Kampçılığa Yeni Başlıyorum, Ekipman Önerisine İhtiyacım Var?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan modexl Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,997

modexl

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,
Adım Burak Yavuzer, özel bir şirkette pilot olarak görev yapmaktayım, uzun zamandır düşündüğüm kampçılık hayallerimi gerçekleştirmeye karar verdim, bu sebeble geçmişinde bu işlerle uğraşmış bir arkadaşımın tavsiyesiyle bu foruma üye oldum, forum çok zengin ve çok üye var, öncelikle forum yetkililerini bu konuda kutlarım gerçekten çok başarılı bir site...uzatmadan durumu anlatıp tavsiyelerinizi almak istiyorum.
Dün adrenalin mağzasına gidip en önemli ve temel malzemelerimi aldım :
-Ayakkabı (Boreal Cayenne Trekking Ayakkabısı)
-Çanta (Timberline Toscana 40 Sırt Çantası)
-Wind stopper(bu tür faaliyetler için bir üst giyim eşyam olmadığı için) (lafuma walker tw parka)...resimleri ekledim

Yaptığım araştırmalar sonucu bu işe önce bu havalarda trekkinglerle ardından 1 günlük kamp gezileriyle devam etme kararı aldım..ilerletebilirsem bu işi kışada taşımak istiyorum.Şuan gerekli olduğunu düşündüğüm ve almak istediğim şunlar:

-Fener (hel el hem baş için)
-İp (ne kalınlıkta ne uzunlukta nelere dikkat etmeliyim ?)
-Çok amaçlı bir çakı ve bir surviver bıçağı (özellikle bu konuda sizlerden yardım istiyorum,çünkü çok farklı yazılar var)
-Yemek kabı, ısıtma kabı
-Ateş yakmak için ekipman
-Su temizlemek için gerekli ekipman
-Harita (nerden alabilirim ?)
-Pusula

Bunlarla ilgili tüm tavsiye ve deneyimlerinize ihtiyacım var...şimdiden herkese teşekkürler :smiley:

Pr 01 1321 max1

25442

41832

Etiketler
Ynt: Kampçılığa Yeni Başlıyorum (Ekipman Yardım - Öneri)

Hoşgeldiniz... 1 günlük kamp geziler olarak düşünüyorum demişsiniz... çadırmı kiralıyacaksınız ben orasını pek anlıyamadım açıkcası benmi yanlış anlamadm :S
çok amaçlı çakı derseniz kendi görüşüm leatherman....
diğerlerini daha tecrübeli arkadaşlar söylesinler :smiley: bakalım neler çıkıcak

:smiley: Teşekkürker öncelikle...yok kiralık bişeyler düşünmüyorum...tam anlatamadım kusura bakmayın...ilk birkaç yürüyüş şeklinde yapacağım gezilerin ardından artık 1 gün konaklamalı çadırlı gezilere geçmek istiyorum, yani çadır ve kamp olayına bir kaç yürüyüş sonra başlıycam,
leatherman'ın hangi ürününü kullanıyorsunuz nerelerden temin etmek gerekir?

leatherman yada victorinox olur fark etmez burak.bu senin dünde konuştuğumuz gibi ne amaçla kullanıcağına bağlı.
şimdi ilk aktivitemiz seninle trekking kültürü ve doğada yapılması ve yapılmaması gerekenler ile ilgili şeyler olucak.yakın zamanda uçuşlarının olmadığı bir gün sabhadan seninle bir yürüyüşle başlarız.aldığın ürünler dünde dediğim gibi çok güzel ürünler.;)
bu arada aramızada hoşgeldin diyelim:smiley:
ayrıca yukarıdaki listeden bir kaç şey eksiltip onun yerine daha yararlı şeyleri almanı tavsiye ederim sana.zaten trekking için gerekli ekipmanlar listesini almıştın.onlar içinde hayati önem taşıyan ürünleri almak gerek bence.detaylı bir liste yaparız seninle;)

evet nerede kullanıcağın çok önemli oluyor mesela ben leatherman wave tool kullanıyorm... bu değişebiliyor yanında tecrübeli bir arkadaşın olması gerçekten çok güzel birşey zaten insanın ilk başta pek eksiği yokmuş gibi görünsede ilerde onlar ortaya çıkıyor, yanılmıyorsam daha geniş bir ekipman forumda yazıyordu... ateş yakmak içinde şu tam hatırlıyamadımda her koşulda yanan bir kibrit vardı... serkan bey adını tam olarak bilir aklıma gelmedi o vazgeçilmezlerden olmalı bence

serious64' Alıntı:
evet nerede kullanıcağın çok önemli oluyor mesela ben leatherman wave tool kullanıyorm... bu değişebiliyor yanında tecrübeli bir arkadaşın olması gerçekten çok güzel birşey zaten insanın ilk başta pek eksiği yokmuş gibi görünsede ilerde onlar ortaya çıkıyor, yanılmıyorsam daha geniş bir ekipman forumda yazıyordu... ateş yakmak içinde şu tam hatırlıyamadımda her koşulda yanan bir kibrit vardı... serkan bey adını tam olarak bilir aklıma gelmedi o vazgeçilmezlerden olmalı bence
tabi canım dediklerinizde haklısınız.şimdi bizim amacımız ilk etapta demir başları aradan çıkartmak ve kısa yürüyüşler ile doğanın kurallarını öğretmek vs.zaten burağada söyledim.neye ihtiyacın olduğunu zaten doğada kendinde anlayacaksın.biz yinede bir liste yapacaz ama nasıl olsa dışarı çıkınca hımm demekki bunuda almak gerekiyormuş diyeceğiz ;)

Burak bey merhaba,

Hem gezenbilir'e hem doğaya hoş geldiniz.

Öncelikle izlediğiniz yol çok doğru.Önce yaz sonra kış etkinlikleri ve bunlara uygun ekipman tedarikleri.

O zaman tek bir liste altında Burak arkadaşımıza yardımcı olabiliriz.

3 Mevsim Çadır
Uyku Tulumu -5 derece
Mat ( tercihen şişme )
Ocak

Merhaba Burak aramıza hoşgeldin. Ve kesinlikle çok doğru bir seçim yapmışsın seni kutluyorum. Aldığın malzemeler çok kaliteli seni yarı yolda bırakmıyacak malzemeler.

Yaptığın listedeki malzemelerin hepsini almana gerek yok bence.,

Fener; led ışıklı bir şeyler almanı ve yedek ampüllerini unutmamanı tavsiye ederim

İp; Bu ipi kullanabilmen için bir kaç farklı malzeme daha alman gerekiyor. Karabina, sekizli gibi. 10,5 mm yada 11 mm ip alman gerekiyor, iniş ve çıkış için bunun yanında da 8mm yardımcı ip. Ama ipi ne için kullanacağına bağlı, Dinamik ve statik ipler var. Tırmanış için dinamik ip alman gerekiyor.( yüke binince 100 m de ortalama 7 mt civarında esneme yapar) Statik ipin esnemei ise çok azdır.

Su temizleme ekipmanı; buna şimdilik gerek olmadğı kanısındayım

Harita; bunun yerine iyi bir GPS alarak problemi kökten çözeblilirsin. Mesleğin icabı bu cihaza yabancı olmadığını sanıyorum :smiley:

Pusula, Pusulanın alt kısmının (tabanının) şeffaf ve köşeli olması, gideceğin yönü gösteren bir okunun olması kullanımını kolaylaştırır.Pusulanın aynalı olması gerekir bu aynanın bir kaç farklı özelliği var. Yani sana aynalı pusulayı tavsiye ediyorum, diğer pusula çeşitlerine girmeme gerek yok sanırım :smiley:

Umarım Keyifli kamplar yaşarsın.
Sağlıcakla kal.

Pusula cesitleri

Bu arada ipler standar olarak 60 m liktir. gerçe ülkemizde 50 sanrım . Ama bu kadarına gerek yok bence. Aslında tırmanış düşünmüyorsan ipe bile gerek yok.

meseregan' Alıntı:
Bu arada ipler standar olarak 60 m liktir. gerçe ülkemizde 50 sanrım . Ama bu kadarına gerek yok bence. Aslında tırmanış düşünmüyorsan ipe bile gerek yok.
aynen şu an için ip almasına gerek yok burağın.zaten aldığı malzemeleri ben tavsiye ettim kendisine.işi gereği tırmanışa pek sıcak bakıcağını sanmıyorm.yaralanma yada sakatlanma durumu her durumda doğada olabilcek bir durum çünki.
şimdilik uzun yürüyüşler ve ileriki zamanlarda kampçılık hakkında adım atıcaz burakla birlikte.

Dikkatli olup riske girmezseniz sorun çıkacağını sanmıyorum.
Ama yinede çantanın bir köşesinde bir kaç metrelik ince bir ip bulundurun. Nezaman işe yarıyacagı belli olmaz. ( bildiğimiz ince ipten bahsediyoruM.

Aslında yürüyüşe her çıkışınızda, her kamp atışınızda farklı bir malzemeye ihtiyaç duyacaksınız ve bu tecrübe size kendi kamp malzeme listenizi oluşturtacak. :smiley:

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.Demekki alınacak bazı şeylerin netliği ortaya çıktı.

-Fener ledli olacak yedek ampul taşınacak,bir el ve birde baş feneri şeklinde.
-Pusula şeffaf ve tercihen aynalı
-8-10m arası 8mm'lik ip(alırken statik yada dinamik olmasına dikkat edilecek)

.... güzel bir liste oluşuyor gibi :smiley:

okuduğum yazılarda hala bıçak ve çakı konularında kararsızım, aldığım tavsiyeler bir adet çakı (tools) ve bir adet yekpare bıçak olması yönünde.Ayrıca yine tavsiyelerde bıçağın tek tarafında testeremsi tırtıkların olmaması gerektiğini okudum, çünkü o tarafı hiç kullanılmıyormuş,ağaç veya dal kesme işini çakının ağaç testeresi bölümüyle yapılması tercih edilmeliymiş.Eğer bıçakla ağaç kesmemiz gerekiyorsa bıçağı keskin olmayan tarafına bir taş yada sopa ile vurarak bambuyu bile kesebileceğimizi okudum bu yüzden o yekpare bıçağın uçu delici , sapı sağlam ve tercihen markalı bir ürün olması gerekliymiş.

Çakı yani tools desem daha doğru olacak olarak şu iki model arasında kaldım :-\. Piyasa fiyat aralıkları birbirine yakın 150-200tl arası değişmekte.
Biri Victorinox rescue tool..2007'de yılın bıçağı seçilmiş, diğeri ise tanınmış markalardan Leatherman'ın super tool 300'ü ? ???

Super tool 300 beyaz1

Victorinox

Bir dip not düşeyim. 8mm lik yardımcı iplerde statik yada knetik ayrımı yok. Ama yine söylüyorum. Tırmanış yapmayacaksan ipe gerekyok.

Bıçak ve çoklu set. Benim kişisel tercihim ( bu iki model arasında) Leatherman süper tool olurdu. Ama victornox un sper tool unu bulursan onu al tabi ki.

Bıcak, bıçağın gövdesi tek parça olsun ( sap ve gövde tek bir parçadan oluşur) Kabzasınnı ahşap olmasını tercih et çünkü elindeki teride emecektir. bu arda yabancı markalara çok para vermeni istemem. Bnede bora dan tut smithwesson a kadarçok fazla bıçak var. Ama tercih ettiğim tek bıçak bora. Çok güzel bir çeliği ve dengesi var. Çok büyük bir bıçak almanı tavsiye etmiyorum. işini görecek birşeyler olması yeterli .

borabıçaklarının internet sitesi, http://www.boraknives.com.tr/urungrup.php?se=3 ve bir kaç örnek

5 00

13 00

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri