Kamp Ocağı Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TezMertek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 224
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 190,567
Geçen bizim balıkçıya yeni bir ürün gelmişti inceledim biraz. Biolite adında bir ocak. Yakıtla elektrik üretip usbden telefon şarj edebiliyor. Yanlız biraz uçuk bir ürün göründü bana. Yakıt olarak odun ya da benzeri malzemeleri kullanmak gerekiyor. Her yerde bulabilmek zor. Şarj kapasitesi de çok fazla değil. Kısa süreli yüksek irtifa gerektirmeyen uygun iklim koşullarında işe yarar ama kar kış yağmur gibi durumlarda çalışacağını sanmıyorum.
http://biolitestove.com/campstove/camp-overview/features/

Etiketler
Doğukan hocam,
6136 sayılı kanun yüzünden başınız derde girebilir. "Salt savunma, saldırı vs vs" diye bir yasaklı tanımı var ki herkes farklı yorumluyor... Hele ki bu boylarda bir bıçak için ciddi sıkıntı olabilir.

Emniyet 3 kuruşluk dürbün için "bunun gece görüşü var mı?" diye beni 2 hafta süründürdüyse; gümrük üzerinde anti-shock yazan baton için " bu alet şu elektrikle çalışan ve adam çarpan aletlerden mi?" diye uğraştırdıysa bunun için neler yapar kim bilir?

Bence bıçak ithalat işinden vazgeçin derim... Alttaki link size bu konuda belki yardımcı olur (konunun tamamını gözden geçirin bence)

http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=5417

Kamp ocakları, taşınabilir doldurulabilir, ve işinizi rahatlıkla görebilmeniz gerekmektedir.İşte bu konuda devreye girdik bulabileceğiniz en güzel en kaliteli mikro ocakları sitemizden bulabilirsiniz.Aşağıdaki linke tıklayın yeterli

http://www.onlinehirdavatci.com/?kategori-mrk-303-REKROW.html

Tavsiye rica ediyorum.

Bahar ve yaz aylarında, normal irtifada kullanmak üzere pratik bir kamp ocağı arıyorum.

İlk aklıma gelen ispirto ocakları oldu. Trangia ve Simon markalarını buldum. Örnek olarak şu mesela:

http://www.bahriyeli.com.tr/simon-ocak-ispirto-ocak.html?sl=TR

Ve diğer bir alternatif de reşo yakıtı. Jelimsi metanol ya da etanol içerikli, yakıt ve ocak bütünleşik bir alternatif:

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-dekorasyon-mutfak-gerecleri-reso-yakiti-jel-yakiti-ocak-yakiti-reso-yakit-71525816/detay

Bir de tabletlerin yakıldığı esbit (ya da espit diye geçiyor, kelime anlamı olarak ne demek bulamadım) ocakları var.

Ve diğer bir tarafta bildiğiniz gibi, yakıt kartuşları ile ya da benzin ile çalışan daha kuvvetli kamp ocakları var.

Benim sorum şu, ispirto, reşo, esbit gibi alternatifler, bahar aylarında, normal irtifada kuracağım kamplarda fazla zaman tüketmeden su kaynatmamı, sebze vs. pişirebilmemi sağlar mı, yeterli olur mu? Çünkü oldukça pratik ve maliyetsiz alternatifler.

Daha maliyetli, daha profesyonel kamp ocaklarını seçmem ne gibi avantaj sağlar?

Merhabalar butan propan karışımlı vidalı kartuş kullanmaya karar verdim fakat aklımdaki soru sıcak aylarda arcın içindeki sıcaklıklarda kalması durumundaki patlama riski? Malum hele araç bir de güneş altında kalırsa iç sıcaklık 50 santigrad dereceyi geçiyor. Yorum lütfen...

herkese merhaba epeydir forumda yazmıyordum,
çin malı bir benzinli ocak aldım tecrübelerimi ve izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum ocak bu gün geldi hemen denedim
kullandığım yakıt kerosen (uçak yakıtı) atık uçak yakıtlarından almıştım biraz kirli yakıt.
ön ısıtma şart öncelikle, epeyce uğraştırdı beni ama tam yanınca güzel mavi bir alev çıkıyor roket gibi yanıyor.
vidalı kartuşlarlada yanıyormuş kartuşum yanımda olmadığı için deneyemedim ama ağzı vidalı kartuşa uyacak şekilde zaten.
fiyat olarak türkiyedeki ocaklara göre çok ucuz (140 lira) şişeside yanında geliyor.
malzeme kalitesi iyi gibi popası alüminyum, ocağın çeliği iyi msr yi primusu tutarmı bilmem ama bence kalitesi iyi.

IMG 9067

IMG 9068

IMG 9069

Kore malı KOVEA multifuel ocağın (benzin +tüp) birebir Çin malı çakması........İnternette freeshipping 50 Dolar civarıydı..... işinizi görür ama uzun vadede yedek parça sorunu olacaktır.....conta pompa boru vs. gibi.......mümkün olduğu kadar kerosen veya saatçi benzini hegzan (hexan) kullanın........normal benzinci benzini kullanmayın......çok kötü tıkanır yoksa..........

bahsettiğiniz ocağın çakması bu galiba, sadece kerosene (jp8) kullanacağım. dayandığı yere kadar artık. kovea 350-400 civarıydı.

Aynısı arkadaşımda var... kış kampında kullandık...diğer markalı benzin ocaklarından çok da bir farkı yok.ama ilginç olan aynı yakıtı kullanmamiza rağmen bu ocagin suyu 30 saniye kadar geç kaynatmasi oldu....

salih46' Alıntı:
herkese merhaba epeydir forumda yazmıyordum,
çin malı bir benzinli ocak aldım tecrübelerimi ve izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum ocak bu gün geldi hemen denedim
kullandığım yakıt kerosen (uçak yakıtı) atık uçak yakıtlarından almıştım biraz kirli yakıt.
ön ısıtma şart öncelikle, epeyce uğraştırdı beni ama tam yanınca güzel mavi bir alev çıkıyor roket gibi yanıyor.
vidalı kartuşlarlada yanıyormuş kartuşum yanımda olmadığı için deneyemedim ama ağzı vidalı kartuşa uyacak şekilde zaten.
fiyat olarak türkiyedeki ocaklara göre çok ucuz (140 lira) şişeside yanında geliyor.
malzeme kalitesi iyi gibi popası alüminyum, ocağın çeliği iyi msr yi primusu tutarmı bilmem ama bence kalitesi iyi.

Kardeşim bende de aynı ocak var , dx.com dan almıştım . Canavar gibi çalışıyor ben hep pürmüz gazla kullandım yani benzin kullanmamı gerektiricek bir ortam durum olmadı hiç sıkıntıda vermedi .
Güle güle kullan için de rahat olsun :smiley:

birşey sormak istiyorum hep benzinli veya kartuşlu ocaklar tartışılmış türkiyede biolite gibi odun kullanan kamp ocakları neden kullanılmıyor, pratik mi değil pahalı mı veya yaygın falan değil mi diye acaba ??

Biolite Kamp ocağı bende var ..... Üstelik satılık.......sormak istediğiniz bir şey varsa sorun (deneme amaçlı iki defa kullandım...ama irtifa dağcılığı daha ağır bastığından gereksiz olduğuna karar verdim...satma nedenim yerine başka dağcılık malzemesi almaktır satılmazsa da rafta durur. )

Bazı dağlarda 2000 mt. üzerinde çalı-çırpı odun vs. bulmak zorlaşıyor...Ben o yüzden satıyorum.... aslında açıkta ateş yakmanın yasak veya riskli olduğu yerler için çok ideal bir ürün biolite kamp ocağı.... çok az bir tahta parçası veya çalı-çırpı ile 3-4 dk içinde 1lt suyu kaynatıyor.... kaynatırken bazı elektronik aletleri de usb çıkışından şarj ediyor... (güldürürken düşündürür gibi oldu...) içinde bulunan termal jeneratör ile ısıyı elektrik enerjisine çeviriyor ve bir kısmını pil gibi bir yerde depoluyor... yanma haznesindeki ateşi kuvvetlendirmek istediğinizde üzerindeki şarj düğmesine basıyorsunuz ve iki kademeli olarak yanma haznesine hava üflüyor.... bu da suyun daha çabuk kaynamasına yardımcı oluyor...

Doğu.' Alıntı:
Kardeşim bende de aynı ocak var , dx.com dan almıştım . Canavar gibi çalışıyor ben hep pürmüz gazla kullandım yani benzin kullanmamı gerektiricek bir ortam durum olmadı hiç sıkıntıda vermedi .
Güle güle kullan için de rahat olsun :smiley:

valla evde (bekar evi) bol bol denedim, deniyorum :smiley: daha doğrsusu eğlencesine yemekleri onunla pişiriyorum arada, yakıt konusunda çok şanslıyım ocağıda o yüzden aldım zaten, nurgaz yetiyordu bile artık bunu kullanırım :smiley: msr ye 400 lira vermeye gerek yok 100-120 lira arası dx aliexpress te falan.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri