Kampi̇ng Te Prati̇k Çözümler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DOKTOR63 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,980
3. KARAVANDA BULUNMASI GEREKEN ALETLER
1düz ve yldız tornavida
2:çekiç
3:kurbağacık gibi bir anahtar
4:koli bandı
5:makas
6:iğne iplik
7:sigortalar
8:el testeresi
9pense
10:çakmak
11:vida lar ve çiviler (8-10 luk)
12:el feneri
13:ip
14:kriko
15:anahtar (lastik değişim için)
16. Sıraya 502 japon yapıştırıcı ve karbonat ekleyebiliriz.
Sert zemin yapıştırma ve tamir işlerinde çok işe yarıyor.

Etiketler

6 :ENERJİ TASARRUFU
KARAVAN da en büyük enerji sarfıyatı genelde bana göre buzdolabı
buzdolabı ile çok konuşuldu ben buzdolabı çeşitlerinin birbirine üstünlüğüne değinmeyeceğim
(not benimki 12/24 volt yaklaşık 140 lt lik dezgah altı buro tipi buzdolabı)

gündüz yeteri kadar ışık alıyor ve güneş panelleriniz yeterli ise hiç sıkıntı yaşanmaması gerekir ,gece tüm enerjiyi akuden harcadığı için akunun yeniliğine yani akım gücü ne bağımlısınız .
en çok soğuk su için açıyorum bunun çözümü olarak 500 ml lik pet şilelerini buzluğa dizdim 11-12 adet alıyor .kaliteli su termosu aldım 3 şişe ile gayet soguk su olusuyor ve bitene kadar su için buzdolabı açılmıyor.
gece hem karavan ısınmasın ve ses gelmesin (sesi çok düşük) kapatıyorum genelde gece 11-12 gibi ,4-5 gibi açıyorum buzlukta en ufak bir erime olmuyor.

karbonat ne için merak ettim

Karbonat ve japon mükemmel bir ikilidir. Japon yapıştırıcısını damlattığınız yere karbonatı tuz gibi ekerseniz taş gibi bir yüzey oluşur. Kırık veya çatlak sert zemin tamir işlerinde kullanabilirsiniz. Ben iş yerimde yıllardır kullanıyorum.
Not. Karbonatla japon birleştiğinde çok keskin bir koku oluşuyor bunu solumayın.

Çok derin bir tamir ve dolgu yapacaksanız yanında pamukta kullanabilirsiniz.

7: gölgelik
bu konuda sıkıntım devam ediyor tam anlamı ile çözmüş değilim ,karavana takılan açılıp kapanan tente düşündüm sonra her zaman karavan ın yanında konaklamıyoruz yada karanın tentesi başka yerlere gölge veriyor bu nedenle kurulabilen pratik gölgelik aldım şiddetli bir ruzgarda çoçuklar dayandı kırıldı , plaj şemsiyeler yeteri kadar gölgelik vermiyor

D6FB0C04 8213 4AE6 9712 398190588FF5

sinekler için bu konuyu biraz daha detaylı yazabilirmisiniz

bahsettiğim yöntemler çocukluğumda evimizde kullanılan benim de hala kullandığım yöntemler. evimizde ya da gezilerde hiç likit vb. sinek kovucu kullanmadık. en kolay bulunan ve basit olan limon karanfil ikilisi. limon bulamayınca hazır satılan limon suları da oluyor. sinek yoğunluğunun çok olacağını düşünürsem miktarı artırıyorum. müthiş etkili bir çözüm, tavsiye ederim. su kabağını çocukluğumda katıldığım bir izci kampında öğrenmiştim. o güne kadar sadece matara ve hamam tası olarak kullanıldığını görmüştüm (şimdilerde boyayıp abajur ya da avize diye satıyorlar ve bence çok yazık ediyorlar). liderlerden biri çadırın içine asmıştı. nedenini sorunca da anlatmıştı. şu an bir tane su kabağım var daimi olarak limon karanfil kullansam da zaman zaman ilave olarak yanımıza alıyorum. nane yağı da çok etkili aktarlardan temin etmek mümkün. şimdi aklıma geldi fesleğen ve tarçın a da sinek yaklaşmaz hem de ortam mis gibi kokar. fesleğeni minik bir saksıda yanınıza alabilrsiniz. hem sinekleri uzak tutar, hem güzel kokar ( gelip geçerken elinizi sürün) hem de yemek yaparken taze taze koparırsınız. son olarak şunu ilave edeyim yemeklerinizi mümkün oldukça karavandan/kamptan uzak bir yerde hazırlayın ve hemen tüketin bekletmeyin.

Son düzenleme:

bahsettiğim yöntemler çocukluğumda evimizde kullanılan benim de hala kullandığım yöntemler. evimizde ya da gezilerde hiç likit vb. sinek kovucu kullanmadık. en kolay bulunan ve basit olan limon karanfil ikilisi. limon bulamayınca hazır satılan limon suları da oluyor. sinek yoğunluğunun çok olacağını düşünürsem miktarı artırıyorum. müthiş etkili bir çözüm, tavsiye ederim. su kabağını çocukluğumda katıldığım bir izci kampında öğrenmiştim. o güne kadar sadece matara ve hamam tası olarak kullanıldığını görmüştüm (şimdilerde boyayıp abajur ya da avize diye satıyorlar ve bence çok yazık ediyorlar). liderlerden biri çadırın içine asmıştı. nedenini sorunca da anlatmıştı. şu an bir tane su kabağım var daimi olarak limon karanfil kullansam da zaman zaman ilave olarak yanımıza alıyorum. nane yağı da çok etkili aktarlardan temin etmek mümkün. şimdi aklıma geldi fesleğen ve tarçın a da sinek yaklaşmaz hem de ortam mis gibi kokar. fesleğeni minik bir saksıda yanınıza alabilrsiniz. hem sinekleri uzak tutar, hem güzel kokar ( gelip geçerken elinizi sürün) hem de yemek yaparken taze taze koparırsınız. son olarak şunu ilave edeyim yemeklerinizi mümkün oldukça karavandan/kamptan uzak bir yerde hazırlayın ve hemen tüketin bekletmeyin.
teyit etmek için yazıyorum su kabağı içi boşaltılmış halde asınca sinek gelmiyor doğrumu anladım

dolu ya da bos farketmiyor hocam. onemli olan kendine has kokusu. icini bosaltirsaniz ilave fayda saglar matara ya da tas olarak da kullanabilirsiniz. size onerim oncelikle limon karanfil deneyin.

8: KARAVAN PARK YERİ SEÇİMİ
Park ederken kamp alanları nda çok rahatız evdeymiş gibi yiz, fakat şehir merkezi veya deniz kenarı kamp olmayan yerde uyumak istediğimizde birileri merakla pencereden bakarlar mı,yada hırsızlar veya birilerin dikkatini çekmeyelim diye tedirgin olmuyoruz değil şimdiye kadar sıkıntı yaşamadık (bir iki defa polis tarafından kontrol hariç)
pencereden biri elini uzatır mı (hırsızlık) çaresini buldum cam ile perde arasına korkuluk yerleştirdim dıştan belli olmuyor camı açarken eskisi kadar rahat değil ama daha rahat siz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR