Kapadokya Gezi Notları 23-28 Ekim 2012

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan niet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,552

niet

guven@atasoy.us
Yer
Bursa
Web
aydinlikoda.com
Acemi karavancılar olarak ilk gezimizi Kurban Bayramı vesilesiyle Kapadokya'ya gerçekleştirdik. İşte satır başları:

Salı sabah Bursa'dan yola çıktık; Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir üzerinden Göreme'ye ulaştık. Planımızda giderken Hacıbektaş'a uğramak vardı ama vakit geç olduğu ve yorulduğumuz için o geziyi daha sonraki bir güne bıraktık.

Önceden kalmayı planladığımız Göreme müze yolu üzerindeki Kaya Kamping'e geldiğimizde saat 18.30 civarıydı. Ancak kapıdaki görevli kayıt yapan diğer görevlinin biraz önce ayrıldığını, kendisi de kayıt yapamadığı için bizi alamayacağını söyledi. Sabah kayıt yaparsınız dedik, "ya gece birşey olursa" dedi. Biz de lahavle çekip Göreme'nin içindeki Dilek Kamping'e geçtik.

Dilek Kamping'de "kaydımız" yapıldıktan sonra bize bir peri bacasının dibinde yer gösterdiler, hoşumuza gitti. Geceyi orada geçirdik, sabah yürüyerek Göreme'yi turladık (Dilek Kamping'in avantajı şehir içinde olması). Daha sonra plana uygun günlük gezimizi yaptık, dönüşte bir gün önceden kızgın olmamıza rağmen Kaya Kamping'e bir göz atmak istedik. "Kayıtçı" görevli bu sefer yerindeydi. Kaya Kamping'in manzarasını ve daha organize yapısını görünce kızgınlığımız geçti ve kalan dört günümüzü orada geçirmeye karar verdik. Bizden başka yaklaşık 10 karavanlık bir Fransız grup ile 3-4 tane Türk karavan vardı. Marketinde temel ihtiyaç maddeleri bulunduğundan alış veriş için Göreme'ye inmek gerekmiyor. Gerçi bir sabah ekmek sorduğumuzda "gruba sorduk, istemediler, biz de getirmedik" gibi bir cevap aldık ama oralı olmadık. Sonuç olarak totalde tavsiye edilebilir bir kamp alanı.

Kapadokya'da yemek meraklılarına Uçhisar'daki Şıra Restaurant'ı, Center Restaurant'ı, Avanos'taki Dayı'nın yerini (kebapçı, alkolsüz) ve testi kebabını (bir çok yer yapıyor) tavsiye edebilirim. Turasan ve Kocabağ şaraplarının fabrikalarında tadım yapıp şarap alabilirsiniz. Ayrıca bir çok küçük şarap üreticisi mevcut.

Günlere dağıtarak Göreme, Ürgüp, Avanos, Mustafapaşa (Sinasos), Zelve, Hacıbektaş, Uçhisar ve Çavuşin'i gezdik. Dönüş günü de Ihlara'ya uğrayıp, Aksaray yolunu izledik. Kalabalık olacağını düşünerek Ankara çevre yoluna girmeden Haymana-Polatlı rotasını takip ettik, zevkli ve çok sakin yolu görünce de ne iyi yapmışız dedik.

Aşağıda da geziden bir kaç fotoğraf var.

Panorama

Kaya Manzara

Sabahn kr

Ay Inda

Hacbekta

Etiketler
Ynt: Kapadokya Gezi Notları 23-28 Ekim 2012

Paylaşım ve öneriler için teşekkürler... :smiley:

Gezi süresi, toplam km ... ve daha çok fotoğraf isteyebilir miyiz? Fotoğraflarınız güzel; bu özel coğrafyayı çok güzel yansıtıyor. ;)

Cavid Sezen

Değerli dostum bukadar fotoyla bitmemiştir bu geziniz makina güzel biraz daha bize bilgi verirseniz seviniriz..Gezinizin güzel geçmesine sevindim bende çok severim oraya.Saygılar

tam geçen sene bu hafta kapadokyadaydım. bir 7-8 gün sonra kar yağmıştı. Manzara süperdi

İstek üzerine daha detaylı açıklama ve sayın 58ayhan'ın deyimiyle "güzel makina" ile birkaç fotoğraf daha aşağıdadır :smiley:

Gezimiz 23 Ekim sabahı Bursa'dan başladı ve 28 Ekim akşamı yine Bursa'da sona erdi. Toplam yaklaşık 1850 km. yol yaptık. İlk işimiz ailece birer müze kart almak oldu (Tam:30 TL, Öğrenci 15 TL), kartlar paralarını daha Kapadokya'da iken çıkarttı ve daha bir yıl geçerliler.

Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Açık Hava Müzesi, Hacıbektaş Müzesi, Avanos, Çavuşin+Ortahisar, Uçhisar, Ürgüp ve Mustafapaşa yarımşar gün ayrılarak gezilmesi gereken yerler. Yol ve yürüyüş de hesaba katılırsa Ihlara'ya bir tam gün ayırmak gerekir. Dışarıda yemek için bence en özellikli yerler Uçhisar ve Ürgüp'de. Şarap ile ilgileniyorsanız özellikle Turasan ve Kocabağ'ın Kapadokya bölgesi şarapları olduğunu unutmayın. Bana sorarsanız ne yazık ki çok üst düzey şaraplar değil. Turasan'ın "Seneler" serisinin bir-iki ürünü hariç hepsi vasat şaraplar. Ama oraya kadar gidip yerinde tadım yapmadan dönmek ayıp olur. Yerel ev şarapları ise bana göre yalnızca otantik heyecanlar taşıyor.

Biz Kaya Kamping'de kaldık ve ufak tefek işletme sorunları dışında mekan olarak memnun ayrıldık. Manzarası eşsiz. Fiyatı kişi başı 15 TL günlük. Göreme'de bir gece konakladığımız Dilek Kamping bence biraz daha "amatör" ama şehir içinde olması avantaj. Panorama kamping de benzer özellikte. Diğerlerini bilmiyorum.

Şimdi de fotoğraflar :smiley:

IMG 1208

IMG 1216

IMG 1546

IMG 1264

Sonbahar

Sn niet öncelikle gezenbilir ailesinin arasına hoş geldiniz 50 yıldır kayserideyim ve 20 yıldırda her mevsimini doya doya yaşadığım kapadokyaya giderim yakaladığınız resimlere hayran kaldım sakıncası yoksa makinanızın markası nedir böyle bir makinanın resimleri sabırsızlıkla bekliyorum saygılarımla ha bu arada önceden tanışmış olsa idik sizi misafir etmekden de onur duyardım...... Tugay

Teşekkürler; sayın TUGAY58, kullandığım fotoğraf makinası son fotoğraf hariç Canon 5D Mark II. Sonbahar etiketli son fotoğrafı cep telefonuyla çektim, onun da markası Samsung GT-N7000.

Görüşmek dileğiyle.

Keyifli nice geziler temennisiyle....Araç ile ilgilide fotolar paylaşmanızı rica ediyorum....Gezi boyunca aracın donanımı ve performansına dair değerlendirmelerinizde bizlere katkı sağlayacaktır...
Kalın sağlıcakla

Sayın carpediem69; aracımız Peugeot Boxer 15m3 2.2 Diesel İmaj Karavan yapımı. Kamp dışı alanlarda konaklamaya müsait, 2+1 kişilik yatma kapasitesi, banyo, Thetford 20 lt tuvalet, ocak, webasto, truma boiler, Neta otomatik uydu sistemi, 2 adet LCD TV, ayrı bir JVC müzik sistemi, 12V buzdolabı, 600W invertor, 220V klima, full led iç aydınlatma, Navitech DX9000 on board navigasyon, manuel tente mevcut.

Eşim ve 12 yaşındaki oğlumuz ile ilk uzun yolculuğumuzdu. Karavancılık konusunda tecrübem yok ama kamp alanında kalmamıza rağmen, biraz da denemiş olmak için aracın tüm donanımını kullandık ve sorun yaşamadık. Gün içinde de her yere aracımızla gidip, akşamları kamp alanına dönüp konakladık.

Aracın fotoğraflarını bilahare çekip paylaşacağım ancak İmaj Karavan'ın web sitesinde aracın içini 3 boyutlu olarak şu linkten görebilirsiniz: http://imajkaravan.com/Default.aspx?tabid=83&language=en-US

İyi günler dileğiyle.

İyi günler
Paylaşım için teşekkür ederim

Saygılar

Batuhan

Karavan Dünyasına hoşgeldiniz, Sn. niet..
Paylaşımınız için teşekkürler... :smiley: :smiley:

Sayın Niet, Bilgilendirme için teşekkür ediyorum.... Sanırım güneş paneli yok araçta....
Süleyman

fotolar çok güzel, biz bir hata yapıp ilk kapadokya gezimizi tur ile yapmıştık. kendi aracımızlada niyet ettik, umarım birgün gideriz. balon fotoğrafları için nereyi seçtiğinizi öğrenebilirmiyiz acaba? ilerde belki lazım olur :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri