Karavan Ac-dc Elektrik Ve Elektronik Sistemleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bulenttg Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,388

bulenttg

electricianACDC
Yer
Bornova/İzmir, Türkiye
Web
www.elektrikci.webnode.com.tr
Telsiz Çağrı Kodu
TA3ATW
Karavan imalatçıları, karavanını kendi yapanlar,karavanı bitmiş olup gezenler, sistemin elektrik -elektronik -elektromekanik ile ilgili tüm konuları tartışma ve bilgi paylaşımı.
AC Elektrik devreleri
DC Elektrik devreleri
Elektronik
Enerji üretim dönüşüm ve depolanması (bataryalar)
Güneş panelleri
Rüzgar jeneratörü
Araç alternatörü
Kablo seçimi ve kesitler
Bağlantı elemanları
Güvenlik sistemleri (LPG -Duman -Isı -Hırsız v.b)
Aydınlatmalar
Haberleşme
Tesisat donanımı
Kumanda kontrol panosu
Hesaplamalar (kapasite -akım -gerilim)
Soğutma sistemleri (Buzdolabı -Klima)
Pratik çözümler
Sigorta sistemi
Çoklu şarj sistemi
Bilinen ve bilinmeyen (Doğrular ve yanlışlar)

Etiketler
Ynt: Karavan Ac-dc Elektrik Ve Elektronik Sistemleri

bulenttg' Alıntı:
Karavan imalatçıları, karavanını kendi yapanlar,karavanı bitmiş olup gezenler, sistemin elektrik -elektronik -elektromekanik ile ilgili tüm konuları tartışma ve bilgi paylaşımı.
AC Elektrik devreleri
DC Elektrik devreleri
Elektronik
Enerji üretim dönüşüm ve depolanması (bataryalar)
Güneş panelleri
Rüzgar jeneratörü
Araç alternatörü
Kablo seçimi ve kesitler
Bağlantı elemanları
Güvenlik sistemleri (LPG -Duman -Isı -Hırsız v.b)
Aydınlatmalar
Haberleşme
Tesisat donanımı
Kumanda kontrol panosu
Hesaplamalar (kapasite -akım -gerilim)
Soğutma sistemleri (Buzdolabı -Klima)
Pratik çözümler
Sigorta sistemi
Çoklu şarj sistemi
Bilinen ve bilinmeyen (Doğrular ve yanlışlar)
Hoşgeldin.Sayfan hayırlı olsun.Faydalı olacağına inanıyorum.Sevgiler.

Merhaba ben antalyadayım aralık ayında aldığım dukato karavanımı uzun süre sistem olarak deneyemedim mevcut şarj sistemi 2,6 kv jenarötör ve alternatör den olarak yapılmış 1000 w tamsinüs SAVİOR inventer ve 200 amper jel akü mevcut. Sonradan ben 2 x190w mono kristal güneş paneli bağlattım.
Araçta 90 lt bosch buzdolabı
termodinamik lpg li şohben.
12 v hidrafor
4 m kadar şerit led aydınlatma
Airfel 9000 btü mobil klima 220 v ( sadece kam alanında kullanılacak.)
tv de takmayı düşünüyorum.

Güneş panellerini taktıktan sonra deneme amaçlı sistemi çalıştırıyorum ,fakat bir kaç gözlemlememde hava kararmaya başlayınca güneşte gittiğinden akü şarjı bir saat içinde 10.7v ta iniyor ve haliyle buzdolabı çalışması kesiliyor.

Size sorum 200 A jel akü acaba daha küçükmü( etiketini göremiyorum) yoksa kapasite kaybı olduğundanmı çok kısa sürede 10.7 V a iniyor

Diğer sorum burada okuduklarınma göre bana 200 A jel akü yeterli gibi görünsede sizce 2-3 günlük güneşsiz günlerde 2x190 w panel ve 200 A akü yeterli olurmu. Mevcut akümü nasıl kurtarırım yada yeni akü alırsam amg akü alsam jel aküye yaklaşık randuman ve ömrü olurmu.
Teşekkür ederim.

Karavanı kullanmadığımız aylarda panelleri devre dışı bırakmakmı yoksa aküyü aktif tutmak için devamlı mı çalışırdurumda bırakmak gerekir.

Merhaba ben antalyadayım aralık ayında aldığım dukato karavanımı uzun süre sistem olarak deneyemedim mevcut şarj sistemi 2,6 kv jenarötör ve alternatör den olarak yapılmış 1000 w tamsinüs SAVİOR inventer ve 200 amper jel akü mevcut. Sonradan ben 2 x190w mono kristal güneş paneli bağlattım.
Araçta 90 lt bosch buzdolabı
termodinamik lpg li şohben.
12 v hidrafor
4 m kadar şerit led aydınlatma
Airfel 9000 btü mobil klima 220 v ( sadece kam alanında kullanılacak.)
tv de takmayı düşünüyorum.

Güneş panellerini taktıktan sonra deneme amaçlı sistemi çalıştırıyorum ,fakat bir kaç gözlemlememde hava kararmaya başlayınca güneşte gittiğinden akü şarjı bir saat içinde 10.7v ta iniyor ve haliyle buzdolabı çalışması kesiliyor.

Size sorum 200 A jel akü acaba daha küçükmü( etiketini göremiyorum) yoksa kapasite kaybı olduğundanmı çok kısa sürede 10.7 V a iniyor

Diğer sorum burada okuduklarınma göre bana 200 A jel akü yeterli gibi görünsede sizce 2-3 günlük güneşsiz günlerde 2x190 w panel ve 200 A akü yeterli olurmu. Mevcut akümü nasıl kurtarırım yada yeni akü alırsam amg akü alsam jel aküye yaklaşık randuman ve ömrü olurmu.
Teşekkür ederim.

Karavanı kullanmadığımız aylarda panelleri devre dışı bırakmakmı yoksa aküyü aktif tutmak için devamlı mı çalışırdurumda bırakmak gerekir.

1)AGM-GEL-SULU olarak bilinen bataryaların yazılı kapasite değerlerinin yarısını kullanabileceğimiz;
200 amper AGM = kullanılabilir kapasite 100
200 amper GEL =kullanılabilir kapasite 100
örnekleri gibi değerlendirin.

2) Buzdolabının enerjisi invertor üzerinde mi geliyor belirtilmemiş, öyle olduğunu kabul edelim kayıplarla birlikte 10 amp/saat 8 saat çalışma varsayarak 80 AMP
3) LED aydınlatma 5 watt/metre yaklaşık 20 watt kablo kayıpları ile 2 amp/ saat 5 saat olarak varsayarak 10 AMP

Hidrofor, şofben vb hesaba eklenmeden kullanım kapasitesi sınırda.

4) GEL tipi bataryaları alternatörden beslemeyiniz, şarj durumlarından dolayı ömürleri kısalır
5) jeneratörü batarya şarjı olarak düşünmeyin, attığınız taş kurbağayı urkutmeyecek
6) Elektrik tesisat ve kablo bağlantıları önemli, kesitleri, sigorta tespit bağlantıları vb düzgün yapılmamış ise kayıplar artacaktır.
7)2 adet 190 Wp panel enerji üretimi gün içinde işımaya bağlı 20-25 amp/ saat 120-150 amp sistem desteği verebilir.

Teknik konularda yapılmış sistem için, ekipman ve cihazların özellikleri kaliteleri, tesisat bağlantı ve uzunlukları gibi bir çok konu önemlidir, görmeden buradan görüş belirtmek hatalı olabilir.

2 X 200 AGM batarya kapasitesi
Alternator desteği
Shore power dış besleme ( redresör)
190 Wp yeriniz varsa 1 ilave ,yoksa böylece devam,Solar şarj cihazını MPPT yaparak

8) Karavan kullanılmadığı zamanlarda panel ve şarj sistemini kapatmayın, sürekli sistemde olması gerekir.

Karavanlarda kullanılan kablo uzunluğu ve kesitleri hakkında;

Kendi karavanlarini yapanlar veya elektrik sistemini yaptıranların kablo seçimi ve tesisatlarında başka araç üzerinden alıntı yapmak, rastgele hatalı yaptıkları seçim ve uygulamalar iş bittikten sonra sıkıntılara sebep olacaktır.

Araç elektrik sisteminde mevcut kablo kesitleri,araç hareket halinde ve alternatörden destek durumunda gerilim 13,8 - 14,4 volt seviyelerinde yeterli olacaktır,ve bu durumda gerilim düşümü ile kayıplar gelen giden dengesi olarak göz ardı edilebilir.

Aracın elektrik tesisatindaki kablo kesitleri bir başka durum ve kullanım için örnek teşkil etmez,karavan yaşam alanındaki cihazların, ekipmanların yapıları güçleri ve besleme kaynaklarına kablo mesafesi olarak farklılıklar gösterir.
Önemli husus artık araç çalışmamaktadır mevcut enerji bataryalardaki değer kadardır.

Şöyleki; aşağıdaki örneklerde
Mesafe, sıcaklık ve gerilim aynı kalma durumunda farklı güçlerdeki, kablo kesit ve gerilim düşümü değerleri aşağıdaki gibi görünüyor.

Gerilim:12 volt
Kablo uzunluğu:5 metre
Ortam sıcaklığı:25 derece
Sistem özelliği: 12 VDC elektrik enerji kullanımı

Güç:20 watt LED aydınlatma
sistemden çekeceği akım 1,7 amper (bu küçük görünen değer kesit seçiminde sizi yanıltmasın)
2,5 mm2 kesitli kablo kullanımında
gerilim düşümü %1,37 ile yükteki gerilimi 11,8 volt

Güç 50 watt
sistemden çekeceği akım 4,2 amper
6 mm2 kesitli kablo kullanımında
gerilim düşümü %1,42 ile yükteki gerilim 11,8 volt

Güç 90 watt
sistemden çekeceği akım 7,5 amper
10 mm2 kesitli kablo kullanımında
gerilim düşümü %1,48 ile 11,8 volt

Hat başında 12 volt olarak belirtilen değer hat sonunda değeri düşmektedir.

Binalarda veya AC sistemdeki kablo kesitleri seçimleri DC sistemine uygun olmayacaktır.

Karavan ve teknelerde sıkça karşılaşılan elektrik sorunları arasında;
Cihaz tip ve gücü ( LED aydınlatma Ile bobinli cihazların kesitleri arasında, buzdolabı gibi bobinli ve demeraj akımları olan bir beslenmenin kesit ölçüleri fazla olmalıdır, yukarıda örnekte 90 watt için 10 mm2 çıktığı gibi.

Bağlantıları uygun değerli DC sigorta ve pabuç bağlayıcı ile olması gerekir( klemens önerilmez) farklı kabloları ek yapmaktan sakının.Hat başı ve sonunda sigorta ve emniyet noktaları hariç eksiz ve alev yürümez kablo kullanınız.

Korozyona karşı kalaylı marin tip kablo ve sarf malzemeleri önerilir.

Karasal tip malzemeleri, korozyon ile direnç gösteren ürünler kullanmayın.

Bu sistemlerde kullanılan kesit değerlerini CAN BUS - ECU araç elektronik kontrol cihaz ve ünitelerinin kabloları Ile birlikte karıştırmayınız.

DC enerji üretim, depolama, dağıtımları durumlarında her sistem için ayrıca hesaplama ve yakın mesafeden sistemi dizayn ediniz.

bulenttg

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Sistemimde 1000 w tamsinüs SAVİOR inventeri kullanımda fakat sistemde bazı eksiklikler var sanırım.
50 A MPPT şarz regilatörü takmayı düşünüyorum.ilave 190w panel bağlantısı hazır takabilirim.

19-22 inç tv günde 4-5 saat kullandığımda

2x200 A AMG batarya kullanıldığında alternatörden besleme alternatörü yormazmı? bu ihtimal kamp harici mevcut 2,6 kw akıllı jenaratörden şarj daha garantili olmazmı sesini yok sayarsak.

Jel akü ile amg hangisi daha uzun ömürlü olur.

Buzdolabını 12 v ta dönüştürsen sarfiyatı azalırmı?

Mevcut aracınızdaki şarj durumunu, jeneratör ve alternatörden destekli diye yazmışsınız, anlıyorum ki aracınızda hali hazırda tesisatı var, doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını, buradan bilemiyoruz resimde olmayınca !

+Yukarıdaki yazıda batarya kapasite kullanım yüzdeleri belirtilmiştir ( LİFePO4 hariç) bu değerler batarya üreticilerinin bilgileri doğrultusunda veriliyor.

+Invertor kullanımsız sistemler daha uygun olacaktır,12-24 volt sistemler TV, buzdolabı, aydınlatma vb.

+Jeneratör çalışması ile sisteminizdeki bataryaların doğru düzgün şarjlı çok zordur
Jeneratör kullanım amacı daha farklıdır. Ekonomi, çevresel durum ve çalışma zamanı olarak verimsiz olacak.( batarya şarj konusunda)

+ Araç alternatorunden servis batarya şarjı alternatore zarar verebilir mi sorusu, evet verebilir ancak; aracınızda panel ve şebekeden redresör ile kombine dolum olduğu taktirde bataryalarınız belirli kapasitenin altına düşmediğinde ( burası önemli) Alternator çıkış kapasite değeri uygun ise, sistemi araç ile servis arasında VSR role, termal ayırıcı anahtar ,DC sigorta vb koruma devresi ile sağlıklı çalişabilecektir. Burada akarken doldur durumunu emniyetli kullanmak söz konusu.
Karavan ve Teknelerde alternatörden şarj için motor hareket sistemine ayrıca Alternator montajı Ile servis batarya grubu şarjı doğru ve kesin çözüm olacaktır. Bu sistemi yapan bir çok tekne olmasına karşın karavanlarda yer sorunu ve maliyeti karşısında kullanıcıların tercihi, mevcut sistemi kullanma durumda oluyor.

+ Servis batarya grubu alternatörden şarj durumunda AGM tip önerilir ( araç marş desteği, soğuk ortamda performans vb ) bakınız üretici data sheet bilgilerine . Sistemden anlık yüksek değerde çekiş olmayacak daha düzenli şarj değerleri durumda GEL tercih edilir.

Son olarak ne kadar kaliteli ürünler alarak sistem kurmaya çalışırsanız, tekniğine, kuralına uymayan bir seçim ve işlem yaptığınızda beklediğiniz verimlilik ve kaliteyi bulmak zor olabilir.

Hiç dikkate alınmayan bir malzeme sistemin yeterince verimli çalışmamasına , hatalı bir ürün seçimi veya bağlantısında istenmeyen can ve mal kayıplarına neden olabileceği bilinmelidir.

Paneller : 12 volt bataryalı sistem için (36 hücreli) solar panel dizini
24 volt bataryalı sistem için (72 hücreli) solar panel dizini kullanın

Bataryalar : Araç veya sistemin teknik yapısına uygun üretilmiş, kullanım amacı ve kapasitesi bilinerek satın alınmalıdır.

Kontrol cihazları : Kullanılacağı yapının tüm elektrik değerlerinin mikro işlemci tarafından hassas olarak algılanıp, anahtarlama veya düzenlenmesine karar veren önemli cihazlardır. Solar kontrol, Voltaj regülatörü,Diyod izolatör vb.

Kablolar : DC ve AC elektrik tesisatı için ayrı olarak belirlenir. Bir aynı hat içinde tesis edilmemesi önerilir. Her bir kullanıcı hat için kesitleri hesaplanmalıdır.

Sigortalar, emniyet ayırıcı ve kesiciler: DC ve AC için ayrı karakter ve değerlerde olarak değerlendirilir. 220 Vac sigorta elemanı DC sistemde kullanılmaz.
Her hat için elektriksel değer ve koruma sınıfında belirlenir. Aydınlatma tesisatı için,20 watt -12 volt -2,5 mm2 - 5 metre uzunluğunda hat başı sigortası gecikmesiz 3 amp iken,
Bobinli cihaz hidrofor 50 watt-12 volt - 6 mm2 - 5 metre uzunluğunda hat başı sigortası 3 sn gecikmeli 10 amp.gibi

Anahtarlamalar : Tüm sistemi yük altında dahi ayıran emniyet şalterleridir, manuel ve otomatik yapılardır.

Elektriksel bağlantılar : DC bağlantılarda özel pabuç,soket gibi ürünler kullanılarak yapılmalıdır. İnce kablolardan klemens kullanılarak eklenti yapılmamalıdır.Tüm ekipmanlarımız kaliteli ürünler olarak alınsa,sistemin kablo tesisatları uygunsuz ve tekniğine uygun bağlantılar yapılmadığı durumda elektrik kaçak kayıpları, direnç oluşumları gibi sebeplerle emekleriniz boşa çıkabilir.

Tesisat özellikleri : Hareketli ve titreşimli yerlere uygun malzeme seçimi, ürün montajı, kopma,devrilme kaza durumlarında enerji başlangıç noktasından elektrik sisteminin kısa devre Ile + kutup Ile bağlantısının kesilmesi sağlanmalıdır,bu durum kablolarda kısa devre oluşması anında kıvılcım , parlama ile yangın oluşmasının engellenmesi olacaktır.

Kullanılan malzemelerin sisteme uygunlukları : Araç ve Tekneler için kullanılabilir ekipmanlar ürünler pahalı olabilir. Bu sistemlerde kullanılacak teknik özellikleri dikkate alarak karar veriniz.

Karavanda Teknede kullanılan elektrikli teçhizatın durumlarına göre tüketim farklıdır.
Kişilerin enerji tüketimi ve konfor anlayışı istekleri doğrultusunda şekillenir.
Hiç konfor istemeyen bir gezgin için gaz lambası ile seyyar su bidonu yeterli olur.

Her bir ürün ekipman ve sistem ayrı konu bilgi tecrübeler içerir.
Paylaşılanlar ; üreticilerin sunduğu ürünlerin katalog teknik değerleri ,tavsiyeleri dikkate alınarak yapılmaktadır.
Hali hazırda yapılmış bir hesaplama ve öneri bir başkası için uygun olmayabilir.
Burada belirtilen öneriler tavsiye niteliğinde değerlendirilmelidir.

Sağlıklı huzurlu günler dileğiyle

.

Alternatör ve jeneratörün aslında direk tüketimi hedeflediklerinden, optimal akü dolumu için dizaynlanmadıkları teorik bir gerçek. Fakat marka karavan üreticileri yine de alternatörlü bu olanağı asla ıska geçmemekteler. Çünkü sistem sahada milyonlarca örneğiyle sorunsuz calışmakta. Bütün Avrupa karavan sahiplerine sorabilirsiniz. Çok yazdım ama benim jel akülü ve VSR ayırıcılı sistemim toplamda 500 gün üzeri kullanımıyla 9. senesine girdi. Araç aküsünü yenilemek zorunda kalsam da sistem hala sorunsuz çalışmakta !

Tabi en uygunu charge booster (şarj güçlendirici) kullanarak hem tek fazlı dolum yerine çok fazlı dolayısıyla sıhhatlı ve artan dolumdan faydalanmak, hem de ayırıcı röleden tasarruf etmek. Prensip olarak DC->DC cevirici olan bu B2B (Battery to Battery) aletleri alırken IUoU dolum karakteristiği ve kapasitesine dikkat etmek ve şebeke hatta panel dolumlarında olduğu gibi mutlaka ısı sensörüyle kullanılmak gerekmekte. Sterling gibi tanınan markalarin ücretleri montajıyla beraber ilgili kapasitedeki VRLA akülerin 1,5 misline bile mal olabiliyor ! (Son zamanlarda ucuz versiyonlarının da çıktığını gördüm)
İşte tam da bu, marka karavanların zaten çalışan bir sistemi neden taçlandırmadiklarının cevabı olmakta..
Mesela bu şirketler şebeke dolumunda basit redresör yerine minrocip işlemli çok fazlı hatta akü uyandırma fonksiyonu olan dolum aletleri kullanmakta. Yani muhakkak gerekiyorsa, masraftan kaçınma asla söz konusu değil..

Akülerin 4 haftada bir 48 saat kalite bir cihazla sülfatlaşmayı önlemek için şebekeye bağlanması, bence daha önemli bir konu..
.
.
.
Şimdi baktım, Knaus ayırıcı yerine Ladebooster koymaya başlamış.
Belki yeni motor (Euro 6) yapısıyla da ilgili olmalı ?

.

Son düzenleme:

.

Alternatör ve jeneratörün optimal akü dolumu için dizaynlanmadığı teorik bir gerçek. Fakat marka karavan üreticileri yine de alternatörlü bu olanağı asla iska geçmemekteler. Çünkü sistem sahada milyonlarca örneğiyle sorunsuz calışmakta. Bütün Avrupa karavan sahiplerine sorabilirsiniz. Çok yazdım ama benim jel akülü ve VSR ayırıcılı sistemim toplamda 500 gün üzeri kullanımıyla 9. senesine girdi. Araç aküsünü yenilemek zorunda kalsam da sistem hala sorunsuz calışmakta !

Tabi en uygunu charge booster (şarj güçlendirici) kullanarak hem tek fazlı dolum yerine çok fazlı dolayısıyla sıhhatlı dolumdan faydalanmak, hem de ayırıcı röleden tasarruf etmek. Prensip olarak DC->DC cevirici olan bu aletleri alırken dolum karakteristiği ve kapasitesine dikkat etmek ve şebeke hatta panel dolumlarında olduğu gibi mutlaka ısı sensörüyle kullanılmaları gerekmekte. Sterling gibi tanınan markalarin ücretleri montajıyla beraber VRLA akülerin 1,5 misline bile mal olabiliyor !
İşte tam da bu, marka karavanların zaten çalışan bir sistemi neden taçlandırmadiklarının cevabı olmakta..
Mesela bu şirketler şebeke dolumunda basit redresör yerine minrocip işlemli çok fazlı hatta akü uyandırma fonksiyonu olan dolum aletleri kullanmakta. Yani muhakkak gerekiyorsa, masraftan kaçınma asla söz konusu değil..

Akülerin 4 haftada bir 48 saat kalite bir cihazla sülfatlaşmayı önlemek için şebekeye bağlanması, bence daha önemli bir konu..
.
.
.
Şimdi baktım, Knaus ayırıcı yerine Ladebooster koymaya başlamış.
Belki yeni motor yapısıyla da ilgili olmalı ?

.

Katkılarınıza , yazılarımıza yorumlarınıza sağlık.

Bülent bey yanlış yaparsam çekinmeden düzeltin lütfen.
Ben bu güne kadar voltmetre ile bir ölçüm bile yapmamış, herhangi bir alternatörü eline almamış hatta aküsü bitince hangi sırayla bağlantısını yapacağının notunu hep yanında taşıyan ama eline bir bilgisayar verilerek internete salınan vakti bol bir emekliyim. :yum:

Yaptığım sadece tercüme ve izlemlerimi aktarmak.
Anlamadığım tek nokta, bu açıdan Google herkese yardımdan çekinmezken yazılanların azlığı.

İltifatlarınıza teşekkürler. İhtiyacı olmayanı tanımıyorum.
Yan cebime koyayım.. ;)

.

Son düzenleme:

Bülent bey yanlış yaparsam çekinmeden düzeltin lütfen.
Ben bu güne kadar voltmetre ile bir ölçüm bile yapmamış, herhangi bir alternatörü eline almamış hatta aküsü bitince hangi sırayla bağlantısını yapacağının notunu hep yanında taşıyan ama eline bir bilgisayar verilerek internete salınan vakti bol bir emekliyim. :yum:

Yaptığım sadece tercüme ve izlemlerimi aktarmak.
Anlamadığım tek nokta, bu açıdan Google herkese yardımdan çekinmezken yazılanların azlığı.

İltifatlarınıza teşekkürler. İhtiyacı olmayanı tanımıyorum.
Yan cebime koyayım.. ;)

:smiley:
Doğruları bulmak niyetimiz, kişiye değil yanlışa nişan almak; tıpkı yazdığınız gibi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri