Kamp Alanları Kullanımı Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan abidinoguz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,694

abidinoguz

Yeni Üye
Herkese Merhabalar
Bu ayın 20 sinde bir aile dostumuzla beraber karavan kiraladık ve 1 haftalık tura çıktık. Tur güzergahımız Salda Gölü - Foça - Gümüldür -Dikili hattı idi bu alanlarda 7 gece konakladık. Bu bizim karavan hayatını yapıp yapamayacağımıza dair deneme turu idi. Sonuç olumlu olursa karavan alma yolunda ilerlemeyi düşünüyorduk.
Bir detay haricinde her şey mükemmeldi. O da kamp alanlarındaki tuvaletlerin iğrenç ötesi olmasıydı. Biz türk milleti olarak toplu alanlarda ortak kullanım yerlerini nasıl kullanacağımızı bilmiyoruz.Acaba bu insanlar evlerindedemi böyleler bilmiyorum. İnanılır gibi değil. Bence Eğitim Şart.

Etiketler
swqs
Şu sözlerinize katılmamak mümkün değil...

Sadece kamp alanları değil, piknik alanları da aynı değil mi!

Her bir grup/fert, kendi çöpünü poşete koyup yanında götürse, bir tek çöp kalmaz. Ama öyle olmuyor, herkes (çocuğunun bezi dahil) ortaya atıp gidiyor ve o güzelim kamp/piknik alanları çöplük haline dönüyor.
Hele bir de o bölgenin belediyesi biraz tembelse, rezillik diz boyu oluyor...

Daha da ilginç olanı, aynı insanlar, aynı noktaya bir dahaki gelişlerinde "ne bu pislik" benzeri serzenişte bulunuyorlar ya, gülmekten yerlere yatıyorum o an... "Daha dün kendin bıraktın o pisliği be vatandaş, kendi pisliğini de mi tanımıyorsun!"

Eskiden kamp/piknik yerinden ayrılırken kendi çöplerimin üstüne bir kaç tane de diğer kalan çöplerden de alıp çöpe atardım.
Bir süredir "Yeter kardeşim, milletin çöpçüsü de benmiyim" düşüncesine kapılıp, sadece kendi çöpümle ilgileniyorum...

Eğitim şart mı! Evet eğitim şart, bugün bir çocuğu eğitmeye kalksak ancak en erken 20 sene sonra verim alabiliriz. O da toplumun bozuk unsurlarından etkilenmezse...
Peki arada kalanlara ne yapacağız. "Adab'ı muaşerat" kursları açık, katılma zorunluluğu mu koyacağız!
Ben çalıştığım iş itibariyle minibüs ve taksi esnafıyla muhattab olan, onları bazı konularda eğitmeye çalışan iş arkadaşlarım var. Anlattıklarını bir duysanız...

Neyse, biraz hassas olduğum bir konuda başlık açtınız, ben de kendimi tutamadım...

Her bir grup/fert, kendi çöpünü poşete koyup yanında götürse, bir tek çöp kalmaz. Ama öyle olmuyor, herkes (çocuğunun bezi dahil) ortaya atıp gidiyor ve o güzelim kamp/piknik alanları çöplük haline dönüyor.

Daha da ilginç olanı, aynı insanlar, aynı noktaya bir dahaki gelişlerinde "ne bu pislik" benzeri serzenişte bulunuyorlar ya, gülmekten yerlere yatıyorum o an... "Daha dün kendin bıraktın o pisliği be vatandaş, kendi pisliğini de mi tanımıyorsun!"

Eskiden kamp/piknik yerinden ayrılırken kendi çöplerimin üstüne bir kaç tane de diğer kalan çöplerden de alıp çöpe atardım.
Bir süredir "Yeter kardeşim, milletin çöpçüsü de benmiyim" düşüncesine kapılıp, sadece kendi çöpümle ilgileniyorum...

Eğitim şart mı! Evet eğitim şart, bugün bir çocuğu eğitmeye kalksak ancak en erken 20 sene sonra verim alabiliriz. O da toplumun bozuk unsurlarından etkilenmezse...
Peki arada kalanlara ne yapacağız. "Adab'ı muaşerat" kursları açık, katılma zorunluluğu mu koyacağız!
Ben çalıştığım iş itibariyle minibüs ve taksi esnafıyla muhattab olan, onları bazı konularda eğitmeye çalışan iş arkadaşlarım var. Anlattıklarını bir duysanız...

Neyse, biraz hassas olduğum bir konuda başlık açtınız, ben de kendimi tutamadım...

Ağzınıza sağlık. Bu konu toplumumuzun kanayan yarası maalesef. Altında son model mercedesle yanına manitasınıda alıp bu alana pikniğe gelen 25 yaşındaki zengin çocuğunun kamp alanından ayrılırken birazda beyni ve aklı zengin olsa bunlar olmaz.

Daha bu haftasonu sahil kenarı bir koya gittim.

Rezillik aynı rezillik...

İşin acı tarafı neydi biliyor musunuz; bir grup doğa sever tatillerinin bir bölümünü doğayı temizlemeye ayırmışlar çırpınırken, gözlerinin önünde başka insanlar(!) yakın alanları kirletmeye devam ediyordu...

Bir öğretmen olarak şunu söyleyebilirim: Eğitim şart evet ama ailede de eğitim şart. Okulda öğrettiğimizi çocuk evde uygulamazsa ya da ailede farklı davranışlar görürse, okuldaki eğitimin de pek bir önemi kalmıyor. Ayrıca sınıfta uygulamalı olsun diye çöpleri toplatmaya kalkınca da hemen veliler tepki gösteriyor. Yani ben bu konuda açıkça bir çözüm göremiyorum.

Bir öğretmen olarak şunu söyleyebilirim: Eğitim şart evet ama ailede de eğitim şart. Okulda öğrettiğimizi çocuk evde uygulamazsa ya da ailede farklı davranışlar görürse, okuldaki eğitimin de pek bir önemi kalmıyor. Ayrıca sınıfta uygulamalı olsun diye çöpleri toplatmaya kalkınca da hemen veliler tepki gösteriyor. Yani ben bu konuda açıkça bir çözüm göremiyorum.
Bir öğretmen de böyle karamsar konuşuyorsa, daha yorum gerekir mi!

Bu konuda ülkemiz insanlarının büyük bir çoğunluğunun, herşeyden ve herkesten önce kendilerine, sonra başkalarına, sonra çevreye saygılı olarak saygın olmayı öğrenebilmeleri için ne kadar zamana ihtiyaçları vardır, doğrusu kestiremiyorum.

En önemli sorunlardan bir tanesi çöp ve tuvalet temizliği konuları.
Sadece mesire yerleri mi? Anayollardaki park ceplerinin çevresi de rezillik boyutunda kirletilmiş durumda.
Bazı yerlerde gördüğümüz festivallerde konulan kimyasal tuvaletlerin halini bir görseniz
Hayatta girilmeyecek seviyede.
Yok arkadaş bizim halka ne koyarsanız koyun başına temizlemek için ayrı insan dikmedikçe temizliği sağlayamıyorsunuz.
Çöp toplamak kesinlikle olması gereken çözüm değil.
Moralim bozularak mecbur olduğum kadar -hiç değilse- karavanın önünü arkasını topluyorum ama çok üzülerek.
Çöp görmek için gezmiyorum ama malesef her yer çöp...

bencede temizlik konusu gerçekten çoookk önemli ve hassas bir konu herzaman usanmadan eğitmek şart

Sıkıntı yurdun insanında.çok uzun zamanda eğitilir,kısa zamanda anarşir bunlar.Başkalarını çok yargılar,kendisi süt kadar beyaz,maaşalla apaktır.Erkeği delikanlılıkta toz bırakmaz, kadını dedikodudan geri kalmaz.Az okur çok konuşur,bu yazım ne son bulur nede bu ...........'sızlar azalır kaybolur.Bizler yapmaya onlar yıkmaya devam eder.Güçlü ol ki tarafın belli olsun.

Bir detay haricinde her şey mükemmeldi. O da kamp alanlarındaki tuvaletlerin iğrenç ötesi olmasıydı. Biz türk milleti olarak toplu alanlarda ortak kullanım yerlerini nasıl kullanacağımızı bilmiyoruz.Acaba bu insanlar evlerindedemi böyleler bilmiyorum. İnanılır gibi değil. Bence Eğitim Şart.

Bu iki alıntıyı kopyaladım zira eğitimin sadece okulda değil evde başlaması gerektiğine inananlardanım. isim vermeden yazayım 10 gün önce dostlara merhaba demek için uğrayıp 3 gün kaldığımız kampingde banyo giderlerinde akıntıyı hesaplamadan işlenmiş fayanslar nedeniyle 15 dk. da duş almama rağmen 15 dk'dan fazla süre temizlik için uğraştım, aynı kabini benden önce kullananlar için söyleyebileceğim çok fazla sözüm yok.

Merhabalar bu sorun sadece Türkiyede degil, bütün Orta Dogudan gelen insanlarin yasadigi bütün Ülkelerde.Temizlik Imandan gelir dense de hic ilgisi yok. Egitimin Okullarda degilde baska yerlerde verilmesiyle sorun daha da doruk noktaya cikti artik .Yukarida bir Arkadasin yazdigi gibi bugün baslansa en az 15 -20 yil gerekli.Yasadigin yerlede ilgisi yok ,Uyum ve Görgü,Algilama sorunu.

Merhabalar bu sorun sadece Türkiyede degil, bütün Orta Dogudan gelen insanlarin yasadigi bütün Ülkelerde.Temizlik Imandan gelir dense de hic ilgisi yok. Egitimin Okullarda degilde baska yerlerde verilmesiyle sorun daha da doruk noktaya cikti artik .Yukarida bir Arkadasin yazdigi gibi bugün baslansa en az 15 -20 yil gerekli.Yasadigin yerlede ilgisi yok ,Uyum ve Görgü,Algilama sorunu.
"Temizlik imandandır" da, imanlar zayıf olunca temizlik de zayıf oluyor...
İmansız olup da daha temiz olan yok mu!
Ona da cevabım, "o da kendince doğru gördüğü bir şeylere TAM iman etmiş" derim.
Kısaca mühim olan inandığın doğruları tam uygulayabilmekte...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,433
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR