Kaçkar Rotaları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VitaEsMorte Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,452
Ynt: Kaçkar Rotaları

murat' Alıntı:
Okuz yatagina (buzulun girisinin hemen alti) (cok agir bir canta olmadan) yuruyusle 1 saatlik mesafeye kadar yaklasabilirsiniz en iyi tahminle. Yukari Kavron'dan sonra vadi tabani boyunca Set denilen yerin altina kadar gidilebilir. Ondan sonra ise yukari cikmak icin uygun bir yer yok diye hatirliyorum.
yani 4x4lerle yukarı kavrona kadarmı gidilebilir en yakın buzul için murat.

Etiketler

KAÇKAR'LARIN DETAYLI BİR HARİTASINI ZİRVE DAĞCILIĞIN DAĞ HARİTALARI BÖLÜMÜNDE ULAŞMAK MÜMKÜN BU HARİTADAN ÇIKTI ALINMAK İSTEDİĞNDE ALINAN ÇIKTIDA BAZI BOZULMALAR SÖZ KONUSU OLUYOR HARİTANIN BAZI KISIMLARININ RENKLİ OLMASI NEDENİYLE ANCAK BÜYÜK ŞEHİRLERDE BULUNABİLİNEN RENKLİ PLOTOR YAZICILAR İLE İYİ SONUÇLAR ALINABİLİNİYOR ANACAK UNUTULMAMASI GEREKEN ŞEY ARAZİDE OLAN HER DETAY HER ZAMAN HARİTALARDA YER ALMIYOR KOLAY GELSİN DİLEKLERİMLE

Herkese selamlar;

Ağustos sonunda yıllar sonra tekrardan Kaçkarlara gideceğiz. Eski bilgilerimiz adı üstünde "eski" :smiley:

Pazar-Çamlıhemşin-Çat-Elevit-(belki polovit) seferi yapan minibüsler vardı 2002 yılında bunlar hala çalışıyor mu bilen var mı?
Batı doğu geçişi düşünüyoruz Elevit Hacıvanak arkadan deniz gölü tarafı ordan kaçkar zirve gibi bir rota düşünüyoruz, belki sonra kuzey tarafına öküz çayırına inip ordan kavrona ineriz, belki dilberdüzü olgunlardan döneriz.

Bilgisi olan varsa sevinirim. Özellikle küresel ısınma illeti sonucu güney yüzlerindeki dereler ne durumda acaba?

Saygılar
Güçlü

Güçlü Bey bahsettiğiniz minibüsler bildiğim kadarıyla okullar açılana kadar dediğiniz hatta devam ediyor. Yalnız sadece sabahtan vardı diye hatırlıyorum.

Sayın Güçlü bahsetmiş olduğunuz rota üzerinde ulaşım konusunda herhangi bir bilgiye sahip değilim ancak Ayder Yukarı Kavron hattında günde iki defa düzenli olarak münibüs seferi bulunmakta olup, yaklaşık olarak bir ay önce bulu nduğum bu bölgede dereler aynı güzellikte ve aynı hırçınlıkta akmaktadır. Sevgi ve saygılarımla.

Osman ERÇİN

Sayın Erçin bilgileriniz için teşekkür ederim.Kuzey tarafında hala eskisi gibi akması güzel derelerin, umarım hiç bitmez Kaçkarların buz gibi suyu :smiley:

bahsettiğiniz minibüsleri eskiden Hüseyi Şahin işletiyordu, kendisini uzaktan da olsa kardeşi Ali Şahin tarafından tanırım.
Kuzey tarafında buzul da olduğundan bir problem olmayacaktır su miktarında, güneyi de gidip yerinde göreceğiz bakalım, zaten su yoksa geçitlerden birinden kuzeye atarız kendimizi, 2002'de polovitten Kavron vadisine geçmiştik yolu biliyorum nasılsa :smiley:

saygılar
Güçlü

meraba daha yeniyim biz rizeliyiz çok uzun seneler gitmedik ama bu sene gittik sizin bahsettiğiniz minubusler yaz sezonunda çalışıyor pazardan kalkıyor genelde günde 1-2 sefer olur erkenden kalkarlar bu arada trovite 20 ytl ye çıkıyor biz kendi aracımız la trovite kadar çıktık 70*80 km kadar 2.5-3.5 saate çıkılıyor araç olarak 4*4 ihtiyacınız trovite kadar olmaz ama normal binek arabaylada çıkamazsınız biz çift kabin ile çıktık altı yerden yüksek bir araba tercih etmeniz ii olur yollar bir yere kadar parke ondan sonra biraz bozuk
İnşaallah yardımcı olabilmişimdir
teşekkürler

arkadaşlar selamlar...rize-pazardan doğan..yardımcı olabilirsem sevinirim..ayderden yukarı kavruna kadar yollar açık..aşırı yağmur yağmadıkça yollar açık ama kavrundan sonra araçların gidebilecegi bir yol mevcut degil..kavrundan öküzyatağı-->mezovite yürüyüş mesafsi normal tempoyla en fazla 2,5-3 saat surer.. mezovitten (base camp) buzulun dibi we çarşak rotaya giriş 30 dk bile surmez...
pazar dan ayder dolmuşları saat başı kalkmakta..çat elevit tarafına gitmek için pazardan seyrekte olsa kalkan dolmuşlar war..su sıkıntısı yok güzelliğide orda sanırım...dilberdüzü tarafından ise olgunlardan artvin yusufeli' ne araçlar işlemekte.. görüşmek dileğiyle...

Selamlar
Güney rotası (dilberdüzü) hakkında bilgi verebilecek arkadaş varmı? Dilberdüzünden zirveye gidiş geliş amatör bir dağcı için ortalama kaç saat sürer,temmuz başlarında dilberdüzü-zirve arasında kamp atmak için koşullar müsait olurmu merak ediyorum.

selam arkadaşlar,kaçkar bölgesine gezi planı olan arkadaşlar var ise kdz ereğliden arabamla ,ayder bölgesine kadar gelmeyi düşünüyorum.zirve tırmanışını geçen yıl dilberdüzü güney rotasından yapmıştım.bu yıl kuzey rotasını denemek istiyorum ve deneyimli arkadaşlrla bu bölgeye tekrar gitmek istiyorum.

selamlar...dlber düzü rotasına giriş için artvin yusufeli hevek yaylasından olgunlar koyune gelmeniz gerekir..olgunlardan dilber düzü anakampa yürüyüş mesafesi normal tempo 4 saate cıkar..we ordan zirwe gidiş donuşu 7-8 saat arası bi zamanda yapılabilir..zmaan içinse temmuz pek tawsiye edebilecegim bi tarih degil..agustos-eyll gibi gelirseniz hava durumu genelde iyi we sis yoğunluğu oldukca az olur..kaçkar bolgesindeki çıkışlara gelecek arkdslar için rze pazar da pazar doğa sporları klubunden (PADOSK) arkdslarımız ve ben elimizden gelen yardımı yaparız...

Arkadaşlar merhaba,
11 - 21 mayıs tarihleri arasında 4 arkadaş doğu karadeniz bölgesini geziyor olacağız. Bu gezi planı içinde kaçkar zirve yapma heveside var, sorum şu olacak. Bu tarihlerde zirve çıkmak için müsayitmidir herhangibir tehlikeli durum sözkonusumu... Sonuçta bizim grubun tamamı amatör kişilerden oluşuyor.
Haritaları incelediğim kadarı ile dilberdüzüne kamp kurup, bir gün sabah erkenden kalkar zirvede yarım saat fotoğraf molası verir sonrada inişe geçeriz. Ama bizde öyle teknik ekipman falan yok su geçirmez bot, polar ceket, yağmurluk ile çıkalım diyoz :smiley:) olurmu ki ???
Ha bu arada öyle trende heves etmiş şehirli asfalt çocukları değiliz :smiley: Dağlarda büyümüş köy çocuklarıyız... Korkum, karın altının erimesi sonucu çökme olur çukura düşeriz, yukarısı buzluktur - soğuktur kayar düşeriz biyerimizi kırarız gibi şeyler. Ya da ne biliyim benim bilmediğim başka sıkıntılar var mı?
Ehli kişiler yanıtlarsa sevinirim.

hazanfer' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba,
11 - 21 mayıs tarihleri arasında 4 arkadaş doğu karadeniz bölgesini geziyor olacağız. Bu gezi planı içinde kaçkar zirve yapma heveside var, sorum şu olacak. Bu tarihlerde zirve çıkmak için müsayitmidir herhangibir tehlikeli durum sözkonusumu... Sonuçta bizim grubun tamamı amatör kişilerden oluşuyor.
Haritaları incelediğim kadarı ile dilberdüzüne kamp kurup, bir gün sabah erkenden kalkar zirvede yarım saat fotoğraf molası verir sonrada inişe geçeriz. Ama bizde öyle teknik ekipman falan yok su geçirmez bot, polar ceket, yağmurluk ile çıkalım diyozolurmu ki ???
Ha bu arada öyle trende heves etmiş şehirli asfalt çocukları değiliz :smiley: Dağlarda büyümüş köy çocuklarıyız... Korkum, karın altının erimesi sonucu çökme olur çukura düşeriz, yukarısı buzluktur - soğuktur kayar düşeriz biyerimizi kırarız gibi şeyler. Ya da ne biliyim benim bilmediğim başka sıkıntılar var mı?
Ehli kişiler yanıtlarsa sevinirim.
arkadaşım bu tarihlerde zaten yüksek rakımlı yaylalara giderseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız...amatör bir tırmanış için kesinlikle olmayacak bir tarih...ben 4 yıldır kaçkar zirve yapıyorum ağustos ve eylül aylarında tabiki....bölgenin zorluklarını vadilerini az çok bilirim....ama sizin bahsettiğiniz tarihlerde güzel yaylalara arası doğa yürüyüşleri trekkinh yaparsınız ama zirve için kesinlikle olmaz....
ama o bölgeden yanınıza bir rehber bulursanız, birde daha önce bu yüksekliklere tırmanma deneyiminiz varsa...belki zorlayabilirsiniz, kıyafet konusunda zaten rehber sizi bilgilendirir..
çadırınız uyku tulumlarınız en az -15 lik olmalı ben ağustos ayında -10 değerinde çadır kullanmama rağmen geçen yaz malesef zorluk yaşadım, üstelik meteoroloji havayı iyi gösteridiği günlerde bile çadırımızın üzerine kar yağmasına şahit olduk..hele sizin tarihleriniz daha da riskli...
sonuç olarak doğu karadeniz gezisi sizi fazlasıyla mutlu edecektir hayran kalacağınız güzellikleri göreceksiniz...değişik yaylalara çıkın kesin şarj olup geleceksiniz oralardan....
naçizane tavsiyelerim bunlar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri