Kapuzbaşı Şelaleleri, Barazama, Hacer Ormanları Kamp, Trekking ( 3 Gün 2 Gece)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kapadokya Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 49,150
Ynt: Kapuzbaşı Şelaleleri, Barazama, Hacer Ormanları

Turgay Hocam fırsat olmadı bu sefer. Ama uygun bi vakitte çıkalım Hasan Dağı'na.

Etiketler
Ynt: Kapuzbaşı Şelaleleri, Barazama, Hacer Ormanları Kamp, Trekking ( 3 Gün 2 Gece)

Hacer Ormanı
Türkiye'nin en iyi post ormanı olması özelliğini taşımaktadır. Etrafı çok dik yamaçlardan oluşmuş, Yedigöller'e giriş ve çıkışın gerçekleştirildiği, yaban hayatının var olması ve helikopter iniş pistinin bulunması Hacer Ormanı'nı önemli kılan faktörlerdendir.
Türkiye'nin en güzel peyzaj alanı Aladağlar-Yedigöller'den sonra, Toros Aladağlar Milli Parkı'nın en önemli ve isim yapmış coğrafyası; kendine has vadi, boğaz ve buzul kayalıklarının güzellikleriyle Yedigöller, Kapuzbaşı kaynak şelaleleri arasında yer alan ve her iki bölgeyi birbirine bağlayan ‘Hacer Ormanı'dır. Kayseri'nin Yahyalı ilçesi Ulupınar köyünün sınırları içerisinde yer alan ve deniz seviyesinden 2200 m. yükseklikte bulunan Hacer Ormanı'nı kuzey ve güneyden son derece dik ve yüksekliği 3000 m'nin üzerinde genç buzul kayalıkları çevirir. Çok dik ve genç buzul kayalıklarının arasında oluşan basamak katlarda yaban keçileri yaşarlar. Hacer Ormanı'nda bulunan dört su kaynağından en önemlisi, orman merkezinde bulunan ve çevresi kamp alanı olarak değerlendirilen ‘Soğuk Pınar'dır. 2750 hektar bir alana sahip Hacer Ormanı'nın florasını; köknar, meşe, sedir, ardıç, gürgen, titrek kavak ve karaçam oluşturmaktadır. Hacer Vadisi ve Ormanı'nda keşfedilmeyi bekleyen mağaraların yanında, bilinenlerin en önemlisi Ulupınar köylüsü tarafından ‘doğal soğuk hava deposu' olarak kullanılan ‘Toprak Taş' mağarasıdır.

Ynt: Kapuzbaşı Şelaleleri, Barazama, Hacer Ormanları Kamp, Trekking ( 3 Gün 2 Gece)

Rota, koordinat bilgileri iyi olmuş, keşke herkes yaptığı expedisyonlarda bu bilgileri de paylaşsa...

.

DSCN7156

124

DSCN7173

İlk trekking ve kampçılığa merak sardığımda malzeme için gezmediğim, aramadığım site kalmamıştı. Ne tür malzeme kullanıyorlar, çantaları ne marka, büyüklüğü nasıl, hangi ayakkabı daha uygun gibi pek çok konuda araştırma yaptım. Aldığım birkaç malzemeyi geri iade ettim. Bazılarını değiştirdim. Acemiliklerim oldu. Artık yavaş yavaş oturdu diyebilirim. Yinede bunu değilde şunu alsaymışım dediklerim de var.
Bu yolculukta kullandığım malzemelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Belki bazı sorularınıza, merak ettiklerinize yanıt olur.

Ayakkabı--> Jack Wolfskin Trail Master Texapore ( Normalde 41 numara ayakkabı giyerim. Botun numarası 42,5 ama 43 numara da olsa olurmuştu. Çünkü uzun yürüyüşlerde ayak şişiyor ve bot ayağa tam oturuyor. Yarım numara büyüğü ayağımı daha da rahat ettirirdi diye düşünüyorum. )

Çanta--> Deuter Air Contact 55+10 ( Çanta yaz kamp malzemeleri için ideal. Bel kısmındaki destek ve sırt havalandırması oldukça iyi. 20 kg'lık yükü 4 gün rahatlıkla taşıdım. İlk kampta bayağı bir doldurmuştum çantayı. Daha sonrakilerde gereksiz olan şeyleri tecrübe edindiğim için çıkardım. +10 litrelik bölümde tam kapasite kullanıldığında çanta her türlü faaliyette kullanılabilir. Yalnız kış kampçılığında bütün malzemeleri alır mı onu daha denemedim. )

Çadır--> Husky Burton Çadır 4 Mevsimlik 2-3 Kişilik ( Çadırı yağış altında deneme fırsatım olmadı. Ama içi geniş. Malzemelerimi gece içine rahatça yerleştiriyorum. Her şey elimin altında oluyor. Şiddetli rüzgarda pollerini sıkıca bağlayınca sıkıntısız geçirdi. İki taraftan da giriş çıkışı var. Çadırdan memnunum. )

Uyku Tulumu--> Husky Espace Uyku Tulumu (Ext.-6°C) ( Yaz kamplarında iş görür. Çantanın alt bölümüne sığıyor. Çantada üst bölüm tamamen eşyalarınıza kalıyor. 950 g olduğu için hafif ve taşıması kolay. Yalnız yaz da olsa yüksek irtifalarda gece sıcaklıkları düşeceği için yetersiz kalabilir. Ben böyle bir durum yaşadım. Bir tanede yaz hariç diğer mevsimler için almayı düşünüyorum. )

Pantolon--> Lafuma ( İnternetten kampanyalı ve ucuz olduğu için aldım. Deneme, görme şansı olmadığı için istediğim gibi değil. İnce bir yapısı var ve kalça kısmından yırtılma yaptı. Tabii Lafuma'nın çok çeşitli pantolonları var. Ben kendi aldığım için söylüyorum. Diğer modelleri hakkında bir fikre sahip değilim. İnternetten alış verişin cilveleri. Deneme, görme şansın yok. Yeni bir pantolon düşünüyorum. Bu sefer mağazadan, deneyerek, görerek . :=) )

Baton--> Lafuma Lautaret ( İki adet aldım. Fiyatı da hesaplıydı. Çok gerekli bir araç. Şimdilik sorun yaşamadım. )

Tshirt--> Lafuma ( Sentetik malzemeden üretildiği için teri tutmuyor. Teri vücuttan dışarı çok kolay attığı için rahat ettiriyor.
Bu tür gezilerde pamuklu giysiler çok zararlı. Teri emdiği için insanı hasta eder, zor kurur. )

Suluk--> Karrimor 3 L (Sırt çantası içine yerleştirilebilen suluk. Bir hortumla çantanın dışına emzik çıkarılıyor. İstediğin zaman musluğunu açıp, su içebiliyorsun. İstediğin miktarda doldurma şansın var. Sırt çantasıyla yürürken çantanın yanında bulunan şişelere ulaşmak mümkün değil. Birde pet şişelerle belli miktarın üstünde taşımak çok zor. Su kaynağından uzak olabileceğinizi de düşünürseniz çok gerekli bir araç. İyi ki almışım. :smiley:) )

İlk Yardım Çantası--> İçinde çeşitli büyüklükte yara bantları, merhem, ağrı kesici, kas gevşetici, küçük bir ayna, tarak, gazlı bez gibi acil malzemeler var.

Sırt çantası ihtiyaç ağırlığınız, kışkampına geçince azalacak, tecrübe size hafiflik kazandıracak. 55/10 fazla bile gelebilir. Uyku tulumunuda buna paralel olarak geliştireceksinizdir.

İçliklerde polypropylene oranı nın fazla olmasına dikkat edin.

Son olarak; Keşke bu tecrübelerinizi "teknik ekipmanlar" bölümüne yazsaydınız...

kahverengi' Alıntı:
Sırt çantası ihtiyaç ağırlığınız, kışkampına geçince azalacak, tecrübe size hafiflik kazandıracak. 55/10 fazla bile gelebilir. Uyku tulumunuda buna paralel olarak geliştireceksinizdir.

İçliklerde polypropylene oranı nın fazla olmasına dikkat edin.

Son olarak; Keşke bu tecrübelerinizi "teknik ekipmanlar" bölümüne yazsaydınız...

Teknik ekipmanlar bölümünde başlık açıp orada da yayınlayacağım. Uyarınız için teşekkür ederim.

Verdiğiniz bilgiler ve fotoğraflar için çok teşekkür ederim. Bende bu tür etkinlikler yapmayı düşünüyorum. Yazdıklarınız çok yararlı oldu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,436
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri