Kamp Alanları Yada Doğal Park Alanlarına Ulaşımda Navigasyon Kullanımı..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan FethiU Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,824

FethiU

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Kullandığım bir yöntemi; navigasyona koordinat girerek istediğiniz yere gitme yöntemini sizlerle paylaşmak istedim.Hangi bölüme yazacağımı bilemedim.Bu bölüme yazdım.Yetkili arkadaşlar doğru bölüme alabilirler.
Öncelikle gitmek istediğiniz yeri bilgisayarınızdan google maps i açarak haritada bululuyorsunuz.Örneğin Poyrazlar gölü yazarak gölü haritada görün(resim1) sonra mause oku ile göl kenarında gitmek istediğiniz tarafa gelin.Mause ters tıklayın(sağ tuş) Bir pencere açılacak(resim 2) BURADA NE VAR bölümünü tıklayın.Sol üst tarafta o noktanın koordinatı çıkar.(resim 3) İsterseniz yol tarifi bölümünü tıklayın.B noktasında otomatik olarak poyrazların koordinatı çıkar.A noktasına bulunduğunuz semti yazarak yol mesafesinin kaç km olduğunu görebilirsiniz.(resim 4) Sonra navigasyon cihazınızı açın.TomTom un ŞURAYA GİT Menüsünden ENLEM BOYLAM ı Tıklayın(resim 5) açılan bölüme 40.835535 yazıp tamam a basın (resim 6) diğer açılan bölüme 30.467191 yazıp tamama basın sizi poyrazlara götürür.Ben TomTom kullandığım için bu şekilde yazdım.Tahminimce diğer maka cihazların koordinat bölümüne de bu şekilde yazılabilir.
Koordinatların yazılış çeşitleri var.Derece dakika “ ‘ gibi ,ben yukarıdaki şekilde olanı kullanıyorum hem daha kolay anlaşılıyor hem daha kolay yazabiliyorum.Telefon numarası yazar gibi.
Ben bir rota planlarken uğrayacağım yerlerin koordinatlarını google maps te bu yöntemle bulup listeliyorum,yada ekranda çıkan koordinatın başına yerin adını yazarak cep telefonumla ekranın o bölümünü foto çekip daha sonra arabada navigasyona girerek yola çıkıyorum. Bu yöntemi üç yıldır kullanıyorum çok memnunum.Aders girerekte gidilebilir,fakat çoğu zaman adersleri navigasyona girerken farklı adresler çıkabiliyor,bazen de hiç giremiyorsunuz.Genellikle kamp yapılacak yerler yerleşim yerleri dışında olduğu için adresi girilemiyor.Koordinat girerek kesin bulabiliyorsunuz.

Resim 1

Resim 2

Resim 3

Resim 4

Resim 5

Etiketler
Ynt: Kamp Alanları Yada Doğal Park Alanlarına Ulaşımda Navigasyon Kullanımı..

Fethi arkadaşım çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş emeğine sağlık diyorum...

Paylaşım için teşekkürler.

Fethi hocam bilgiler icin Sagol ,ben de navigasyona çok güvenmediğim icin Tlf la da takip ediyorum çelişkili durumlarda Tlf na güveniyorum,nede olsa uydu haritasından gösterdiği icin çok hata yapmıyor .

Fethi bey teşekkürler bir çoğumuzun işine yaracak bir yardım.

teşekkürler çok faydalı oldu :smiley:

Teşekkürler. hepimiz gezdiğimiz yerlerin ve kamp alanlarının koordinatlarını belirtirsek güzel bir liste yapabiliriz ne dersiniz
Ornek:
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Ahz4dsUTDE5FdHdQbWVHTV94OHRKUHUwNkpfMWNkSUE

Tuncer bey öncelikle böyle güzel ve çok ihtiyaç duyulan bir konuya katkıda bulunduğunuz için sizi kutlarım. geçen sene egeyi tekrar mini karavanımla dolaştım .Birçok seyahat acentelerine ve belediye turizim bürolarına bir tek broşur dahi bulamadım.Bu sebeplede ezbere bir çok gereksiz yer dolaşmak zorunda kaldım. Sizim bu katkınız umarım bir çok arkadaşın işine yarayacaktır Navigasyon çoğu kamp yerini göstermiyor veya güncelleşmemiştir. Teşekkürler herşey gönlünüzce olsun.

tibuk' Alıntı:
Tuncer bey öncelikle böyle güzel ve çok ihtiyaç duyulan bir konuya katkıda bulunduğunuz için sizi kutlarım. geçen sene egeyi tekrar mini karavanımla dolaştım .Birçok seyahat acentelerine ve belediye turizim bürolarına bir tek broşur dahi bulamadım.Bu sebeplede ezbere bir çok gereksiz yer dolaşmak zorunda kaldım. Sizim bu katkınız umarım bir çok arkadaşın işine yarayacaktır Navigasyon çoğu kamp yerini göstermiyor veya güncelleşmemiştir. Teşekkürler herşey gönlünüzce olsun.
Sayın tibuk(adınızı bimediğim için böyle yazdım özürdilerim)
Ben de bu konuda yeterli bilgi bulamadığım için böyle bir liste oluşturmaya çalışıyorum tüm arkadaşların yardımı ile ama takip etmekte de zorlanıyorum bu yüzden bildiğiniz tüm arkadaşlardan ricam koordintları bana özel den gönderirseniz listeye ekleyip güzel bir kaynak oluşturabiliriz hep birlikte ne dersiniz.

tibuk' Alıntı:
Sizde gezdiğiniz her yerin, oren yerleri, müzeler, kaldığınız kampların yada kamp dışı yerlerin, yemek yediğiniz lokantanın aklınıza gelen her yerin koordinatlarını paylaşır iseniz bu liteye sizde katkı vermiş olursunuz.

Tüm arkadaşlardan ben bunu istiyorum

Fethi bey tesekkurler,

Bende size biraz daha pratik bir uygulama onermek istiyorum. Google'dan tek tek kordinatlara bakmak cok zaman alan bir durum. Bunun yerine google earth uygulamasinda gitmek istediginiz yerlere birer isaret koyun. Ornegin bunu planladiginiz butun gezi icin yapin. Sonrasinda menuden "export" (kusura bakmayin programin Turkcesi varsa burada ne yaziyor bilmiyorum) tiklayin. Masa ustune kaydedin. Bu kaydettiginiz dosyada butun gezeceginiz yerler var. Bu dosya *.kml formatinda. Bazi navigasyonlara bunu direk atmak mumkun. Google dan cihazinizin model numarasi ile kontrol edin. Eger cihaziniz ozel bir format istiyorsa internetten bu siteyi kullanarak format degistirin ve cihaziniza topluca yukleyin.

http://www.gps-data-team.com/convert.php

Boylelikle cihaza tek tek nokta ve kordinat yukleme derdinden kurtulursunuz.

Sent from my iPad using Tapatalk

Öner bey size bir sürprizim var !

http://goo.gl/1p4VFL

Koordinat dosyanızı GoogleMap'e yükledim. Şu an herkeze açık. Bana özelden e-mail edresinizi gönderirseniz üzerinde çalışmanız için ve sadece size açık yapabilirim. Dikkat veriler 2 sayfa !

Sizin linkteki dosyayı excell'e yükleyip, gereği kalmayan yer, ikinci sistem koordinat gibi verileri ayıklayıp sadece yer adlarını bıraktım. Ancak bu şekilde GoogleMap'in kabul ettiği *.kml dosyası olarak yüklenebildi. Format değişikliği sırasında tanınamıyan türkçe harf karakterinin düzeltilmesi ve belki istediğiniz açıklamaların yada kısa ad yanına kısaltmaların eklenmesi lazım.Böylelikle navinigatöre yükleme durumunda hemen ekranda görülür ve bir çırpıda bilgi sahibi olunabilir. Eksik olabilecek yerleri de tamamlıyarak sol taraftaki mavi KML düğmesinden yükleyip, Google'da kontonuz var ise GoogleMap'den kendi dosyanızı yapabilir ve düzeltilmis hali ile herkezin kullanımına sunabilirsiniz. Daha sonra gelen koordinatların direk haritada işlenmesi bence en kolay yol. Kısaltmalar yardımı ile bilgi edinmek, pratik bir çözüm.

Navigasyon aletleri için Melih beyin tavsiyesi dışında; http://www.routeconverter.de/releases/en sayfasından bilgisayarınıza uygun versiyonunu indireceğiniz Route Converter programı *.kml dosyasını değiştirmek istediğiniz bütün navi formatlarına çevirebiliyor !

Kolay gelsin...

Not. Google Earth indirmeye ve verileri oradan oraya aktarmaya gerek kalmadan, sadece GoogleMap sayfanızın üzerinden çalışmak, herkezin doğrudan kullanımına açık, hızlı, kolay ve böylelikle avantajlı bir uygulama diye düşünüyorum ?
Üstelik koordinat eklemek yada aktualize etmek isteyenlere, gönderdikleri e-mail adresleri ile (belli zaman aralığında) harita üzerinde çalışma müsaadesi verip çabalarınızı hafifletmeniz bile mümkün. ;) Yabancılar için sadece kısaltmaların tercümesi ile veriler yeni bir sayfaya tekrar yüklenebilir !

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Öner bey size bir sürprizim var !

Harikasınız
Kusuruma bakmayın Gözümden kaçmış daha doğrusu çok uzun zamandır buraya girmemiştim o yüzden görmemişim.
mail adresim tüm arkadaşlarıma açık zaten ama ben yeniden vereyim < sureyyakeskinciftligi@gmail.com >
Bu link de sadece gezilecek yerler var diğer sayfalar yani kamp yerleri gibi Gerçi epeydir ben geziye çıkamadım bazı aksilikler oldu ama çalışmama katkınız beni mutlu etti

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR