılan makinalar için uygundur diye düşünüyorum. Bizim bir cnc makinede var kocaman 3 fazlı bir şey. Adapte olması zaman alıyor. İçinde servo motorlar olduğu için anlık oynamalara hemen tepki veremiyor.

Konuyu açan arkadaşın tedirginliğini ben de yaşıyorum. İthal karavan kullanan birkaç kişiden kamp yerlerindeki aşırı gerilimden dolayı karavanın beyni diye tabir edilen 12v ve 220v dağıtım panosunun ve belki karavandaki diğer cihazların zarar gördüğünü duydum. Bu olay özellikle kışın kalabalık kamp yerlerinde meydana gelmiş. Herkes klima, yerden ısıtma, kahve ve su ısıtma makinesi ve elektrikli ısıtıcıya yüklendiği için.

O yüzden arayış içindeyken bizim aslında voltaj regülatöründen ziyade, aşırı gerilim koruma rölesine ihtiyacımız olduğunu fark ettim.

Hem yerli hem yabancı çeşitli modeller mevcut. Çinli arkadaşlarınki bazı açılardan avantajlı olduğu için aliexpress'den bu modeli sipariş ettim. Mart ayında elime ulaşacak. Karavanın 220V girişine bağlayacağım.
Özellikleri:
  • Gerilim, Akım ve güç göstergesi var.
  • Düşük ve yüksek gerilim sınır değerleri kullanıcı tarafından ayarlanabiliyor.
  • Korumaya geçip elektriği kestiğinde bunun süresi kullanıcı tarafından belirlenebiliyor.
  • Aşırı akım koruması da var ama bizde zaten bunun için ayrıca otomatik sigorta var 13A'lık.

Bu videoda hoca deneysel olarak incelemiş aynı markanın benzer bir ürününü.

* Schneider Eaton vb Avrupa markalarınki aşırı pahalı. >100€

* Entes, Emas, Erna vb yerli modelleri tercih edecektim ama onların da şöyle dezavantajları var:
  1. Yerlilerin içindeki röle 8A veya 10A civarı. Klima için minimum 12-13A lazım. Yani ilave kontaktör maliyeti var. Tomzn'ninkisi 63A.
  2. Yerli üretimlerden alsam ilave olarak gerilim-akım göstergesi de istediğim için 3 farklı ürün almak gerekecekti.

Tunçmatik Reguline 3000 VA almıştım. Kampta elektrik 180-200V arası değişirken kullandım. 2 günde iflas etti alet. Garantiden tamir ettiler ama bir daha öyle düşük voltajı olan yerde denemedim.
Buzdolabı ve ara sıra su ısıtıcısı kullandım. Belki de problem yüksek amper çeken su ısıtıcısı yüzünden olmuş olabilir.
Bir dahaki kalışta sadece buzdolabı deneyecegim.
Bu arada Almanya'dan kamper vardı. Ona voltaj koruman var mı diye sordum. O da düşük voltajda sistemim cihazları korur dedi. Belki hassas cihazların kendi koruması vardır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR