Kamp Ocağı Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TezMertek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 224
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 190,567

Etiketler
Valla ben geçen gün Dağevi(İzmir) ne gelmiş olan İ.C.E marka iran malı vidalı kartuşları görünce gözü kararttım 5 tane aldım koydum eve.Piyasada vidalı kartuş bulmak şu aralar çok sıkıntılı...

Babama 1960 yıllarda amerika bariış gönüllüleri bir tane Optimus 8 R modeli gaz,benzin,ispirto ve kolanyayla çalışan ocak hediye etmişler ben bu ocağı çalıştırmak istedim ama maalesef çalıştıramadım bir arkadaşımdan rica ettim oda bana yardımcı olamadı bu konuda bana yardım edebilirmisiniz ben bu ocağı tamir ettirip kullanmak istiyorum nerede tamir ettirilir nerede parçası bulunur bu konularda yardımınızı bekliyorum.

Optimus 8R olarak arama motorunda bakarsanız birçok sonuç var.Youtube da bu ocakla ilgili videolar var,ayrıca ebay sitesinde ocağın bazı parçaları satılıyor.(ocakla ilgili kişisel bir bilgim yok,yazınızı okuyunca,kısa bir arama sonucu ulaştığım bilgileri paylaştım.)

Benim okuduğum ve anladığım ucuz basit çok yüksek irtifada olmayacaksa Türkiye şartlarında ispirtolu ocaklar kullanılabilir.Ucuz, yakıtı kolay bulunur. fiyatı uygun. güvenli. Ancak yakıtı çabuk tüketir. Yakıtı ağırdır. Simon ve Trangia iki modeli var. Fiyatları bir birine yakın. Hangisi almak uygun olur bilemiyorum. Tavsiyeleriniz bekliyorum.
Ben basit ucuz işlevsel güvenli ve hacim olarak küçük bir ocak arıyorum.
http://www.atlaskamp.com/ispirtolu-ocak-ve-ayaklari-urunleri/

mdilek' Alıntı:
Benim okuduğum ve anladığım ucuz basit çok yüksek irtifada olmayacaksa Türkiye şartlarında ispirtolu ocaklar kullanılabilir.Ucuz, yakıtı kolay bulunur. fiyatı uygun. güvenli. Ancak yakıtı çabuk tüketir. Yakıtı ağırdır. Simon ve Trangia iki modeli var. Fiyatları bir birine yakın. Hangisi almak uygun olur bilemiyorum. Tavsiyeleriniz bekliyorum.
Ben basit ucuz işlevsel güvenli ve hacim olarak küçük bir ocak arıyorum.
http://www.atlaskamp.com/ispirtolu-ocak-ve-ayaklari-urunleri/

Mustafa bey eğer simon ocak alırsanız yanında uygun bir tencere takımı ve rüzgarlık da almanız gerekecek, bunları elinizdeki imkanlarla karşılayabilirsiniz ama hacim ve maliyet artar.ayrıca simon ocağın içinde artan ispirtoyu muhafaza edemiyorsunuz. trangia'nın mini modelindeyse ocak, rüzgarlık, tava ve tutacak da beraberinde geliyor, ayrıca hepsi içiçe girecek şekilde üretildiği için hacim sıkıntısı da olmaz. ben kamplarda trangia 27-2UL modelini kullanıyorum ve performansından memnunum. ayrıca günübirlik gezilerimde kullanmak içinde mini modelini almayı düşünüyorum uygun bir zamanda.

Konu baya eski galiba ama bende yazayım dedim...

Geçen haftasonu Ilgaz Küçükhacet Kış faaliyetinde bende campingaz bütan propan ve twister 270 manyetolu başlığını götürdüm ocağımdan zaten memnun değildim bana güven vermiyordu nedense hava çok aşırı soğuk falanda değildi ama benim ocak full kapasitede yarım tencere suyu 15 dakikada zar zor kaynattı zirve için su kaynatmak falan hayal oldu onunla. öncesinden önlemleri almıştım aslında tüpü çadırda çantanın içine koydum tavayı altlık yaptım ama yinede fayda ettiremedim donmuş ton balığına talim ettik vesselam...Yanımızda ayrıca trangia alkollü ocak vardı 2 tanede yarımlık şaşal sadece birtanesini sırf çadırın içinde ısınmaya yaktık tek yaradığı işte o oldu zaten ama hakkını yememek lazım ikişer bardak sıcak çay içebildik...sabah yine sıcak sıvı için ateşledik millet hazırlanıp çıkarken su yeni yeni kaynıyordu abarttığımı düşünebilirsiniz ama gerçekten durum bu...

Birde Jetboil ile ilgili baya tartışılmış ben onun methini çok duydum hatta yaz kampları için almayı düşünüyorum (Kışın kesinlikle MSR XGK ex alacağım en kısa zamanda) izleyenler varsa The North Face takımının GII ve Nanga Parbat kış ekspedisyonlarında çadırda titrerlerken Jetboil yaıyorlardı ondan başka ocak görmedim yanlış hatırlamıyorsam.

Kovea marka kendinden çakmaklı bir ocağı yakın zamanda 50 TL gibi bir rakama aldım. Küçük ve pratik. Çok büyük ağırlık vs kullanmazsanız sanırım uzun süre idare eder.

mrb arkadaşlar ben motorsikletle kampcıyım bu nedenle ben optimus nova+ ve coleman multi fuel 550 b arasında kaldım sizler hangisini tavsiye edersiniz.cevaplarınız için şimdiden tşkrlr.
not : bu ocağın hangini istersem kardeşim almanya dan getirecek.

mrb ben colemann multi fuel 550b yi çok beğenmiştim amerikan malı ve bi arkadaşta gördüm çok beğendim ama optimus nova+ dahamı kaliteli sizler bu işi daha iyi bilenlersiniz,hangini alayım

colemann multi fuel 550b ağırdır çantaya zor sığar yer kaplar isler pisler malzemelerinizi kirletir. Araba ile düşünüyorsanız sorun yok sırt çantası düşünüyorsanız çok hantal. Novayı tercih edin ya da başka bir modeli.

Bir kaç sayfadaki yorumlara baktım ama hepside çok pahalı bu msr lar filan ben 2 ay önce ebay den aldım 2 haftaya elime ulaştı

http://www.ebay.com/itm/2012-Outdoor-Camping-Stove-Multi-Use-Fuel-Backpacking-Stove-Cook-Gear-New-ItS7-/120970508796?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c2a6779fc

oldukça güzel canavar gibi çalışıyor hem benzin hem de gaz la çalışıyor kargo parası vermedım ve bu urunu 100 tl ye aldım .

Sımdıde 5 gun once yemek pısırmek ıcın tencere setı sıparısı verdım 25$ a 1 2 haftayada o gelir :smiley:

Böyle şeylerde türkiyeye bağımlı kalamamak lazım .

Su sıralar yine ebaydan bu bıcagı almayı dusunuyorum yenı yıl dolayısı ıle hedıye kargosu ıle gelebılır .
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=360542387064&ssPageName=ADME:X:RTQ:US:1123

saygılar ....

Doğukan Bey,

Ocak güzel gözüküyor, umarım çok memnun kalırsınız.

Daha önce bu sitede okumuştum yurt dışından kargo ile bıçak getirtmek diğerleri kadar kolay olmuyormuş, bıçakla ilgili özel bir mevzuat varmış Emniyetten izin alınması gerekiyormuş, isterseniz bir okuyun derim

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=43536.0

Saygılar

Ersan

Doğukan bey
Ocağınız hayırlı olsun ama msr ile kıyaslamayın bu ocak msr değil. Msrlar her yerde pahalıdır çünkü bir çok dağcı tarafından güvenle kullanılıyor belli şartlarda test ediliyor gerekli güvenlik ve kalitede üretiliyor. Bütün ocakların birer bomba olduğunu unutmayın ve dikkatle kullanın. Özellikle benzin gibi sıvı yakıt kullanıyorsanız 3 kez daha dikkat edin.
Bakımını ihmal ettiğim için Msr xgk ex'in sızdırdığını görünce daha da korkar oldum. Ben şahsen 10 dolara markasını kalitesini bilmediğim ocağı almak yerine 1000 dolara msr almayı tercih ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri