Kar Hediği Yapmak İstiyorum Lütfen Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan salih46 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,598
Ynt: Kar Hediği Yapmak İstiyorum Lütfen Yardım

Hedik seçiminde genel olarak dikkat edilecek 3 şey var.
1) Yüzey alanı. Toz kara girmeyi düşünüyorsanız, ağır biriyseniz (kendi ağırlığınız + sırt çantası) mümkün olan en geniş yüzey alanına sahip olan ürünü almanız gerekir. Hedik büyüdükçe fiyatı artar fakat işinizi görmeyecek bir şeye 100 euro vermektense görecek bir ürüne 150 euro daha mantıklıdır.
2) Bağlama sistemi. Ayakkabınıza uyumlu mu, takıp çıkarması kolay mı vs.
3) Krampon sistemi. Hedik bol karda rahat tutunsa da parkurda eğimli ya da daha sert kar olan yerler olacaktır. Çoğu hedikte bu durumlar için gerekli diş sistemi ve ön tarafta ayrıca metal dişler var. Krampon sistemi olmayan bir hediği çok az eğimli toz kar dışında bir yerde kullanamazsınız.

Piyasada hedik olmayan dönemlerde toplu halde alüminyumdan çerçeve ürettirip perlon ile örüp yine perlondan tokalı bağlama sistemi yaptığımız oldu. Ne kadar iyi tasarım ve işçilik olsa da bu tip hedikler özellikle dağda kullanacaksanız istisnasız faaliyet sırasında sorun çıkarıyor ve her faaliyet sonrası da perlonların revize edilmesi gerekiyor. Açıkçası hedik örerek, modifiye ederek, farklı malzemeler ve bağlama sistemleri üzerinde çalışarak günler geçirmiş biri olarak hiç kimseye önermem. Üstelik bu krampon sistemi dediğim diş sistemini yapmak mümkün değil.

Efe bey kullanım amacınızla ilgili bilgi verirseniz gönderdiğiniz hediklerin hangisinin daha uygun olduğu ile ilgili bilgi verebilirim. (kullanılacak zemin, kullanma süresi, ağırlık)

Etiketler

Bu arada kendi hediğini imal etmek isteyenlerin hevesini kırmak istemem, kısa süreli çantasız aktiviteler için kendi yapımınız hediği kullanabilirsiniz. Özellikle hedikte sorun çıktığında sahada tamir etmek zorunda değilseniz, bu yüzden grubu bekletmeyecekseniz, medeniyete hızlı dönebiliyorsanız ve en önemlisi bu iş ile uğraşmaktan keyif alacaksanız denenebilir.

Yankı bey,
Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Köroğlu dağına çıkacağız. 1800 mt'deki kamptan 2360 mt.deki zirveye bir yürüyüşümüz olacak. 4,5 km civarı parkur. Az eğimli olan güney cephesini kullanacağız. Genelde çok karlı bir bölgeymiş. Hedikler yürümek kesinlikle fayda sağlar görüşündeyim. Zira kar kalınlığı ve yapısı yürümeyi zorlaştırıyormuş. Arkadaşlar keşfe gidecekler. Bakalım ne bilgilerle gelecekler.
Hem eğim var, hem de yol uzun. Ben 100 kiloyum. 10 kg' da çanta çeker. 110 kg.

Ne dersin?
Selamlar
Efe

Salewa'nın modeli Excursion sanırım, 110 kg. ve bol kar için ufak gözüküyor, TSL 325 modeli de dağcılık modeli, ileride daha uzun ve sert kar içeren aktiviteler yapmayacaksanız fazla gelir. (gereğinden büyük yüzey alanı olursa hedik ağırlaşıyor ve dar yerlerde manevra yapmak zorlaşıyor)
TSL 227 bence en uygun model.
Bilginiz olması için baktığınız 3 model bizim sitede de mevcut, arama kısmından hedik diye aratarak tüm modelleri görebilirsiniz.

Yankı bey,

Ben sizin Beşiktaş mağazanızdan alışveriş ediyorum genellikle. Orada bütün modeller var mıdır?

Bir de TSL'nin alüminyum modelleri var. Onlar da iyi görünüyor. Siz de var mı?
Ayrıca 227 modeli TSL'de Escape 227 olarak geçiyor. Sizin sitede ise Rando 227 olarak görünüyor. Farklı bir model mi acaba?

Rando grup adıymış model 227 Escape'miş. Kendim sordum, kendim buldum.
Katalogları indirdim. İnceliyorum. Zaten kilo itibariyle 227 den başka seçeneğim yok gibi

Geç cevap için kusura bakmayın şimdi görebildim mesajlarınızı.
Hedikler sadece sipariş üzerine geliyor mağazalarda ne yazık ki mevcut değil. Modele karar vermeniz sonrası bakmanız ve hoşunuza giderse almanız için istediğiniz mağazamıza sevk ettirebilirim. TSL'nin alüminyum modellerine sanırım internette denk geldiniz çünkü bildiğim kadarıyla o modelleri ithal edilmiyor.

Yankı bey,
Ben daha erken davrandım. Sizin Bestami beyden rica ettim. 227'den bir çift getirip beni arayacak.
Teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR