Karadeniz Fıkraları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yücel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 80
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,483

Etiketler

Ynt: Karadeniz Fıkraları

Sen Trabzonlusun kardeşim.
Onlar Ofli ;D

Neyse bir gerçek olay daha anlatayım, daha evvel Sedat'lara bir buluşmada anlatmıştım zannedersem.
Bizim büro 1.nci katta.Ortağın oğlu yanında birileri ile beraber antreden asansöre biniyorlar , büroya çıkacaklar.1:nci kat düğmesine basıyorlar , fakat bir arıza oluyor ve asansör aşağı düşüp dibe oturuyor.Mesafe çok olmadığı için bir yaralanma durumu falan olmuyor.Ortağın oğlu hemen cepten babasını arıyor.
''Baba , baba asansör aşağı düştü , mahsur kaldık.''
Baba : '' Ayrılmayın ordan ,geliyorum hemen ''

Fıkralık Oflu Cansız Hoca

02 Mart 2007 Cuma 11:22
Trabzon'da bir genelevde çalışan kadın vefat ediyor. Halk, kadının cenaze namazını kılmak istemiyor. Oflu Hoca çıkışıyor;
"Olmaz öyle şey, üsttekinin namazını kılıyorsunuz da alttakinin namazını neden kılmıyorsunuz."

Bu çıkışı yapan meşhur Cansız Hoca bugün hayatta değil. Ama şöhreti ve küfürlü yöresel konuşması o kadar meşhur olmuşki hala dilden dile anlatılıyor.

1895-1975 yılları arasında yaşayan Mustafa Cansız'ın hayatı şimdi bir kitap olarak kaleme alındı. Sütçü İmam Üniversitesi'nden ilahiyatçı Mehmet Günaydın tarafından yazılan kitap, sıradışı bir imamın görüşlerini aktarıyor. İşte kitaptan bazı anekdotlar;

AY'A ÇIKMA HADİSESİ

Ay'a insanoğlunun ayak basması dünyada olay oluyor. Cancız Hoca da bir gün Of meydan kahvehanesinde otururken, konu açılıyor. Etrafında Oflu eşraf ile müftü ve hocalar da varmış. Müftü Ay'a çıkıldığına inanmıyormuş. Biri de Cansız Hoca'ya soruyor;
-Hocam Amerikalılar Ay'a çıkmış diyorlar, doğru mu?"
Hoca'dan yanıt geliyor;
-Ay'a Amstrong diye bir Amerikalı çıktı ve oraya s.çtı.
Orada bulunup da ayın nur olduğuna inananlar estağfurullah demeye başlarlar. Bunun üzerine Cansız Hoca;
-Bunun esi, fisi yok. Orası krater, kül, toprak... Oraya çıkan adam s.açacak da iş.yecek de"...

BU GÜN GİT YARIN GEL

Devlet dairelerinde vatandaşa "bu gün git yarın gel" anlayışı hemen her dönemde geçerli olmuştur. Dernekpazarı 1950 öncesi Of ilçesine bağlı idi. Resmi bir işi olan yirmi kilometrelik yolu gitmesi gerekiyordu. Cansız Hoca'nı köylüsü Şahmeran Güveli nüfus cüzdanı alabilmek için iki kez Of'a gitmesine rağmen yukarıda ifade ettiğimiz anlayıştan dolayı başarılı olamamıştır.

Durumu Cansız Hocaya aktarır. O dönemde İl Genel Meclisi üyesi ve sözü geçer konumda idi. Kâğıt-zarf ister. Zarfa koyduğu kâğıda şunları yazar:
-Vatandaşın üçüncü defa işini yapmamak b.k yemektir.
İmza. Mustafa Cansız
Okuma yazması olmayan Şahmeran Güveli bu mektupla birlikte Nüfus memurluğuna gider. Mektubu açıp okuyan memur hiçbir şey sormadan işlemi yapar. Böylece Şahmeran Güveli nüfus cüzdanına kavuşur.

Buna benzer bir diğer olay şöyledir: Bir şahıs rüşvet vermediği için "bu gün git yarın gel" diye oyalanıyormuş. Durumu Cansız'a anlatmışlar.

Aynı şekilde bir zarf ve kâğıt istemiş. Kâğıdı makasla parçalar ve zarfa koyar.

Niçin böyle yaptığı sorulunca ne yazdığın söyler: "Bu adamın rüşvet verecek kuruşu yoktur. Cüzdanını verin."
Adam bu şekilde cüzdanını alır.

KUR'AN SAYFALARI

Bazı insanlar vardır ki olmayacak sorular sorar. Adamın biri Cansız Hoca'ya şöyle bir soru sormuş:
-Hocam, yeryüzünün her tarafına Kuran sayfalan serilse ve büyük abdest ihtiyacın gelse bu ihtiyacı gidermeyi nerede yapacaksın?
Bu soruya sinirlenen Cansız Hoca şu cevabı vermiş:
-İhtiyacı giderecek yer kalmadığına göre ağzına etmekten başka çare kalmadı.

CHP İLE DP ARASINDAKİ FARK?

Demokrat Partisi kurulduğu zaman Cansız Hocaya, Halk Partisi ile Demokrat Parti arasında ne fark var diye bir soru yöneltmişler. O da şu cevabı vermiş:

-Hayvan dışkısının üzerinden manda arabasının tekeri geçti. Yarısı bir tarafa, öbür yarısı da öbür tarafa kaldı. Aradaki fark budur.

ALLAH TÜRK MÜ?

1960 İhtilalinden sonra Milli Birlik Komitesi üyelerinden bazıları Trabzon'a gelmiş. Cansız Hoca'yı, İmam-ı Azam'ın Türk olup olmadığını sormak için çağırmışlar. Hoca gitmeden önce şöyle demiş: “İmam-ı Azam işi kolay da Allah'ın Türk olup olmadığını sorarlarsa ne cevap vereceğim”

Of ile sembolleşen Cansız Hoca'nın en belirgin özelliği derin din bilgisi ve eğitimine rağmen bol küfürlü konuşmasıydı. Sigara, nargile içip tavla oynadığı için çok eleştirilmiş, hatta Ankara'ya dahi şikayet edilmişti. Ve son bir not daha; İlahiyatçı Yaşar Nuri Öztürk, Cansız Hoca'nın yetiştirdiği son öğrenciydi... //

İnternethaber

mogzilla' Alıntı:
Sen Trabzonlusun kardeşim.
Onlar Ofli ;D

Neyse bir gerçek olay daha anlatayım, daha evvel Sedat'lara bir buluşmada anlatmıştım zannedersem.
Bizim büro 1.nci katta.Ortağın oğlu yanında birileri ile beraber antreden asansöre biniyorlar , büroya çıkacaklar.1:nci kat düğmesine basıyorlar , fakat bir arıza oluyor ve asansör aşağı düşüp dibe oturuyor.Mesafe çok olmadığı için bir yaralanma durumu falan olmuyor.Ortağın oğlu hemen cepten babasını arıyor.
''Baba , baba asansör aşağı düştü , mahsur kaldık.''
Baba : '' Ayrılmayın ordan ,geliyorum hemen ''

Ayrılmamışlardır umarım ;D ;D ;D ;D

reyan' Alıntı:
Aşkolsun komik gelmez olur mu da...:smiley: Espri, gülmece Karadeniz insanının doğasında var.
Severim, pek sever, pek de gülerim...

Reyan, yani bunlar sana normal geldiği için komik gelmiyordur demek istemiştim ;D

gülünmezmii yaws

bir tanede benden

Ordudan bindim otobüse eskişehire doğru geliyorum. muavinle kafayıda yaptık dakika başı kola meyve suyu getırıyor sağolsun bir dediğim iki etmiyor. sonra eleman rizeli imiş. konu döndü dolaştı temel fıkralarına eleman gidiyor geliyor bana bir fıkra anlatıyor sonrasında bir daha gidiyor geliyor bir fıkra daha boyle bana 5 fıkra anlattı sonrasında dedim yaws bende karadenızlıyım ama 1 tane temel fıkrası bılmıyorum nasıl bunları aklında tutuyorsun sonra eleman guldu bır daha gıttı ve gerı geldı elındede kalınca bir tane temel fıkraları kitabi.

elemana gül gül gül yıkıldım. tabe sonra elındednde kitabı aldım .
bende zannedıyorum eleman aklında soylyor gıdıp kıtaptan bır fıkra okuyıp bana anlatıyormus

Hastabakıcı Temel

Doktor hastabakıcı Temel'i çağırdı...

- "Yarın ava gidiyorum, ama muayenehane kapansın istemiyorum. Sen hastalarla ilgilen. Ben arada arar, kontrol ederim" dedi..

- "Merak etmeyin doktor" dedi, Temel.

Doktor ertesi gün akşama doğru telefon etti..

- "Ne var ne yok?.."

- "Üç hasta geldi bugün.. İlkinin başı ağrıyordu, aspirin içirdim."

- "Harika Temel" dedi, doktor...

- "İkincisinin midesi yanıyordu.. Talsit verdim.."

- "Bravo.. Bravo Temel.. Harikasın!.. Ya üçüncü?.."

- "Doktor, masada oturuyordum. Kapı çarparak açıldı, içeri fırtına gibi bir kadın girdi.. Alev alev yanıyor gibiydi. Hızla soyundu, iç çamaşırlarını da çıkardıktan sonra muayene masasının üzerine yattı ve bağırdı: 'Bana yardım et. Beş yıldır erkek yüzü görmedim.."

- "Eee.. Sen ne yaptın, Temel?.."

-"Gözüne visine damlattım doktor!.."

Doğanın Dengesi

Temel ormanda ağaç kesiyormuş, o sırada çevreciler de ormanda yürüyüşe çıkmışlar, Temel'i bu vaziyette görünce bir güzel pataklamışlar...

Temel üstü başı perişan halde köye dönerken Dursun'a rastlamış,

Dursun;

- ''Ula Temel bu ne hal böyle?'' diye sormuş,

Temel de anlatmış;

- ''Ormanda ağaç keseydum, birden kalabaluk pir grup Doğan'ın yengesini bozmişum diye dövdü peni, halbuki ne Doğan'ı taniyruuum, ne de yengesuni...''

İşine Son

Temel askerde biraz tembel...Sabah içtimasından kaytarıp bir ağacın altına yatar...Ancak biraz sonra yakalanır...Komutan yanına çağırır...

-Mesleğin nedir?

-İnşaat kalfalugu yapayurum komutanim.

-Ha demek öyle, peki sen inşaatta yanında çalışan bir işçiyi böyle yatarken yakalarsan ne ederdin?

Temel firsatı kaçırmaz...

-Hemen , hiç düşünmeden işine son verirdim evine gonderurdum komitanum.

Soyulmuş Tavşan

Temel ava çıkmış, eli boş dönmemek için kasaptan bir tavşan almış.

Fadime;

- Ha pu netur, soyulmuş tavşanı nasıl avlaysun?

- Sevişirken yakaladum, çiyinmeye firsatu olmadu vurdimm onuuu.....

Uçak Karadeniz'de Mezarlığa Düşerse

Dört kişilik bir eğitim uçağı karadenizde mezarlığa düşmüş...

Lazlar 80 ceset çıkarmışlar ve ölü sayısının artmasından korkuyorlarmış.

Abi Bunları Annem Ninni niyetine Anlatırdı Cocukken Eskidi Yaws ;D ;D

Bizim Kari

Mahkemede hakim, Temel'e sormuş;

- Kiminle evlisin?

- Bizum kariylan!

Hakim sinirlenmiş;

- E, herhalde. Sen hiç erkekle evlenen duydun mu?

- Duydum tabi, nasil duymadum!

- Kimmiş?

- Bizum kari.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR