Kamp Ve Arazİ İçİn Hangİsİnİ Almaliyim Suzukİ Grand Vİtara /duster/ Rav4

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gaffarcamur Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,180

gaffarcamur

Yeni Üye
Yer
kocaeli
değerli gezenbilir ailesi;
öncelikle daha önce bu konularda post açılmıştır mutlaka kısa bir araştırma yaptım ancak tam istediğim cevapları bulmuş değilim değerli yorumlarınız benim için çok büyük önem taşıyacaktır öncelikle bunu belirteyim. sorularıma gelecek olursak;
1-en başta bütçemiz araca göre değişecektir 40 bin 45 bine kadar GV düşünüyorum. temiz bir dusterin fiyatları biraz daha yüksek yinede yeni teknoloji daha mı iyidir?
2- eşimle birlikte kamp yapmayı seviyoruz genelde arazide kullanmak üzere bir yakıt yönünden bizi çok yormayacak arazi kabiliyeti bir araç almak istiyoruz. off road yapmayacağım ama caretta karavan almayı planlıyoruz onu çekebilecek güçte ve yetenekte olmasını istiyoruz.beni dağda bayırda üzmeyecek bir araç istiyorum. bu manada suzuki biraz daha öne çıkıyor araştırmalarıma göre ama duster 'in de yeni nesil ve yetenekli olması beni düşündürüyor. toyota nın kabiliyetleri anladığım kadarıyla arazide biraz geride ama yok sayamayız. bunlardan benim için en doğrusu hangisi olur?
3- vitara için 2003/2005 arası kasalarının merdiven şase olması hasebi ile arazi yeteneklerinin çok fazla olduğu söyleniyor. arazi şanzumanı olması da sanırım bunda büyük etken fakat benim 2006 ve sonrası olan kasalar daha çok hoşuma gidiyor fakat bunda arazi vitesi yok düğme vs bir şekilde mi arazi konumuna geçiyor yoksa öyle bir özellikleri yok mu neden arazide 2003/2005 kasalarına göre daha az yetenekliler? sonuçta yeni teknoloji daha başarılı olması gerekmez mi? ayrıca 2007/2008 kasalarının 5 kapı olanlarında arazi şanzumanı var 3 kapılarında yok diyenler var doğru bir bilgi midir? doğruysa hangisini tercih etmek doğru ve avantajlıdır?
4-vitaranın otomatik vitesi nasıldır? bir çok insan eski model arazi araçlarında otomatik alma düz vites daha iyidir diyorlar bu konu ne kadar doğrudur. yoksa ölümüne otomatik taş gibidir mi??
5-grand vitara 3 kapı modellerine baktım 1.6 daha uygun olur ekonomik bir tercih olsun diye ancak 5 kapılarla çokta bir fark yok fiyat olarak neden bu kadar fiyatları yüksek?
6-birde GV xl-7 modeli var onun verimliliği nasıldır 2.0 lara göre daha mı hantal kalırlar LPG uyumları verimleri nasıldır? arazi yetenekleri aynı mıdır yakıtları nasıldır almaya değer mi yoksa gerek yok 2.0 yada 1.6 al fazla yeter mi? yada xl-7 bunların abisidir her platformda bunları döver mi? yada ayrı dünyalar mıdır?

Etiketler
merhaba ,

2- madde Duster ve Suzuki nin yaninda Toyatanin arazi kabiliyetinin geride olduğunu yazmışsiniz , bu bilgiyi nasıl edindiniz ? Burada bazı şeyler ya yanlış anlaşılmış yada size yanlış bilgi verilmiş yada ben yanlış anladim diye dusunuyorum . Forum üyesi arkadaşların bu konularda size daha net bilgi vereceğini düşünüyorum.

HUAWEI TAG-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Toyota RAV4 mü yoksa Suzuki Grand Vitara mı?
ilginiz için teşekkür ederim öncelikle.
sanırım yanlış ifade ettim rav4 almayı düşündüğüm araçlardan zaten ancak üstte verdiğim linki tıklarsanız onno usta gibi bir duayen rav4 cok iyi bir araba olduğundan bahsediyor fakat iş arazi ise vitara diyor. o açıdan öyle düşündüm saygılar..

Sayın @gaffarcamur tekrar merhaba ,

Öncelikle Onno usta ne demiş bakalım ;
''Bu nedenle RAV4 sınıfının en başarılı araçlarındandır.
Yaşadığınız yeri bilemiyorum ama aracı sadece karlı veya
zor arazi şartlarında kullanacağım ve arazi vitesi olsun
diyorsanız Grand Vitara'yı tercih edebilirsiniz.''

Şimdi kabaca RV4 çekiş sistemine bakalım;

Sürekli 4x4 olup çekiş sistemi viskoz kavramadır ,
ortada ( LSD ) sınırlı kaydırmalı diferansiyel bulumaktadır.
Yol ve hız durumuna göre on ve arka dingiller arasi 50/50
güç dağıtımı yapar ,yine yolun durumuna göre 40 km hızda
on tekerlekler patinaja düşerse, bu durumda gucun %70i arka
tekerleklere aktarilır ve aracın güvenli sürüşü devam eder.
Bu oran değişkenlik sağlayarak aracın güvenle seyirini sağlar.

Benim yukarıdaki linkte Onno ustanın yazısından anladığım ;
GV sürücünün yol ve arazi şartlarına göre tercih edeceği
4x2 ve 4x4 seçeneklerinin kullanımının arazi ve zor yol şartlarında
yeterli olacağıdır.Bu sebep ile ''Tercih edebilirsiniz'' yazılmış.
Dikkat edin RAV4 arazi kabiliyeti az onun yerine GV alın dememiş.

siz ''fakat iş arazi ise vitara diyor '' demişsiniz ,

Onno usta ''arazi vitesi olsun diyorsanız'' demiş .

Tabiiki konuyu daha iyi bilen forum üyeleri vardır , onlarında yorumu ile
konu daha iyi anlaşılır sanırım.

selamlar saygılar...

Son düzenleme:

not:'' yakıt yönünden bizi üzmeyecek '' dediğinize göre tabiiki 4x2/4x2 ayrımı olan GV sizin için daha uygundur. Bu konuda hemfikiriz .

Merhaba..;
Öncelikle carretta karavana modifiye yapmadan zaten arazi şartlarında yol alamazsınız. Bahsi geçen karavanı çekmek için normal araçlar da yeterli gelir. 4 x 4 tüm araçlar yakıt yönünden fazla gelecektir. Amacımıza göre araç seçmek daha doğru olacaktır diye düşünüyorum. Daha önceki kamp konularında twingo ile kamp yapan arkadaşlarımız var diye belirtmiştim. Fakat ben de kamp aracının 4 x 4 olmasından yanayım. Ama arkada karavan çekeceksek illa 4 x 4 olmasına gerek yok diye düşünüyorum çünkü karavanınız 4 x 4 ün girdiği her yere giremeyecektir. Ama yalnızca kamp yapıyor olsaydınız o zaman kesin 4 x4 almalısınız derdim. yinede illaki 4 x 4 olsun arada arazide de keyif yaparız derseniz uygun grand vitaralar var fakat model yılları düşük olacaktır. Dusterları kampçı arkadaşlarımız çok kullanıyor. Özellikle İzmirde. Düz dusterlar fiyat olarak uygun olacaktır. 4 x 4 leri daha pahalı.

Arazi aracı işi kişiden kişiye değişir. Genelde arazide şase si ve kupası ayrı olan araçlar tercih edilir. Yani bu araçlar safkan arazi olarak geçer. Fakat genelde eski model araçlardır. Örnek eski suzuki vitara ,grand vitarlar. Yeni grand vitaralar ayrı şase değil diye biliyorum. Bu bir tercihtir.Ama hafif arazi şartlarında yol alırım derseniz yeni tip 4 x 4 arazi araçlarına bakmalısınız. Bu arada gözden hep kaçıyor ama ben de uzun yıllardır vitara kullanıcısı olarak Ssanyong arazi araçlarına veya pikaplarına bakmanızı öneriyorum. Çünkü kullanan arkadaşların yorumları çok olumlu bu araçlarla ilgili. Hem de uygun fiyatlı, hafif arazi şartlarında sizi üzmez diye düşünüyorum.. örnek olması açısından bir link..bu arabayı alın diye değil..şekli şemali fikir gelmesi açısından..pikaplarına da bakabilirsiniz. 1999 Ssangyong Korando 2.9 D 37.500 TL Sahibinden satılık ikinci el - 605734154

Bence bu 4*4 araçlarda(aslında tüm araçlarda) yakıt olayına fazla takılmamak lazım.Asfaltta bir lt az yakan düşük hacimli bir araç araziye çıkıp da zorlandığı zaman o farkı hemen kapatıyor.Hele ki sık araziye çıkıyorsanız eğer, küçük motor yakıt açısından dezavantaja bile dönüşüyor.Ayrıca bir aracın diğerine göre ekonomik olmasındaki kıstaslar içinde yakıt sarfiyatındaki farktan daha önemli faktörler var.İki araç arasında ortalama(hem asfalt hem de arazi sürüşlerini birlikte düşünürsek)bir lt fark olsa,bu araç yılda yirmi bin km yapsa 200 lt fazla yakarsınız.Araç alırken ikinci elde değer kaybı,vergi,yedek parça,sağlamlık,usta bulunabilirliği,dolayısı ile komple işletim masraflarını hesaplayarak kıyaslama yapmak bence daha mantıklı diyorum.

Son düzenleme:

Merhaba..;
Öncelikle carretta karavana modifiye yapmadan zaten arazi şartlarında yol alamazsınız. Bahsi geçen karavanı çekmek için normal araçlar da yeterli gelir. 4 x 4 tüm araçlar yakıt yönünden fazla gelecektir. Amacımıza göre araç seçmek daha doğru olacaktır diye düşünüyorum. Daha önceki kamp konularında twingo ile kamp yapan arkadaşlarımız var diye belirtmiştim. Fakat ben de kamp aracının 4 x 4 olmasından yanayım. Ama arkada karavan çekeceksek illa 4 x 4 olmasına gerek yok diye düşünüyorum çünkü karavanınız 4 x 4 ün girdiği her yere giremeyecektir. Ama yalnızca kamp yapıyor olsaydınız o zaman kesin 4 x4 almalısınız derdim. yinede illaki 4 x 4 olsun arada arazide de keyif yaparız derseniz uygun grand vitaralar var fakat model yılları düşük olacaktır. Dusterları kampçı arkadaşlarımız çok kullanıyor. Özellikle İzmirde. Düz dusterlar fiyat olarak uygun olacaktır. 4 x 4 leri daha pahalı.

Arazi aracı işi kişiden kişiye değişir. Genelde arazide şase si ve kupası ayrı olan araçlar tercih edilir. Yani bu araçlar safkan arazi olarak geçer. Fakat genelde eski model araçlardır. Örnek eski suzuki vitara ,grand vitarlar. Yeni grand vitaralar ayrı şase değil diye biliyorum. Bu bir tercihtir.Ama hafif arazi şartlarında yol alırım derseniz yeni tip 4 x 4 arazi araçlarına bakmalısınız. Bu arada gözden hep kaçıyor ama ben de uzun yıllardır vitara kullanıcısı olarak Ssanyong arazi araçlarına veya pikaplarına bakmanızı öneriyorum. Çünkü kullanan arkadaşların yorumları çok olumlu bu araçlarla ilgili. Hem de uygun fiyatlı, hafif arazi şartlarında sizi üzmez diye düşünüyorum.. örnek olması açısından bir link..bu arabayı alın diye değil..şekli şemali fikir gelmesi açısından..pikaplarına da bakabilirsiniz. 1999 Ssangyong Korando 2.9 D 37.500 TL Sahibinden satılık ikinci el - 605734154

Korando Kj ve Musso ile ilgili en geniş kapsamlı bilgi paylaşımı aşağıdaki konu başliginda mevcut,

Korando 2.9 Td Ile Başlangıç

Son düzenleme:

yakıt problemse duster ön planda olmalı içlerinde en ekonomik araç. kasası büyük araç karavan çekerken karavan ağırlığınıda eklersen çok ciddi yakıt harcar kia sorentom var 750kg karavan alıp üç ay kadar kullandım da ordan biliyorum yakıt miktarlarını araştırın benim duyumlarım grand vitaranın ekonomik bir araç olmadığı aynı benim sorentom gibi ama benim yakıt problemim yok yinede kendi yakıtımı yazayım bilginiz olsun 100km yol için uzun yol 90km hız ile 8.7lt -110km hız ile 9.5lt- şehir içi kırmızı ışıkta dur kalk, çevre yolu hariç 13.5lt- çevre yollarından şehir içi 11lt dizel yakıyor gibi grand vitarada paraya dökersen bu değerleri bulur

Kullanım şekline göre amacına göre;

Az yaksın karavanın girdiği yerlere girsin diyorsanız Duster. Uzun yolda bir yerden sonra rüzgar sesinden gına gelebilir.

Hem yolda üzmesin hem arazide çok zorlamam derseniz Rav4.

Yoldu karavandı iyiydi ama yeri geldiğinde her türlü arazide gitsin derseniz Grand Vitara.

İşin bakım yedek parça maliyeti ve ikinci elde değer kaybı kısmını düşünürseniz.

Duster bakım yedek parça ucuz ikinci elde çok para etmez.

Rav4 bakım yedek parça pahalı olur fakat Toyota ikinci elde üzmez.

Grand Vitara bakım yedek parça nispeten ucuz ikinci elde çok üzmez.

verdiğiniz birbirinden değerli bilgiler için hepinize çok çok teşekkür ederim..
araştırmalarım devam ediyor değişik markaları da inceliyorum. küçük motor arazide bazen dez avantaj olabiliyor diyorlar yakıt ta ta öyle amanın aman çok büyük farklar gözükmüyor.
opel frontera, nissan pathfinder, infinty qx4 gibi araçlara da bakıyor incelemeye çalışıyorum.
gördüğüm bir şey var herkes kullandığı araçlardan memnun şiddetle tavsiye ediyorlar. kimse bu markaya yanaşma gibi bir yorum yapmıyor. kime sorsam uff süper araba..
gerçekten iyi arazi araçları var sanırım :smiley: hayırlısı bakalım..
tekrar teşekkürler..

verdiğiniz birbirinden değerli bilgiler için hepinize çok çok teşekkür ederim..
araştırmalarım devam ediyor değişik markaları da inceliyorum. küçük motor arazide bazen dez avantaj olabiliyor diyorlar yakıt ta ta öyle amanın aman çok büyük farklar gözükmüyor.
opel frontera, nissan pathfinder, infinty qx4 gibi araçlara da bakıyor incelemeye çalışıyorum.
gördüğüm bir şey var herkes kullandığı araçlardan memnun şiddetle tavsiye ediyorlar. kimse bu markaya yanaşma gibi bir yorum yapmıyor. kime sorsam uff süper araba..
gerçekten iyi arazi araçları var sanırım :smiley: hayırlısı bakalım..
tekrar teşekkürler..
kötü araç yoktur bakımsız hor kullanılmıştır böyle birşey denk gelirse sizi üzer aynı marka ve modele 5 bin tl fazla verip bakımlısını alın ekspere değil özel servise gösterin alırken

Bu arada geçen bu süre zarfında araç aldınız mı bilmiyorum, ama yinede kılavuz olması açısından bahsetmiş olduğunuz ve benim tecrübe ettiğim araçlar hakkında görüş belirtmek isterim;
4x4 olmak üzere Duster, Ssangyong Kyron/Actyon Sports ve son olarakta 2007 model Suzuki Grand Vitara sahibiyim. Bu araçların tümü sizin isteklerinize rahatlıkla cevap verir. Bu araçlardan kısaca bahsetmek gerekirse;
-DUSTER; Monoblok şasedir (Merdiven tipi şase yoktur) Yakıt ve yedek parça ekonomisi sunar, ama uzun yolda trim ve yol sesinden rahatsız eder, arka koltuk diz mesafesi yetersizdir. Güvenlik olayına girmiyorum zaten son çıkan kasası bile EuroNcap testinden 3 yıldız alabilmiştir. Diğer taraftan Nissan üretimi 4x4 sistemi kullanmaktadır "Low-L" seçeneği yoktur, ama yaklaşım ve uzaklaşma açılarının iyi ayarlanması, yerden yüksek olması iyi bir arazi aracı yapar kendisini, zayıf yanı üretim kalitesinin ucuz olması sebebi şase parçalarının birleştiği yerler engebeli arazide çok esner, gıcırdama yapar ve insanı şimdi kırılacak diye ürpertir. İstanbul'da Lada Kaner Usta ve Subigarage gibi firmalarda 4-5 bin karşılığında profesyonel ses izalosyonu yaptırıp uzun yolda daha keyif alabilirsiniz.
-KYRON; Merdiven tipi şaseye sahiptir, hatta şöyle söyleyeyim tamamen Mercedes tasarımı olan ML 270 serisinin alt yapısını kullanır, şanzumanda aynıdır (5 Tronic) ama maalesef bu şanzuman çok eski tiptir ve aracın 2.0 dizel motorunu törpülemektedir. Keşke Actyon Sportslarda kullanılan 6 ileri şanzumanı kullansalardı. Aracın şaseli olması sebebiyle süspansiyonları serttir ve çukurlardan pat pat diye vurur (benim araç en full model ve 18" lastik vardı, bu yüzden de vuruntu yapıyor olabilir) siz siz olun bu aracı konforlu binmek istiyorsanız 16" jant ve lastikle kullanın. Onun haricinde kronik olarak enjektör ve kızdırma bujisinin erime sorunu vardır ve çözümü hayli masraflı ve zordur. Arazide başarılıdır, yakıt konusunda biraz bonkördür, ortalama 11 lt/100 km yakıt tüketimi vardır. Bagajı devasa boyuttadır. Yedek parçasını sadece servislerden temin edebilirsiniz ama gözünüz korkmasın servis fiyatları çok yüksek değildir ve servis personeli cana yakındır.
-ACTYON SPORTS; motor ve şase özellikleri Kyron ile aynıdır, Pick-Up segmentinde olduğundan hız sınırları, köprü geçişleri ve her yıl muayene gibi sorunları vardır. Onun haricinde başarılı ve konforlu bir araçtır, diğer pikaplar gibi arkada yaprak yaylı takoz değil helezon vardır arka koltukta yolculuk edenler yorulmazlar. Pikap olması sebebiyle müthiş bir yükleme alanına sahiptir.
**SSangyong araçların genel sorunu olarak maalesef markanın çok bilinilirliğinin olmaması sebebiyle ikinci eli ağır gitmektedir
-Grand Vitara; Birbuçuk haftadır kullanıyorum. Size yeni kasaların arazi vitesi yok diye yanıltmışlar, evet arazi vitesi var. Ama eski kasalardaki gibi part-time çalışan değil sürekli 4 çeker, ve ağır takviyeli 4 çeker modları mevcut. Bu işlemler göğüste bulunan bir düğme ile yapılmaktadır. Eğer ağır offroad yapmayı düşünüyorsanız bu kasa size gelmez, zira eski kasaya göre daha elektroniktir ve de Merdiven tipi şaseye sahip değildir. Ama burada bir durup detaylı anlatmak isterim; tamam araç tam şaseye sahip değil ama normal bildiğimiz Duster veya diğer binek araçlardaki gibi araziye girdinizmi sağı solu gıcırdamaz ve esnemez, sert bir monoblok şase diyebiliriz, ayrıca aracın altına girdiğinizde kalın ve sağlam profilden mamul iskeleti görebilirsiniz ki karavan çekmek için bu iskelet çok önemlidir. Gelelim otomatik vites ve 2.0 motor seçeneğine; Bu motordan çok bir performans beklemeyin derim, zira atmosferik bir motor ve klasik tork konvektörlü bir şanzumana sahiptir. Ama zor şartlar altında (kar, yağmur, çamur, engebeler vs.) görevini layıkıyla yapar, sizi üzmez. Kolay sorun çıkartmaz, hele ki servis bakımları zamanında yapılmış bulabilirseniz evladiyelik olur sizin için. Yakıt olarak kış şartları ve kar lastiği ile LPG'de ortalama 16 lt/100 km yakıt tüketir. İçi ferah ve geniştir, uzun yolda çok sarsmaz ve rahattır. Size önerim 2007 ve üzeri ESP'li versiyonlarını tercih edin, ESP ile beraber arkada LSD diye tabir edilen sınırlı kaydırmalı diferansiyel kilede sahiptir. Ayrıca çekiş kontrol sistemi de mevcuttur. Çoğu SUV araçta LSD bulunmaz (Toyota RAV4, Kyron, Sorento, X-Trail, Duster vb) LSD ile ilgili bir çok bilgiye forumdan ve youtube 'den ulaşabilirsiniz. Ayrıca araç arazi modifikasyonuna da uygundur. Gerçi orijinal hali ile de zorlu olmayan şartlarda sizi gitmek istediğiniz noktaya taşıyacaktır. Eski kasalarda part-time çalışan yani istediğiniz zaman 4x2 kullanabileceğiniz bir şanzumana sahiptir. Dediğim gibi ağır offroad yapacaksanız bu önemli bir detaydır.

Neyse konuyu daha fazla uzatmayayım, zaten yeterince uzun bir yazı oldu. Şimdiden hayırlı olsun yeni aracınız, umarım faydalı olabilmişimdir.

Son düzenleme:

Bu arada geçen bu süre zarfında araç aldınız mı bilmiyorum, ama yinede kılavuz olması açısından bahsetmiş olduğunuz ve benim tecrübe ettiğim araçlar hakkında görüş belirtmek isterim;
4x4 olmak üzere Duster, Ssangyong Kyron/Actyon Sports ve son olarakta 2007 model Suzuki Grand Vitara sahibiyim. Bu araçların tümü sizin isteklerinize rahatlıkla cevap verir. Bu araçlardan kısaca bahsetmek gerekirse;
-DUSTER; Monoblok şasedir (Merdiven tipi şase yoktur) Yakıt ve yedek parça ekonomisi sunar, ama uzun yolda trim ve yol sesinden rahatsız eder, arka koltuk diz mesafesi yetersizdir. Güvenlik olayına girmiyorum zaten son çıkan kasası bile EuroNcap testinden 3 yıldız alabilmiştir. Diğer taraftan Nissan üretimi 4x4 sistemi kullanmaktadır "Low-L" seçeneği yoktur, ama yaklaşım ve uzaklaşma açılarının iyi ayarlanması, yerden yüksek olması iyi bir arazi aracı yapar kendisini, zayıf yanı üretim kalitesinin ucuz olması sebebi şase parçalarının birleştiği yerler engebeli arazide çok esner, gıcırdama yapar ve insanı şimdi kırılacak diye ürpertir. İstanbul'da Lada Kaner Usta ve Subigarage gibi firmalarda 4-5 bin karşılığında profesyonel ses izalosyonu yaptırıp uzun yolda daha keyif alabilirsiniz.
-KYRON; Merdiven tipi şaseye sahiptir, hatta şöyle söyleyeyim tamamen Mercedes tasarımı olan ML 270 serisinin alt yapısını kullanır, şanzumanda aynıdır (5 Tronic) ama maalesef bu şanzuman çok eski tiptir ve aracın 2.0 dizel motorunu törpülemektedir. Keşke Actyon Sportslarda kullanılan 6 ileri şanzumanı kullansalardı. Aracın şaseli olması sebebiyle süspansiyonları serttir ve çukurlardan pat pat diye vurur (benim araç en full model ve 18" lastik vardı, bu yüzden de vuruntu yapıyor olabilir) siz siz olun bu aracı konforlu binmek istiyorsanız 16" jant ve lastikle kullanın. Onun haricinde kronik olarak enjektör ve kızdırma bujisinin erime sorunu vardır ve çözümü hayli masraflı ve zordur. Arazide başarılıdır, yakıt konusunda biraz bonkördür, ortalama 11 lt/100 km yakıt tüketimi vardır. Bagajı devasa boyuttadır. Yedek parçasını sadece servislerden temin edebilirsiniz ama gözünüz korkmasın servis fiyatları çok yüksek değildir ve servis personeli cana yakındır.
-ACTYON SPORTS; motor ve şase özellikleri Kyron ile aynıdır, Pick-Up segmentinde olduğundan hız sınırları, köprü geçişleri ve her yıl muayene gibi sorunları vardır. Onun haricinde başarılı ve konforlu bir araçtır, diğer pikaplar gibi arkada yaprak yaylı takoz değil helezon vardır arka koltukta yolculuk edenler yorulmazlar. Pikap olması sebebiyle müthiş bir yükleme alanına sahiptir.
**SSangyong araçların genel sorunu olarak maalesef markanın çok bilinilirliğinin olmaması sebebiyle ikinci eli ağır gitmektedir
-Grand Vitara; Birbuçuk haftadır kullanıyorum. Size yeni kasaların arazi vitesi yok diye yanıltmışlar, evet arazi vitesi var. Ama eski kasalardaki gibi part-time çalışan değil sürekli 4 çeker, ve ağır takviyeli 4 çeker modları mevcut. Bu işlemler göğüste bulunan bir düğme ile yapılmaktadır. Eğer ağır offroad yapmayı düşünüyorsanız bu kasa size gelmez, zira eski kasaya göre daha elektroniktir ve de Merdiven tipi şaseye sahip değildir. Ama burada bir durup detaylı anlatmak isterim; tamam araç tam şaseye sahip değil ama normal bildiğimiz Duster veya diğer binek araçlardaki gibi araziye girdinizmi sağı solu gıcırdamaz ve esnemez, sert bir monoblok şase diyebiliriz, ayrıca aracın altına girdiğinizde kalın ve sağlam profilden mamul iskeleti görebilirsiniz ki karavan çekmek için bu iskelet çok önemlidir. Gelelim otomatik vites ve 2.0 motor seçeneğine; Bu motordan çok bir performans beklemeyin derim, zira atmosferik bir motor ve klasik tork konvektörlü bir şanzumana sahiptir. Ama zor şartlar altında (kar, yağmur, çamur, engebeler vs.) görevini layıkıyla yapar, sizi üzmez. Kolay sorun çıkartmaz, hele ki servis bakımları zamanında yapılmış bulabilirseniz evladiyelik olur sizin için. Yakıt olarak kış şartları ve kar lastiği ile LPG'de ortalama 16 lt/100 km yakıt tüketir. İçi ferah ve geniştir, uzun yolda çok sarsmaz ve rahattır. Size önerim 2007 ve üzeri ESP'li versiyonlarını tercih edin, ESP ile beraber arkada LSD diye tabir edilen sınırlı kaydırmalı diferansiyel kilede sahiptir. Ayrıca çekiş kontrol sistemi de mevcuttur. Çoğu SUV araçta LSD bulunmaz (Toyota RAV4, Kyron, Sorento, X-Trail, Duster vb) LSD ile ilgili bir çok bilgiye forumdan ve youtube 'den ulaşabilirsiniz. Ayrıca araç arazi modifikasyonuna da uygundur. Gerçi orijinal hali ile de zorlu olmayan şartlarda sizi gitmek istediğiniz noktaya taşıyacaktır. Eski kasalarda part-time çalışan yani istediğiniz zaman 4x2 kullanabileceğiniz bir şanzumana sahiptir. Dediğim gibi ağır offroad yapacaksanız bu önemli bir detaydır.

Neyse konuyu daha fazla uzatmayayım, zaten yeterince uzun bir yazı oldu. Şimdiden hayırlı olsun yeni aracınız, umarım faydalı olabilmişimdir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR