Karavan - Camper Yaparken Gerekli Malzemeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 111
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 67,501
Ynt: Karavan - Camper Yaparken Gerekli Malzemeler

Tekrar teşekkürler Sayın Bekir Kemal Bey.

Bu sorunun tam cevabını açıkçası söz konusu linkte de bulamadım. Evet, Sayın Atilla Bey'in olumsuz yorumunu ben de gördüm.
Yurt dışı kaynaklı karavan imalatçıları sitelerindeki modellerde, sürücü arkası koltuklarda, mobilya görünümlü olmalarına rağmen emniyet kemeri var. Bu onların seyir halinde kullanılabilir olduğunu anımsatıyor. Orda var da bu bizde mi yok?

Oysa Avrupa Birliği üyesi olmak adına bir hayli kural kanun bir sürü şey devşiriyoruz da, bunu almamış mıyız?

Bu da cevabını netleştirmem gereken sorulardan. Ama zamanım var...

Alpaslan Yarar

Etiketler

Her ülkenin kanunları vardır, doğru yada yanlışdır ama vardır, bizim ülkemizde şu an yürürlükde olan kanun derki;
"gövdeden destekli şaseli araçlarda koltuk ilavesi mümkün deyildir, sadece tam şaseli araçlara koltuk ilavesi yapılır"...Piyasada bakıyoruz, gövdeden destekli bir çok araç koltuk ilavesi yapılmış camlı van olmuş...Sizi her nekada ilgilendirmesede, N sınıfı araçlar martoy'da B diye geçer, araç camlı van oolunca bu BB olur, karavanlar ise SA dır, karavana niye koltuk ilavesi olmuyor, çünkü BBSA diye madde yok, birisi bir gün ilave edinceye kadar mesele bu...B, BB, SA'yı bilmiyorsanız, tüm martoy, araç tadilat, tip onay yünetmeliklerini okuyunuz....

sonra başka bir madde de diyorki;
"1/1/2009 yılından önce tescil edilmiş araçlarda koltuk ilavesinde CE belgesi ve çarpışma testi aranmaz, ama 1/1/2009 yılından sonra tescil edilen araçlarda aranır"...

başka bir maddede şöyle diyor;
"Koltuk ilavesi, aracın yük dengesi hesap edilerek yapılır, koltuk yerleri ve aramesafeleri için atıfta bulunarak (.....) maddesindeki şartlar yerine getirilmelidir" der...nedir bu (....) maddesi, bu maddenin özeti şu, koltuk ilavesinde keyfiniz istediği yere gerekli şartları yerine getirsenizde koltuk ilavesi yapamazsınız, imalatcının verdiği ölçüler dahilinde takılabilir...Aslında bizi bozan işte bu tanım, kanunun takabilirsin dediği yere takmak karavan mantığına ters geliyor, koltuğu şöför koltuğu arkasına taksanız bile önüne masa koyma şansınız kalmıyor, koltuğu gece yatak şekline çevirme imkanıda kalmıyor, teknik ve ölçü olarak, ortalıkda anlamsız iki koltuk kala kalıyor...Diyelimki taktınız, araç oldu 3+1, şimdi bu koltuklardan yatak olarakda faydalanamıyorsunuz, aracın geri kalanında 4 kişilik yatak nasıl gösterilecek?..Sakın, şöyle sıkışırım zaten bir iki gece, yerde koridora bir battaniye atarım diyemezsiniz...Bunlar kanun....

Sonuç olarak, Türkiye de ,camsız N sınıfı panelvan B dir, camlı N sınıfı camlı van BB dir, karavan SA dır, ama BBSA şimdilik yok, bir gün karavan meraklısı biri bu kanunları değiştirebilecek görevlere gelirse, düzeltir diyoruz...

Öğrenmek için kanunları okumak gerekir.................Bizim kanun sistemimizde hemen hemen hiç bir kanun tek bir paragrafda yazılmıyor, bir çok maddeye atıfda bulunularak açıklanıyor, kanunlar excel dosyası olarak deyil PDF olarak bulunduğu için google'dan aratılamıyor, kanunu kaynak olarak göstermek için PDF dosyalarını photoshop'a çevirerek bakmak gerekiyor, kanunlar her şeyi yazarken, okumakdan üşenenlerede ben bu kıyağı yapmam, sadece tamamı okuyarak anlaşılabiliyor.. Lazım olan açar okur....

Bursa'dan Nevzat Bey, geçen sene yüksek tavan VW transporter panelvanını karavana çevirirken aracını 3+1 olarak yaptırdı (hem koltuk hem yatak olarak) ve yasal olarak ruhsatına işletti. Nasıl yaptırdı bilemiyorum. Belki Nevzat Bey bu yazıyı okur da detaylarını anlatır.

atiladi' Alıntı:
Öğrenmek için kanunları okumak gerekir.................Bizim kanun sistemimizde hemen hemen hiç bir kanun tek bir paragrafda yazılmıyor, bir çok maddeye atıfda bulunularak açıklanıyor, kanunlar excel dosyası olarak deyil PDF olarak bulunduğu için google'dan aratılamıyor, kanunu kaynak olarak göstermek için PDF dosyalarını photoshop'a çevirerek bakmak gerekiyor, kanunlar her şeyi yazarken, okumakdan üşenenlerede ben bu kıyağı yapmam, sadece tamamı okuyarak anlaşılabiliyor.. Lazım olan açar okur....

Her zamanki gibi yine kaçamak cevap. Gerçekten bildiğiniz bir şey varsa SOMUT cevap verin. Binlerce sayfalık metnin içinde ara bul deyip, yan çizmek kolay. SOMUT bir gerekçe var ise ortaya koyun. Koyamıyorsanız hiç değilse susun. Siz yan çizdiğiniz sürece ben SOMUT kaynağını, ilgili kanun, yönetmelik, vs. MADDESİ ile beraber sormaya devam edeceğim. Ortaya SOMUT bir madde koyamadığınız sürece de desteksiz konuştuğunuzu düşüneceğim. Bu kadar basit.

Bu arada google pdf dokümanlarını da MS Word dokümanlarını da, PowerPoint dokümanlarını da Excel dokümanlarını da tarar. Bilginiz olsun.

Karavanda extra koltuk ilavesi, hayal kuranlardan ziyade önce bana lazım, şu an bitmiş karavanıma proje çizimi ve ruhsat aşamasındayım, bu imkan olsa önce ben koltuk ilavesi yaparım...

Öğretmenim bu gün bir iveco inceledim ic kısımdaki arka teker üstü davlumbazları yaklaşık 10 cm yüksekliğinde kesmişler şaşırdım nası oluyo yük basmıyormu dedim 4.5 tonu gecersen sürtüyo dedi bu konuda görüşlerinizi alabilirmiyim....

atiladi' Alıntı:
Karavanda extra koltuk ilavesi, hayal kuranlardan ziyade önce bana lazım, şu an bitmiş karavanıma proje çizimi ve ruhsat aşamasındayım, bu imkan olsa önce ben koltuk ilavesi yaparım...

Panelvanları minibüse dönüştüren "açmacı" denen kişilerle bir görüşün.

TA2RX' Alıntı:
Panelvanları minibüse dönüştüren "açmacı" denen kişilerle bir görüşün.
Bekir Bey iyi günler.Konu tam benim gündemimde.Ön hazırlık olarak"açmacı" kimdir nerede bulabilirim.Selamlar.Ben simavda olduğum için sıkıntılar çekiyorum.İzmirde bulabilirmiyim?

Adil05' Alıntı:
Bekir Bey iyi günler.Konu tam benim gündemimde.Ön hazırlık olarak"açmacı" kimdir nerede bulabilirim.Selamlar.Ben simavda olduğum için sıkıntılar çekiyorum.İzmirde bulabilirmiyim?

Muhtemelen İzmir oto sanayi gibi yerlerde bulabileceğinizi sanıyorum. "Açmacı"lar panelvandan minibüse dönüşüm işini yapıyorlar. Bazıları CE belgeli koltuk imalatı işini de üstleniyor. (Trabzon'da gördüğüm bir tanesi öyleydi.) Anlaşmalı çalıştıkları proje mühendisleri oluyor. Sürekli bu işi yaptıkları için TÜV'den nasıl geçeceklerini iyi bildiklerini sanıyorum. Ama karavan işinden anlarlar mı, emin değilim. Konuşmak gerek.

listeyi bana da göndermeniz mümkün mü? ssskoklu@gmail.com
şimdiden teşekkür ederim.

aslanahmet' Alıntı:
Bursa'dan Nevzat Bey, geçen sene yüksek tavan VW transporter panelvanını karavana çevirirken aracını 3+1 olarak yaptırdı (hem koltuk hem yatak olarak) ve yasal olarak ruhsatına işletti. Nasıl yaptırdı bilemiyorum. Belki Nevzat Bey bu yazıyı okur da detaylarını anlatır.
T3 ve T4 modellerinde konsept hemen hemen aynı..arka yolcu koltuğu 3 lüdür..cok sıralı koltuk olanlarıda var elbet..sanıyorum nevzat beyin aracıda arka 3 lü koltuk..kendi T3 üm karavana cevirmeden evvel 4+1 olarak geçiyordu ve tüvde 3 koltuk için herzaman emniyet kemeri zorunluluğu vardı..hem yatak hemde yolcu koltuğu oluyorsa şayet ..karavan projesi cizilirken 3 lü koltuk oturma grubu olarak gösterildiyse direk oturma grubu olarak görülüyor ve kemer zorunluluğu ortadan kalkıyor..projede bu önemli..yolcu adedi kadar kemer zorunluluğu var..benim ruhsatta 1+1 motokaravan yazdığı için bir sıkıntım yok..sevgiyle kalın..

TA2RX' Alıntı:
Muhtemelen İzmir oto sanayi gibi yerlerde bulabileceğinizi sanıyorum. "Açmacı"lar panelvandan minibüse dönüşüm işini yapıyorlar. Bazıları CE belgeli koltuk imalatı işini de üstleniyor. (Trabzon'da gördüğüm bir tanesi öyleydi.) Anlaşmalı çalıştıkları proje mühendisleri oluyor. Sürekli bu işi yaptıkları için TÜV'den nasıl geçeceklerini iyi bildiklerini sanıyorum. Ama karavan işinden anlarlar mı, emin değilim. Konuşmak gerek.
izmir dolphin karavan ile aynı tesiste çalışan (açmacı)var..panelvanı halk minibüsüne ceviriyorlar..suat bey yardımcı olur sanıyorum..

es45' Alıntı:
T3 ve T4 modellerinde konsept hemen hemen aynı..arka yolcu koltuğu 3 lüdür..cok sıralı koltuk olanlarıda var elbet..sanıyorum nevzat beyin aracıda arka 3 lü koltuk..kendi T3 üm karavana cevirmeden evvel 4+1 olarak geçiyordu ve tüvde 3 koltuk için herzaman emniyet kemeri zorunluluğu vardı..hem yatak hemde yolcu koltuğu oluyorsa şayet ..karavan projesi cizilirken 3 lü koltuk oturma grubu olarak gösterildiyse direk oturma grubu olarak görülüyor ve kemer zorunluluğu ortadan kalkıyor..projede bu önemli..yolcu adedi kadar kemer zorunluluğu var..benim ruhsatta 1+1 motokaravan yazdığı için bir sıkıntım yok..sevgiyle kalın..

Burada benim anladigim aracin ondecen ruhsatta 4+1 yada 5+1 olarak geciyorsa arac ve koltuklar orjinalse sanirim ayni sekilde karavana islenebiliyor. Benim inceledigim orneklerden gordugum kadarile. Yani kisaca fabrika cikisi 5+1 city van bir araci cevirirseniz ve koltuklarla projede oynamazsaniz (yani orginal koltuk ve emliyet kemerleri duracak - belki 1 kisi eksilte bilirsiniz kenera dolap koymak icin) o zaman 4+1 yada 3+1 ruhsat alinabiliyor. Ama araciniz zaten panelvan ise o zaman arkaya koydugunuz koltugu ruhsata isletip yolculuk esnasinda kullanamiyorsunuz. Panelvana koltuk konulmasi icin bildigim kadari ile aracta ABS olmasi ve takilacak emliyet kemerlerini TSE tarafindan test edilmesi gerekiyor ki maliyetli ve uzun bir is.

Bence illaki 2+1 den fazla yolcu koltugu sayisina ihtiyaci olan arkadas varsa ise panelvan yerine orjinal fabrika cikisi city van alarak baslarsa 3+1 yada 4+1 olarak isletme ihtimali artar.

melihbozkurt' Alıntı:
Burada benim anladigim aracin ondecen ruhsatta 4+1 yada 5+1 olarak geciyorsa arac ve koltuklar orjinalse sanirim ayni sekilde karavana islenebiliyor. Benim inceledigim orneklerden gordugum kadarile. Yani kisaca fabrika cikisi 5+1 city van bir araci cevirirseniz ve koltuklarla projede oynamazsaniz (yani orginal koltuk ve emliyet kemerleri duracak - belki 1 kisi eksilte bilirsiniz kenera dolap koymak icin) o zaman 4+1 yada 3+1 ruhsat alinabiliyor. Ama araciniz zaten panelvan ise o zaman arkaya koydugunuz koltugu ruhsata isletip yolculuk esnasinda kullanamiyorsunuz. Panelvana koltuk konulmasi icin bildigim kadari ile aracta ABS olmasi ve takilacak emliyet kemerlerini TSE tarafindan test edilmesi gerekiyor ki maliyetli ve uzun bir is.

Bence illaki 2+1 den fazla yolcu koltugu sayisina ihtiyaci olan arkadas varsa ise panelvan yerine orjinal fabrika cikisi city van alarak baslarsa 3+1 yada 4+1 olarak isletme ihtimali artar.
Aynen bu şekilde..doğru anlamışşınız..öncelik ihtiyacınız ve kullanım şekline göre bir araç seçimi..daha sonrası proje ve tüve uygunluk detayları..Şu tüve Hasta ediyor beni :smiley::smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri