Karadut Suyu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,159

gezmen

Karavan Yönetim
Yer
Akhisar
Karadut ve suyunu içinizde bilenleriniz çoktur; özellikle Ege ve Ege'nin başkenti İzmir'de bulunanlar, ziyaret edenler ve kuşkusuz orada yaşayanlar... :smiley: ;)

Bu çok lezzetli ve insan sağlığına yararlı meyveyi, kısa süren mevsimi nedeniyle, daha uzun sürede tüketebilmk için, suyunu elde ediyorum. (Hacmi azaltmak için) Böylece hemen tüm bir yıl, kullanma olanağı doğuyor. Nette, suyu/şurubunu elde etmek için birçok yöntem yazıyor ama ben, kendi yöntemimi uyguluyorum. ::smiley: :-\ Çok basit; katı sıkacağı aygıtından geçirmek, suyunu elde etmek ve derin dondurucuya atmak.

Bu aralar, karadutun bol olduğu zamanlar; bir süre sonra kalmaz. ;) Bugün, 10 kg karadut aldım ve suyunu çıkartıp derin dondurucuya attım. Kilosunu 6 TL'den aldım; ne ölçüde su elde ettim, tam hesaplamadım ama epeyce çıkıyor diyebilirim. ;) İlginizi çekerse, siz de deneyin... :smiley:

Cavid Sezen

Karadut 015

Karadut 016

Karadut 017

Etiketler

Ynt: Karadut Suyu

fsirin' Alıntı:
Çok güzel gözüküyor Cavid Hocam. :smiley:
Pekmez gibi ekmeği bandırıp mı yenir.?

;D
Yukarıdaki yazımı bir kez daha okuyunca, sanki Ege'ye özgü gibi anlaşılır diye algıladım. Bu dut, ülkemizin birçok yöresinde yetişir; Ege'nin biraz ön planda olmasının nedeni bence, karadut suyu nedeniyle olsa gerek.

Ferhat, benim yaptığım, iki şekilde tüketilir genel olarak (ya da ben öyle yapıyorum):
1. Hergün bir kaşık (tatlı ya da yemek kaşığı; varlık durumuna göre bir yıla yayılabilmeli),
2. Suyla incelterek, meyve suyu niyetine.

Karadut, benim bildiğim (Varsa eklenebilir, araştırmadım):
1. Taze olarak,
2. Karadut suyu olarak,
a. Benim yaptığım gibi (doğrudan sıkım ve derin dondurucuya),
b. Şurup yaparak (ısıl işlemden geçiyor)
3. Reçel olarak,
4. Pekmez olarak (Yapmadım ama duydum. Biraz nazlı büyüyen ve çok miktarda üretimi olmayan bu
dutun pekmez yapılması, ekonomik değil bence),
5. Şarap yapılarak (Denizli yöresinde yapıldığını duydum; tatlı oluyormuş şarabı :smiley:)

tüketilir.

Yarasın!...

Cavid Sezen

Cavit hocam..agzım sulandı.İlk agızda karadut bulup yapmam lazım..

gerçekten de yarasın ;D ;D

Merhabalar,
Cavid hocamın öneisi gayet güzel.Bizde (Trabzon'da) çok az olmasına rağmen komşumuzun ağacından silkeleyip reçel yapardık, şimdi Çanakkale'de ben satınalıyorum hanımla kızım reçel yapıyor su işini düşünmek gerekir.
Ayrıca hocamın önerilerininin arasında olan ve Denizli de yapılan karadut şarabından edinmek benim için edinilmesi gerekenlerin başında sıraya girdi.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Bir küçük anımsatma; geç oldu biraz ama... :-[

Rengi kara ve karaya yakın dutların tümü, burada kastedilen karadut değildir. Karadut, toplanırken elimizde ve çok özen göstersek de giysilerimizde anormal boyutlarda leke oluşturan duttur. Kendine özel bir tadı ve lezzeti vardır ve kara renkli dutların hiçbirinde bu tad ve lezzet yoktur. Ağacı çok yavaş büyür; nazlıdır biraz. Çabuk tüketilmesi gerekir, taşımaya pek gelmez. ;) Son yıllarda, pazarlarda ve marketlerde tüketime sunulan kara renkli dutların hemen hemen tümü "karadut" değildir.

Şeker katılarak yapılan şurup (karadut suyu) ve reçeli, çok yaygın biçimde tüketilir. Her ikisinde de, şeker ve kaynatma, dayanma süresini artırmaktadır ve bence bu şekilde yapılan şuruptan elde edilen karadut suyu daha bir güzel oluyor diyebilirim.

Kendisi yapamayıp da hazır olarak satın almak isteyenler için bir adres vereyim; Tire (İzmir). Bildiğimce, Tire, ülkemizde karadutun en çok yetiştirildiği yerdir. Tire'de, karadut reçelini birçok noktada satın alabilirsiniz. Tire'nin Cambaz Köyü, çok ciddi bir karadut reçeli üretim merkezidir. Bunu dışında, Tire'ye özellikle salı gününü (Türkiye'nin en önemli birkeç hafta pazarından biridir) de içine alan bir gezi yaparsanız, burada tek tek sayamayacağım ölçüde çok özellik ve güzelliğini de keşfedersiniz. :smiley:

Cavid Sezen

Cavid hocam ağzımın suyu aktı tam doğru tabir,

karadutu okurken biran ahududuyu düşündüm, eline sağlık. Afiyet olsun.

Gerçekten çok narin bir meyve karadut.Bahçedeki(Ap.yapılınca)tek kalan ağaç ve iyice olgunlaşmış dökülüyordu,nalburdan temiz ve ucuz olan naylon örtü alıp sirkeledim.Olmuş dutlar döküldü,kışın kestane yaptığımız yerde bukez dut ikramı yaptık,komsuya ikram etmek için poşete koyduğumuz dutu unutup gittik,ertesi gün geldiğimde tadı bozulmuştu herhalde sıcakların etkiside olmuştur.Cavit hocamında uyardığı gibi karadutun son demleri bu gün kalanıda sirkelemek gerek hepsi dökülmeden.

Zamanı geldi ekşi karadutun... Bir kaç gün sonra pazarlarada gelir ama temmuz yirmi dedimi bitecektir.

Bu kadar lezzetli meyve olabilirmi dedirten bu şifalı dutu bulabilen şanslı saymalı kendini.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri