Karavan Dönüşümü - Isı Yalıtımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rahip Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 75
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,577
Sizin öneriniz nedir?
Sent from my iPhone using Tapatalk

.
Öneri sorumluluk getirir. ;)
Eğer beni benden iyi tanıyan hanımım müsaade etse ve karavanımı kendim yapsaydım, iç kaplamaların kaportaya bakan yüzünü sadece 10 en fazla 16 mm lik kapalı gözenekli polietilen levhayla kaplardım. (Kamp yatak kalınlığını düşünün) Bu durumda kaportanın girinti çıkıntısıyla uğraşmaz, kiriş ve kaporta stabiliteni sağlayan kolonların ısı köprüsü olarak çalışmasını da bir çırpıda önler, araçların zaten var olan kondensasyon tahliye deliklerinin serbest kalmasını ve suyun buralardan kolaylıkla akmasını sağlardım.

Alternatif olarak uygun fiyatlı Bizopol’de kullanılabilir.
Elyaflı çözümler herşeyden önce su tutabildiğinden küf sebebi.
Resimlerini 7-8 sene evvel ilgili başlığa koymuştum.
Isı bariyeri ile uğraşmayın. Motokaravanlarda yapan tek bir üretici bile yok.

.

Son düzenleme:

.
Öneri sorumluluk getirir. ;)
Eğer beni benden iyi tanıyan hanımım müsaade etse ve karavanımı kendim yapsaydım, iç kaplamaların kaportaya bakan yüzünü sadece 10 en fazla 16 mm lik kapalı gözenekli polietilen levhayla kaplardım. (Kamp yatak kalınlığını düşünün) Bu durumda kaportanın girinti çıkıntısıyla uğraşmaz, kiriş ve kaporta stabiliteni sağlayan kolonların ısı köprüsü olarak kalmasını önler, araçların zaten var olan kondensasyon tahliye deliklerinin serbest kalmasını sağlardım.

Alternatif olarak uygun fiyatlı Bizopol’de kullanılabilir.

.

Ben yeterli araştırmanın yapılmasında da uygulacak yöntemin kararlaştırılmasında da sorumluluğun bana ait olduğunun bilincindeyim :smiley: bu işi tatbik etmiş insanların önerileri tabiki yol gösterici niteliğindedir. bu işi ilk defa ve bir defa yapacağız. yanlış seçim yapma korkusuyla hiç seçim yapamıyoruz öneriler olmaz ise :smiley:

İklim ve soğuk hava koşulları söz konusu olduğunda aranızdaki en bahtsız nefer olarak diyorum ki, zaten bir ısıtıcı sisteminiz olacağı için bütçe açısından en düşük rakamı veren malzemeyi alın ve koyun tabandan duvarlara, duvardan tabana kadar.

-15 derece soğukları gördüğümüz Hollanda'nın kış gecelerini 1 ve 2 katman (2 ve 4cm kalınlıkta) strafor plaka ve üstüne de 2mm metalize kaplı polietilen şilte ile karşılayacağım. Yani ben donmazsam siz hiç donmazsınız arkadaşlar, içinizi rahat tutun

Yukarıdakilere ek olarak ise, EvliyaCelebi2 hocamın bahsini ettiği 'soğuk köprü' alanlarını önlemek çok önemli. Bunun için de (elektrik tesisatı çekildikten sonra) aşağıda bir örneğini vereceğim köpük spreyi ile kolon içlerini tamamen doldurmayı planlıyor ve sizlere de öneriyorum.

41

Urunler metalize silte 5

Eps

Son düzenleme:

Parça halinde nem bariyeri bulabileceğim bir yer bilen var mı?

hangi firmaya sorsam bütün bir rulo olarak sattıklarını söylüyorlar. bir rulo ise markasına göre 100 ile 160 m2 arası oluyor. halbuki bize en fazla 35-40 m2 yeterli gelecektir.

.

Fırat bey,
kolon ve kirişlerin içini köpükle doldursanız bile, onları oluşturan metal ısı iletmeye devam etmekte..
Kısaca faydası yok.

.

Fırat bey,
kolon ve kirişlerin içini köpükle doldursanız bile, onları oluşturan metal ısı iletmeye devam etmekte..
Kısaca faydası yok.

Kesinlikle doğru söylüyorsunuz. EPS levhalar ile kolonlar arasındaki boşlukları, köpük spreyi ile de kolon içlerini doldurup, metalize kaplı polietilen şilte ile komple duvarı kaplamayı planlıyorum. Bu yönüyle 'soğuk köprü' alanları, yani 6m2'lik bir alanın toplamda çeyrek metrekare gibi bir kısmı sadece polietilen şilte ile izole edilmiş olacak. Şimdilik planlar böyle...

Sizin öneriniz nedir Mesut hocam?

.

Yukarıda yazdığım gibi alttaki resmin sağ tarafında beyaz olarak görünen kolon, kriş ve köşebentlerin içini köpük ile doldurmanızın bir faydası yok. Zaten sonunda sol taraftaki gibi hepsini izole etme durumunuz yok mu ?
.
2BCFA956 362C 4E62 9141 714DEEFBEAA5

.

Starofor çekme karavanlarda başarıyla kullanılmakta olsa da motokaravanlarda yapıştırılma zorluğu ve gıcırtı olanağı göz ardı edilmemeli. En azından ön deneyim yapın derim.

Belki alternatif olarak yukarıda sözünü ettiğim yerlerin sadece içe gelecek olan kaplamaya bakan yüzüne ince bir yalıtım yapıştırıldıktan sonra, naylon torbalara doldurulmuş staropor küreleri ve benzeri izolasyon maddelerinin artıkları bile ucuz, yeterli ve uygulaması kolay bir çözüm sunabilirdi diye düşünüyorum..

.

.

Yukarıda yazdığım gibi alttaki resmin sağ tarafında beyaz olarak görünen kolon, kriş ve köşebentlerin içini köpük ile doldurmanızın bir faydası yok. Zaten sonunda sol taraftaki gibi hepsini izole etme durumunuz yok mu ?
.
Ekli dosyayı görüntüle 511351
.

Starofor çekme karavanlarda başarıyla kullanılmakta olsa da motokaravanlarda yapıştırılma zorluğu ve gıcırtı olanağı göz ardı edilmemeli. En azından ön deneyim yapın derim.

Belki alternatif olarak yukarıda sözünü ettiğim yerlerin sadece içe gelecek olan kaplamaya bakan yüzüne ince bir yalıtım yapıştırıldıktan sonra, naylon torbalara doldurulmuş staropor küreleri ve benzeri izolasyon maddelerinin artıkları bile ucuz, yeterli ve uygulaması kolay bir çözüm sunabilirdi diye düşünüyorum..

.

Bugün izolasyon malzemelerini toplamaya başladım. Sizlere yazmış olduğum listeyi pratize edeceğim Neyse halin, çıksın falin artık

IMG 20190308 130051

IMG 20190308 130040

Binalarda ısı yalıtımı için termoflex diye bir sıva kullanılıyor. Hem ısı , ateş hemde nem geçirmiyor. Ama kötü yanı sert esnemiyor. Binaya XPS malzeme üzerine 2 cm civarında dış cepheye sıvanıyor. Peki püskürtme poliüretan köpük hani şu kabaran türden nasıl olur ki ? sağlık yalıtkanlık ve dayanıklılık bakımından. Nem ve ısı geçirmiyor hemde.

ne kadar tuttu hangi araca tam listeyı paylaşırsan

* EPS plakalar 100x50x2cm boyutlarında 12'lik paketler halinde €8.19 (toplamda şimdilik 4 tane aldım. Duruma göre çiftlemem gerekirse 4 paket daha alabilirim)
* Metalize kaplı polietilen şilte 15m2 (15x1m) €20.85 (2 rulo aldım)
* şu an adedini kestiremesem de, listeye tanesi €3.99'dan bir kaç şişe de sprey köpük eklenecek.

ben tavan ve duvarlara taş yünü kullandım ,kasa metal kısma şeffaf slikon ile ince bir tabaka yaydım böylece taş yünü nemlense bile metal kasaya nem sirayet etmesin,üzerine 5 cm taş yünü ve üzerine nem bariyeri ve üzerine 4 mm ahşap plaka ,plakalar arasını macunlattım.
ısı izolasyonu açısından çok memnunum yazın güneşin altında araç içinde oturulabiliyor(urfa sıcağı yazın gölgede 42-45 i buluyor) ,kışın karavan çok kolay ısınıyor geç soğuyor.

Sentetik kauçuk ve işlenmiş doğal kauçuk masum değildir, üretiminde katkı maddesi olarak polisiklik aromatik hidrokarbon kullanılan kauçuk ürünler uzun vadede ağır kanserojendir. Bunu iç mekanda kullanmak uzun vadede aşırı risklidir. Kullanacağınız ürünü çok çok iyi araştırın. İçeriği net olarak belirtilmemiş kauçuk yalıtım malzemelerini iç mekanda kullanmayın. Sentetik kauçuk ürünler dış mekan olsa bile örneğin çocuk parklarında bile yasaklanmaya başlandı.

Karavanınızda gece kapıyı bacayı kilitlediğinizde, maksimum 15-20 metreküp hava ile sabaha kadar baş başasınız. Bu 15-20 metreküp hava temiz ve atıksız olmalı. Cam yünü/ taş yünü yapısı itibariyle araç yol alırken siz farketmesenizde tozumaya müsait oluğu için gece bir miktar bunu da ciğerlerinize çekme riskiniz var. Kişisel fikrim bu ürünlerde sarsıntılı iç mekanlarda kullanılmamalı.

Eğer yalıtımın sağlık boyutunu önemsiyorsanız, abba bizofol + izogreen mavi keçe (%100 pamuk) veya tozuma yapmayan yeşil keçe (pet+polyester) + kaliteli bir nem bariyeri hem ses hem ısı izalasyonu olarak işinizi görür.

Bu isogreen, yabancıların deyimiyle, gerçek olamayacak kadar iyi adeta.

- Kesinlikle alev almıyor,
- 0.036 W/mK ısı iletim değeri(çok iyi olan XPS seviyelerinde),
- 50 kg/m3 ağırlık(müthiş değil ama idare eder)
- Pamuk esaslı (geri dönüştürülmüş kot pantolon vs) ham madde sebebiyle kaşıntı-alerjik etkisi olmamsı,
- Kanserojen madde içermediğini iddia etmesi (??)
- Anladığım kadarıyla taş/cam yünü gibi tozumaması,
- Olağan üstü ses yalıtımı!;
Video: https://www.youtube.com/watch?v=NgKkJPQzumY

Tek ulaşamadığım veri suya/neme karşı nasıl bir özelliği olduğu. Pamuklu yapısı sebebiyle nemi hiç tutmadığını düşünmüyorum ancak yün gibi kendi kendine kuruması da neredeyse imkansız olduğunu da sanmıyorum.

Bu malzemenin iç(yaşam alanı) kımına güzel bir nem bariyeri uygulaması ile sanırım en ideal kombinasyonu bulmuş olabiliriz. Tabi önce toz yapmadığı ve solumaya karşı sıkıntı çıkarmadığı konusunda emin olmak kaydıyla diye düşünüyorum.

Bu isogreen, yabancıların deyimiyle, gerçek olamayacak kadar iyi adeta.

- Kesinlikle alev almıyor,
- 0.036 W/mK ısı iletim değeri(çok iyi olan XPS seviyelerinde),
- 50 kg/m3 ağırlık(müthiş değil ama idare eder)
- Pamuk esaslı (geri dönüştürülmüş kot pantolon vs) ham madde sebebiyle kaşıntı-alerjik etkisi olmamsı,
- Kanserojen madde içermediğini iddia etmesi (??)
- Anladığım kadarıyla taş/cam yünü gibi tozumaması,
- Olağan üstü ses yalıtımı!;
Video: https://www.youtube.com/watch?v=NgKkJPQzumY

Tek ulaşamadığım veri suya/neme karşı nasıl bir özelliği olduğu. Pamuklu yapısı sebebiyle nemi hiç tutmadığını düşünmüyorum ancak yün gibi kendi kendine kuruması da neredeyse imkansız olduğunu da sanmıyorum.

Bu malzemenin iç(yaşam alanı) kımına güzel bir nem bariyeri uygulaması ile sanırım en ideal kombinasyonu bulmuş olabiliriz. Tabi önce toz yapmadığı ve solumaya karşı sıkıntı çıkarmadığı konusunda emin olmak kaydıyla diye düşünüyorum.
Cok dogru bir test degil.ayni yesti karsilastirmali yapmali.ornegin normal kece kapatmali dinlenmeli, sonrada izogren i kapatip dinlenmeli.kalitesi ozaman anlasilir.yoksa o duzenegin onune ne koyarsaniz koyin sesi belli miktar azaltir.

Cok dogru bir test degil.ayni yesti karsilastirmali yapmali.ornegin normal kece kapatmali dinlenmeli, sonrada izogren i kapatip dinlenmeli.kalitesi ozaman anlasilir.yoksa o duzenegin onune ne koyarsaniz koyin sesi belli miktar azaltir.

Katılıyorum, en doğrusu dediğiniz gibi. Kiyaslama birkenara, bu seviyede ses izolasyonu benim için epey kafi göründü. Oncelikli amaci bu olmadığı için atıyorum cam yununden bir tık daha az ses izole etse benim için sorun değil.

Belirttiğim gibi aklima takilan kısım nem/su ile ilişkisi sadece.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR